Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Yazaki neden bu duruma geldi

18.11.2016 15:18
Akyazı Kuzuluk Mahallesinde yıllar önce Japonlarla ortak açılan ve Otomotiv sektörüne Elektrik tesisatı imalatı yapan ilçenin en gözde Fabrikası Yazaki bugünlerde kapanma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Yazaki Fabrikası ilk açıldığında ilçe genelinde en çok tercih edilen ve işe girmek için torpiller arana bir işyeriydi.

Yazaki'de çalışan işçiler ayrıcalıklı işçi olduklarını göstermek için iş elbiselerini Çarşı Pazarda da giyerek dolaşıyorlardı. İlçe esnafı ise Yazaki'de çalışanlara mal satmak için çeşitli kampanyalar yapıyorlardı.

Bir gün geldi Japonlar ortaklıktan çekildi. Yazaki'nin kontrolü tamamen Türk idarecilerin eline geçti. İşte ne olduysa ondan sonra oldu.

Yeni yönetim önce işçiye kıyımla başladı işe. Birçok kalifiye eleman işten çıkarıldı. Yerine ucuz elemanlar yerleştirildi.

Yazaki önce il merkezinde daha sonra İlçelerde stant açarak iş başvuruları toplamaya başladı. Binlerce başvuru topladı.

Yazaki'nin kurduğu bu Stantlar Gazetelerde işçi bulamadılar Stantlar açıp işçi aradılar manşetleri ile yayınlandı. Yazaki il dışında 'da Stantlar açarak iş başvuruları almaya devam etti.

Toplanan bu başvurular ne yazık ki işçiye karşı kullanıldı. Yazaki işçisine bakın binlerce başvuru var elimizde size sunduğumuz imkânlarla çalışmazsanız kapı önüne konursunuz mesajları verildi.

Fabrika içerisinde ise çalışma şartları ağırlaştırıldı.12 ila 16 saat mesai, Cumartesi Pazar çalışma 10 dakikalık Çay molasında kantine ulaşmak ve dönüş 5 dakika kalan sürede Tuvalet ihtiyacı veya Çay içersiniz oda sıra gelirse.

Devamlı ayakta seri bir şekilde çalışan işçiler kısa sürede Ayak ve Sırt ağrılarıyla krşı karşıya kalıyorlar.2 yıl çalışan Varis Hastalığını kapıyor.

Bu meslek Hastalığına yakalanan işçiler Bant sistemi çalışmaya ayak uyduramayınca performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkarılıyor. Yerine binlerce başvuruda sıra bekleyen ucuz işçiler alınıyor.

Fabrika içerisinde Bant şefleri Gestapo şefi gibi işçileri yönlendiriyor. Bant Şefi ve Vardiya amirleriyle ile iyi geçinmeyenler çeşitli bahanelerle işten çıkarılıyor.12 hatta 16 saat çalıştırılan işçiler itiraz ettiklerinde hemen cezalandırılıyorlar.

Yazaki'den işçilerinin iddiaları bunula da kalmıyor. Çalışanların iddiaları beni şok etti. Tabi bunları yazmak için belgelendirmek gerekiyor bu nedenle o konular şimdilik bende kalsın.

Hal böyle olunca İş ve İşçi barışı ortadan kalkıyor işçi ve işveren arasında böyle istenmeyen bir tavır ortaya çıkıyor.

Yazaki Elektrik tesisatı tedariki yaptığı Toyota Fabrikası bu durumdan fazlasıyla etkilenip üretimi durdurma aşamasına kadar geldi.

Duyduğum kadarıyla şu an Yazaki'ye Gemlik, Mudanya hatta Tunus'tan uzman elemanlar getirildi. Toyota uzmanları ise Fabrikanın her alanını kontrol altında tutuyor.

Yazaki nasılmı kurtulur. Yönetimde köklü değişiklik, Üst kademeden, Vardiya amiri. Bant sorumlusuna kadar. İşçilerle toplantılar düzenleyip sorunlarını dinleyip çözül yolları aranmalı, Yaşanan mağduriyetler giderilip Kısacası İşçisiyle barışarak yeni bir yol çizmeli.

İnşallah Yazaki yönetimi geçmişi araştırır ilçe genelinde ilk tercih olan Fabrika tekrar eski günlerine geri döner.

Medyabar.com bugun 75405 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 10424 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
tülin
19.11.2016 14:32
yazakıde çalışmış biri olarak...fabrikada çaycı olamayacak kişileri vardıya amiri formen yaparsan..yada halasının kızı amcasının oğlunu formen yaparsan...burnun beş karış havada gezip...birçok kişinin ahını alıp kapıya koyarken..aldıgın ahlar çıkar..bu fabrıka ve kavı ye ne alpere nede çıgdeme kalmaz ...geç gelen adalet...
jamiryuu
19.11.2016 09:54
bu haberinizi okuduktan sonra aklıma ne hikmetse kaynarcadaki entaş tavuk fabrikası geldi danimarkalılar türklere devretti sonrada çok yaşamadı hala 200 dönüm arazi üzerindeki tesis çürümeye terk edilmiş durumda bilmem anlatabildimmi
SAKARYALI
19.11.2016 01:58
SAYIN YÖNETİCİLER ASKARİ ÜCRETLE ELEMAN ÇALIŞTIRIRSANIZ TABİKİ AKSAMALAR OLUR VERİN BAKALIM 3000 TL MAAŞ VE 4 TANE İKRAMİYE BAKIN BAKALIM ÜRETİMDE AKSAMALAR OLUYORMU .SİZDE BUNU BİLİYORSUNUZ FAKAT TABİKİ İŞİNİZE GELMİYOR.YANİ KEPEKLE MAYMUN SEVMEYE DEVAM EDİN.
Online Ziyaretçiler