Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

İtibarda Yatırım Kaygısı!

25.10.2017 10:51
Bu şehrin geleceğini tayin edecek ve planlı gelişmesinin tek adresi toplu taşıma sisteminin düzenlenmesinden, hafif raylı sistemden geçmekte...

Bulunduğumuz bölgede raylı sistemi kullanmayan tek İl olma özelliğini taşımaktayız.

Muhtarlar günü münasebetiyle düzenlenen toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı "Raylı sistemler gelişmiş şehirler için çok önemli bir ulaşım aracı. Ancak bir potansiyel oluşması gerekiyor, eğer potansiyel oluşursa raylı sisteme geçeriz" diye görüş belirtmiş.

Anlaşıldığı üzere başkan da ulaşımda sorun yaşadığımız, mevcut kullanılan yöntemin ilkel olduğunu kabul eder durumda. Ancak mazeret olarak yolcu potansiyelinin oluşmadığı görüşünde...

Benim de tam olarak itiraz attığım yer burası, böylesi bir yatırımı planlamanın en önemli unsuru hiç kuşku yok ki yolcu sayısı olması, ancak ticari işletme anlayışı ile hareket ederek karlılık planlanmamalı.

Kamu kuruluşları yatırımlarını öncelikli yurttaşların faydaları üzerinden planlar mutlak ekonomik kazanım düşünmezler. Anayasada tarif edilen sosyal devlet ilkesi de bundan dolayıdır.

Onun içindir ki böylesi bir mazeret kabul edilemez kaldı ki bugün itibariyle bu şehirde yolcu sayısı azımsanacak boyutta değil!

Bunun sayımı, ölçümü yapılabilir ancak hafif raylı sistemi kullanabilmenin tek gerekçesi olamaz.

Sosyal devlet rakamlarla meşgul olmaz, yatırımının merkezini insanı koyar!..

Bölgede hafif raylı sistemi hayata geçiren komşu İller incelendiğinde benzeri bir sonuca ulaşılır.

Öncelikli hedeflerin karlılık olmadığı gerçeği görülebilir.

Daha ötesi Batı toplumları 1800 yılların sonlarında hafif raylı, metro v.b. ulaşım sistemleri ile sorunları çözmüşler.

Bahse konu yıllar da Batı kentlerinde kara taşıtı , insan sayısı hiç kuşku yok ki o yıllar için raylı sistemi ticari karlılık sağlayacak boyutta değildir.

Toplu taşıma sistemini çağdaş boyuta taşımanın en önemli gerekçesi karlılık değil , kullanılır olmasıdır.

Bunun en çarpıcı örnekleri bu sorunu 1800 yıllarda çözen tüm Batı kentleridir.

Başkan Toçoğlu bu sorunun çözümünü planlarken karlılık üzerinden değil, şehrin geleceğini, gelişmesine doğru yön vermesi üzerinden planlamalı!

Ticari kaygıdan uzaklaşıp, yurttaşın konforunu sağlayıp şehrin trafik karmaşasına son vermesi üzerinden değerlendirmeli!

Zaman en kıymetli hazine , bunun üzerinden karlılık hesabı yapılmaz doğru değerlendirilmesi için yatırım yapılır.

Yurttaşın tüm zamanını trafikte harcamasının önüne geçmenin yoludur hafif raylı sistem.

Sokak arası parkların engelidir, hafif raylı sistem.

Şehrin itibarının tesisinin yoludur hafif raylı sistem.

Unutulmamalı itibarda ekonomik kaygı olmaz!..

Ergün ÖZKAN

ergunozkn@hotmail.com

Medyabar.com bugun 12785 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 3365 kere okundu
YORUMLAR 13 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
AaaEeee
27.10.2017 10:25
Ağır rantlı(cı) sistem, hafif raylı sisteme karşı..
cafer
25.10.2017 23:12
Sakarya Marmara Bölgesinin Hakkarisi gibi muamele görmeye devam ediyor.
Ertan
25.10.2017 22:20
MUHALİF DEĞİLİM AMA, TOÇOĞLU ADAY EDİLSİN BİZDE POTANSİYELİN YOK DEYİP OY VERMEYECEĞİZ KISA VE NET.
sdfasdf
25.10.2017 21:29
ben hala neden bu adamın billboard lara kendini reklam olarak koyup her yaptığı işin altına ismini ve imzasını atıp bir de kendine teşekkür etmesini anlayamadım ki raylı sistem konusunu anlamayı da beklemiyorum
Ömer Cem Sevinçli
25.10.2017 17:18
Halkı şehri değil söför esnaflar odasını düşünen bir başkan Ak Partiye hiç yakışmıyor Camili Adapazarı arasını potansiyeli yok zarar diyen bir zihniyet Erenler Adapazarı Serdivan'ı neden düşünmez pekala bu üç ilçeyi birleştiren bir raylı sistem Camili Adapazarı hattınıda süpvanse edebilir. Ada pazarı ilçesi sivil yapılaşması silüeti içler acısı şehir çıkmaz sokak cenneti.
Sakaryalı
25.10.2017 15:13
Sayın Cumhurbaşkanının belediye başkanlarının istifasını istemesine karşıyım ama bu adam için istese fena olmaz.. Sakarya insanı bıktı şu adamdan...
ismail varoğlu
25.10.2017 14:00
baskı var olmasın dıye..o kadar dolmus halk otobusu ne yapacak...? hatlar 1 trılyon...gelecek kaygısı...
sakaryalı vatandaş
25.10.2017 13:09
Hala ne potansiyelinden bahsediyorsun sen,heryeri parkomat yaparak potansiyeli ve talebi sen yarattın zaten..Ha ben nasılsa gidiyorum benden sonra ki yapsın diyorsan ona diyecek lafımız yok,Ctsi'yi bekleme ama gitmek için :)
ADALI ALİ
25.10.2017 13:03
Komşumuz 250 bin nüfuslu Düzce raylı sisteme geçiyorda 1 milyon nüfuslu Sakarya niye geçemiyor. Zekii başgan haklı raylı sistemi getirmek için potansiyeli olan BAŞKAN lazım. İmam belediye başkanı, akşam olunca gebzedeki evine kaçıp giden genel sekreter, mesleği belli olmayan genel sekreter yardımcısı(A.K.), evrak kayıt memuru daire başkanı (R.Ö) bu kadrodan ancak dolmuşla toplu taşıma çözümü çıkar.
Sapanca54
25.10.2017 12:13
Sapanca Yanık'a kadar tekrardan belediye otobüsü koyulmasını istiyoruz. Tekelcilik bitsin. Adaray için hedef 2071...
Kadir
25.10.2017 11:34
Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Geçen hafat cumartesi Düzce de bulundum. Düzce Belediyesini tebrik ettim. Neden mi çünkü şehir merkezine tramvay yolu döşemişler. Alt yapı tamamlanmak üzere bunu face'den de paylaştım. Modern çağın en hızlı, güvenilir ulaşımı Raylı sistemdir. Kaldı ki şehrin merkezinde devasa bir kuruluş olan TÜVASAŞ gibi bir fabrikası bulunan bir şehrin raylı sisteme geçmemesi çok düşündürücüdür. Halk bekliyor, 2011 seçim vaadini olan Yenikent raylı sistemi gözlüyor ve artık millet balık istifi gibi yolculuk yapmaktan, 20 dakikada bir kalkan otobüslerden, sıcakta klima çalıştırmayan cimri işletmecilerden bıktık. Tüvasaş ile işbiriliği yapılıp hafif raylı sistem şarttır.
NECMİ GÜMÜŞ
25.10.2017 11:28
ergun bey merhaba,hafif raylı sistem hakkında yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil..üzülerek takip ediyoruz ki yerel yönetim anlamında şehir olarak ülkenin batısında çok iyi bir konumda olmamıza rağmen doğo illerinden hiç bir farkımız yok..bırakın istanbulu izmiri ankarayı ben 1996 yılında askerlik sebebiyle konyada bulunduğum sene bile yani 21 sene önce orada tranway vardı..o senelerde raylı sistemi sadece istanbulda görmüş biri olarak konyada tranwayı görünce çok şaşırmıştım..düşünün bu şaşkınlığım 21 sene öncesinden..biz 2017 senesinin türkiyesinde sakaryada hafif raylı sistem gelsinmi gelmesinmi onu konuşuyoruz..gerçekten bu şehir insanı bunu haketmiyor..bu yöneticilere oy vermiş biri olarak daha üst düzey hizmet bekliyoruz..saygılar
MUSTAFA
25.10.2017 11:26
Çoktan beri yerel basında bu kadar kaliteli yazı okumamıştım. Kaleminize sağlık
Online Ziyaretçiler