Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Herkes işine baksın!

11.10.2016 10:10
Önceki akşam ilçemiz D-100 Karayolu üzeri Yukarı Hüseyinşeyh mahallesinde bir trafik kazası meydana geldi.

Kazada iki oto kafa kafaya çarpıştı ve sonrasında her iki araçta bulunan kazazedeler 112 acil ambulanslar ile Hendek devlet Hastanesi acil müdahale servisine getirildiler.

Kazadan haberdar olan hastane personeli kazazedeleri kapıda karşıladı, müdahale odasına alarak ilk müdahalelerini yaptılar, buraya kadar her şey iyi güzel... ya bundan sonrası? Evlere şenlik...

Saatler gecenin bir yarısı. Kazazedelerin hastane acil servisine giriş saatleri 02.39... Doktor gözetiminde müdahale edilen yaralılardan öncelikli iki bayanın durumu diğerlerine nazaran çok daha kritik ve her an hayatlarını kaybedebilirler.

Peki ya ya müdahale? Hendek devlet hastanesi dıştan bakıldığında 5 yıldızlı konforlu bir otel ama bir sağlık kuruluşu olarak sağlık ocağından bir farkı yok...Sahi burası hastane mi sağlık ocağı mı? Hastane ise böylesi durumlarda müdahale edilememesi, Sakarya?ya sevkleri olacak iş değil.

Sağlık ocağı ise bir iğne yaptırmak için, bir tansiyon ölçtürmek için ilçenin yaklaşık 6-7 km uzağındaki sağlık kuruluşuna gitmeye ne gerek var?

Neyse konuyu eğip bükmeyelim, gelelim sadede...

Yaralıların hayati tehlikeleri devam ediyor. Zamanında müdahale ya onları yaşama bağlayacak ya da zaman kaybı onları hayattan koparacak...

Çünkü yaralıların durumu hekim gözü ile sağ ayakta çoklu kırık, kafa tasında kırılma ve derin çukur, sol kaburga kemiği kırık ve akciğere baskı yapıyor, hastanın nefes almasında problem var. Birinin bilinci tamamen kapalı iken diğerinin bilinci kapandı kapanacak...

Hekim elindeki imkanlar ölçüsünde hastanın sağlığı açısında kararını veriyor ve her iki hastanın çok daha teşekküllü hastaneye sevkine...

Kapıda bekleyen 112 acil ambulanslardan ikisi hemen bu iki hastayı Sakarya Eğitim araştırmaya sevk ediyor peki ya arkada kalan iki kazazede ne yapıyor?

Onlar mı? Onlar Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği tarafından yeni uygulamaya konulan genelge doğrultusunda beklemek zorunda, Azrail ile mücadeleleri devam ediyor...

Gerekçe?

Hastane ambulansları ile kazazedelerin sevki yassak... Hastane ambulansları , hastanede tedavisini bitirmiş hastaların evlerine servis yapabilir... Ya da evlerden hasta alımlarını gerçekleştirebilirler...

Yani hayatla yaşam arasında mücadele eden kazazedelerin bu ambulanslar ile daha teşekküllü bir hastaneye sevkleri için 112 acil ambulansların gelmesi beklenecek, ömürleri yeterse sevkleri gerçekleşecek... Bu uygulamanın adı da sağlıkta devrim olacak öyle mi?

Olayın yaşanmasının sabahında ismi bizde mahfuz olan bir bayan aradı..

Ses tonundan anlaşılacağı üzere uğradığı haksızlığa isyanını dile getiriyor.

"Ahmet bey Ahmet bey ben kanser hastasıyım, cihazlar çalışmıyor, kimsede tık yok... Bir ay önce kayınpederimi getirdim. Kalp krizi geçiriyordu. Müdahaleye başladılar tam o esnada elektrikler kesildi. Herkes jeneratörün devreye girmesini bekliyor ki ne mümkün, bekle bekle jeneratör devrede değil... Ne yapayım canım gidiyor o hışımla başhekimin odasına gittim. Modern bir hastanede yaşanmaması gereken bu durumun gerekçesini sordum. Başhekim beyde tık yok, sadece kem küm..."

Aynı bayan bizi hastaneden aradığını söyleyerek iktidarın en yetkili ilçe sorumlusunun o an hastanede olduğunu ve kendisine sorunlarını anlatıp çözüm noktasında destek istediğini söylediğinde aldığı cevabın çok manidar olduğunu belirterek bizimle paylaştı. O yetkili kişinin cevabını mı merak ediyorsunuz? Sen sus işine bak!

Evet başhekim bey, devlette bir silsile yolu vardır ancak unutmayalım ki at sahibine göre kişner..

O nedenle yükseliş trendine giren ilçemizin bu yükseliş çıtasını kimsenin indirmeye hakkının olmadığını düşünüyorum.

Görev başındaki görevini yapamıyorsa orayı işgal ediyor demektir, oturduğu koltuktan kalkmalı ve oraya konusuna hakim, vurdumduymazdan uzak, liyakatlı ve görev bilinci ve sorumluluğu ile hareket eden insanların gelmesine öncülük etmelidir.

Bizde diyoruz ki bayanın ifadesi ile; hiç kimse yaşamadığı bir konuda algı ile hareket ederek çenesini yormasın, bakın zaten seçimin ayak sesleri gelmeye başladı. Herkes işine baksın!

Medyabar.com bugun 158921 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 812 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler