Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Vali Coş'tan ibretlik hikaye...

24.05.2017 12:00
Vali Coş ,muhtarlarla yaptığı toplantıda hamalın üzerinde taşıdığı urganın hesabını sabaha dek sorgu meleklerine veremediği hikayesini anlatarak mal mülk edinirken harama ve helale çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Vali Coş, anlattığı bu hikaye ile bir anlamda Türkiye gerçeğini gözler önüne serdi.

Muhtarlarla görüşen Vali Coş, konuşmasında geçmişte anlatılan bir hikayeyi tekrardan anlattı.Hikaye şöyle;

Zengin bir iş adamı bir gün hak vacip olur vefat eder. İş adamı geride bir vasiyet bırakmıştır. Vasiyetname açılır ora da şu yazmaktadır: '' Ben öldüğümde her kim ki benim kabrimde benimle ilk akşamı geçirirse mal varlığımın yarısı ona verilecektir?

Vasiyetnameyi dinleyen hiç kimse buna razı olmaz derken oradan bir hamal geçmektedir. Günlük kazanıp günlük yiyen hamal bu işe aday olduğunu söyler ve mevta ile birlikte kabre gömülür. Sorgu melekleri gelir, birinin ölü diğerinin canlı olarak bulunduğu mezarda ,bir melek; '' biri nasılsa bizim, işe canlı olandan başlayalım'' der ve bu fikir kabul görür.

Hava ışıyana kadar sorgu devam eder, hamal hiçbir şeyi olmadığını sadece boynunda taşıdığı urganla yük taşıyarak hayatını idame ettirdiğini söylese de, meleklerin, '' nerden aldın, nasıl aldın, kaça aldın, nerede kullandın vs. '' Suallerine cevap vermekte zorlanır. Gün aydınlanmış sorgu bitmiştir. Hamal kan ter içerisinde mezardan çıkartılır. Bitkin bir haldedir. Çıkartanlar hamala sorarlar: '' Aşağıda ne oldu?''

Hamal sorgu meleklerinin sorularına muhatap olduğunu ancak ömründeki tek mal varlığı olan Urgan'ın hesabını sabaha dek veremediğini söyleyerek; '' Ben bir hamal olarak sırtımdaki Urgan'ın hesabını sabaha dek veremedim peki ya o ölen garip bu kadar dünya malının hesabını nasıl verecek? Ben mal mülk istemiyorum, ben halimden memnunum'' diyerek oradan uzaklaşır.

Kıssadan hisse: Vali Coş, anlattığı hikayenin ardından bulunduğu yorumda; ''Siz siz olun hesabını veremeyeceğiniz bir malı kazanırken harama ve helale çok dikkat ediniz'' yorumunda bulunur. Vali Coş, bundan hareketle KYK yurtlarının yaklaşık 15-17 yıl önce yapılmasına, günümüz teknolojisi ve imkanlarına rağmen binaların depreme dayanıklılık konusunda sınıfı geçememesini eleştirerek; ''Arkadaş, ecdadımızın yokluk içerisinde, demirin, çimentonun, mühendisin, kontrollerin olmadığı bir dönemde yaptıkları binaların yüz yıllardır geçirdiği evrelere rağmen ayakta duruyor olması karşısında bugün yapılan binaların dayanıksızlığını haram ve helale bakmaksızın para kazanmak, mal mülk edinmek hırsı olduğunu söyledi. Sanırım hepimizin ders alması gereken bu hikaye bir Türkiye gerçeğini ortaya koyuyor.

Medyabar.com bugun 21015 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2363 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
burak
25.05.2017 18:09
helal olsun -
Hakan
25.05.2017 16:12
Hırsın sonu hasarettir. Valimiz söylemle kalmayıp gerekli bu konuda hassasiyet göstermeyenlere gerekli cezai müeyyideyi de uygulayacaktır.
Fatih ÖZAY
25.05.2017 12:42
Sayın Valimizi gerçekten farklı bir idareci inşallah Sakarya'da kamuya ait araçların kullanımına da takip altına alır. Bazıları babasının malı gibi kullanıyor maalesef
Cengiz
25.05.2017 12:36
İnşallah kulaklarına küpe olur. Para hırsı insanın gözünü kör ediyor olan gariban vatandaşa oluyor. Sadece ahirette değil dünyada da kul hakkının bedelini ödüyorlar. Fark ettiklerinde iş işten geçmiş oluyor.
Adalı
25.05.2017 11:45
Nasıl sınandık her birimiz. Darbe sonrası da insanlara çamur atanların rahatlığıyla bir an dahi olsa yüreğimize şüphe düştü.Allah affetsin bizi ve Sayın Valim Sakarya'da hep kalsın inşallah. Bu memleketin insanını seven yöneticiye ihtiyacı var. Halkla bütünleşen den zarar gelmez aksine halka zulmeden korksun Valim'den. Kendisinin samimiyetine gönülden inanıyor ve Sağlık sıhhat diliyorum.
Sakaryalı
25.05.2017 10:14
Bu ADAM sevilmez mi be kardeşim. Bu kadar açık ve net kimseden çekinmeden ve denge gözetmeden insanların gözünün içine bakarak gerçekleri haykıran Dava Adamı, Allah yar ve yardımcın olsun
mehtap
25.05.2017 09:29
Keşke herkes Valimiz gibi düşünse. Bu hikaye para hırsı olan herkese bir mesajdır aslında. İnşallah helale harama riayet edilir
Online Ziyaretçiler