Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Cuma namazına giden bir kadının başına gelenler

28.04.2017 10:30
Yazımın başlığını atarken şu dizeler hatırıma geldi:
Bir garip gurbete gitse
Gör başına neler gelir...

Bir kadın cumaya gitse gör başına neler gelir.
Bakmayın siz diyanetin, 'camilerde bayanlara yer açın' talimat vermesine.

Diyanet ilmihallerinde Kadına Cuma Farz Değildir fetvası orada durduktan sonra bu talimatın kıymeti Harbiye'si olamaz.
Öncelikle DİB, ilmihallerinde ki yanlış, uydurulmuş fetvalarını kaldırmalı, Kuran'a uygun hale getirmelidir.

Allah-ü Teâla, ibadete yönelik emirlerinde Kuranda kadın-erkek ayırımı yapmaz.

"Ey inananlar, namazı kılın" ifadesinde kadını ayırmaz.
" Ey iman edenler, zekâtınızı verin" ( Bakara 43) emrinden kadınları istisna etmez.
" Ey inananlar, oruç sizden öncekilere farz olduğu gibi size de farzdır" (Bakara 183)ayetinde kadınları ayırmaz.

Konumuzla ilgili ayette:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

"Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrıldığı zaman, hemen Allah'ı anmaya koşunuz ve alış-verişi bırakınız. Eğer bilseniz bu sizin için çok hayırlıdır" (Cuma 9)

Allah, kadınları bu ibadetten istisna etseydi فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ "alış verişi bırakın Allahı zikre koşun" dedikten sonra (الاالنساء ) İLLA ENNİSAE kadınlar hariç' derdi.

Allah, unuttu mu ki siz bunu diyebiliyorsunuz?
Allah haşa unuttu, bunlar unutmadı,
Yazıklar olsun!

Cuma namazının kadınlar için görev olmaktan çıkarıldığına ilişkin bir tek sahih hadis yoktur. Örneğin 5474 hadis rivayet eden Ebû Hüreyre'den, 2630 hadis rivayet eden Abdullah b. Amr'dan, 2286 hadis rivayet eden Enes b. Malik'ten ve sürekli olarak Peygamberimizle birlikte olan ve ondan 2210hadis rivayet eden annemiz Hz. Âişe'den ve diğer bilinen kadın sahabilerden kadınlardan Cuma namazının düşürüldüğüne dair bir tek hadis gelmemiştir. Gelenler ya uydurmadır ya zaiftir.

Bu konudaki hadislerin hadis tekniği bakımından en kuvvetlisi olan Ebû Davûd'un Tarık b. Şihab'dan rivayet ettiği "Cuma namazı esir, kadın, çocuk ve hasta dışındaki bütün ergin müminlere farzdır." anlamındaki hadistir.

Tarık b. Şihab, Hz. Peygamberi görmüş fakat ondan hadis rivayet etmediği için bu hadis delil olarak getirilemeyecek türden zayıf (Mürsel) bir hadistir. ((Ebû Davud, Salât, 215; Mecmeu'z-Zevâid, 2/170, Bedaiu's-Sanai', 1/258, Nasbu'r-Raye, 2/199. Mürsel hadis zayıftır, reddedilir.)

CUMA NAMAZINA GELEN KADININ BAŞINA GELEBİLECEKLER
Cuma namazı Allah'ın iman edenlere açık bir emri olduğu halde Cumaya giden bir kadının başına gelecek olanlardan başlıcaların bir kısmını bu hususta yazılanlardan faydalanarak sizinle paylaşmak isterim.

1. Kapıdan kovulma
Camilerimizin çoğunda maalesef kadınlara yer ayrılmadığı halde bazı camilerde kadınlara ayrılmış özel bir bölüm vardır. Ancak cuma günleri bu bölüm kalabalık olmaları nedeniyle erkeklere tahsis edilir. Dolayısıyla koskoca camide bir elin parmağını geçmeyecek sayıda olan kadınlara yer bulunmaz! "Nasılsa bizim için yer var" diye gönül rahatlığıyla camiye giden Cuma garibi kadınlar da yüzlerce kişilik cemaatin önünde kapıdan geri çevrilir.

2. Azar yeme
Sadece kapıdan kovulma mı sandınız? Yüzlerce kişilik cemaatin önünde kapıdan kovulmakla kalmayıp, bir de üzerine cemaatin homurtusunu çekmek var. Allah düşmanımıza vermesin. Bazı adamların başımıza taş yağacak bakışıyla "yav ne işi var kadının cumada tövbe estağfirullah!" diye söylenmeleri yok mu? Daha neye uğradığınızı anlamamışken cemaatten belli belirsiz sesler gelir "kimden öğreniyorlar bunları tövbe tövbe kıyamet alameti" gibi... Cevap verseniz bir dert, vermeseniz bir dert! Artık o moral bozukluğu size bir hafta yeter.

3. Cami kapısındaki takva bekçileri
Bir kadının cuma namazına katılabilmesinin tek yolu büyük camilere gitmektir. Ne kadar cami farklı olsa da cemaatin kafası aynı kafa. İlk olarak camiye hangi kapıdan gireceğinizi bulmanız lazım. Cami büyük olduğu için bu da oldukça yorucu bir iş. Gittiğiniz her kapıda gardını almış takva bekçileri bulunur. Cami görevlisine "bayanlar bu kapıdan mı giriyor?" diye sorduğunuz an, takva bekçilerinin atışları "çıksçıks" sesiyle başlar, "Cumaya gelmiş gözlük takmış, başı kapalı ayakkabısı açık, örtüsü şu renk pardösüsü bu renk" gibi... Siz nasıl olursanız olun takva bekçileri mutlaka bir açığınızı bulur. Çünkü onların elinde kimsenin bilmediği takva ölçerler mevcut!

4. Hoca ablalar
Bir şekilde kadınlar bölümüne ulaşmayı başardınız, tebrikler! Orada sizinle aynı yollardan geçmiş onlarca kadın olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Siz daha hoca ablalar ile tanışmamışsınız. Her kadın cemaati içinde mutlaka kendini müftü sanan, falanca cemaatte küçük çocukları okutan, filanca yerde sohbet veren bilmem ne tarikati mensubu hoca ablalar bulunmaktadır. Bu ablaların ağzı hiç durmaz, her şeyi çok iyi bilirler. Nereye oturacağınızı bile o söyler, nihayetinde "safları sık tutmalıyız araya şeytan girmesin."

Cemaatin içinde arkadaşını, kızını vs. bekleyen es kaza hayızlı bir kadın varsa onu anında tespit edebilme yeteneğine sahiptir, lafa girerler:

"Aaa bu şekilde camiye giremezsin burada duramazsın, buradaki insanların da namazı kabul olmayacak senin yüzünden, başımıza taş yağacak, çık dışarıda bekle çık" diyerek kısık bir sesle bağırma yeteneklerini de gösterirler. Bir de cumadan önce bu hoca ablalar ile abdest alırken başörtünüze ya da çorabınıza mesh ettiğinizi düşünün, maazallah yandınız!

5. Hurafelerle dolu bir hutbe
Bilinçli bir müslüman için cuma namazının hutbe bölümü çok sinir bozucu olabilir. Çünkü genellikle anlatılanların Allah'ın diniyle pek bir alakası yoktur. Onlara göre hutbenin amacı insanlara doğruyu anlatmak değil, duymaları gerekenleri anlatmaktır. Hal böyle olunca bilinçli bir müslümanın tahammül sınırları zorlanır. Hutbe, Türklere değil, Araplara okunuyor sanki, ayet ve hadis olmayan bir sürü Arapçayı ne okuyan anlıyor, ne dinleyen!

Günah olur diye ses çıkarılmıyor ama cuma namazı gibi bir namazda bunu içinize atmak zorundasınız.Hutbe sonunda "inned dine indâllâhil islam" diyen imama "öyleyse sizin bu anlattıklarınız neyin nesi?" diye haykırmak istersiniz.

6. Kadınlar arasında çıkan ihtilaflar
Maalesef kadınlar cemaatinin üçte ikisi cuma namazı kılmayı bilmez çünkü onlara güya Cuma farz değildir diyerek Cuma namazı öğretilmedi ki. Daha imam hutbeyi verirken ihtilaflar başlar, "hadi hemen öğle namazını kılıp imama yetişelim" diyerek hutbe esnasında bir grup kalkıp öğle namazını kılmaya başlar. Bunlara göre cuma namazı öğle namazına ekstradan eklenen nafile bir namazdır. Cuma namazı kılındıktan sonra da ihtilaflar devam eder, "biz şimdi öğle namazını mı kıldık?"... Ve bazıları cuma namazının üzerine öğle namazını tekrardan kılar. Zaten zuhru ahır (son öğlen) namazı bu değil midir? Allah kabul etsin, akıl fikir ihsan eylesin ne diyelim! Bir de "erkeğe değdim abdestim bozuldu mu?" diye hayıflananlar da olabiliyor.

7.Camiden çıkamamak
Camiye girmeyi bir şekilde başardın ama bakalım sağ salim çıkmayı başarabilecek misin? Namazdan hemen sonra erkekler tüm kapılara hücum eder. Kadınlar da erkeklerin çıkmasını bekledikleri için kadınlar bölümünün girişine yığılıp kalırlar.
Çıkmaya çalıştığınızda veya yol istediğinizde "görmüyor musun erkekler çıkıyor" diye beklenmedik bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. Velhasıl koskoca camide bütün öncelikler erkeklere ait. Hani olmaz da diyelim kadınlar kitlesini aştınız bu sefer de suratınıza bakmadan el kol hareketleriyle "buradan geçmeyin adamların namazını bozacaksınız!" diyen, cumaya gelirken şeytanlarını bağlamayı unutmuş tiplerle karşılaşacaksınız. Kapıdaki takva bekçilerine aman dikkat!

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Allah'ın emrini yerine getirmiş olmanın verdiği huzur ve mutluluk her şeye değer.
Yalnız erkeklere lazım olmayan hem vaazı hem hutbeyi dinlemiş, namazı kılmışsınızdır.

Diğer ibadetlerde olduğu gibi Cuma namazı ibadetini kadınları ayırmadan farz kılan Allahın emri açık olduğu halde bu emri kadınlardan kaldıranlar, kendilerini Allahın yerine koymuyorlar mı?

Allaha nasıl hesap verecekler bilemiyorum!
28.04.2017

Medyabar.com bugun 247672 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2887 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
selim çatak
02.05.2017 10:17
SANKİ CUMA NAMAZI PEYGAMBER EFENDİMİZDEN ŞİMDİYE KADAR HEP BAYANLAR DA CAMİDE KILMIŞTA ŞİMDİ DİYANET İZİN VERMİYOR DİYE DİYANETİ SUÇLUYOR,BUNCA ALİM ,MÜCTEHİTLER ŞİMDİYE KADAR YANLIŞ YAPTIDA BU İŞİ TESİS ETMEDİ KAÇ YÜZ SENE SEN DÜZELTİP TESİS EDİCEKSİN KİM YANLIŞ YAPIYOR ACABA? YUSUF MUTLU KARDEŞİMİN DEDİĞİ GİBİ SEN İLK ÖNCE ERKEKLERİ CAMİYE SOK DA BAYANLAR KALSIN SONRA ONLARI DÜŞÜNÜRSÜN
M.YILDIRIM
02.05.2017 00:28
Peygamberimiz döneminde gidiyorlar mıydı? Asıl bağlayıcı olan bu olmalıdır. Bu, Kuran'ı Peygambersiz anlama sevdasını bir türlü anlamıyorum.
Köyden İndim Şehire
01.05.2017 18:17
Ben de erkeklerle birlikte cenaze namazı kılan kadın figürünü asla tasvip etmiyorum. Ama kadın müslümanların da hem vakit, hem Cuma, hem teravih namazlarında erkek cemaatten ayrı bölümlerde camilerde cemaatle namaz kılmalarını önemsiyorum. Ve diyanetten kadınların camide ibadet edebilmeleri için abdest, namaz kılma yeri, hatta namaz kılmak için uygun kıyafeti olmayan kadınlara tesettür kıyafeti sağlamak konusunda adım atmasını bekliyorum. Hatta şehrin belli başlı camilerinde kadrolu hanım hocalar da bulunmalı. Ki kadınlar dini TV'lerdeki asla bir noktada mutabık olamayan egosu yüksek, dediğim dedik hocalardan öğrenmek zorunda kalmasın.
Köyden İndim Şehire
01.05.2017 18:17
Yazar haklı, sonuna kadar destekliyorum. Cami ve kadın asla bir arada olamıyor her nedense. Bırakın Cuma namazlarını, vakit namazlarında bile kadın cemaatin abdest alıp namaz kılabileceği ortam bile sağlanamıyor. Teravih namazlarında, kandil gecelerinde cemaatle camide namaz kılabilen kadın neden Cuma veya vakit namazlarında camide olamıyormuş. Bağnazlığa lüzum yok. Camide cemaatle namaz kılıp 27 derece fazla sevap kazanmak sadece erkeğe tanınmış bir imtiyaz mı? Öyle ise nerede kaldı İslam dinin adaleti?
YUSUF MUTLU
01.05.2017 12:09
Yine fitneye kapı açmış karşısına geçmiş kıs kıs gülüyorsundur. Sen adamları camiye soktun cumayı kıldırdın kadınlar eksik kaldı di mi ? Aklı selim dini bütün hiç bir kadın zaten cuma da camiye gitmez o yüzden sen kendini yorup fitneye mahal verecek yazılar yazma . Yazma ki itikadı zayıf olanları kandırmış olma . Ey medyabar ben her zamanki uyarımı yapayım . Bu fitneye ve günaha ortak olma . ALLAH hidayet nasip etsin .
semih ak
28.04.2017 12:45
değerli yazar arkadaş meydanı boş bulmuş yazıyor. sanki kuranı kerim kendi kafasına inip mana bulmuş. yada bizzat o mana bulanların talebesi...daha önceki yazılarını da okudum...ahkam kesip duruyor. ona söyleyin de ilmin bu kadar yüzeysel değildir. bir ayet yada hadisi şerifin manasını iyi anlamak için, onun ne sebeple geldiği, geldikten sonra resülün nasıl izah ettiği, nesih meselesi, ashabı kiramın ve diğer selefi salihin imamlarının izahları nın göz önüne alınmadan basit arapça kelime manası ile her ayet yada her konunun anlaşılamayacağını bilsin. öyle akp milletvekilliği peşinden koşturmalar yada memleketin kafasını bulandırıp irana adam devşirmeyle din olmaz.
Fakir HAKKI
28.04.2017 11:40
Kimse kadınlara cuma namazı kılmasın demiyor..Ama yıllardır hangi cami bu akla GÖRE DİZAYN EDİLMİŞ..MÜCADELEN OLDU MU.. "Allaha nasıl hesap verecekler bilemiyorum! " EMPATİ YAP HEP FİTNEYE GÖTÜREN KONULARA YELKEN AÇTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM.KIT AKLIMLA.SENDE BUNUI GÖREMİYECEK KADAR AKIL FİKİR EKSİKLİĞİ YOK.YILLARINI BU KONUYA VERMİŞSİN.NEYE HANGİ CEMAATA HİZMET EDERSİN BİLMEM. ÇAĞIN ASIL MÜCTEHİDİ KİM ONA SOYUNAN BEHBATLAR VAR M I? HATAMIZ AFFOLA..RABBİM CÜMLEMİZE HİDAYET VERSİN..
Online Ziyaretçiler