Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Yemişim Hero'luğunuzu...

22.07.2017 15:42
Yüzlerindeki ifadeye, gözlerine iyice bakın. Alaycı, pişkin ve ne kadar da irade dışı varlıklar olduğunu göreceksiniz.

Uzun zamandır sürdürülen gözaltılar, tutuklamalar, mahkemeler sürecin sulandırılmasına müsait hale getirilince bunu bir de karikatürize etmek iyi fikirdi.

Öyle de oldu. Mahkeme salonuna götürülen varlıklardan birine "Hero" yani kahraman yazılı bir tişört giydirilmişti.

Hatta yazının vurgulanması için de arka fon siyahlaştırılmış, puntolar abartılmıştı. Yani bir tişörtte olması beklenilen hiçbir estetik kaygı bu tişörtlerde gözetilmemişti.

Ardından birkaç örnek daha, maalesef Sakarya'dan da var.

Tabi bunlara soruluyor, biri anlamını bilmiyormuş, biri mağazadan öylesine almış...

Öyle ya, tutuklananlardan birine görüntüleri gösteriliyor, bana benziyor, ben değilim diyor; diğeri elimdeki silah değil telefon diyor, bir diğeri panik yaptım tankın içine girdim, onlarla alakam yok diyor....

Alsan alınmaz, satsan satılmaz misali olan bu berbat tişörtlerle verilmek istenen mesaj ortada: Yan mesaj: Bir tişörte dahi tahammül edemeyen diktatör Erdoğan ve onun destekçilerini kamuoyuna ve Batı'ya şikayet ediyoruz.

Asıl mesaj: "Umutlarınızı kaybetmeyin, yakında Erdoğan ve onun destekçilerinden kurtulacaksınız"

Doğru umutlular çünkü, mahkeme süreci uzuyor. Umutlular çünkü Nurettin Canikli'nin dediği gibi "içeri alınanlardan fazlası hala kamuda" Umutlular çünkü hala kafası basmayanlar veya Erdoğan düşmanları onların algı yönetimlerine yağ sürüyor...

Bir süre önce aklı evvel biri "yemişim destanınızı" diye bir şeyler yazmıştı. O gece ne yapmıştı onu da açıklasın da anlayalım asıl destan nasıl yazılırmış.

Peki bu Hero(ş)lar bu cesareti nasıl gösteriyorlar? Anlatayım.

Öncelikle onlara Hero olmaları gerektiğini söyleyen sahipleri ve onların yıllarca işlendikleri zihinleri asla ve asla yabana atmayın. Yani kendiniz gibi, normal bir insanın, hatta vasat bir insanın idrakiyle, iradesiyle aynı olduğunu düşünmeyin. Bu insanlar önemli süreçlerden geçirilerek yetiştiriliyorlar. Acı olan ise bunların insan görünümlü olması.

Son zamanlarda bazı filmlere ve bilimsel çalışmalara da konu olan e-insan modeli üzerinde çok konuşuluyor. Kaldı ki bunlar yeni değil, sadece gün yüzüne çıkan konular. İnsan bedeninin elektronik bir aygıta dönüştürülmeye çalışıldığını ve kontrol edilebilir, yönlendirilebilir, bilgi depolanıp paylaşılabilir bir hale getirildiğini söylemek mümkün.

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Doç.Dr.Cengiz Erdal'da bu duruma dikkat çeken bir makalesinde "Hücrelerimizin bizi gözetlemesi ve gelişmeleri kaydetmesi aynı zamanda Sibernetikte (insan iletişiminde) son nokta olacak. Bu gelişme etik ve mahremiyet sorunsalını da mutlaka beraberinde getirecek ve kişisel verilerin muhafazası çok daha fazla önem arz edecektir.

İletişimi tam anlamıyla hücrelerimizde hissedeceğiz. "Selfie"den sonra "cellfilm"mi geliyor? Araştırmacılar fotoğrafları piksellerine ayırıp, piksellerin renklerini ve fotoğraftaki yerlerini DNA ile kodladıktan sonra bu DNA'ların bakteri ile bütünleşmesini sağlayarak (doğal bir süreç) saklamayı ve takiben filmi bakterinin genetik kodundan %90 başarı ile geri çağırarak izlemeyi başardılar.

Bu yöntem geliştirilerek vücuttaki hücrelerden "biyolojik hafıza sistemi" oluşturulması ve hücrelerin "moleküler kaydediciler" olarak kullanılması amaçlanıyor. (Erdal, Cengiz https://cengizerdal.wordpress.com/ Temmuz 2017, Saat 13:00 )"

NTV haber televizyon kanalında yayınlanan Science Advances dergisine dayandırdığı bir başka haberde ise e-deri dönemine başlandığı bilgisi veriliyor.

Geliştirilen bu elektronik deri, yüzlerce esneme ve gerilmeye dayanabilecek kadar esnekken, aynı zamanda giyilebilecek kadar da ince.

Vücuda yerleştirilen dijital cihazlar, gücünü elektrotlara bağlanarak sağladığı için bu aşamada pek kullanışlı değil ama araştırmacılara göre, ileride vücut ısısından ya da esnek pillerden enerji sağlayabilecek duruma getirilebilirler.

( http://www.ntv.com.tr/saglik/vucuda-monte-edilen-e-deri-avantaji,EcvDdYUWEkCkGzl4Q484TA 22 Temmuz, Saat 13.36)


Bunlar bilim kurgu filmlerinden alıntı değil, bilim adamlarının açıklamaları.
En iyisi bir masalla bu konuyu kapatalım.

Eşek bir gün ormanda dolaşırken bir kükreme sesi duymuş. Sonra hayvanların orayaa buraya kaçıştıklarını görmüş. Geyik nefes nefese koşarak eşeğin yanından geçerken, Kaç, bir yere saklan" Aslan geliyor! Diye seslenmiş.

Eşek buna çok şaşırmış. Niye bütün hayvanlar aslandan korkuyor? Diye düşünmüş.. Hemen bir kayanın arkasına saklanmış. Merakla onları izlemeye başlamış.
Çok uzaktan hayvanların peşinden koşan aslanı görmüş. Aslan oraya buraya koşarken bütün hayvanlar korkup kaçışmışlar.

Eşek aslana çok özenmiş. Kendisi de herkesi korkutmak istemiş. Ama bunu nasıl yapacakmış?

Bir gün bir kayanın arkasına saklanıp "Hoop" diye bir ceylanın önüne atlamış. Fakat ceylan hiç oralı olmamış. Bir gün de aslan gibi kükremeye çalışarak tavşanı korkutmaya çalışmış. Tavşan öyle bir gülmüş ki eşek buna çok bozulmuş.

Daha sonra zebraları, dağ keçilerini, zürafaları, filleri korkutmaya çalışmış. Sonuç aynı, gülmüşler, dövmüşler...

Eşek akşama kadar uğraşmış, ama kimseyi korkutamamış.

Ertesi sabah yine ormanda dolaşıyormuş. Bir ağacın altında aslana benzer bir şey görmüş. Korka korka yanına yaklaşmış ki ne görsün? Bu bir aslan postu!
Eşek bu duruma çok sevinmiş. Postu sırtına geçirmiş ve ormanda dolaşmaya başlamış.

Onu böyle gören hayvanlar kaçışmaya başlamışlar. Eşek de peşlerine düşüp koşmaya başlamış. Derken karşısına bir tilki çıkmış. Hızla onun üzerine yürümüş. Bu sırada ayağı bir taşa takılmış. Eşeğin canı yanınca da "aaii, aaaiiii" diye bağırmış.

Tilki durumu hemen anlamış, hiç yerinden kıpırdamamış. " Ben de korkardım senden, ancak anırdığını işittim, senin aslan olmadığını anladım" demiş.

Eşeğin oyununu bütün hayvanlara anlatınca eşeğin aslan olmak bir yana rezilliği tüm ormanda konuşulmuş.

Masal bizden hisseler sizden.

Medyabar.com bugun 8377 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 5933 kere okundu
YORUMLAR 2 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Mustafa Öztürk
22.07.2017 19:11
Çok ucuz,anlam bütünlüğü olmayan bir yazı olmuş.Birşeyler demek istemiş eksik bildiği için ne demek istediğini anlatamamış.Sonra yazının yarısını saçma bir masalla bitirmiş.Bu adama da siteniz de köşe verilmiş.Anlam bütünlüğü olmayan yalakalık kokan bir yazı olmuş ve bu yazı da 1535 kere okunmuş vay halimize.
murat
28.07.2017 14:37

Ucuz yorumlara yer vermeyin, bu mustafa öztürk gibilerin kime hizmet ettiği belli.

Online Ziyaretçiler