Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Mithatpaşa'ya yeni gar, şehre yeni bulvar!

20.03.2017 10:42
Şehirde bir süreden beri en çok konuşulan konulardan birisi Adapazarı Treninin mevcut gardan kalkıp kalmayacağı idi...

Gerçi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık; İzmit'te gazeteciler ile yaptığı toplantıda Adapazarı Treninin Mithatpaşa'dan kalkacağını açıklamıştı.
O zamandan bu yana herkes Adapazarı Treninin Gardan kalkıp kalmayacağını soruyordu.

Kuşkusuz bu sorunun sorulma nedenlerinden birisi de, geçtiğimiz yıl Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından tren raylarının, yer altına alınması ile ilgili Ulaştırma Bakanlığına ulaştırılan proje idi.

Bu konu hakkında yaptığım araştırmalar sonucu net olarak ifade edeyim; o proje yüksek maliyeti nedeni ile rafa kalktı,
Adapazarı Treninin Mithatpaşa istasyonundan kalkması kesinleşti.

Mithatpaşa istasyonunun bulunduğu alana yeni bir tren garı inşa edilecek.

Şimdi akıllara mevcut gar binasından Mithatpaşa'ya kadar olan alan ne olacak sorusu geliyor.
Bu soruya da cevap vereyim.

Yıllar önce ANAP Sakarya Milletvekili ve eski bakanlardan Ersin Taranoğlu'nun bir projesi vardı.
Gardan itibaren rayların olduğu alanda komple bir bulvar yapmak.

İste Büyükşehir Belediyesi kısmen buna benzer bir proje üzerinde duruyor.
Mevcut Gar binasından Mithatpaşa'da yeni yapılacak istasyona kadar araç trafiğine kapalı yeşil bir alan.

O hattaki bütün alt yapı baştan aşağıya yenilecek.

Tel örgüler ve raylar kaldırılıp içinde yeşil alanlar, oturma grupların olacağı yeni bir bulvar yapılacak.
Peyzaj çalışmaları ile şehrin estetik yapısına uygun yeni bir yaşam alanı yapılacak.

Aldığı bilgiye göre bu projede sona gelindi. Kısa bir süre içinde de kamuoyuna açıklanacaktır.
Şurası bir gerçek ki doğru ve estetik bir peyzaj çalışması ile mevcut Gar binasından, Mithatpaşa'ya kadar alan yürüyüş yolları ile bana göre çok güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Medyabar.com bugun 72262 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 9721 kere okundu
YORUMLAR 14 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Mühendis
22.03.2017 15:51
Adapazarı-Haydarpaşa trenleri çok tartışıldı. Ben de bir ulaşım uzmanı olarak birkaç şey söyleyeyim. Birincisi trenlerin uzun zamandır çalışmadığı bu dönemde diğer bütün belediyelerin lüzumlu-lüzumsuz yaptığı halk tabiriyle bat-çık denilen alt geçitlerden garın devamındaki 3 hemzemin geçite yapılamaz mı idi? üstelik gardan itibaren tren hattı yükseltilerek maliyetleri de düşürülebilirdi. Avrupada bütün trenler şehrin nerdeyse göbeğine kadar girerken Adapazarı elindeki bu nimeti hem de yerel yöneticiler tarafından neden tepiyor acaba? Bunun için sadece Büyükşehir Belediyesine biraz vizyon sahibi ve teknik birikimli kadrolar gerekiyor...
Dürüst
20.03.2017 23:26
Medeni ve uygar kentlerde raylı sistem genişletilir, bizde ise olan kaldırılıyor. Anlamak mümkün değil.
ahmet
20.03.2017 17:59
Eğer hat mithat paşaya çekilecekse, ilçelerden ve köylerden gelen arabalarda merkeze gelmektense trenin olduğu yerde toplansın, en azından şehir içindeki karmaşa sona ermiş olur ve doğru bir hareket olarak ulaşım araçları tek merkezde toplanmış olur. Ayrıca gardan mithat paşaya kadar yapılacak bir bulvar ile şehir merkezide büyütülmüş olur ve sürekli olarak şehir merkezinde tren olmalı diyen insanlarda bu sayede artık şehrin merkezininde büyüdüğünü fark edebilirler.
gökhan
20.03.2017 15:43
tren yolu yeraltına alınsa ne olcaktı,sakarya trenle özdeşleşmiş bir şehir,şehri tren görmez hale getirmek demek,sakarya belediyesinin bir gün yapmak zorunda kalacağı tramvay hattını yapmaması demek,halka tren unutturulmaya çalışılıyor,bunun için ilk otogara tren garı yapma fikri geldi,yapamadı,sonra yeraltından geçsin istedi,millet treni görmeyecek,üstünüde ranta açabilecekti,manzaramızdan olacaktık,onuda yapamayınca şimdide mithatpaşa gar olsun diyor,şehrin dışından otobüsle trene bindikten sonra trenin rahatlığından nasıl söz edeceğiz,tren yer üstünden adapazarına gelmelidir
MAĞDUR
20.03.2017 14:08
Yorumları okudukça gerçekten gülüyorum. Yazık Arkadaş Yazık! Burası Bir büyükşehir. yok gariban ne olacakmış! utanmasanız karasudaki denizi ayağımıza getirin diyeceksiniz. Arifiye de gar olsuun Tren rayları kaldırılsın ortaya şehre sembol olacak bir cami yapılsın bir de bu bulvar projesiyle şehir hayat bulsun. Yollarımız genişlesin trafik rahatlasın Arifiye de kazansın Bu şehir nufusu 1 milyona dayanmış bir şehir. 30 yıl önceki Sakarya yok artık heryere sıkıştıramayız bu şehri ADAPAZARI yla sınırlı kalamaz. diyeceğim o ki arkadaşlar buna mecburuz belki 10 yıl sonra arifiye adapazarı zaten iç içe girecek. Büyükşehir olduğunda bu il havai fişekler atıp kutlayanlar bunu göremediler mi?
adalı
20.03.2017 13:21
Ada Trenini kullanan gariban vatandaş kaybetti, halkalı,yıldızlı arabaları kullanan yerel yöneticiler kazandı.YAZIKLAR OLSUN BÖYLE ZİHNİYETE...
erhan ay
20.03.2017 13:17
bu millete herşey müstehak...başkada birşey demiyorum :(
Mesut
20.03.2017 13:03
Yazıklar olsun bu iktidarlara.Yazıklar olsun yıllarca masuf Saf Sakaryalıyı kandıran zihniyetlere.Yazıklar olsun Sakaryaya gelecek trenin raylarını yerin altına aldır(a)mayan zihniyetlere.Bir bakan geliyor bu iş tamam,bizde diyor.Diğer bir bakanda nazire edercesine bu tren mithatpaşadadır diyor.Tavşana kaç, tazıya tut taktiği ile kandırılıyoruz resmen be..Hani bin yataklı, 2.üniversite.Hani nerede? Safya anadolunun Saf sakaryalısı.Yazıklar olsun bizi saf yerine koyan zihniyetlere. Bir kerre daha yazıklar olsun arpalık oy deposu olarak gören zihniyetlere.Bizi adam yerine bile koymuyorlar..Bu Sakaryalı böyle saf olmaya devam edegelsin. Nasılsa bu safları, yalan sözlerle kandırmak çocuk oyuncağı.Ne diyor; anadolunun saf çocuğu. Ne demekse!
SAKARYALI
20.03.2017 12:41
O BULVAR TREN YER ALTINA İNİNCE YİNE YAPILIR. KOCA İSTANBUL YERİN ALTINDAN DEMİR AĞLARLA ÖRÜLÜRKEN 2 KM LİK HATTI YERİN ALTINA TAŞIYAMIYORSAN O KOLTUKTA OTURMAYACAKSIN. ZATEN BÜTÜN AK PARTİ SEÇMENİ BELEDİYE SEÇİMLERİNDE ZEKİ İLE SÜLEYMAN A GEREKLİ CEVABI SANDIKTA VERECEKTİR. KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KAR KALMAYACAK.
Mehmet
20.03.2017 12:00
Hem bu memleket meselesine dönen trene gelince. Seçim zamanı adapazarına tranvay yapacaz dediler haydarpaşaya giden treni kaldırdılar aynı yere adaray denen kullanılmayan zımbırtıyı koydular hem zaten adarayın gittiği yere kadar bedavaya gidiyordu insanlar ayrıca ucuza ist gitmenin yolunuda kestiler.
DERE
20.03.2017 11:58
Şehir merkezine treni getiremeyecek kadar beceriksiz yöneticiler bulvar yapacakmış.O rayları Arifiye ye kadar sökün de siz de rahatlayın biz de rahatlayalım.Medeniyet trenlerin şehirlerin içinden şehir dışına atılması insanların ulaşamaması demekmiş. Herkes gider Mersine, Sakarya yı yönetenler gidenler tersine. Vizyona bak arkadaş daha ne diyeyim. Allah aklı fikir versin. İstanbul uzakta değil hiç mi birşey görmediniz arkadaş.
Mehmet
20.03.2017 11:56
Projelerimiz bunlar diyerek alıyorlar oyları ama iş yapmaya gelince çok pahalı olmaz bu demekte neyin nesi? istanbulun altına döşemedikleri yol kalmadı. Sakarya isteyince mi çok pahalı oluyor. AKP nin kalesiyiz sonuçta bu şehirde yatırımı hak ediyor.
Gündal Erkan
20.03.2017 11:15
Hayırlı olsun.Böylece şehir içinde ki Kavşaklarda ve geçitlerde trafik sıkışıklığı olmayacak demek dir. Gündal Erkan
murat
20.03.2017 11:12
SAYIN TOÇOĞLU SAYIN DEVLET ERKANI.BU MİLLETİ APTAL YERİNE KOYMAKTAN NE ZAMAN VAZGEÇECEKSİNİZ.SİZ SEÇİM PALAVRALARI ATIP DEMİRYOLU YER ALTINA ALINACAK AMA BİZ BU İŞ OYALAMAKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR DERKEN DAHA İKİ YIL GEÇMEDİYALANINIZ ÇÖKTÜ.ŞİMDİ BEN GAR MEYDANINDAN OTOBÜSE BİNDİKTEN SONRA HA MİTHATPAŞADAN HA ARİFİYEDEN TRENE BİNERİM NE FARK EDER.AMA BU DÜZENİN ESAS AMACI O DEĞİL.MİTHATPAŞADAN KALKACAK TENİN YOLCU KAPASİTESİ ÇOK DÜŞÜK OLACAĞINDAN YARIN BU PROJE VERİMSİZ OLDU.DEYİP TEKRAR ARİFİYEYE İSTASYONU TAŞIMAK AMACINDASINIZ.YAPACAKSANIZ BİR ADAMLIK MİLLETİN İSTEĞİNE KULAK VERİP TRENİ GAR MEYDANINA GETİRİN DEĞİL İSE İSTERSENİZ MAŞUKİYEYE KALDIRIN.NASILSA ...... PEŞİNİZDEN GELİR
Online Ziyaretçiler