Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Hiç değilse nostaljik tramvayımız olsun

26.03.2017 12:39
Nereden Nereye
'Adapazarı ile Haydarpaşa'
arasında çalışan 'Ada Ekspresi' yüksek hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle kesintiye uğramış, sonrasında ise 'Arifiye - Pendik' arasında çalışmaya başlamıştı.
Vatandaş bu işi sevmedi...

Bu sırada Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki trafik yükünü çeken ana arterlerdeki hemzemin geçitleri kaldırmak için tren raylarının yer altına alınması için proje hazırladı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemde sunulan proje için zemin etüdü dahi yapılsa da yıllardır olumlu bir adım atılamadı.

Sakarya heyeti Ankara'ya her gittiğinde 'birileri' projenin takipçisi olacaklarını söyleyip durdu.

'Ada Ekspresinin' yeniden Adapazarı'na gelmesi için bazı sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde kamuoyu oluşturulmaya çalışıldı, toplanan on binlerce imza ilgili makamlara gönderildi...

Gelinen noktada, Ada Ekspresi için alınan nihai kararı 'Milli Savunma Bakanı' Fikri Işık açıkladı.

Ada Ekspresi artık Mithatpaşa İstasyonundan kalkacak.

Yeni gar ve bulvar
Geçtiğimiz günlerde Gazeteci Raif Uğan, Mithatpaşa'ya yeni bir gar binası yapılacağını ve Büyükşehir Belediyesi'nin Atatürk Bulvarı'ndan buraya kadar yeni bir bulvar yapmayı planladığını yazdı.

Buna göre peyzaj çalışmaları ile Mithatpaşa'ya kadar yeşil hat oluşturulacak.

Raif Uğan'ın 'doğrulatarak' yazdığı bilgilere göre bu alanda tren raylarının kaldırılması düşünülüyor.

Yeni bulvar projesi için bir öneri
Bu noktada şehri yönetenlere naçizane bir öneride bulunmak istedim.

Yapılacak olan bulvar projesinde mevcut raylar da kullanılarak İstiklal Caddesi'nde gördüğümüz 'nostaljik tramvay' gibi bir taşıma aracı çalıştırılamaz mı?

Her şeyden önce bu tramvayın, direkt hat olmadığı için Bulvardan Mithatpaşa İstasyonuna nasıl gidileceği endişesini ortadan kaldıracağını düşünüyorum.

Yaklaşık 2,5 kilometrelik güzergah çevresindeki semtlere -Donatım ve Harmanlık- ve nihayetinde Mithatpaşa İstasyonunun hemen yanındaki Bahçelievler Mahallesine alternatif ulaşım aracı olmuş olur.

Ayrıca bahsettiğim nostaljik tramvayın, Büyükşehir Belediyesinin en büyük endişesi olan 'hemzemin geçitler' için de sorun olacağını sanmıyorum.

Neticede 'büyük' şehirlerde gördüğümüz gibi tramvaylar şehir trafiği içinde gayet rahat gidebiliyor.

Son olarak mevcut rayların korunması ve üzerinde küçük bir ulaşım aracının çalıştırılmasının, şehrin geleceğine de bir yatırım olarak, 'Arifiye ve Sapanca'ya' çalışacak raylı sisteme de öncü olabileceğini düşünüyorum.

'Demokrasi Meydanı' için Başkan Zeki Toçoğlu'nun düzenlediği istişare toplantısı bu yazı için umut oldu.

Umarım Atatürk Bulvarı'na getiremediğimiz 'Ada Ekspresi'nin' yeni durağı Mithatpaşa istasyonuna ulaşım için düşüncem, şehri yönetenler tarafından bir kenara not edilir...

Medyabar.com bugun 41450 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4645 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
bestami balta
27.03.2017 09:34
her kuşun etini yedik bir kaldı leylek. nostalji tramvayından çok yeni yerleşim yerine raylı sistem getirilmesi lazım sayın yazar.
ahmet canbaz
27.03.2017 09:14
Nostaljik tramvay? Şehirlerin bir kimliği olmalı her şeyi başka bir şeyden özenerek kopya ederek yaparsanız şehrinizin kimliği kaybolur
HAKAN
29.03.2017 11:27

Allah için ne kimliği var şehrin de kaybolacakmış

HAKAN
29.03.2017 11:26

Allah için ne kimliği var şehrin de kaybolacakmış

Peki Pepe
27.03.2017 00:39
Yanlış düşünceler.Şehir merkezinin acilen trafik sorunundan kurtarılması şart.Çark caddesinin arkasındaki sokaklar estetik olarak iyi oldu ama kullanım olarak berbat ötesi.Yapanlar onaylayanlar bir defa oradan korumasız polissiz geçip haline baktılar mı okul yada iş saati? Günü kurtarmak için değil önümüzdeki 20 yılı düşünerek projeler yapılmalı.
gökhan
26.03.2017 17:30
Ben halen ümidimi yitirmedim,bakan arslan'ın adapazarına getirilmesi talimatı var ve eski trenler mithatpaşa istasyonundan çekildi,ama biz adapazarına girsin diye uğraşırken,kaile alınmayıp mithatpaşa kararı açıklanırsa eğer,geçmiş olsun demekten başka çare yok,çünkü daha s.ktin sene treni şehre sokturamayız,mühim olan o kadar açıklanmadan çare bulabilmek,sakarya sivil toplum kuruluşu cumhurbaşkanı erdoğanlada görüşmüş,o da yoğun programı sebebiyle ilgilenemeyip,bakan arslan'ı arayıp,ona pası atmış,ancak bakan arslan'ın türk-iş genel başkanı ergün atalay bey'e verdiği söz 3 aydır yerine getirilmedi,eğer adapazarına girecek olsa şimdiye çoktan girmişti,genel müdür veysi bey,istesek 24 saat içinde treni adapazarına sokarız demişti,sıkıntı var
Online Ziyaretçiler