Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Yüzyılın Fırsatı

17.01.2017 13:51
Vatan aşkıyla yanan körpecik bir yürektim ben,
Sığmazdım öyle dar kalıplara
Sınırlarım yoktu, hayallerim vardı
Tüm kainatı kapsayan ve beni bekleyen..

Atın artık üzerimdeki ölü topraklarını
Kırın ayağıma taktığınız prangaları
İlim irfan yolunda harcanan bir ömür,
Mazluma uzanan bir el olayım ben..

Asırlar boyu dünyaya yön vermiş, altın bir neslin mirasçıları olmaktan duyduğumuz onur ve şerefle varlığını idame ettiren bir toplum olma özelliğimizi düşündükçe, yüreğimizin derinliklerinde bir sızı hissederiz. Kimler yoktu ki bize bu onuru yaşatan; Fatih Sultan Mehmet, Mimar Sinan, Piri Reis, İbni Sina, Hezarfen Ahmet Çelebi ve isimlerini saymakla bitiremeyeceğimiz daha niceleri..

Peki nasıl oldu da buluşlarıyla ve fikirleriyle dünyaya yön veren bir nesil yetiştirebiliyorken bugün buluşları izleyen ve alkışlayan bir topluma dönüştürüldük? Vicdan sahibi her insanın akıl ve mantık süzgecinden geçirerek sorgulayacağı bu sorunun tek cevabı eğitimdir.

Eğitimin amacını, hedeflerini, dinamiklerini ve yöntemlerini belirleyen ve bunları öğrencilere aktaran unsur ise öğretim programları ve müfredattır.

Dünün Türkiye'sinde, Vatandaş, Demokrasi, İnsan Hak ve Özgürlükleri, Millet Menfaati kavramlarının yerini, sistematik bir şekilde DEVLET, OTORİTE, İDEOLOJİ ve STATÜKO kavramlarının aldığı devlet yönetimi anlayışından, eğitim de nasibini almıştır.

Tek tip insan yetiştirerek farklılıklara izin vermeyen, vesayetçi, geçmişle bağlantılarını kopararak değer yargılarını öteleyen, araştırma ve sorgulama yapmaya müsaade etmeyen bir müfredat hazırlanmış ve bu yapı Anayasanın 42. maddesi ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Kanunlarında geçen ifadelerle dönüşü olmayan bir yola mahkum bırakılmak istenmiştir.

Yakın zamanda toplumun talepleri dikkate alınmayarak eğitime devlet eliyle çok sert müdahaleler yapılmış, 8 yıllık kesintisiz eğitim projesi bahane gösterilerek İmam Hatip ortaokulları kapatılmış ve vesayetçi anlayış hakim olmuştur.

Öğrenme ve öğretme süreçlerinin amacına uygun olarak yürütülmesi ve başarının ölçülmesi konularında birinci dereceden sorumlu olması gereken öğretmenlerimizden bu görev alınarak MEB ve ÖSYM ye verilmiş ve öğretmenlerimiz pasifize edilmiştir.

Sadece birkaç can alıcı konulara değindiğim mevcut müfredatımızda, özellikle son yıllarda palyatif iyileştirmeler yaşanmış ancak ihtiyaca tam anlamıyla cevap verememiştir. Bu nedenle köklü bir reform yapılarak daha milli bir müfredatın oluşturulması elzem bir hal almıştır.

Eğitim Bir-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulumuzca hazırlanan 'Gecikmiş Bir Reform, Müfredatın Demokratikleştirilmesi' başlıklı yeni müfredat planı ile ilgili çalışması, Bakanlık yetkililerini harekete geçirmiş ve birkaç gün önce yeni müfredat programı taslakları öneri ve görüşler için paydaşlara açılmıştır. Yüzyılın fırsatı olarak karşımızda duran bu kritik süreç çok iyi yönetilmelidir.

Baskıcı, ideolojik, tek tipçi ve farklılıklara izin vermeyen yapı ortadan kaldırılarak; ortak bir kültür, millet ve vatan etrafında birleşmeyi sağlayacak şekilde yeniden kurgulandığı,

1960-1971-1980-1997 askeri darbelerinin demokrasiye ve sosyal hayata olan olumsuz etkileri ile 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişiminin millet iradesiyle ve doğrudan müdahalesiyle püskürtülmesi konularına öğretim programlarında yer verildiği,

Başta tarih dersi olmak üzere tüm derslerin, kişiselleştirilmiş müfredattan arındırıldığı,

Din eğitiminin, toplumsal talepler temelinde yeniden yapılandırıldığı ve OECD ülkelerinde olduğu gibi birinci sınıftan itibaren verilmeye başlandığı,

Öğretim programlarının tamamının birbirini tamamlayan ve bütünleşik bir yapıda olduğu,

Merkezi sınavların öğretim programlarındaki amaçlarla ve ölçme değerlendirme tavsiyeleriyle uyumlu olduğu ve çoktan seçmeli sınavlar yerine düşünmeyi ve yorumlama gücünü gerektiren açık uçlu sorularla düzenlendiği bir müfredatın hayata geçirildiği günleri yaşayabilmek ümidiyle...

Medyabar.com bugun 161413 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 3129 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Bir Bilen
18.01.2017 09:38
"Sadece birkaç can alıcı konulara değindiğim mevcut müfredatımızda" diyerek söz ettikleri eğitim sistemi içerisindeki uygulamalardır. Müfredat ise derslerin içerikleridir ve o dersten öğrenciye kazandırılmak istenenlerdir özetle. Bir eğitimcinin önce sistem, uygulama ve müfredat ne demektir bilmesi gerekir. Bir de sorulması gereken "acaba hangi derslerin müfredatlarını inceledi?" Lütfen eğitim ciddi ve milli bir iş. böyle popilist yaklaşımlarla değil bilimsel ve toplumsal özellikler ışığında değerlendirilmelidir.
tarih bilmeyince
17.01.2017 20:21
yazık ya biraz tarihe iyi baksanızda saydığınız piri reis hazerefen mimar sinan onur duyduğumuz o insanlara osmanlı sonunu ne yapmış iyi öğrenin onlara değer veren asıl beğenmediğiniz 100 yıl. Nedir bu düşmanlık bu topraklarda özgür yaşıyorsanız Yüce Atatürk sayesinde ama tarihten ders çıkarmayan cahil toplumların sonu bellidir.
ozan
17.01.2017 16:58
Tebrikler Adem Bey cok yerinde bir yazı olmuş tespitleriniz çok doğru
Sakaryalı
17.01.2017 15:47
Tarihe yön veren isimlerin içinde Mustafa Kemal Atatürk' ü bilerek saymadığına eminim. Ayrıca 15 yıldır iktidarsınız eğitim öğretim grafiğimiz dünya çapında her yıl daha da düştü. E düzeltseydiniz ya? Her sene bir şeyleri yıkıp yeniden yapmaya çalıştınız o yüzden dibe vurdu eğitim öğretim. imam hatipler diyorsunuz da, şimdi imam hatip olmayan okul mu kaldı, varsa da çok çok az ve başarı oranlarına bakıyorsun diğer okullar içinde en düşük başarı imam hatiplerde. Türkiye' de eğitim öğretimin iyileşmesi sizin döneminizin kesinlikle işine gelmez.
Fehmi
18.01.2017 08:39

Atatürk ü sevmeyen, nazarımda adam değildir

Haluk
17.01.2017 17:29

Atatatürk'ü sevmeyen birinin Türklüğünden şüphe duyarım ve onu adam yerine koymam.

kenan
17.01.2017 14:49
müfredatta fetöcülere kimlerin yardımcı olduğu da yer almalıdır
Online Ziyaretçiler