Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Özel hayatımız ne kadar güvende?

16.01.2017 11:35
Bilgi güvenliği, yakınlarımız veya tanıdığımız kişilerce, kimi zamanda tanımadığımız hacker yani bilgisayar korsanları tarafından, bizden izin alınmadan, özel hayatımızın her ne amaçla olursa olsun ele geçirilmesi, görüntülenmesi, kullanılması, paylaşılması, değiştirilmesi, silinmesi işlemlerinin engellenmesi süreçleridir.

Özel hayat kavramı, kendimizin, ailemizin, çocuklarımızın, sevdiklerimizin, değer verdiğimiz insanların çevrelerinde bulunan diğer insanlar ile olan mahremiyetlerini, fotoğraflarını, videolarını, görüntülerini, konuşmalarını, gittikleri ve bulundukları yerleri, konumlarını, kişisel verilerini, adres ve aile bilgilerini, banka ve kredi kartları bilgilerini, ticari sırlarını, satın aldığı ürünleri, kargo, posta, mektup gibi şeyleri içerir.
Evlerimizde, kurum veya kuruluşlarda, işyerlerimizde, kullanmakta olduğumuz; bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız, tabletlerimiz, internete bağlanabilen akıllı cihazlarımız, akıllı saatlerimiz, akıllı televizyonlarımız, kameralı aygıtlarımız, var ise ev veya ofis içerisinde bulunan hayatımızı kolaylaştıran akıllı elektronik otomasyon sistemlerimiz, güvenlik kameralarımız, günlük yaşamda kullandığımız diğer kişisel eşyalarımız ve aksesuarlarımız özel hayatımızı ilgilendiren araçlarımızdır.

Bunun yanı sıra banka atm cihazları, iş yerlerinde bulunan pos cihazları, kullanmakta olduğumuz elektronik beyinli yeni nesil otomobillerimiz de dışarıdan başka kişiler tarafından çeşitli yöntemler ile kontrol altına alınabilmekte ve hayatımıza müdahele aracı olarak kullanılabilmektedir.

Özellikle internete bağlanabilen cihazlar üzerinden gizliliğimiz, verilerimiz, özel hayatımız, mahremiyetimiz, ticari sırlarımız, banka ve kredi kartı bilgilerimiz ele geçirilmektedir.

Sık kullanılan yöntemler hususunda çocuklarınızı ve sevdiklerinizi uyarın

Telefon, tablet veya bilgisayarınızın kamerasından bulunduğunuz odanın görüntülenmesi.

Sosyal medya uygulamalarını yükleme sırasında gelen uyarıları okumadan hızlıca kabul etmek, sonucunda çektiğiniz ve çekeceğiniz fotoğraflarınızın sosyal medya hesabınız ile eşleşmesi,depolanması,ileride hesabınız çalındığında fotoğraflarınızın başka kişilerce görüntülenmesi ve indirilebilmesi durumu.

Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza paylaşın telkini ile fotoğraflar içeren mesajlar, e-mailler gönderilmesi, fotoğrafı görüntülediğiniz an cihazınızın hacklenmesi.

Cep telefonunuza mesajlar ile internet sitesi adresleri, link köprü bağlantılar gönderilmesi, açtığınız anda kullandığınız cihaz ve özel hayatınız ele geçiriliyor.

Elektronik posta adresinize parola kurtarma, hesap doğrulama veya parola sıfırlama yöntemleri adı altında kendilerinin önceden hazırladıkları tuzaklı virüsler içeren amaçları şifre yenileme ile linke tıklatıp sizi hacklemek olan uygulamalar.

Kimi zaman fiziki müdahaleler ile telefonunuzun bataryasını kendi hazırladıkları başka bir batarya ile değiştirirler ve sizi bu şekilde dinleyebilirler.

Kullandığınız modem cihazlarının kartlarına dinleme cihazları yerleştirebilirler.

İnternete girmek için sizden cep telefonunuzu alıp, kendi hazırladıkları internet linkine tıklayarak 1 dk içerisinde telefonunuzu geri verir ve sizi hacklemiş olurlar.

Bütün bu yöntemler ile amaçlanan cihazlarınızı ve sizi uzaktan takip etmektir. Bilgisayarınızın klavyesinde ve telefonumuzun ekranında dokunacağınız veya tuşlayacağınız harfleri, rakamları, kredi kartı bilgilerinizi, özel konuşmalarınızı, yazdıklarınızı, görüşmelerinizi, takip etmektir.


Amaçları;

Bulunduğumuz ortamdaki görüntüleri, sesleri, yazıları, notları, özel hayatımızı, mahremiyetimizi kamerası olan internete bağlanabilen cihazlarımız üzerinden kayıt altına almak ve kullanmak.
Kişisel verilerimizi, e-posta, anında mesajlaşma şifrelerimizi, diğer sitelerde bulunan parolalarımızı, banka ve kredi kartı bilgilerimizi, ticari sırlarımızı, adres ve nüfus bilgilerimizi ticari kazanç için ele geçirmek.

Kendilerine göre etik bulmadıkları davranışlar içerisinde olan kişi,kurum ve kuruluşların internet sitelerine, sosyal medya hesaplarına, elektronik posta adreslerine, toplumsal veya politik sorunları dile getirilme amacı ile sahip olmak.
Kamu yararı veya ticari faaliyetlerde kullanılan sistemlere saldırılarda bulunmak, kullanılmaz hale getirmek ve gizli bilgileri çalmak.

Oyun,program vb.Teknoloji dünyasında bulunan yazılım ve kodlama diye tabir edilen sistemleri kopyalamak, çoğaltmak, dağıtmak, korsan faaliyetlerden gelirler elde etmek.
Fikri mülkiyet kapsamına giren sanat eserlerini ve projeleri (film, müzik, kitap, yazılım kodu vb.) çoğaltmak ve korsan faaliyetlerde bulunmak.

Suç işleme amacı ile başkalarına ait birden fazla (bilgisayarlarımızı, akıllı cep telefonlarımızı, tabletler vb. Internete bağlanabilen cihazlarımızı) kontrol altına almak ve suç işlerken suçu bizim üzerimizden işlemek.

Dark Web,Derin Ağ,Karanlık Ağ diye adlandırılan bölümde bulunan internet siteleri üzerinden, Ip adreslerini değiştirerek bilgi,video,fotoğraf gibi içerikleri paylaşmak, bizlere ait olan kredi kartı bilgilerini yasadışı bir şekilde satmak.

Günümüzde kitle iletişim araçları teknolojinin gelişmesi ile çok yaygın kullanılmaktadır. Teknolojik aletlerin bilgisayarların, cep telefonlarının, tabletlerin, hatta evimizdeki televizyonlarımızın dahi hayatımızda ciddi rolleri vardır. Teknolojik aletlere duyduğumuz ihtiyaç, yaşam alanlarımızda sağladıkları kolaylıklar düşünüldüğünde, bizlere çok dost gözükmektedirler, oysa ki her teknolojinin arkasında üretici ülkesi ve o ülke için istihbarat verisi toplayan sosyal medya platformları, nitelikli çalışan elemanları ve elektronik cihazları vardır.

Bu entegre sistem, dost teknoloji hayatımıza,

Her alanda kolaylıklar sağlamak için mi girdi?
Özel hayatımızın gizliliğini, bilgi güvenliğimizi ihlal etmek, veri toplamak için mi girdi?

Dış güçlere toplum mühendisliği fırsatları sunmak için mi girdi?
Bizi tanıyan düşünen ve konuşan bilgisayarlar, yapay zekalar olması için mi?
Teknolojide dışa bağımlı olmamalıyız.

Toplumunuzu çok ilgilendiren sosyal medya platformlarında, milli değerlerimiz ile uyumlu kendi yazılımlarımızı kendi kodlamalarımızı üretmeli ve bunları kullanmalıyız.

Bu platformlardan manipülasyonlara, sosyal medya üzerinden provokasyonlara maruz kalmamalı ve bu konularda dikkatli olmalıyız.
Değerlerimiz, geleneklerimiz, göreneklerimiz sosyal medya ve kitle iletişim araçları ile hızlı bir değişim içerisinde, bu konuda yetişen yeni nesil gençlerimizi uyarmalıyız.

Bu değişimler, genç nüfusumuzda; kitleler üzerinde sosyolojik olarak, bireyler üzerinde ise psikolojik olarak çok farklı etkilere sahiptir millet olarak birlikte ve çok dikkatli olmalıyız.

Hukuksal yönden haklarımız;

Hukuk biliminin bakış açısı, Avrupa insan hakları sözleşmesinin 8.maddesi özel hayata, aile hayatına, konuta, haberleşmeye saygı gösterin derken Anayasamız ise, 20.maddede özel hayatın gizliliğini ve korunmasını, 22. maddede haberleşme hürriyetini ve haberleşmenin gizliliğini ihlali konularını, 5237 sayılı Türk ceza kanunu ise 132. ve 140. maddeleri arası özel hayata ve özel hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar bölümünde kişilerin özel hayatı arasındaki konuşmaların dinlenmesini, kayda alınmasını, görüntü veya seslerin ifşa edilmesini, kişisel verilerin kaydedilmesini, kişisel verilerin verme ele geçirme yok edilme hususlarını, katıldığı söyleşiyi izinsiz kayda alma gibi bu konulardaki hukuki yaptırımları içeren düzenlemeleri ele almaktadır. Yine 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 239. maddesinde ise ticari sır, bankacılık sırrı, müşteri sırrının ifşasını, 6698 sayılı kanunda ise kişisel verilerin korunmasını, 5846 ve 4630 sayılı kanunlar ile ise fikir ve sanat eserleri fikri mülkiyetin korunması amaçlı yaptırımları içerirken, Medeni kanunun madde 24'ü bile kişilik haklarını ele almakta, başkasına ait posta mektup kargo gibi iletileri izinsiz açmanında cezası bulunmaktadır.

Bilgi güvenliği noktasında dikkat edilecek hususlar:

Şifre, kişisel bilgiler gibi önemli bilgilerinizi girerken klavye üzerinden tuşlar ile yazmak yerine, ekran klavyesi ve mouse tıklamaları ile işlemler gerçekleştiriniz.

Parolalarınızı web tarayıcınızda kaydetmeyiniz, web tarayıcınızın ayarlar bölümünde şifreleri yönet bölümü mevcutdur, sizden sonra cihazınızı kullanan kişiler saniyeler içerisinde sizin bütün şifrelerinizi öğrenebilirler.

Kredi kartlarınızı sadece internetten alışveriş sırasında 5 dakikalık uzaktan alışverişe açmalısınız, bunun dışındaki işlem yapmadığınız zamanlarda mail order ve uzaktan alışverişe devamlı kapalı tutmayı unutmayınız.

Güvenmediğiniz, bilmediğiniz kişilerden gelen e-mail, telefon mesajı, sosyal medya uyarılarını açmamalı, özellikle fotoğrafları görüntülememeli, genel geçer olmayan bilinmeyen internet sitelerini ve sayfalarını ziyaret etmemelisiniz.

Cihazlarınızı fiziksel olarak devamlı göz önünde ve yanınızda bulundurmalısınız.

Tanımadığınız kişilere anlık kullanımlar yaptırmayınız.

Koruma programları kullanmalısınız.

En yakınımız olmaya çalışan kişilere dikkat ediniz, özel hayatınıza siz farkına varmadan çok kolay müdahalelerde bulunabileceklerini unutmayınız.

Medyabar.com bugun 116144 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 3373 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler