Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Öğretirken, eğitimi öteledik!

04.01.2017 15:35
Varmak isterken, ufukta gösterilen menzile,
Bir ayağım topaldır, varamam ki ben.

Uçmak isterken gökyüzünün masmavi derinliklerine,
Bir kanadım kırıktır uçamam ki ben.

Genetik kodlarımıza, İlahi bir tecelliyle nakış nakış dokunmuş, toplumsal bir zekaya ve bizi biz kılan, gelenek, görenek, örf ve adetlerimizle ilmek ilmek birbirine bağlanmış olan köklü bir yapıya sahipken, nasıl oluyor da tarihi boyunca dünyaya yön vermiş bu necip millet, neredeyse son bir asırdır kendi içine kapanıp karanlık bir yolda özünü bulmaya çalışıyor?

Evet, bu soruya kendi iç dünyanızda onlarca cevap verdiğinizi duyar gibiyim ve eminim ki verdiğiniz cevaplar, çözüm bekleyen birçok sorunu işaret edecektir. Ben, geleceğimiz için hayati öneme sahip olan ve günümüzde neredeyse unutulmuş olan eğitim konusuna dikkatinizi çekmeye çalışacağım.

Eğitim, genel bir ifadeyle ' bireyin davranışlarında, kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı ve istendik davranış değişiklikleri meydana getirme süreci olarak literatürdeki yerini almıştır.

Toplumsal statümüz ışığında birden fazla rollerimiz vardır. Bazen anne-baba, bazen öğretmen bazen se idareci olarak sıkça şikayetçi oluruz çocuklarımızın davranış bozukluklarından.
Şikayetçi oluruz olmasına da nedenini bir türlü sorgulamayız. Nasıl olsa X,Y,Z diye alfabetik isimler konulmuş ve dilimize pelesenk olmuş kuşak tanımlamalarımız var. Kademeli olarak aidiyet duygusundan uzaklaşıldığını gösteren bu tanımlar, nesilden nesile sistematik bir bozulmanın yaşandığının en büyük göstergesidir.

Bu dejenerasyonun en büyük sebebi, eğitimi öteleyip sadece öğretime odaklanan bir müfredatın ve sistemin damarlarımıza kadar işlemiş olmasından başka bir şey değildir. Çocuklarımızın başarısı salt TEOG,LYS ve YGS ile ölçüldüğü sürece eğitimde başarıyı yakalamamız söz konusu bile değildir.

İl Milli Eğitim Müdürlerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz ve Okul Müdürlerimiz silsilesi yoluyla öğretmenlerimizin üzerinde oluşturulan sınav başarısı kaygısına birde veliler eklenince eğitimi öteleyip sadece öğretim yapılmaya çalışılan kurumlar haline dönüştürüyoruz okullarımızı maalesef. Diğer yandan Anne- Babalarımız tarafından çocuklarımızın davranışlarından ziyade ödev, test ve hatalı soru sayıları üzerinden eleştirilerin yapıldığı, bir nevi okulun devamı niteliğinde bir etüt merkezine benzetmeye başladığımız yuvalarımızı görüyoruz.

2023-2071 hedeflerine emin adımlarla yürümek istiyorsak eğer, et ve tırnak gibi düşünmeliyiz eğitim ve öğretimi. Eğer bunu başarabilirsek; tarihsel değerlerimizi evrensel gelişmelerle kaynaştırmış, özgüveni yüksek, eleştirel bakış açısına sahip, üretken, araştıran, memleket meseleleriyle hemhal olan, vatan sevgisi yüksek, hak ve özgürlüklere saygılı bireyler yetiştirebiliz..

Medyabar.com bugun 30249 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2373 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler