Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Futbol mu, gerilim mi?

28.05.2017 11:11
Hayal mayal hatırlıyorum ben Fenerliyim, Fenerbahçeliyim dediğim çocukluk günlerimi.

Neden nasıl Fenerli olduğumu bilemiyorum, ya büyük abilerim Fenerliydi yada çok sevdiğim arkadaşlar Fenerliydi. Böyle bir ortamda Fenerli oluvermişim.

Sarı lacivertli renkler belki de çok hoşuma gitmişti.

Küçük bir ilçede yaşıyorum. Bunlar çok güzel duygulardı. Aynı semtten, aynı mahalleden, aynı okuldan, aynı sınıftan arkadaşlarım değişik renklere gönül vermişlerdi. Onlarında kendilerince sebepleri vardı. Gönül verdikleri takımlar için kolkola gezdiğimiz, çelik çomak oynadığımız arkadaşlarımızın kimi Galatasaraylı kimisi Beşiktaşlı idi.

Hiç hatırlamıyorum aramızda rekabetten doğan düşmanlığı...
Her takımı tutan arkadaşlarımızla Fenerbahçe-Galatasaray, Fenerbahçe-Beşiktaş maçları yapardık.
Çok da güzel top oynardık. Yenilen yenen takımı tebrik ederdi. Bana Abdullah derlerdi. Her maçta gol atardım. Abdullah Çevrim o tarihlerde Fenerbahçe'nin efsanevi futbolcusuydu.
Kimler yoktu ki o tarihlerde...

Abdullah Çevrim, Ogun Altıparmak, Selim Soydan, Şeref Has, Ziya Kaptan ilk aklıma gelenler. Çok iyi hatırlıyorum her takımın renkleri çok önemliydi. Taraftar takımının başarısına sevinir, başarısızlığına gönülden üzülür o duygu orada kalırdı. Vurma, kırma, düşmanca kutuplaşma gibi şeyler yoktu. Biz hiç yaşamadık. Hatırlamıyorum böyle çirkin şeyleri...

En fazla takımımız galip gelmişse rakip takımı tutan arkadaşlarımızı kızdırırdık. İşte bu kadar...

O tarihlerde televizyon falanda yoktu. Herkeste radyo da yoktu, maçları dinlemek için. Gazetelerden veya arkadaşların bilgilerinden takımlarımızın durumu ile ilgili bilgi sahibi olurduk. Yıllarımız böyle geldi geçti. Birçok futbolcu çeşitli takımlarda formalar için ter döktü. Her geçen gün geçmişe göre takımlar arası insanların kutuplaşmasına sanki ortam hazırlayıp düşman kardeşler, düşman iller oluştu...

Yakın geçmişte yıllar önce çalıştığım kurumun bünyesinde kurulan Demirspor'un 3 yıl kulüp başkanlığını yaptım. Bünyemizde futbolun yanı sıra boks, halter, voleybol, basketbol, güreş gibi branşlarımız olup bünyemizde milli sporcularımız vardı.
Hatta olimpiyat ve dünya şampiyonu milli haltercimiz Halil Mutlu'nun ilk kulubü de Demirspordu.

inanın ferdi sporlarda yapılan yarışmalarda hiç de düşmanlıklar oluşmadığını ama futbolda semt takımları arasında bile nasıl hüsumetler oluştuğunun çok yakın bir şahidiyim.

Ülkemizde konjuktürden kaynaklanan birtakım olaylardan bölücü terör örgütlerinin ihanetinden, ekonomik sosyal bir takım çöküntülerden kaynaklanan insan psikolojisine bir de ekonomik ve aile dramı eklenince etkilenen özellikle gençler sarj olma adına kalabalık ortamlarda bahaneler üretip içindeki canavarı bir anda öfkeye, kine, nefrete dönüştürüp çeşitli olaylara karışıveriyorlar.

Bence bütün bu gerilimin altında bunlar yatıyor.

Bütün bu çirkin olayların futuratsızlığın sebebi asla ezeli rekabet değildir. Hele hele bölücü vatan hainlerinin böyle ortamları koklayıp birtakım prokatif olayları çıkartmaları gözden kaçmamalıdır.

Son oynanan Beşiktaş-Galatasaray derbi maçının bitmesine yakın çıkan çıkartılan olayları esefle izledim.

76 bin seyircinin izlediği 150-200 civarındaki ard niyetli maç bahanesiyle orada bulunan güya seyirciler sahaya inerek bütün güzellikleri altüst ettiler. Bu ne kin. Bu ne nefret. kırık dökmeler..

Bu güzelim ülkede neyi paylaşamıyorlar. Dışarıdan düşman bu kadar uğraşsa bu ihanetleri yapması mümkün değil.

Herkes kendine gelsin. bu olaylar renklere gönül veren futbol severlerin asla tasvip ettikleri şeyler değil. kimse oyuna gelmesin. Toplumu galayana getirmek istiyenlerin çirkin emellerine kavuşmasına meydan vermeyin. ve bunlardan asla korkmayın. içinde bulunduğumuz yüzyılda ülke olarak birlikte üretip birlikte yiyelim. bu ülkenin imkanları hepimize yeter.

Spor centilmenliktir,sevgidir,sağlıktır, bu vasıflara evet şiddet ve gerilime hayır diyelim


LATİF GÜLEÇ gulecl@mynet.com

Medyabar.com bugun 17533 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1828 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler