Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Aptallık ve cahillik yırtığı yama tutmaz

27.10.2017 11:25
Bir zavallı kuş tuzağa düşmüş, hile ile yakalanmıştı. Kuş kendisini yakalayan avcıya,
'Ey efendi, sen hayatında birçok defa koyun ve sığır yemişsin, pek çok kere de develer kurban etmişsindir. Sen onların etleriyle bile doymamışken benimle hiç doymazsın. Beni serbest bırakırsan sana üç öğüt veririm. Bu üç öğütten birincisini senin elinde iken, ikincisini şu çatının üzerinde, üçüncüsünü de şu ağacın üzerine konduğumda söyleyeceğim. Sen bu üç öğüdü işitmekten inan bana çok mutlu olacaksın."

Avcı merakından kuşun teklifini kabul etti. Kuşu kafesten çıkardı ve henüz elindeyken, kuş ilk öğüdünü söyledi:

"Olmayacak sözü kim söylerse söylesin inanma."

Öğüt hoşuna gidince devamını işitmek için avcı kuşu bıraktı. O da uçup evin çatısına kondu ve ikinci öğüdünü söyledi.
"Elinden kaçmış bir fırsat için üzülme."

Kuş ikinci öğüdünü verdikten sonra uçup ağacın dalına kondu ve üçüncü öğüdünü söylemeden önce, "Karnımda 10 dirhem ağırlığında çok kıymetli bir inci vardı. O inci, seni de çoluk çocuğunu da zengin ederdi. Ne yazık ki kısmetin değilmiş" dedi.

Avcı, kuşun bu söylediklerini duyunca hamile kadının doğururken bağırması gibi feryat edip bağırmaya başladı.

Kuş:
"Ben sana sakın elinden kaçan bir şeye üzülme demedim mi? Mademki elinden inci gitti, ne diye dövünüp duruyorsun? Sana verdiğim öğütleri anlamadın mı? Ben sana olmayacak bir şeyi kim söylerse söylesin inanma demiştim. Benim bütün ağırlığım üç dirhem gelmez. Karnımda nasıl 10 dirhemlik inci olabilir?" Bu sözler üzerine adam biraz kendine gelir gibi oldu.

"Peki şimdi üçüncü öğüdünü söyle bakalım" dedi.

Kuş, "Sana verdiğim iki öğüdü sanki tuttun da, benden üçüncü öğüdü istiyorsun. Uykuya dalmış bir kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum ekmekten farksızdır. Aptallık ve cahillik yırtığı yama tutmaz diyerek" uçup gitti...


Hz. Mevlana' nın Mesnevisinde de söylediği gibi 'Aptallık ve Cahillik Yırtığı Yama Tutmuyor' maalesef. Günümüzde o kadar sık rastlıyoruz ki bu duruma, artık sadece gülüyoruz ağlanacak hallerine.

Kendilerini daha trajikomik bir hale soktuklarının farkına varmalarını beklemiyoruz tabi ki, stabil kalsınlar ona da razıyız ama maalesef dozajı artırılmış gaflarına her gün bir yenisini eklemekten vazgeçmiyorlar.

Bir üyemiz telefonla aradı, bir mail atsam haber yaptırabilir miyim acaba dedi, ben o işlerden anlamam ama anlayan birileri olabilir dedim, nasıl olsa doğruluğunu sorgulayan yok olduğu gibi yayınlarlar dedim, baya bi gülüştük.

Sonra tabi konuya giriş yaptı şube başkanımızın, Genel Merkez talimatıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapılması için gönderdiği yazı metninin bir internet sitesinde haber yapıldığını söyledi.

Gayet normal karşıladım çünkü adı üstünde basın açıklaması neticede. Ama haber içeriği öyle değilmiş.

İddia, Sakarya Eğitim Bir-Sen Şube Başkanımızın, bir internet sitesinde yayınlanan ve İstanbul 4 nolu Şube Başkanına ait olduğu iddia edilen yazısını kopyalayıp kendi yazısı gibi paylaşmasıymış.

Bu trajikomik haber, basın ve medya sektörü için oldukça yüz kızartıcı bir olay olarak tarihe geçmiş oldu.

Çünkü bahsi geçen yazı Eğitim Bir-Sen Genel Merkezince 81 il de eş zamanlı olarak paylaşılması için İl Yönetimlerine gönderilmişti. Hani derler ya o kadar çok şey gördük yaşadık ama bu kadarını ilk kez görüyoruz.

Demek ki bu iddiayı ortaya atan şahıs 81 ilin yerel internet sitelerini dolaşsaydı, bu yazıyı ilk kimin yazdığını ve kimin kimden kopyalamış olabileceğini araştırmak için kriminal inceleme talebinde bulunur, hatta daha da ileri giderek siber suçlar bürosuna müracaat eder FBI dan yardım isterdi.

Neyse ki illeri araştırmak aklına gelmemiş de hemen Şube Başkanımıza ihale etmeye çalışmış. Ee tabi o da haklı niye o kadar yorsun ki kendini.

Hemen bir mail atacak, haberin altına da kendi organize ettiği kişilerle yorum yaptıracak, kimin kaç kez yorum yaptığını emojelerle teyit ettirecek vs...

Biz bu senaryoları çok gördük.

Hadi mail atanın cahilliğini anladık ta, bir maille gelen iddiaların doğruluğunu araştırmadan haber yapanlara ve kaynak gösterilmeden yazı yazılmasını eleştirirken bile kendi kaynağını açıklamadan haber yaptığının farkında olmayanlara ne demeli bilemedim. Onları da herkesin vicdanına havale ediyorum herkesin gönlünde bir yer bulacaktır elbet.

O maili attığı belirtilen sözde üye eğer gerçekten üyemiz olsaydı diğer illerdeki yazılardan önce İl Başkanımızın yazılarını takip ederdi ve eğer Başkanımızın yazılarını takip etmiş olsaydı yazı yazmak için herhangi bir desteğe ihtiyacı olmadığını bilirdi.

Beyhude işleri bırakıp hayırlı işler peşinde koşmaları akıl ve ruh sağlıkları açısından çok daha yararlı olacaktır.

Çünkü 'Güneş Balçıkla Sıvanmaz' vesselam..

Medyabar.com bugun 139228 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 1843 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler