Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sakarya'nın 'tarla bekçisi' tarihi!

07.08.2017 11:19
Tarihi yok mu? Var elbette, taaaa Milattan Önce'lerine dayanıyor hem de!

Hititler, Bitinyalılar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar...

Bunca medeniyetin sınırlarında kalıp da bugüne ulaşan eşya, bina, köprü, kale, mezar taşı yok mu? Var!

O zaman soru şu: Bu tarihi eserler nerede ve Sakarya'ya yapılan turistik gezi sayısı nedir?

Sanırım bunun cevabını ilgili kamu birimleri verecektir.

Bu yazının amacı bir Sakaryalı olarak şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin yeniden masaya yatırılmasını sağlayarak, hem bu bilinci oluşturmak hem de şehrimize olabilecek ziyaret sayısının arttırılmasına ön ayak olmak.

Bugün Sakarya dışında yaşayıp Sakarya'yla ilgili bilgi ve algılara yönelik bir çalışma yapılsa, sonuç ne çıkar?

Acaba kaç kişi 1500 yıllık 384 metre uzunluğunda bir Roma Köprüsü'ne (Justinianus) sahip olduğumuzu bilecek,

acaba kaç kişi 1200 yıllık yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve 6 adet burcu olan Bizans Kalesi'ni ( Harmantepe) bilecek,

Paşalar Kalesi, Seyifler Kalesi, 2.Beyazid Köprüsü, Sapanca'daki Osmanlı Camileri, Geyve'deki Cami, köprü ve müzeleri,

Sakarya'daki türbeler, yaylalar, göller, sahiller, kaplıcalar...

Mesela gençliğimde kırmızı bir tabelayla başında "Tarihi" yazılı uzun çarşı vardı. Ancak berbat bir görüntü, tente kirliliği, izinsiz tahribatlarla tarih görmek mümkün değildi.

Yaklaşık on yıl önce dönemin belediye başkanına Tarihi Uzun Çarşı'nın restore edilmesi yönünde düşüncelerimi paylaştığımda, onlar da yapmak istediklerini, bölge esnafıyla anlaşmaları gerektiğini belirtmişti.

Bu hassasiyeti ileriye taşıyarak devam ettiren Başkan Zeki Toçoğlu da etraflıca yapılan çalışmaların ardından düğmeye bastı ve Uzun Çarşı yenileniyor.

Ancak çekincemi de tarihi hassasiyeti olduğunu bildiğim Sayın Başkan'a iletmek zorundayım. O da şudur: Uzun Çarşı'nın yenileniyor olması!

Yani binaların yenilenmesinden çok o binaların aslı gibi ve hatta diğer binaların da 300 yıl öncesinin ruhunu yansıtabilecek bir formda olması çok daha isabetli olurdu.

Öyle ki binaların renkli renkli, cilalı vernikli ahşapları ve köşelerinde modern zamanın göz alıcı söveleri Uzun Çarşı'yı tarihi Uzun Çarşı olmaktan çıkarıp "Yeni" Uzun Çarşı haline getiriyor.

Bir başka konu ise, tarihi eserlerimizin tarla bekçiliğine son verilmesi gerektiğidir. Justinianus yani Beşköprü. Köprü yıllardır tarlalara, tarlalar da yıllardır köprüye bakıyor.

Orada yapılabilecek bir projeyle köprü kültür sanat etkinliklerinin merkezi, ziyaretçilerin keyifli bir gezi alanı şehre kazandırılmış olabilir.

Mesela Atatürk Müzesi'nin bahçesinde, Sakarya İli sınırları içinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar, mezar taşları, sunaklar, yazıtlı taşlar, ostotek, pişmiş toprak erzak küpü ve sütun kaideleri sergilenmektedir. Tüm bunlar ve daha fazlası da bu köprünün çevresine getirilerek bir açık hava müzesi haline getirilebilir.

Beşköprü, Harmantepe ve diğer kaleler tarla bekçiliğinden kurtarılıp gerekirse çok tanındığımız patates, kabak ve ıslama köfte gibi ürünlerimizi ikram edebileceğimiz bir restorant ve kafe ile ziyaretçileriyle buluşturulabilir.

Her tarihi ve kültürel zenginliğimize bir örnek verebilecek kadar yazı alanım yok, ancak Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sakarya Milletvekilleri, İlçe Belediyeler ve Sivil Toplum Örgütleri bir ortak çalışma grubu oluşturarak Sakarya'yı önemli bir durak haline getirebilirler.

Medyabar.com bugun 33066 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4830 kere okundu
YORUMLAR 4 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
İsmail D.
07.08.2017 16:58
Çok güzel bie noktaya değinmişsiniz.Gelen misafirimi Beşköprüyü gezmeye götürdüğümde; köprünün otlardan, ağaçlardan ve dikenlerden görünmez olduğunu görüp bir resim dahi çekemeden döndük. Bu köprünün cevresi temizlenerek daha görünür bir hale getirilmeli. Demiyolunun geçişi sırasında dökülen betonların kaldırılarak eski haline döndürülmeli ve turizme kazandırılmalı.
TAVUK ÇOBANI
07.08.2017 16:44
Geç kalınmış bir yazı olmakla beraber yerinde bir yazı bunlara ilave bilinmeyen Alifuatpaşa da kırca yaylasına çıkarken melekşe solak ve melekşe oruç (melik şah ordusunun karargah kurduğu yerler) köylerinin orada kilise kalıntıları mevcut ve bunun gibi aklıma gelmeyen yerler . . . İlgilenilmiş olsa turist akını yaşar sakarya . . .
okan kılıç
07.08.2017 16:10
Sahip çıkalım derken Beş köprüyü kaybetmeyiz inşaAllah. Sakarya da gittiğimiz mezarlıklarda tarihi mezar taşları kırılmış yerlere atılmış durumda. Bir kısmı yurt dışına çıkartılarak satıldığını duyuyoruz.Tarihi eserler kayıt altına alınmalı düşüncesindeyim.
Adapazarlı
07.08.2017 15:18
Çok yerinde çok geç kalmış öneriler ki özellikle beşköprü fikri harika. Neden olmasın güzel bir tesis ile harika bir soluk alma yeri olur. Bu sayede tarihimizi öğrenir insanlar.
Online Ziyaretçiler