Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Tematik (!) Spor Lisesi

13.06.2017 13:55
İlimizde yıllardır özlemle beklenen Spor Lisesi, uzun uğraşlar neticesinde ilimize kazandırılmış ve sporcularımızın hizmetine sunulmuştu. Daha açılışından beri devam eden tesis sıkıntısı giderilememişken şimdilerde bir başka sıkıntıyla başbaşa bırakıldı.

Bu büyük sıkıntıya dair detaylara girmeden önce gelin hep beraber Milli Eğitim Bakanlığı Spor Lisesi Yönetmeliğinde belirtilen şekliyle Spor Liselerinin kuruluş amacına bir göz atalım.

Okulun Amacı

Madde 6 - Okulun amacı öğrencilerin;

a) Beden eğitimi ve spor alanında temel bilgi ve becerileri kazanmaları için ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim-öğretim görmelerini ve başarılı sporcular olarak yetiştirilmelerini,

b) Alanı ile ilgili dünyadaki gelişmeleri dikkate alarak Türk sporunu geliştirecek ve temsil edebilecek gençler olarak yetişmelerini,

c) İş birliği içinde çalışma ve dayanışma alışkanlığı kazanarak takım ruhu ile hareket etmelerini,

d) Spor disiplini ve centilmenliğini özümsemiş, örnek bireyler olarak yetişmelerini,

e) Beden eğitimi ve sporla ilgili yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını,

f) Spor alanında araştırmaya yönelmelerini; bu alanda yetenekleri doğrultusunda uygulama yapabilecek kişiler olarak yetişmelerini sağlamaktır.


Evet, Milli Eğitim Bakanlığı Spor Liseleri Yönetmeliğinin 6. Maddesinde belirtildiği üzere Beden eğitimi ve spor alanında temel bilgi ve becerileri kazanmaları için ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim-öğretim görmelerini ve başarılı sporcular olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla, Spor Liseleri öğrencilerini, başvuru yapanlar arasından uygulama sınavıyla seçer.

Yani herhangi bir branş ayrımı söz konusu değil. Peki yapılmak istenen değişiklik neleri değiştirecek bir de buna göz atalım.

Türkiye genelinde 8 pilot okul seçilen Spor Liselerine öğrenci alımı, belirli branşlarda yapılacak ve sözüm ona olimpiyatlara sporcu yetiştirilecek(!).

Yani ilgili Spor Federasyonlarının üzerlerindeki vazifeyi kibarca Milli Eğitim Bakanlığına bırakarak 'Biz olimpiyatlar için elimizden geleni yaptık' imajını vermelerini sağlamaktan bir adım öteye geçmeyecek bir proje.

Bu proje kapsamında ilimize verilen spor branşı Su Sporları (Kano,Kürek,Yelken). İlimizde yıllardır devam eden su sporlarındaki çalışmalar meyvelerini vermiş ve Milli Takımlara Sporcular kazandırmış bir il olarak Su Sporları Federasyonunun böyle bir talepte bulunması son derece normal tabi ki.

Ancak bu talebin yolu mevcut Spor Lisesini kullanıp diğer branşlarda başarı elde etmiş sporcularımızın önünü kesmek olmamalı.

Bir örnekle açıklama yaparsam sanırım kafanızdaki bir çok soru ortadan kalkabilir. Türkiye Voleybol Federasyonu bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokolle 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılında açılışını yaptığı Türkiye Voleybol Federasyonu Spor Lisesi ile Öğrencilerini mülakatla seçmiş ve burada yetiştirmeye başladığı sporcularını Milli Takımlara kazandırmıştır.

Diğer Spor Federasyonlarından beklenen de bu olmalıyken bir anda Tematik Spor Liseleri kavramıyla karşılaştığımızı görmekteyiz maalesef. Sporcu beşiği olan İlimizde Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Taekwondo, Judo, Yüzme ve diğer branşlardaki sporcularımızın Spor Lisesinde okuyabilme imkanlarını ellerinden alacak olan bu proje aslında 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 8. Maddesinde belirtilen 'Eğitimde fırsat ve imkan eşitliği' maddesine de aykırılık teşkil etmektedir.

Peki ne yapılmalı? diye sorduğunuzu hissediyorum. Olimpiyatlara sporcu yetiştirmek isteyen Su Sporları Federasyonumuzu Sakarya'mıza tesis yaparak 'Su Sporları Federasyonu Spor Lisesi' açmaya davet ediyorum.

Böylece Sakarya Spor Lisesi'ne bütün branşlardan sporcularımızın başvuru yapabilme hakkını yeniden kazanmasını umuyorum.

Medyabar.com bugun 261041 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2591 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler