Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

SATSO'daki cepheleşmeler ve perde arkası

22.09.2017 16:17
Akşamın en sevdiğim saatleri; kahvemi yudumluyorum...
Uzun zamandır görmediğim bir tanıdık ile karşılıyorum...

Bir iki sohbet ardından hemen konuya giriyor.

"Hadi Raif; boşuna kıvranma, sor soracağını?"

E karşımdaki kişi SATSO'ya yıllarını vermiş; önümüzde de seçim var.
Elbette perde arkasını merak ediyorum.

Ağzımdan dökülüyor bir anda cümleler:

"Neler oluyor SATSO'da; kim kazanır? Mahmut Başkan mı, Akgün Altuğ mu?

Daha ben soruyu tamamlamadan anlatmaya başlıyor:

"Raif, atladığınız çok önemli bir konu var. Meclis Başkanı Akgün Altuğ yönetim kurulu başkanı seçildiği dönem ve bir öncesindeki meclis döneminde 23 no'lu meslek grubundan kendi şirketinin temsilcisi olarak sanayicilerin desteğini alarak meclise girmişti"

"E ne var bunda bu sır degil ki" diyorum...


"Acele etme; bir dinle" diye cevap veriyor. Ve devam ediyor:

"Sonrasında bu meslek grubunda Altuğ ile sorunlar basladı. Bu sorun son dönemde iyice büyüdüğü gibi SATSO meclis başkanı olmasına rağmen başkanlığını yaptığı Kaynarca Makina İmalatçıları OSB'nin müteşebbis heyeti tarafından oy birliği ile başkanlıktan düşürülmüştür."


Araya giriyorum, "Eminmisin; bu çok ciddi bir iddia. Ben onun kendi isteği ile ayrıldığını biliyorum. Belgesi var mı?"

Kendinden emin bir ifade ile cevaplıyor:

"Var tabi; git sor OSB'ye. Asıl ilginç olan müteşebbis heyetteki SATSO meclis üyelerinin kimlikleridir. Vali ve Büyükşehir belediye başkanı huzurunda yaşanan ciddi tartışmalarda sonucu değiştirmemiştir.

Sonrasında SATSO kimliğinin yıpranmaması adına müteşebbis heyet oy birliği ile Kösemusul'un Osb başkanlığına onay vermiştir."

Açıkçası şaşırıyorum. Anlatmaya devam ediyor:

"23 ve 33 no'lu meslek gurubundaki meclis üyelerininde içinde olduğu müteşebbis heyetin bu tavrından sonra Altuğ yeni bir strateji geliştirdi."

Meraklı gözlerle; "Nasıl bir strateji" diyorum...

"Cevabı basit; şimdi bu yaşananlar sonrası Akgün Altuğ'un SATSO başkanlık yarışına girmesi sonrası yeni bir hamle yapmak zorunluluğu getirdi.

Biliyorsun onun birde süs bitkilisi kimliği var.
Şu aralar bu kimliğini ön plana çıkardığı SATSO çevrelerinde konuşulmakta.
Yani Sanayici kimliği ile değil ,süs bitkicisi kimliği ile seçimlere girecek."

Bir kez daha araya giriyorum: "Kulağıma Mahmut Kosemusul'a karşı kurulan ittifaklar ve grup çalışmaları geliyor. Bu ne durumda?"

Dikkatlice bana bakıyor; "Güzel soru. Cevabı da güzel meraklanma..." Devam ediyor:

"Kendisi gibi başkanlık yarışında biz de varız diyen diğer adaylar Talip Kuriş ve Günay Güneş de matematiksel zorluklarla karşı karşıya kalınca gizlice ortak kulisler çoktan başladı bile."

Çok daha önemli bir şeyi anlatmaya hazırlanır bir ifade ile yüzüme baktı.

"Bak Raif sana asıl bomba. Hani demin sana OSB krizinden bahsettim ya... Şimdi sıkı dur.

SATSO camiasında aralarının açık olduğu konuşulan bu isimler ve OSB krizinde imzası olan Turgay Çelik ile Altuğ bir anda müttefik oluverdiler veya zorunlu kaldılar. Günay Güneş ve Talip Kuriş de kendi gruplarında zayıf kaldıkları için Akgün Altuğ'da 23. Guruptan çıkamayacağı için ittifaklar yapıldı.

Altuğ, Karya fidancılık kimliği ile kendisini OSB yönetiminden düşüren Turgay Çelik, SAMİB başkanı Günay Güneş ve Talip Kuriş'le birlikte Mahmut Kösemusul'a karşı mücadeledeler..."

Bir yanda kahvemi yudumluyorum diğer yanda hayretle anlatılanları dinliyorum. Bu arada aklıma Halit İnci ve grubu geliyor. Onu da soruyorum. Cevaplıyor:

"İnci Grup, her ortamda başkan adaylığı gibi bir niyetlerinin olmadığını gruplarını Satso çatısı altında temsil etmek üzere seçime katıldıklarını beyan etmekteler."


Merak ettiğim bir soruyu da soruyorum; "Peki; Mahmut Kosemusul ne yapıyor?"


Cevaplıyor:


"Vallahi Raif ; o kendinden emin hem 21. hem de 3. gruptan seçimlere giriyor. Yani otomotiv ve gıda üreticileri. Zaten geçenlerde verdiği röportajda; hiç polemiğe girmedi. Akgün Altuğ'u övücü sizlerle onure etti. Basarilar diledi."


Sohbet böyle noktalanıyor.
"Ne seçimmiş" diyorum içimden.

Bir kahve içiminde çok şey daha var konuştuğumuz, onları da bir başka sefere yazarım.

Bu anlatılan iddialara itirazı olan varsa; onları da bir kahve içimine beklerim.

Kahveler benden...

Medyabar.com bugun 244929 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 3880 kere okundu
YORUMLAR 5 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
zülküf kısır
23.09.2017 08:19
Herkesin gördükleri düzelmesini istedikleri şeyler yada tavsip etmediği konular olmuştur kendi karalarımızı veremiyorsak ticareti süs olsun diyorsunuz kaç yıldır ne yaptınız da ne verdinizde yap dediklerinizi yaptık da ne gördük yazı yazdım ne oluyor odaya dilekçe verdim doğrudan teminler elden ele geziyor biz oda üyelerinin eline neden gelmiyor belki bende daha uygun yapacam ama olmaz komite var üyelere gerek yok biz odaya para vermiyoruz şikayet sonrası elden koşa koşa teslim edildi plaka ilgili soru sordum o dedim biz bakmıyoruz bu dedi biz ilgilenmiyoruz ama hepsi işini gördü çekildi duyduklarım karşısında dahada tepkim olcak yok insanların işleri ile tehdit ediyorsunuz kişiler işinizi yapıp parasıını verdiniz bedava yapmadılar
Hakan
22.09.2017 21:56
Sözüm Mahmut Kosemusul'a. Öncelikle bu zorlu yarışta size basardılar dilerim.Iyi niyetli çalışmalarınızı görüyorum.Ama benden size tavsiye daha sert daha otoriter bir başkan olun. SATSO Baskani olarak sizden daha keskin bir yöneticilik bekliyoruz.Siz siyasiler ile belediye başkanları ile iyi geçinmeye çalışmayın onlar sizle iyi gezinsin.saygılarımla
Mehmet
22.09.2017 21:50
Akgün Altuğ'u eleştirirken Kösemusul'u es geçiyorsunuz. yazılarınızı okuyorum. tarafsız olmanızı bekliyorum. ama göremiyorum. SATSO'da değişim şart.
Mustafa
22.09.2017 17:31
Yazınızı okuyunca bir şey dikatimi çekti.Talip Kuris geçen dönem Allah var iyi bir seçim çalışması yaptı.Hatta o zaman Mahmut Kosemusul'a karşı ciddi bir rakip oldu.Ama kaybetti. Secim bu kazanırsin; kaybedersin.Yaniliyorsam beni duzeltin sayın Ugan.Ben Talip Kuris Bey"in seçim sonrası hiç bir açıklanmasını hatırlamıyorum.Bunca süre süren sessizliğin ardından Sayın Talip Kuris"in aday olması ( Siz yazdınız diye söylüyorum) değilse affetsin beni.Bana tuhaf geldi.Saygilarimla.
Saffet Arıkan
22.09.2017 17:24
Anlamakta zorlandığım şeyler var Sayın Ugan.Bende SATSO'nun daha iyi yönetebileceğine inananlardanım. Ama Akgün Altuğ eğer Güneş de adaysa izledikleri yolu doğru bulmuyorum.Sonucta bu isimler Mahmut Kosemusul ile birlikte yol arkadaşlığı yaptılar. Ayrıca bir önceki seçimlerde Mahmut Kosemusul'un karşısına çıkan Talip Kuris degilmiydi.Simdi ne olduda bu isimler Kosemusul'a karşı oldu..
Online Ziyaretçiler