Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Eğitimde Milli Ruha Sahip Olmak!

20.12.2016 14:02
Hemen hemen, toplumdan her kesimin eleştirdiği, memnuniyetsizliğini dile getirdiği ve zaman zaman dozajı artırılmış yermelere maruz kaldığı bir eğitim sistemini yaşıyoruz hep beraber.

Öğretmen, öğrenci, veli sarmalında harmanlanan ve her geçen gün arap saçı misali birbirine giren sorun yumağını palyatif yamalarla sarmaya çalışıyor ama sorunun temeline bir türlü inmeyi düşünmüyoruz maalesef.

1941 yılında Amerikalı pedagog John Dewey'e hazırlatılan rapor doğrultusunda, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali YÜCEL ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı TONGUÇ'un, ana karakterini oluşturduğu ve bugün içinde yaşadığımız, buhranlarla dolu eğitim sistemimiz, tıpkı Anayasamız gibi dışardan ithal edilerek toplumumuza enjekte edilmeye çalışılmıştır.

Din merkezli toplumsal yaşantı ve düzenlemelerin yerine, akıl merkezli toplumsal yaşantıların var olmasını savunan 18.yy aydınlanma felsefesinin izlerini taşıyan eğitim sistemimiz, gelenek, görenek ve kültürel yapımıza ters düşmüş, üreten, araştıran ve dünyaya yön veren karakteristik yapımızı bozarak, hazır bulduğuyla yetinen, itaat eden, vesayetçi bir yapıya bürünmüştür.

Geçmişimizde var olan Milli Ruh ve Manevi İklim ile yoğrulan bir neslin yeniden inşası için geçici yamalar yerine köklü değişiklikler getirilmelidir.

İlkokul 1. 2. ve 3. Sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve bununla tamamen iç içe geçmiş, yoğrulmuş bir Değerler Eğitimine müfredatta yer verilerek, maneviyatı yüksek bireyler yetiştirmeyle başlayabiliriz her şeye. Unutmayalım, Eğitilmemiş Bireye Hiçbir şey Öğretemeyiz..

Bu doğrultuda atılan yeni bir adım, evlatlarımızın okuyacağı ders kitaplarının hazırlanması, tespit edilmesi sürecidir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak bir komisyon marifetiyle yürütülecek olan bu süreç tarihi bir fırsat olarak karşımızda durmaktadır. Bu sürecin hayati öneme sahip olması hasebiyle an ve an takipçisi olmak zaruri bir hal almıştır. Milli ve manevi hassasiyetleri taşıyan, memleket dertleriyle hemhal olan üyelerden oluşturulan bir komisyonu arzuluyor, aksi bir durumu düşünmek bile istemiyorum.

Medyabar.com bugun 17467 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1952 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
sadi akıncı
22.12.2016 18:35
BÜTÜN OKULLARA SÖZDE MUHAFAZAKAR ÖZDE İSE ALAKASIZ ÜYELERİNİZ ATAYARAK MI EĞİTİMDE MİLLİ RUHTAN BAHSEDİYORSUNUZ. ÜLKEMİZİN EĞİTİMDE DÜŞTÜĞÜ DURUMUN EN BÜYÜK NEDENİ SİZSİNİZ. SİZİN YÜZÜNÜZDEN ARTIK AK PARTİYE BİLE OY VERMİYECEĞİZ.
SADE VATANDAŞ
22.12.2016 16:44
hocam 4+4+4'den hiç bahsetmedin 4+4+4 iyimi kötü mü ?
ADAMIN BİRİİİİ
22.12.2016 15:21
He anladım tamam. hı hı ok.
Sakaryalı
22.12.2016 12:56
Hocam sen ne diyorsun yahu? Akılcı eğitimi bırakıp din temelli eğitime geçelim mi dedi ben mi yanlış okuyorum. Yahu dindar nesil yetiştirenleri de gördük adamlar darbeye kalkıştı daha ne olsun? Dini eğitimleri daha profesyonelce, cemaatlere bırakmadan yapalım demiyor da akılcı, aydın eğitimi bırakalım ilkokul 1' e bile din eğitimi verelim diyor. Bozuk ve sonunda darbeci nesil yetiştirilecekse o dini eğitimi istersen doğuştan ver hiç bir yararı olmaz. Sizin bu zihniyetiniz bu ülkeye büyük zararlar verdi ve vermeye devam ediyor. Allah sizin okulunuzdaki öğrencilere yardım etsin ne diyelim. Yazık..
kemal
22.12.2016 12:14
eğitimde dünyada kaçıncı olduğumuz açıklandı geçenlerde
mustafa akkoyun
20.12.2016 20:54
İthal eğitim ; dini,dili,örfü,ananesi ve geleneği farklı olan toplumlardan alınan eğitim sistemi bize ancak bu kadar adapte olur.Bu itibarla sizinde dediğiniz gibi acilen bu sözkonusu komisyon kurulup kendi milli şuurumuza uygun ve bunun yanısıra da çağdaş ilerici ve ahlak düzeyi maksimumda olan bir eğitim sistemi oluşturulmalıdır.
Sakaryalı
22.12.2016 12:57

İyi de yazar ''çağdaş ve ileri'' eğitim istemiyor ki, din merkezli olsun akılcı olmasın diyor?

Online Ziyaretçiler