Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

7 katlı binanın üst katında çıkabilecek bir yangına müdahale şansımız var mı?

09.12.2017 13:17
İlçemizin son 18 yıldır büyük çapta değişime uğradı. İlçemizin makus talihi değişti.

İlçemize Sakarya Üniversitesinin bazı önemli bölümlerinin ve Meslek Yüksek okulunun ilçemize kurulması, halk arasında 18. Madde olarak bilinen kanun maddesinin bütün itirazlara rağmen ilçemizde kararlılıkla uygulanması neticesinde inşaat sektörünün hızlı bir yükseliş göstermesi, Sanayi tesislerinin yer aldığı 2. OSB'nin dolması neticesinde büyük oranda göç alıyor olması, belediye yatırımları ve ilçemizin yaşanabilir ilçeler arasında önemli bir yere sahip olması dikkat çekiyor. İlçemizin kabuğunu kırmasındaki en büyük etken herkesin oy birliği ile kabul ettiği efsane belediye başkanı Ali İnci'nin olduğu şüphesiz.

Tabi milletvekili seçimleri münasebeti ile başkanlığı bırakan İnci'nin ardından meclis tarafından seçilen İrfan Püsküllü'nün seçildiğinden günümüze kadar geçen süreçte büyük bir özveri ile Hendek adına önemli yatırımlara da el attığı gerçeğini unutmayalım.

Hendek olarak bizler meclis tarafından alınan kararın bakanlar kurulunda onaylanması neticesinde Büyükşehir Belediye hudutlarına dahil olmuştuk, ilerleyen süreçte ise çıkarılan Büyükşehir kanunu ile de tüm köylerimiz mahalle statüsüne kavuşmuştu.

Tabi bunlar iyi gelişmeler birde işin perde arkası var ki kimse el atmıyor, çok büyük sorun nedense gündeme taşınmıyor, bu gidişle de adeta sorunun gündeme taşınması için ilçemizde bir felaketin yaşanması mı gerekiyor?

Hangi konudan mı bahsediyorum?

Tabii ki İTFAİYE?

Ve tabiki İtfaiye teşkilatı Sakarya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda, İlçemizde yıllardır kurulu bulunan itfaiye amirliği bünyesinde mevcut bulunan araçların günümüzdeki ihtiyaca cevap veremiyor olmasını ne zaman masaya yatıracağız?

Gülüyoruz ağlanacak halimize. Ne bekleniyor?

Şöyleki, ilçemizde yüksek katlı binalar mevcut. Ve hiç birinde yangın tahiliye merdivenleri de mevcut değil. Öyle ki 7 katlı binaların mevcut olduğu ilçemizde bina yüksekliklerinin 21 metreye ulaşması buna nazaran kurulu bulunan itfaiye araçlarının mevcut merdiven yüksekliklerinin bu ihtiyaca cevap verip veremeyeceği kafalarda soru işareti.

Hırs ve ihtiras yangının büyümesine neden oldu

Kaldıki daha yaklaşık 3-4 yıl önce Yeşiller üst geçidi yanındaki binada çıkan yangında Hendek İtfaiye amirliğinden yangın yerine intikal eden itfaiye aracının merdiveninin çalışmamamsı ve kaybedilen zaman ve birilerinin ihtirası yüzünden komşu ilçeden de yardım istenilmemiş olması dolayısıyla binanın üst katı tamamen yandı. Oysa zamanında yardım çağrısında bulunulsaydı yangının büyümesi önlenecek ve yangın az hasarla son bulacak, binanın üst katının tamamen yanması ve komşu binaya sıçramasının da önüne geçilebilecekti. Tüm bu gerçekler ortada iken hala günümüzde bu eksiğin dile getirilmemesi oldukça manidar.

Meclis ve itfaiye yetkilileri vebal altında

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye müdürlüğünün bu yaşananlara karşı nasıl bir önlemi var? Tasarruf tedbirleri mi uygulanıyor? ( En önemli hak yaşam hakkı olduğu unutulmamamlıdır)

Umarız bu konu mecliste üyesi bulunan gerek iktidar gerekse muhalefet tarafından dile getirilir gündem yapılır. Aksi halde yüksek binalarda çıkabilecek bir yangın faciasında Allah korusun insan kaybı yaşayacak olursak bunun altından nasıl kalkarız?

Medyabar.com bugun 23042 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 677 kere okundu
YORUMLAR 0 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Online Ziyaretçiler