Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Basın öğrencileri ve sektör

12.06.2017 12:20
Günümüz dünyasında popüler bir terim olarak hayatımıza giren "algı yönetimi" pek de yabana atılacak bir kavram değil. Öyle ki algıyı oluşturan unsurların bileşimi ve bizlere sunulan mesajlar, hakikatten uzak birçok duygu ve davranışa bürünmemize yol açabiliyor.

Dolayısıyla çarptırılmış ve gerçekten uzak bilgilerden arındırılmış haberlerin önemi daha da güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor.

Diğer taraftan ise bireylerin kendilerini ilgilendiren veya merak duygularına hitap eden her türlü bilgiye erişme isteği, insanlık tarihi boyunca farklı haber alma şekillerinde gerçekleşmiştir.

Medya sadece kişinin bireysel ihtiyaçlarına yön vermemekte ayrıca toplumsal hayatın önde gelen unsurlarından olan ekonomik, siyasi, kültürel hayat üzerinde de önemli roller oynamaktadır. İnsanlar dünyayı medya kanalıyla öğrenmekte ve tanımaktadır.

İnsanlar, tüm dünyadaki haber ve gelişmeleri medya aracılığıyla almakta ona göre tercihlerde bulunabilmektedir.

Kitle iletişim araçları yani medya, artık toplumsal hayatımızın temel unsurlarından biri olmuştur. Bu durum özellikle internet ve akıllı telefonlarla da sağlamlaştırılmıştır.

Bir taraftan haber alma alışkanlıklarına yönelik yeni medya girişimleri bireylerin haberlere ulaşma imkanını arttırmış; ancak diğer taraftan tüm habercilik değerlerini yıpratan, haberciliğin geleneksel ruhunu tartışmamıza neden olan bir hal almıştır.

Bunun birçok nedeni var; en önemli nedenlerinden biri de basın/medya sektörünün ekonomik kaygısı olarak ortaya çıkıyor.
Daha fazla okunma,tıklanma, izlenme, dinlenme kaygısı haberciliğin en önemli kriterlerinin esnetilebilmesine "bahane" olabiliyor.

İşte tam da bu noktada her ne kadar ticari bir yapısı olsa da basının aslında bir kamu hizmeti gören, halkın bilgilenmesi, eğlenmesi ve dinlenmesi gibi işlevleri büyük bir özveriyle yapan işletmeler olduğu hatırlanmalıdır.

Zira evrensel hukukun ve meslek ilkelerinin gereği yerine getirilememiş olur ki, asıl toplumsal tehdit bu aşamada başlar. Doğru bilgiyi haber kriterlerine uygun bir şekilde alamayan bireylerin tamamen ticari veya idelojik kaygıyla üretilen haberlerle algıları yönetilirse sağlıklı bir toplumdan bahsetmek mümkün değildir.

Özellikle devletin ve diğer kurum ve kuruluşların denetlenmesinde, kamu bilinci oluşturulmasında milli ve manevi değerlerin toplumsallaşma sürecinde olan bireylere ulaştırılmasında basının sorumluluğu vardır.

Türkiye'de dönem dönem eleştirilen basının durumu da bu çerçevede değerlendirildiğinde ideal bir konumda bulunmuyor.

Yerel basın ise ulusal/yaygın basına nazaran biraz daha hassas görünmektedir. Belki de bu durumun sebeplerinden biri de yerel basın yönetici ve çalışanlarının bizzat sokakta, halkla iç içe olabilmesidir.

Yerel basının ekonomik sıkıntılarla boğuştuğu da aşikardır.

Bu nedenle yetişmiş eleman istihdamı sorunu gazetecilik faaliyetlerini tam anlamıyla yerine getirmede bir engel olarak ortaya çıkmaktadır.

Sakarya'nın yerel basını da tüm bu zorluklara rağmen ciddi gazetecilik örneklerinin sergilendiği şehirler arasında bulunuyor. Hatta yerel basının nitelikli eleman yetiştirme konusunda alaylıya verdiği önem kadar mektepliye de önem verdiğini biliyoruz.

Sakarya Üniversitesi Sakarya Meslek Yüksekokulu Gazetecilik ve Habercilik Bölümü Basın ve Yayıncılık Programı da bu önem sonrası kuruldu.
Bölüm başkanlığını sürdürdüğüm bölüme gelen öğrencilerimizi sektörle iç içe yetiştirip nitelikli basın mensupları olarak topluma sunmaya gayret ediyoruz.

Özellikle Türkiye'de tüm bölümleriyle bir dönem boyunca kendi sektöründe uygulama eğitimi imkanı sunan üniversitemizin ve yerel basının desteğiyle birçok öğrencimiz istihdam edildi. Bu bizim için bir onurdur.

Bir dönem ilgili işletmede eğitim görme projesi 3+1 olarak adlandırıldı. Sigortası üniversitemiz tarafından yapılan öğrencilerimiz, tüm bilgi ve uygulama becerilerini işletmede geliştirebilmekte ve iş tecrüben var mı sorusuna cevap bulabilmektedir. İşletmeler de kendi insan kaynaklarını oluşturabilmekte ve hem öğrencimiz hem işveren hem de toplum kazanmaktadır.

Öyle ki devlet de bu projeye destek vererek iş verenin talep etmesi halinde İŞKUR'un işe başlama eğitimi kapsamında öğrencilerimize maaş ödemekte veya stajer konumuyla belli bir oranda öğrencimize verilen ücretin yarısından fazlasını geri iade etmektedir. Bu projeye destek veren ve uygulayan herkese teşekkür edilmelidir.


Eylül ayında da yine işyerlerinden talepler değerlendirilecektir. O nedenle şimdiden http://www.muys.sakarya.edu.tr/ adresinden kayıt ve başvuru yapabilirler.
Sağlıcakla kalın.

Medyabar.com bugun 33045 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1992 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Sakaryalı
12.06.2017 12:49
öyle oldu böyle oldudan öteye geçemeyen bir yazı olmuş. Bir duyuru yapmak istemiş üstüne de bilindik cümleleri sıralayım köşe yazısı diye yayınlayım demek istemiş yazar. Medya böyleyse yandık!
Online Ziyaretçiler