Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sakarya'nın trafik rezaleti

03.02.2017 09:17
Sakarya, nefes kesici eşsiz doğa manzarasına sahip, gökyüzü mavisi ile yeşilliğin kavuştuğu, gecelerin gündüzlerin ayrı yaşandığı, birbirinden leziz yöresel tatları ile kuzeyinde Karadeniz Karasu ve Acarlar Longozu, batısında Sapanca Gölü ve Kartepe Kayak Merkezi, Doğusunda Kuzuluk Kaplıcaları ve Abant Gölü, Güneyinde ise Sapanca, Pamukova, Geyve gibi içerisinde şelaleleri barındıran, kültür ve tarihi ile Turizm sektörünün cazibe merkezi haline gelmiş yaşam merkezi, cennet gibi modern şehirdir memleketimiz...

Aynı zamanda yaşam standartlarının ekonomik ve Türkiye'nin en güvenilir şehirlerinden biri olması Sakarya'yı sanayide yatırıma uygun hale getirmiştir.

Sakarya İnovasyon'da ve istihdamda, Organize Sanayi Bölgeleri'nde bulunan Dünya markaları ile ihracat şampiyonu olmakta, endüstri zengini fabrikaları ile Türkiye'nin dinamosu olmaya adaydır.

Sakarya'mız, güzel şehrimiz, Sapanca'da ve şehir merkezinde bulunan otelleri, modern ofis merkezleri, devasa binaları, lüks evleri ile inşaat sektöründe inanılmaz hızlı büyümekte, hemen hemen her gün istisnasız şehrimize yeni bir yatırım yapılmakta hatta Emlak sektöründe ilk tercih olmakta, diğer illerden aralarında Arap turistlerinde bulunduğu günübirlik kültürel geziler düzenlenmekte, Türk çiftlerin ise yaz ve kış uğrak yeri olmaya devam etmektedir.

Sakarya Üniversitesi, kaliteli eğitimi, kampüs büyüklüğü, 3305 yabancı uyruklu öğrencisi, Sapanca Gölü manzarası, modern kafelerin bulunduğu Serdivan'ı ile Türkiye'nin diğer şehirlerinde yaşamakta olan üniversite adaylarının ilk tercih sebebidir.

Bunun yanı sıra, şehrimize 2.üniversitesinin inşası da başlamıştır. Hatta şehrin tam ortasında inşa edilen kapalı yüzme havuz, spor fitness merkezleri, dans okulları, alış veriş merkezleri, spor salonları, muhteşem doğası ile orman park ve kent park memleketimizi daha cazip bir hale getirmiştir.

Bu ve bunun gibi bir çok nedenler yüzünden Sakarya Türkiye'nin kozmopolit, çok kültürlü, kolektif, göç denince akla ilk gelen ve metropol olma yolunda aday, yaşamak için en güzel şehirdir.

Buna rağmen 1 milyona yaklaşan nüfusu, 1999 Depremi sonrası kentsel dönüşümü ve yanlış şehir planlarının uygulanması ile Sakarya aşırı hızlı kentleşmenin travmasını yaşamaktadır.

Bu travma özellikle kendisi gündelik hayat içerisinde trafik kazaları, kent içi seyahat maliyetleri, trafik tıkanıklığı, zaman kayıpları, gecikmeler ve stres ile dile getirmektedir.

Nedenleri :

1-​ Sırf kültürel peyzaj, belediye icraatı, görsellik olsun diye kocaman genişlikte, içerisinde çimlerin ve yazılarının bulunduğu, yayaların kullanamadığı kavşaklar ve kaldırımlar yapıldı. Daha önce var olan kavşaklar ve kaldırımlar genişletildi, trafikte bulunan araçlara ait şerit sayıları düşürüldü, yollar aşırı daraldı.

2-​ Otopark problemi. Sakarya'da kamu yararına herhangi bir ücretsiz otopark kalmadı. Kapalı otoparklarda ise LPG'li araçlara izin yok. Çarşıda ve ara sokaklarda otopark rezilliği yaşamaktayız. Park edecek yer bulamıyoruz. Her nereye giderseniz gidin birileri başınıza çökmekte ve ücret istemektedir. Ücretsiz bir yer bulsak bile, Çorba içmek için korkar olduk. Cadde üzerinde park yapamıyoruz çünkü trafik polisleri anlamsızca uyarmadan ceza yazabiliyorlar. Ne olacak bu esnafın hali? Bizler çarşıda park edemezsek o zaman esnaf kalmaz iş yapan, yazık günah değil mi?

3-​ Anlamsızca, bir hızlı - bir yavaş yanıp sönen kontrolsüz ışık süreleri ile trafikteki araç sayısının fazlalığı yüzünden devamlı dur kalk yapıyoruz, yakıt zayi ediyoruz.

4-​ Trafikte ki araç sayısının fazla olması ile trafik ışıkları sürelerinin kısa olması biz sürücülere zorluklar oluşturuyor, gitmek istediğimiz yöne gidemiyoruz, anında ışık yanıyor, trafikte mahsur kalıyoruz.

5-​ Beş Köprü üzerinden Arifiye - Sapanca istikametine doğru giderken fırının bulunduğu Arifiye dönüşündeki ilk ışıklarda bulunan sola dönüş ışığı uzun zamandır çalışmıyor.

6-​ Servis araçları şehir içi yol ve güzergahlarını kullanıyor. En azından güzergahlarını şehir dışındaki otoyollar üzerinden revize edebilirler. İş çıkış saatlerinde Toplu halde servis araçlarının arasında kalıyoruz.

7-​ Rögar kapakları, Biz sürücüleri çıldırtıyor. Yahu Rögar kapaklarını zemine sıfır neden yapmıyorsunuz? Neden rögar kapakları yolların çok aşağısında kalıyor? Derdiniz nedir bizim araçlarımızın tekerlekleri, rot-balansı, salıncakları ile? Farkında mısınız araçlara verdiğiniz maddi zararlardan? Yollar zaten dar! Rögar kapaklarından kaçarken kaza yapacağız bir gün... Arka - yandan gelmekte olan araçlara çarpacağız. Aracımız zarar görmesin diye, sağa sola kaçar olduk rögar kapaklarından. Bilgisayar oyunu mu bu? Engeller koyuyorsunuz yollara?

8-​ Ayrıca niye yolları tuzlamıyorsunuz? Son üç gün içerisinde Tek yokuşu ilerisinde ve otogar dönüşünün bulunduğu D-650 üzerinde zincirleme kazalar ayrıca Ormanköy'de ambulansın karıştığı kaza, bunun yanı sıra çevre yolu üzerinde ve Karasu istikametlerinde trafik kazaları oldu. Sizin başınıza gelse canınız acımaz mı maddi manevi neden tuzlamıyorsunuz? Yollar buz!

9-​ Sürücüler devamlı yolu ortalıyorlar, sağ şeritteyken birden sinyal verip sola geçiyorlar, birbirlerini sıkıştırıyorlar, anlamsızca sağımız dolu olduğu halde sağa geçmemiz için arkamızdayken korna çalıyorlar, kavşaklarda öncelik kavşaktakinindir, yan yoldakiler her zaman ana yoldakilere öncelik tanımalıdır, bu ve bunlar gibi hususlarda sivil toplum örgütleri ile çalışmalar gerçekleştirerek gerekli eğitimler niye verilmiyor sürücülere?

10-​ Özellikle Şerefiye Cami'nin önünde ve Orhan Cami'nin karşısında mevcut bulunan, sürücülerin park sırasında göremeyecekleri kadar küçük, sürücülerin sağ ayna yani kör noktalarına denk gelen, sürücüler ister düz park yapsın - ister geri geri park yapsın, sürücüler için betondan yuvarlak şekillerde yapılmış engeller bulunmaktadır. Haberiniz var mı bu engellerden? Bu engelleri esnaf mı yaptırıyor Sizlerden habersiz? Siz mi yaptırıyorsunuz vatandaşlar için? Esnaf yaptırıyorsa Siz nerede yaşıyorsunuz? Neden denetlemiyorsunuz? Allah Aşkına yolun tam ortasında ne işi var bu engellerin? Nerdesiniz? Yolların tam ortasına neden böyle engeller koydurdunuz? Biz bunları görmüyoruz ve çarpabiliyoruz. Zaten kalabalık. Herkes park etmiş araçlarını. Park edecek yer yok! Bir tane park yeri buluyoruz. Onda da Sizin icat ettiğiniz beton yuvarlak engeller, bizlerin araçlarına maddi zararlar veriyor.

11-​ Lütfen engelli vatandaşlarımızı da düşünün, engelli vatandaşlarımız kaldırımda yürürken birden kaldırımın ortasında ağaç ile çarpışabiliyorlar, bir ağacın bir insanın yürüdüğü kullanım alanı olan 1-2 metrelik kaldırımda ne işi var?

12-​ İş olsun diye kentin 90'lı yıllarda sosyalleşmek için kullanılan eski meydanlarını daha da genişlettiniz. Eski Sakarya yok artık! Çarşı ortasında, kocaman meydanlara ihtiyaç yok. Bu meydanlar miting zamanları dışında kullanılamıyor, gündelik hayattta bomboş ve kocaman yer kaplıyorlar. Bu meydanlar yüzünden trafikteki kullanım alanları daralıyor ve araçlar birikiyor. Ayrıca bu meydanların içerisinde yeşillik-doğal yaşam alanları ve restaurantlar var mı sanki halkın kullanabildiği? Amaçlanan nedir miting yapmak dışında? Miting yapmak için stadyumları kullanın!

13-​ Her 20 mt de bir ışık yaptınız yayalar için ışık sistemleri yapacağınıza yayalara güvenlikli üst geçit yapın bu şekilde bizleri de yol ortasında bekletmeyin araçlarımız birikmesin.

14-​ 1990'lı yıllarda değiliz, yıl 2017 Sakarya artık Türkiye'nin dinamosu. 1 numaralı kültür-eğitim-yaşam-turizm-ticaret merkezi. İstanbul'da yaşananlardan sonra emin olun daha da göç alacağız. Ayrıca sırf yatırım olsun diye insanlar İstanbul'dan bir ev alacaklarına aynı bütçe ile Sakarya'dan 2 ev satın alıyorlar, Sakarya'da Emlak ve İnşaat Sektörleri tavan yaptı.Bu gelişmeleri dikkate alıyor musunuz?

15-​ Serdivan ilçesine bağlı Aşağı Dereköy'de bulunan, D-100 Kocaeli ? Sakarya karayolu üzerine üst geçit yaptınız yayalar için, yaptınız yaptınız da, üst geçiti metalden yaptınız. Yağmur yağdığında, kar buz olduğunda yerler inanılmaz kayıyor. Yerlerde neden İstanbul'da ki gibi merdiven kaydırmaz bantlardan yok ayrıca metrelerce yüksekte neden bu üst geçitlerin etrafı örülü değil insanlar kaysa yüksekten düşse bunun sorumlusu kim olacak? Sakarya'da bulunan bütün üstgeçitlerin lütfen etrafını kapatın.

Çarşıya her gittiğimizde park rezaleti, trafik saçmalığı, polislerin ve otopark görevlilerinin ceza kesmesi ile uğraşmak istemiyoruz.

Çözümler

İNSAN, ULAŞIM VE ŞEHİR İLİŞKİSİNİ İRDELEYİN.

TOPLU ULAŞIMA AKILLI TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI ENTEGRE EDİN.

KULLANICI MERKEZLİ YAKLAŞIMLARI DİKKATE ALIN.

TRAFİK YÖNETİMİ DAHA ETKİN HALE GELSİN.

ULAŞIMDA ZAMAN YÖNETİMİ VE VERİ TOPLAMA FAALİYETLERİNE YÖNLENİN.

AKILLI ULAŞIM VE SİNYALİZASYON SİSTEMLERİNE SAHİP OLUN.

TRAFİK KONTROL MERKEZİ, TRAFİK ÖLÇÜM VE GÖZLEM SİSTEMLERİ, TRAFİK DENETLEME SİSTEMLERİ (EDS), TRAFİK SİNYALİZASYON VE BİLGİLENDİRME SİSTEMLERİ HUSUSLARINDA ÇALIŞMALAR BAŞLATIN.

BAKIM ONARIM VE TUZLAMALARI GERÇEKLEŞTİRİN.

TRAFİK GÖZLEM KAMERALARINIZ HER YERDE OLSUN.

SİNYALİZE KAVŞAK ÇALIŞMALARINI GERÇEKLEŞTİRİN.

TRAFİK AKIŞINA AİT TRAFİK ÖLÇÜM DEĞERLERİNİN ANLIK ELDE EDİLMESİ İÇİN DEDEKTÖRLERE VE ŞERİT BAZINDA ARAÇ HIZINI, ARAÇ SAYISINI, UZUNLUĞUNU, YOĞUNLUĞUNU, İŞGALİYETİNİ, BİR YERE GİTMEK İSTERSEK TAHMİNİ SEYEHAT SÜRESİNİ GÖSTEREN DEĞİŞKEN MESAJ PANOLARI, DİNAMİK SİSTEMLERİ TEDARİK EDİN.

TRAFİK YOĞUNLUK HARİTALARI İÇEREN CEP TELEFONU UYGULAMALARINI GELİŞTİRİN.

BUZLANMA VE ERKEN UYARI SİSTEMLERİNİ İÇEREN ELEKTRONİK LEVHALAR KURUN.

TRAFİK RADYOSUNU YAYINA BAŞLATIN.

TRAFİK YÜKÜNÜ AZALTMAK İÇİN METRO İNŞASINA BAŞLAYIN.

İNOVASYONA, ENTEGRASYONA, BİLGİ SİSTEMLERİNE VE İŞ ZEKASINA SAHİP OLAN SİSTEMLERİ KULLANIN.

AKILLI ULAŞIM PROJELERİ GELİŞTİRİN.

TRAFİK YÖNETİM SİSTEMLERİ, PLANLAMA VE OPTİMİZASYON YAZILIMLARI, RADYO FREKANSI TANIMA, KÜRESEL KONUMLAMA SİSTEMİ, ARAÇ GÜVENLİK VE SÜRÜCÜ DESTEK SİSTEMLERİ, SÜRÜCÜ BİLGİ SİSTEMLERİNİ İÇEREN AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİNİN TEMEL BİLEŞENLERİNİ KULLANIN.

ESNEK TRAFİK KONTROL YÖNTEMLERİNİ KULLANIN.

ŞERİTLİ ŞKS EKRANLARINA SAHİP OLUN. KAZALAR OLDUĞUNDA VEYA BULUNDUĞUMUZ ŞERİTTE İSTİKAMET DOLU OLDUĞUNDA, ÖNCEDEN X İŞARETİNİ GÖRELİM VE ŞERİT DEĞİŞTİRELİM. TRAFİK TALEBİ VE SÜRÜCÜ UYUMU GERÇEKLEŞSİN. TRAFİK YOĞUNLUĞU AZALSIN.

AMACIMIZ TRAFİKTE KAYBOLAN İNSAN HAYATLARINI ENGELLEMEK VE GEREKSİZ YERE HARCANAN ZAMANI ORTADAN KALDIRMAK OLSUN.

TRAFİKTE DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİLSİN VE NESNELERİN İNTERNETİNE SAHİP OLAN ARAÇLAR KULLANIMA SÜRÜLSÜN. BU ŞEKİLDE SENSÖRLER SAYESİNDE OTOMATİK ŞERİT ALGILAMASI VE PARK ETME, KÖR NOKTA UYARISI, TAKİP MESAFESİ UYARISI, MEVSİM ŞARTLARININ GÖZETİLMESİ, GÜVENLİ SÜRÜŞ DESTEĞİ MÜMKÜN HALE GELSİN.

GELİŞEN DÜNYANIN DEĞİŞEN TEKNOLOJİLERİNE BİR AN ÖNCE ADAPTE OLUN!

BİRBİRLERİ İLE HABERLEŞEN TEKNOLOJİLER KULLANIN LÜTFEN.

ORMANKÖY'DE YAŞANAN AMBULANSIN KARIŞTIĞI KAZADA EĞER Kİ YOLLARDA ELEKTRONİK UYARI SİSTEMLERİ OLSAYDI, AMBULANS ELEKTRONİK SİSTEME BİR UYARI GÖNDERSEYDİ, YOL ÜZERİNDEN GELEN SÜRÜCÜ BUNU YUKARIDA Kİ EKRANDA AMBULANS GELİYOR ŞEKLİNDE SESLİ RENGARENK ÇARPICI BİR UYARI İLE GÖRSEYDİ, ÇOK ÖNCEDEN DURURDU VE HAREKET EDEN AMBULANS İLE ÇARPIŞMAZDI. KİMİN KIRMIZI IŞIKTA GEÇTİĞİ AMBULANSIN SİRENİN O AN ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞI HENÜZ BELLİ DEĞİL...

ARANIZDA DÜŞÜNEN, ÜRETEN YENİ NESİL GENÇ ZİHİNLERE YER VERİN!

CANLARIMIZ YANIYOR, MADDİ ZARARLAR EDİYORUZ...

YETKİLİLERE DUYURULUR.

Medyabar.com bugun 79554 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 5694 kere okundu
YORUMLAR 13 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
ahmet gürbüz
07.02.2017 01:28
65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım kaldırılsın.100 mt. de bile belediyeye biniyorlar.çok istismar ediliyor.
abdülvahit sürücü
06.02.2017 02:16
güzel bir olaya el attınız yollar genişleyecegıne yaya yolları genişletiliyo yollar daraldıgı gibi cadde cıkışlarındakı düzensiz cıkıntılar berbat trafigi rahatlatma adına birşey yapılmıyo aksıne trafik düzensiz bir an önce ele alınması gerekıyo bir yakınımızda olan kocaelıyi göz önune alsınlar teşekkürler.
ahmet seri
03.02.2017 20:16
1.geçitteki ilk düzenlemeyi hatırlayın sadece iftar saatinde tıkanan geçit 1 günde evt sadece 1 günde yapılan düzenlemeyle o günden beri trafiği alt üst etmiştir mobese kameralarını incelenirse olay net bir şekilde anlaşılabilir konunun özet bir günde araç sayısı artmayacağına göre gözüken o ki adapazarında araç sayısının artmasında ziyada yapılan düzenlemeler trafik karmaşasına yol açmaktadır...
muratr
03.02.2017 17:39
tek çözüm okulların artık çarşının içinden çıkması ne trafik ne otopark sorunu kalmaz şehir merkezi insanların eskisi gibi KEYİF alacağı alan olur
İsmail
03.02.2017 15:06
Yazınızın büyük bir bölümüne katılıyorum. Birileri para kazansın diye gereksiz çok büyük kaldırımlar yapılıyor. Yollar daraltılıyor sonra trafik problemi çıkıyor. arkasından yine birileri para kazansın diye katlı otoparklar yaptırılmaya çalışılıyor. Araç sayısı insan sayısına göre çok hızlı artmasına rağmen Değerli büyüklerimiz kaldırım yapıyor. Arıca yollarımız çok kötü her taraf rögar kapakları ile dolu. Yollar asfaltlanıyor çok geçmeden tekrar kazı işleri yapılıyor. Milletin parası heba ediliyor. Avrupa da adamlar yerin altına araçların içinden geçebileceği elek su vs. hepsi aynı yerde olan kanalizasyon yapıyor. Bir daha asfalt yapmıyor. Ama bizde yap boz. Eğer biz Türkiye de ilk 5 belediye arasında ise vah Türkiyem vah...
burak
03.02.2017 14:53
sakarya spora destek dıe cıkardıkları sonrada ıhale ile sattıkları yolların yanına cekılen arabaları kaldırsınlar kafi
sakarya54
03.02.2017 12:33
Bunun yanı sıra, şehrimize 2.üniversitesinin inşası da başlamıştır nereye yapıldıgını ogrenebılırmıyız varmıdır bılen
Hüseyin Özcan Koçak
03.02.2017 12:20
1. Tren garı merkezden alınıp mithatpaşaya taşınmalı. 2. Dolmuş ve minibüsler çok denetlenmeli çünkü hiçbir kurala uymuyorlar. (bu en büyük sorun) 3.Tren garından açılan alana duble yol yapılmalı ve gar meydanı olan kısmının altına otoparkta eklenmeli. 4. Kaldırımlar daraltılmalı. 5. şehir merkezinde kesinlikle yol kenarına ikinci sıra park yapılmasına müsaade edilmemeli hatta yer yer hiç müsaade edilmemesi gereken yerler bile mevcut. 6. Sakaryada araç kullanan herkese araba kullanması bir daha öğretilmeli. 7. Yolların ortasındaki logar vs. kapakların kot farkı giderilmeli çünkü aynı şeritte sürekli araba kullanmak arabasını seven insan için imkansız. 8. Kural denetlemeleri sürekli olmalı ve anında ceza yapıştırılmalı teşekkürler.
sakaryalı
03.02.2017 11:48
sana helal olsun cok güzel anlatmışşınız. tebrikler
Sakarya
03.02.2017 10:59
Her şeyi iyi hoş güzel söylemişsiniz ama trafikte bize sorun çıkaran en önemli şeyden bahsetmemişsiniz. Minibüs ve dolmuşlar. Her zaman oflaya puflaya geçtiğim bir ışık vardır eski konak hastanesinin olduğu ışık dört yol ağzı. Sağa dönülen şeride 4 tane minibüs 2 tane kırmızı dolmuş sıralanır, hiç birisi sağa dönmez ve dümdüz sola kırarak trafiğin içine ederler. Bu yol boyunca devam eder. Bigün trafikteyim şansıma hiç minibüs gelmedi ve o zaman Sakarya'nın trafiğinin aslında gayet akıcı olduğunu gördüm. Gar meydanında iki şeritlik yolu durak haline getirildiğini ve yol üzerinde dünyanın en garip U dönüşünü yapıldığının farkında mısınız? Rekorlar kitabına girebiliriz.
Vatandaş
03.02.2017 15:54

Sakaryalı arkadaşım.doğru tespitte bulunmuşsun.Aslında en önemliside bu taksi dolmuş diye bir şey sakaryadan başka Türkiyenin hiçbir yerinde yok diye biliyorum.Bunlar tamamen ortadan kaldırılmalı.Taşıma araçlarının sayısı düşürülmeli ebat ve boyutları büyütülmeli.Birde herşeyden önemlisi insanlar birbirine özellikle trafikte saygı göstermeyi hoşgörüyü öğrenmeli.Bence aslında en büyük sorun bu.Malesef dün akşam yine serdivanda 2 genç birbirini bıçaklamış.Sebep belli değil fakat tahmin etmesi zor değil.Çünki araçlarından inerek direk birbirlerine saldırmışlar.Hoşgörü saygı en büyük eksiğimiz maalesef.

vatandaş
03.02.2017 10:53
BENCE EVVELA MERKEZDE BULUNAN TREN GARI TAMAMEN KALDIRILMALI.GAR MİTHATPAŞAYA TAŞINMALI.TREN YOLUNUN YERİNEE MİTHATPAŞADAN BULVARA KADAR ÇİFT ŞERİT YOL YAPILMALI.MERKEZDE BULUNAN TÜM CADDE VE SOKAKLARDAKİ KALDIRIMLARI GENİŞLETMEK YERİNE DARALTMALI,CADDELER GENİŞLEMELİ.ÇİN KADAR NÜFÜSUMUZ OLMADIĞI İÇİN BU YAPILMALI.AYRICA BELEDİYE YENİ KATLI OTOPARKLAR YAPMALI.TRAFİK KAVŞAK VE IŞIKLARI TEKRARDAN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ.
öğrenci
03.02.2017 10:48
abi trafik sorunu diyosun ya komiğime gidiyo kendi açından haklıda olabilirsin ama ben öğrenciyim bursalıyım okumaya geldim ve burda kalıp çalışmaya başladım bursaya sırf trafik yüzünden gitmiyorum. burası bana çok rahat geliyo ama yerlilerede göre trafik sorunu varmış onu anladım saygılar :)
Online Ziyaretçiler