Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

No stres!

26.07.2017 11:51
Stres vücudun içsel ve dışsal uyaranlara verdiği istemsiz tepkiler.

Sadece beyninizin içinde gerçekleşen zihinsel bir baskı değil. Stres'in fiziksel ve duygusal baskı sonucunda gerçekleştiği de malum. Unutmayın stres kan basıncınızın ve nabzınızın yükselmesine de sebep olabiliyor.

Artık gündelik hayatımızda, hemen hemen her yerde, tüm iletişimlerimizde ve etkileşimlerimizde iki şekilde strese maruz kalıyoruz: fizyolojik ve psikolojik stres.


Peki iş hayatımız ne durumda?

Stres, iş hayatımızda da epey yaygın. Bu yüzden stresi yönetmek çok önemli. Çalışanlar stresli olduklarında işlerinde kendilerini huzurlu hissetmiyorlar; iş hayatlarında patronlarına ve işletmelerine, özel hayatlarında ise ailelerine ve sevenlerine verimli olamıyorlar. Stres ve bunu takip eden iş gücü kaybı, her yıl işverenlere milyarlarca maddi kayıplar olarak geri dönüyor. Çalışanlara ise sevdikleri ile harcamaları gereken maaşlarını, sağlık masrafları olarak ödemek geriye kalıyor.
Nasıl anlarsınız stresiniz var mı yok mu?

Kendinizi iyice bunalmış, endişeli hissediyorsanız.

Konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız ve eskisi gibi her şeye motive olamıyorsanız.

Yaşlanmanın etkisi ve stresin birleşmesi ile eskisi kadar beyniniz her şeye aynı anda odaklanmıyorsa.

Baş ağrılarınız arttıysa.

Uyumada güçlük çekiyor ve uyandığınızda vay be bugün ne rahat uykumu aldım diyemiyorsanız.

Kas ağrılarınız ve vücut yorgunluklarınız artıyorsa.

Mutsuz, huzursuz çekilmez bir insana dönüştüyseniz, insanlar ile anlaşamıyorsanız...Bu konuda neler yapabilirsiniz?

Artık zamanı gelmiş demektir. Kendinize Zaman Ayırın.

Zaman çok önemli! Kendinizi sevmeyi ve kendinize zaman ayırmayı deneyin. Çünkü bedeniniz stresi atlatmak için zamana ihtiyaç duyabiliyor. Sürekli strese maruz kalmak kendinizi baskı altında hissetmenize yol açacak ve uzun dönemli bedensel sağlık problemlerinizin de ortaya çıkmasına sebep olacaktır.Bazen nefes almayı deneyin...
Nefes alış verişlerimiz, anlık hissettiklerimiz ve ruh halimiz ile ilişkilidir; bu yüzden de meditasyon teknikleri faydalıdır. Strese girdiğinizde an diyaframı akciğerimizin altındaki kasları zorlayan kısa nefesler alırız bu da nefessiz kalmamıza ve endişeli hissetmemize yol açar. Derin nefesler aldığımızda ise kendimizi çok daha rahatlamış hissederiz. Pek çok nörolog arkadaşım yavaş nefes alınca rahat hissedildiğini doğrulamıştır.


Cep telefonlarınızda uygulamalara yer verin.

Calm, headspace, breath and think vb. sizi rahatlatacak uygulamalar indirin ve kullanın.Doğru beslenin!

Herkes kendini bilir; hangi yemeği yedikten sonra daha mutlu hangisini yedikten sonra daha mutsuz hissettiğini değil mi? Lif ve karbonhidrat zengini yiyecekler tüketmek vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Çalışma alanlarınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun yani öğünlerinizi önceden planlayın. Kahveden uzak durun; çünkü kafein nabzı yükseltir uyku problemi yapar, düşük kafeinli çaylar kullanın.İşlerinizi gözden geçirin.

Stres, iş yükünüz ve teknolojiyle olan anlık ilişkilerinizle bağlantılıdır. Yani bazen yaptığınız işe ara vermeyi denenin çalışma ortamınızdan uzaklaşın ve etrafta neler oluyor başka şeylere odaklanın telefonun bilgisayarın veya çalışma aletlerinizin olmadığı aralar verin.Denge yakalayın.

İşinizi yaşamınıza göre uyumlu hale getirin. İşinize ayırdığınız zaman kadar yaşamınıza özel hayatınıza sizi sevenlere de zaman ayırın.Çalışma alanınızda sizi mutlu huzurlu edecek şeylere yer verin.

Bir çalışan çalışma alanın düzeni üzerinde kontrol sahibi ise her zaman daha verimli ve daha mutlu daha az stresli daha üretkendir.

Bir iş yerinde çalışıyorsunuz diye, bir iş yapıyorsunuz diye Dünyayı o iş yerinden ibaret, vizyonunuzu ise dar tutmayın. Dünya dönüyor, hiç yerinde durmuyor, iş dışında ki şeylere de önem verin ki işinize, iş yerinize ve kişisel gelişiminize de katkısı olacak kazanımlar elde edinesiniz çevreniz olsun ve bu şekilde cahil kalmayasınız.Devamlı gereksiz ciddi, kasıntı davranışlarda bulunmayın çünkü unutmayın daha ciddi kasıntı işlerde çalışanlar var korumalar gibi neyi neyden koruyor birbirinizle mutlu olmayı erteliyorsunuz mutluluk her zaman yanı başınızdadır mutlu olursanız stresiniz olmaz. Mutlu olmak için önce İnsan olun, özünüze dönün, samimi davranışlarda bulunun, rahat olun, gülmeyi öğrenin, iş yerinizi ve işlerinizi daha eğlenceli bir hale dönüştürün, güler yüzlü, sevecen, cana yakın olun.Unutmayın

Dünyayı Siz kurtarmayacaksınız.

Medyabar.com bugun 93135 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2207 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler