Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

KOSGEB Kredilerinde Aklımızla Alay Ediyorlar

07.03.2017 15:54
OSGEB'TEN KREDİ ÇEKECEĞİNE GİT FAİZLİ KREDİ ÇEK DAHA KARLISIN

KOSGEB kredisi ödemeleri başladı. Kredisi çıkan esnafa bankalar engel oluyor. Anadolu'nun birçok yerinde anlaşmalı bankalar KOBİ'leri ?Finansal uygunluğunuz yok, limitiniz yetersiz? diye geri çeviriyor. KOSGEB Basın Müşavirliği yetkilileri de yaşanan sıkıntıları doğruladı.


İLÇEMİZ HENDEK'TE DE DURUM AYNI

Esnafın can suyu olarak adlandırdığı KOSGEB kredilerinde sorunlar bitmek bilmiyor. KOSGEB'le anlaşmalı bankalar esnafın almayı düşündüğü KOSGEB kredileri için esnaflardan maliye ve SKG borcu yoktur kağıdı istiyorlar. Sicil affının çıktığı yetkililerce açıklanmıştı. Her şeyin HAYAL olduğu vatandaş bankaya gittiğinde ortaya çıkıyor. Dahası bankalar verecekleri kredilere istedikleri teminat için EKSPERTİZ raporu içinde yaklaşık 900 ile 1200 tl arasında para kesiyorlar.

Eeeeee hani bu kredi faizsiz olacaktı? Baktığımızda para faizsiz görünüyor. Paranın faizini devlet ödüyor. Bankaların alacakları kredi karşılığında tahsil ettikleri EKSPERTİZ ücreti , 20.000 liranın karşılığında % 5'ine tekamül ediyor.

HER YIL İÇİN AYRI EKSPERTİZ BEDELİ

İş bununla kalsa yine kötünün iyisi ancak durum öyle değil? Zira bankalar üzerinden alınacak olan KOSGEB can suyu kredileri için bankaların kestikleri EKSPERTİZ raporları her yıl yenilenecek, yani bir yılı ödemesiz devamındaki üç yıl içerisinde üçer aylık taksitler halinde geriye ödenecek olan krediler bir can suyu asla değil.

KREDİNİN %25'İ EKSPERTİZ RAPORUNA

Deli dumrul hesabı krediyi alandan toplamda dört yıl için ayrı ayrı dört EKSPERTİZ parası kredi ödemelerine dahil edilecek. Açıkcası en basit bir dille 20 bin lira kredi çekecek olan bir esnaf 4 yıl için dört defa ESPERTİZ bedeli ödeyecek. 20 bin lira kredi için ödenecek EKSPERTİZ bedeli toplamda 5000 tl civarında. Bu da alınacak kredinin % 25'ine tekamül ediyor.

İKTİDAR NE YAPMAK İSTİYOR?

Görünen o ki bu kredi oyunu yaklaşan referandum öncesinde iktidarın kendi kendisinin kafasına kurşun sıkmakla eş değer. Şurada referandum oylamasına 40 gün kaldı. Çözecekler, çözmeliler onu da iktidar düşünsün.

Medyabar.com bugun 27733 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 878 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler