Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Referandum Suskunları

02.03.2017 14:54
Pavlus'un dediği gibi : "şimdi isli bir camdan bakıyoruz, ama sonra yüz yüze geleceğiz." "burjuvazinin genellikle yaptığı, muhalefetteyken özgürlüğe övgüler düzüp iktidara gelince bastırmaktır." (Marshall Berman - Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor kitabından)

16 Nisan tarihinde yapılacak olan Referandum'a günler kala siyasi çekişmeler sertleşmeye başlamışken kamuoyu açısından henüz bir "hararetin" olmadığını gözlemliyoruz. Halkın büyük çoğunluğu konuya sağduyuyla ve çözümlemeyle yaklaşırken bir kısmı ise "suskunluk sarmalı" denilen kuramın yansıması halindeler.

"Suskunluk sarmalı", Alman siyaset bilimci Elisabeth Noelle-Neumann tarafından geliştirilen bir siyaset bilimi ve kitle iletişim kuramıdır. Bir kişinin veya grubun müdafaa ettiği düşünce, mensubu olduğu toplumun (okulda sınıf, fabrikada soyunma odası, orduda yemekhane, belediye otobüsü, akraba ziyareti, hastane koridoru vs.)"genel-geçer" kabul ettiği görüşlere uygun değilse, bu kişi toplumdan dışlanma korkusu nedeniyle konuşurken kendini kısıtlar veya fikrini söylemekten vazgeçer.

Aynı kişi fikrinin (veya kendi fikrine yakın görüşlerin) toplum nezdinde yaygınlaşmaya başladığını hissederse, bu kez fikrini yüksek sesle söylemeye başlar.
Kuram, insanların kişisel düşüncelerini oluştururken başkalarının ne düşündüğüne dair temel sosyal psikolojik düşünceden kaynaklanır. (Başaran,Arzu 2013).

Referandum'da "evet" veya "hayır" demenin ne anlama gelebileceği noktasında konudan uzaklaştırılarak "algılatılmak" istenilen bir çok yan anlamlarla bu önemli kesim etkilenmek istenmektedir.

Örneğin AK Parti ve MHP bu sistemle Mustafa Kemal Atatürk'ün bile Çankaya Köşkü'ne adeta "hapsolarak" dönem dönem İsmet İnönü'yle ters düştüğünü işlemek yerine PKK'nın "hayır" için çalıştığına vurgu yaparak hedef kitleyi etkilemeye çalışmaktadır.
Terör örgütlerinin karşı çıkması önemli bir durum olsa da asıl altı çizilmesi gereken hususun İsmet İnönü'nün tek adam döneminin ardından 1950 yılından bu yana 60'dan fazla hükümetin kurulması ve bu sistemin çağdaş bir yaşam sunamaması olmalıdır.

Diğer taraftan CHP, küçük sevimli bir kızın fotoğrafıyla birlikte "Geleceğim İçin Hayır" sloganıyla duygusal ve saf bir algı oluşturarak Referandum sonucunun "evet" çıkması halinde gelecek nesillerin karanlığa maruz kalacağı yönünde mesajlar verebiliyor.
Oysaki maddelere topyekun karşı çıkmaktansa bazı maddeleri onaylayıp bazı maddelerin sakıncalı olduğunu anlatma yoluna gitmeleri daha taraftar toplayıcı olabilirdi.

Dolayısıyla neye evet, neye hayır verilmesi noktasında kafaları karışık, olup biteni izleyip analiz etmeye çalışan büyük bir çoğunluk olduğu ortada.

Her iki grup da sonuçların yüzde elli sınırında olduğu vurgusu yaparak bazı araştırmalara göre yüzde yirmi düzeyinde olan bu kararsız suskunlara ulaşmaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı iç siyasette "karşı" gördüğü halde dış siyasetteki politikalarını, gösterdiği beden dili ve söylevlerini takdir eden farklı siyasi görüşlere sahip bir kitlenin olduğunu görüyoruz. Bunların ne kadarı sandığa gider, işte yine burada Erdoğan'a büyük rol düşüyor.

Bu süreçte önemli vurgunun bunun bir hükümet seçimi olmadığı yaklaşık yüz yıldır yaşanılan sorunlarla ilgili bir çözüm önerisi olduğunu anlatmak olmalıdır.

Ancak bir gerçek var ki o da: 1980 darbesi, ardından özellikle 28 Şubat sürecinden 15 Temmuz'a uzanan büyük çalkantıların Türkiye Demokrasisine, yatırımlara ve sosyal refaha saplanan hançerleridir.

Diğer taraftan bekleyip göreceğimiz başka husus ise, evet oyu çıkması halinde hayır cephesinin kimi aday gösterip nasıl oy almak istedikleriyle ilgilidir.

Referandum kilidini suskunların açacağı gözüküyor.

Medyabar.com bugun 148120 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2881 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler