Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Hoşçakal küçüklüğümün mabedi

08.05.2017 20:46
Babam beni evde bırakıp maça gitme hazırlığındaydı. Çoğu zaman abimi de yanına alıp; Sakaryaspor'un maçının yolunu tutarlardı.

Arkalarından öylece baka kaldırdım. Ama tecrübeliydim artık Pazar sabahı kapının önüne dikilir; beni bırakıp gitmelerine izin vermezdim.

O zamanlar Stat etrafında motosiklet kiralarlardı. Yasıma bakıp, 'Sana olmaz küçük '' dediklerinde oturur ağlardım..

Atatürk Stadında olmak o atmosferi koklamak acayip bir duygu idi. Yanımda babam otururdu..Aslında sakin bir adamdı. Ama Sakaryaspor'un maçında şaşkın gözlerle ona bakardım. Öylesine değişiyordu.ki; ' Çoğu anlar; 'Bu benim babam mi 'derdim.

Atatürk Stadında simdi ismi hafızamda yok;bir abi vardı. Okunmuş gazeteleri satardı. İnsanlar onları beton zemine koyar, öyle otururdu. Birde çekirdekçi; insanlar ne çok çekirdek yerdi; şaşırdım..

Bu şehir o zamanlar bir başkaydı

Sakaryaspor'lu futbolcular için esnaflar sıraya girerdi. Kimi ayakkabı kimi elbise aklınıza ne gelirse.

Sakarya Atatürk Stadı benim en huzur bulduğum yerdi. Hayranlıkla izlerdim. Büyülenmiş gibi bakardım Sakaryaspor'lu futbolculara. Hayran hayran ..

Hafızamda kalan Kemal Yıldırım mesela. Rüzgarın oğlu; çocukluktan çıkıp gençliğe yeni yeni adim attığım yıllar..

Rüzgar gibi idi..Onu seyretmek anlatılamazdı. Çoğu anlar rüzgarın ondan daha yavaş olduğunu düşünürdüm
.
Çark Caddesinde o zamanın moda oyunu Cadı oynamaya gelirdi; Namık abinin Atari Salonuna...Ben oyunu falan bırakıp sanki bir sihirbaz gibi onu seyrederdim.

İşte o yıllardan gelir Sakaryaspor'a sevgim. Su satırları yazarken gözlerimin nemlenmesi ondandır. Önce Baban gitti yalancı dünyadan; sonra büyüdükçe hayat başka yerlere sürükledi bizi..

Ama terk etmedi o yeşil siyah sevda..Bugün bizim aslanlar finale adını yazdı..

Son maçıydı mabedin Yorgun ama senelerin yıpratmasına rağmen hala bütün heybeti ile duruyordu orada

Sanki son maç görevini yerine getirmiş gibi gururluca Sakaryaspor sevdalılarının gözünün içine bakıyordu;nemlenen gözlerini saklayarak.

Hoş çakal küçüklüğümün anılarımın mabedi: Hoş çakal.

Son nefesime kadar seni hiç unutmayacağım

Medyabar.com bugun 133806 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4309 kere okundu
YORUMLAR 16 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
YÖRÜKOĞLU_54
10.05.2017 09:59
KALBE HOŞ GELMİYOR BU BAŞLIK RİSKLİ RAİF UGAN DİKKAT ET AYAGIN KAYMASIN AGZINA GEM VURACAK DEĞİLİZ AMA HOŞ OLMAMIŞ MABET İBADET EDİLEN YER İBADETHANE ANLAMINDA KULLANILIYOR
mehmet
10.05.2017 08:08
o adama göre çocukluğunun mabediymiş sana ne ülen, adam belki de futbol tanrısına tapıyor seni ne ilgilendirir cahil herif
Saffet
09.05.2017 17:20
Sana helal olsun Gökhan Kardeşim; okuduğunu anlamayan TDK gerçi bunuda anlamazlar Turk Dil Kurumu'ndan bir haberlere güzel cevap olmuş.
Mehmet Çimen
09.05.2017 17:10
Raif Ugan'a cahil demisisin ya..Buyrun.. MABET (türkçe) anlamı . mecaz Özel bir konuda . sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer: Burası jüri heyetinin toplanacağı mukaddes sanat mabedidir.- H. F. Ozansoy.
emrah aydin
09.05.2017 17:06
o kıt akıllarınızı kendinize saklayıp iyi okuyun.Mabed Bir inanca bağlı olanların, belirli zamanlarda topluca veya tek başına ibadet ettikleri, özel olarak yapılan binalar. İbadet yapmak için toplanılan yerlere ?Mabed? veya ?İbadethane? denir. Yahudilerin mabedlerine Sinagog ve Havra, Hıristiyanlarınkine; ?Kilise? ve ?Bi'a? veya ?Savme'a?, Müslümanların mabedine ?Mescid? ve ?Cami? denir (Bkz. Cami). Mabedlerde; ibadet yapılır. Dinin emir ve yasakları öğretilir. Zamanımızda mabedlerde konuşan vazifeliler iki şey üzerinde durmaktadırlar. ... lafları hafife alıp anladığınız gibi konuşmayın. ayrıca inandığınız gibi yaşamazsanız. yaşadığınız gibi inanırsınız. ne güzel ben böyle anlıyorum diyerek kurtulamazsınız
Gökhan
09.05.2017 19:05

Kıt akıllı demişsin.Önce okuduğunu anlayacak kapasiteye gel, sonra tartışalım.Mabeti bir daha açıklayayım.İbadet yeri olduğu gibi, özel bir konuda, sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer, anlamınada gelir.Şimdi o kıt aklın aldı mı?

Mehmet Çimen
09.05.2017 16:31
Raif Ugan'a cahil demisisin ya..Buyrun.. MABET (türkçe) anlamı . mecaz Özel bir konuda . sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer: Burası jüri heyetinin toplanacağı mukaddes sanat mabedidir.- H. F. Ozansoy.
gökhan
09.05.2017 16:19
Gazete satan abinin ismi Yakup idi. Arkadaşlar her şeyi yüce dinimiz üzerine oturtup yorumu da buna göre yaparsak böyle kısır tartışmalara girer ve karşımızdaki insanıda incitiriz.Mabet, ibadet edilen yer anlamına geldiği gibi, özel bir konuda, sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer, anlamınada gelir. Böyle sığ düşünüp yorum yaparak yazar kardeşimizide kırmayalım.Ayrıca, evet Sakarya Atatürk Stadı bir çok Sakarya'lının güzel anılarının olduğu, çok özel bir mabettir nokta...
Mustafa
09.05.2017 16:16
Arkadas biraz futbol ile ilgilenseniz yillardan bu yana bu kelimenin kullandığıni anlardiniz.Mecazi anlamda kullanilir.Mâbed gibi önemli ve saygı duyulması gereken yer.
emrah aydin
09.05.2017 15:27
yazıklar olsun mabede bak .ee böyle mabed olursa böyle cahilde yazarlar olur.kim sizi yazar yaptı .bu ne cehallettir. bu kadar basitmi mabed demek? ah ülkem ne çektiysen böyle tipler yüzünden çektin.mabedmiş görürsün öbür tarfta mabedi...
yaşar oluş
09.05.2017 13:06
yazılan başlık cahilce,bilgisizce. bir sözlük açıp mabedin ne anlam taşıdığını öğrenemediniz mi?çok yazık çok.
yucin
09.05.2017 14:23

Doğru tespit, tebrikler. Hatta tanrı lafını da Türkçe'den kaldırmak lazım.

yorumcu
09.05.2017 12:58
HOŞ GELDİN YENİ RANT KAPISIIIIII :)
MUSTAFA AYDIN
09.05.2017 12:20
Sayın yazarın kullandığı "mabed" sözcüğü şık olmamıştır. Lügatta mabed ise: isim, din Tapınak anlamına gelmektedir. "Bütün mabetler içinde güneşten ilk ışık alan camidir." - A. Haşim Stadyum mabed olursa futbol "dinleştirilmiş" olur. Rakibe cehennem golcüye ilah vs diye uzar gider. selamlar
goralı
09.05.2017 12:10
MABED nedir kardeşim ya. Kaş yapacağım derken Göz çıkarıyorsunuz.Siz gazetecisiniz Türkçeyi en iyi kullanması gereken sizsiniz.
ender
09.05.2017 14:47

Mabed kelimesi şık olmamış.

Online Ziyaretçiler