Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Atatürk Parkı muamması

23.03.2017 20:13
ATATÜRK parkının isim öyküsü ve bugün yaşanan isim muamması

Hendek Belediyesinin yıllardır işlettiği, Hendek AKP ilçe binası karşısındaki ATATÜRK parkı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından farklı bir formatla yeniden inşa ediliyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre park alanına dikilen görsellerde YAŞAM ALANI olarak belirtilmiş, kazım çalışmaları sonrasında yakında temelinin atılacağı ifade edilen park alanının HENDEK PARK olarak adlandırılması ilçe halkında (ATATÜRK İSMİ KALDIRILIYOR) algısı tedirginlik yarattı.

Usta gazeteci Serkan Köse gerek gazetemizde gerekse sosyal medyada konuyu kaleme almış ve "El attıkları yerde ATATÜRK KALMIYOR" serzenişinde bulunmuş, sağ olsunlar ilçemizden yayın yapan internet siteleri de konuya duyarsız kalmayarak gündeme taşımışlardı. Sakarya'nın usta kalemi Yeni Haber Gazetesi köşe yazarı Sezai Matur da konuya duyarlılıkla yaklaşmış ve bizlere destek vermişti.

Tüm bu gelişmeler ışığında konuyu gündeme taşımamızın arkasından Hendek CHP ilçe başkanlığınca basın açıklaması yapıldı ve gündemin takipçisi olduğu mesajı verildi.

Haberin ardından çok sayıda vatandaşımızın haberimizin altına yaptıkları yorumlarla gündemi sıcak tutmaları bizlerin doğru bir istikamette olduğumuzun en bariz göstergesi.

Konuyla ilgili olarak Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, geçmişte yaptığı bir basın toplantısında ATATÜRK PARKI sorusu kendisine sorulmuş ve "Hendek Atatürk Parkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileniyor. Burada nikah ve sergi sarayı, kafeterya da olacak. Tamamen sosyal içerikli bir park. İsim değişikliği olacaksa da anket yapar ve halkımız belirler." demek sureti ile net tavrını ortaya koymuştu.

Yalnız, bir yanlışlığı da düzeltmek isterim. Şöyle ki, Hendek CHP ilçe başkanlığınca yapılan basın açıklamasında ATATÜRK isminin Hendek stadyumundan kaldırıldığı şeklinde bir cümle kurulmuş. Konu Hendek Belediye başkanı İrfan Püsküllü'nün bilgisi dahilinde.

Stadyumda yapılan tadilat çalışmaları esnasında mevcut bulunan ATATÜRK STADYUMU tabelasının kaldırıldığı ve kısa zamanda yerine takılacağı bilgimiz ve takibimiz dahilinde.

İsterdik ki Sakarya Büyükşehir Belediye başkanlığı tarafından yürütülen ve ismi kamuoyunda spekülasyonlara maruz kalan ATATÜRK PARKI isminin parkın yenileme işlemi sonrasında yerine konulup konulmayacağı yönünde kamuoyunu rahatlatan bir açıklamanın yapılmasını bekliyoruz.

Atatürk parkı isminin öyküsü

En yetkili ağızlardan edindiğimiz bilgilere göre bugün Hendek Belediyesinin çalıştırdığı ATATÜRK PARKI'nın bulunduğu alan TEKEL'e aitti. Tekel'den Hendek Belediyesine devri yapıldı ancak belirlenen alanda bazı yerler özel mülkiyete aitti ve bu alanlar da Hendek Belediyesi tarafından istimlakı gerçekleştirildi. İlerleyen süreçte de merhum Ekrem Günay zamanındaki Belediye Meclisi kararına istinaden ATATÜRK PARKI ismi verilmişti. ( 1977-1980 arası)

Medyabar.com bugun 32198 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2582 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler