Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Adapazarı'nda ticari ahlak

31.01.2017 14:56
Ahlak ve Etik, davranışlarımızın doğru veya yanlış olduğunu iyi-kötü, güzel-çirkin gibi kavramlar ile irdeleyen, belli ilkelerden oluşan, toplumumuzda genel - geçerliliğe sahip normlar bütünlüğüdür.

Topraklarımızda, Ahlak ve Etik olguları, atalarımızdan bize kalmış en önemli miraslardan, değerlerimizdendir.

Eskiden ahlaklı mal satmak, müşteriye karşı iyi-güzel davranışlar sergilemek, gönlünü hoş tutmak, tekrar gelsin alış veriş yapsın referans olsun diye jestlerde bulunmak, kötü-çirkin davranışlardan uzaklaşmak, yani müşteri memnuniyeti esas olarak ele alınırdı ve vicdanlı etik davranılırdı.

Günümüzde

Ticarette, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler - Esnaflar bir kereden bir şey olmaz mantığı ile anlık menfaatlerini ve maddi kazançlarını düşünerek, nasıl olsa günümüzü kurtardık şeklinde bakış açıları ile gelecekte bir yer ve piyasada itibar edinme, markalaşma kaygıları olmadan ticari faaliyetlerini sürdürebiliyorlar ve alışverişlerde bulunabiliyorlar.

Bu da kim kimi kazıklarsa, gücü yeten gücü yetene şeklinde bir algı oluşturuyor ve dolandırıcılığı yaygınlaştırıyor...

Sık yaşanan problemler

GİYİM SEKTÖRÜ

Bir kıyafet almak istiyorsunuz, piyasada bulunan mağazalar, konumlarına, marka değerlerine bakmadan, mal kaliteli olsun veya olmasın haksız bir şekilde, malın fiyatını piyasa değerinin üstünde tutuyorlar.

Kendi ellerinde bulunan ürünleri, malın cinsi her ne olursa olsun, ağız birliği yapmışlar sanki ne tesadüftür ki aynı fiyatlara satıyorlar ve sizi istedikleri fiyattan almak zorunda bırakıyorlar.

Ellerinde bulunan ürünleri Türkiye'de ki en kaliteli markalı giyim eşyalarıymış gibi yüksek fiyatlara satıyorlar. Oysaki İstanbul'da Dünya Markaları aynı fiyata var. Adapazarı'nda yaşıyoruz diye bilmediğimiz marka değeri olmayan mallara, yüksek fiyatlardan sahip olmak yani kazıklanmak zorunda değiliz.

Başka şehirlerde en kaliteli ve garantili markalara aynı fiyatlara zaten sahip olabiliyoruz, niye marka değeri olmayan, garantisi olmayan ürünlere emsal fiyatlar ile sahip olalım adalet mi bu?

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ

Diyelim ki beyaz eşyaya ve televizyona ihtiyacınız oldu. Mağazaları bir geziyorsunuz fiyatlar çok yüksek oysaki internet üzerinde aynı ürünlere zaten daha düşük fiyata sahip olabiliyoruz.

Cep telefonunuzda bulunan internetinizden, e-ticaret sitelerine girdiğinizde, aynı ürünün Türkiye geneli fiyatlarını mağaza müdürlerine gösterdiğiniz zaman, bir anda almak istediğiniz ürünler size Buzdolabı, Televizyon veya diğer beyaz eşyalar olsun 300-400 lira tersine indirim şeklinde dönebiliyor.

CEP TELEFONU TAMİRİ

Cep telefonumuzun ekranı kırıldı, akıllı telefonların ekran tamir fiyatları genelde 200 lira üzerinde, doğal olarak mecbur yaptırıyoruz.

Tamirciler bizlere, genç veya yaşlı demeden, hiç utanmadan, ayıplı malları ayıpsızmış gibi satıyorlar, ayıp ortaya çıktıktan sonra ise ''Sonra gel hallederiz, format at telefonuna düzelir, düzelmeyince ikinci el takmıştım, ekranın garantisi mi olur?'' şeklinde söylemlerde bulunuyorlar ve yetmedi taktıkları ekranın titrek olmasına bile ''Sen telefonunu çok hızlı kullanıyorsun, telefon Senin hızına yetişemiyor.'' Şeklinde söylemlerde de bulunabiliyorlar.

Bizleri cahil, eğitimsiz, 2017 yılında gelişmiş çağın ilerlemiş teknolojisine uzak zannediyorlar.

Sanki biz doğruyu-yanlışı bilmiyoruz.

Karşılarındaki kişilerin eğitim seviyelerini, alt kültürlerini, üst kültürlerini, yeteneklerini, genel kültürlerini, mesleklerini, Ticaret yapıp yapmadıklarını, Hayat Okulu Mezunu olup olmadıklarını bilmeden kendilerini uyanık alanında 1 numara zannederek paralarımızı alıyorlar ve bizlerin akıllı cep telefonlarına bozuk ekranlar takıyorlar.

Helal mi o paralar size? Rahat uyuyun... Devam Edin! Kral Zannedin Kendinizi...

REKLAM SEKTÖRÜ

Bir iş yapmak istiyorsunuz, iş öncesi mutabakat gerçekleştiriyorsunuz, sonuç olarak montajı bitiriyorsunuz, konu ödeme şekline geldiği zaman, maddi durumu, mesleği, iş yerinin bulunduğu lokasyon her nasıl ve nerede olursa olsun bırakın karşı tarafın size ödeme yapmasını, sizinle ödeme şeklini konuşmak için net bir şekilde iletişim bile kurmuyorlar, devamlı kaçıyorlar, sözlerinde durmuyorlar ve yalanlar söylüyorlar, ciddi tartışmalar, hakaretler, çirkinleşmeler içine giriyorlar ve en sonunda iş mükemmel ve zamanında yapılmış olmasına rağmen utanmadan taktığını sök kardeşim diyebiliyorlar yahu boş ver kar durumunu işin maliyeti ne olacak?

Bu Ticari Ahlak durumu ile Nasıl olacak Adapazarı'nda iş yapmak!

Özünüze dönün, Allah'tan korkun, Kuldan utanın, Kıyamet gününe inanın, Dürüst olun.

Ticari Ahlaktan Yoksunuz Kardeşim.

Medyabar.com bugun 73559 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 3846 kere okundu
YORUMLAR 3 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
halk
02.02.2017 09:47
Gayet açıktır ki Yazmak için kendini REKLAM etmek için yazmış bu arkadaş kim bilir ne çıkarı var kendi reklam etmeye çalışıyor.
adalı
01.02.2017 22:02
aynen katılıyorum.herkes dükkan açabilir ama herkes ESNAF olamaz.Eskidenmiş esnaflık şimdi herkes birbirini kazıklama peşinde.Az çok ticaret yapıyorum yeni yeni.yemin ediyorum kimseye güvenim kalmadı bu tarz sahtekarlar yüzünden güvenilecek adama dahi güvenemiyorum.Adapazarında ticaret kazıklama üzerine gidiyor malesef belki de para kazanmak zor oldğ. için herkes tuttuğunu hazır tutmuşum deyip....yazık ki güven denen değeri yıkmışız.
vatandaş
31.01.2017 15:25
laf olsun torba dolsun misalinden sallamışsın ,gelde bir gün sana izah ederim nasıl olduğunu bu işlerim ,seni nerde bulurum dersen arayan bulur derim sana.
Online Ziyaretçiler