Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Sapanca gölü ve gelecek

03.01.2018 22:43
Dünyada yaşanan ekolojik denge bozuklukları, iklimleri de etkiledi. Bu durumdan Türkiye'de nasibini aldığından; son yılların en kurak mevsimini geçiriyoruz. Ülkedeki bir çok su havzası hatta göllerin kuruma haberlerine sıklıkla medyada rastlıyoruz.

Gelelim işin Sapanca Gölü kısmına.

Medyabar editörleri yine çok başarılı bir habere imza attılar.

Sapanca'da yer altı kaynak sularından, ülke geneline su satışı yapan bir su firması 300 bin metreküplerde olan kapasitesini,1 Milyon metreküpe çıkarmak için başvuruda bulunmuş.

Diyeceksiniz ki ; iyide kardeşim, adamlar yasal haklarını kullanıyor, ne var burada. Aslında; sorunda tamda burada başlıyor.

Sapanca Gölüne kaynak olan ve gölü besleyen bir çok derede, bu kaynak sularından besleniyor.

1 Milyon metreküp, Sapanca Gölünün kapasitesi düşünüldüğünde, devede kulak kalabilir. Ama; bu kapasite kullanımının önünü açarsak, yarın öbür gün başka firmalarda bu kapasite artışı ile gelirse rakamlar çok daha büyük oranlara gelecek.

Hiç kimse kusura bakmasın.; Sapanca Gölü kamu yararını ilgilendirir.Bırakın bizi, bizden sonraki nesillere de, bu suyu bırakmak, boynumuzun borcu.Elbette; yasaların verdiği olanaklar ölçüsünde su firmaları kiraladıkları alanlarda yet altı sularını çıkarıp bunun satışını yapabilir.

Ancak; bu son derece kontrollü ve bir o kadar da dikkatli şekilde yapılmalıdır. Şu anda, Sapanca Gölünde su seviyesinde sorun yok.

Âmâ gerekli önlemler alınmazsa; tehlike kapımızda.Bir kaç yıl öncesine kadar, Sapanca Gölünde yaşanan kuraklığı,hep birlikte gördük.İnsanoğlu çabuk unutuyor.

Oysa; bundan beş altı yıl önce, Balıkçıların ağlarını attığı, insanların yüzdüğü, en güzel göl fotoğraflarının yer aldığı, Türkiye'deki bir çok göl şimdi bataklık görüntüsü ile görenlerin içini acıtıyor.

Bu konuda özellikle SASKİ'ye büyük iş düşüyor.

Kim olursa olsun; Sapanca Gölünü, yer altı doğal kaynak suları ile besleyen yerlerde faaliyette bulunan Su firmaları ciddi bir şekilde denetlenmeli; bu firmaların yine kim olursa olsun kapasite artırım taleplerine karşı durulmalıdır. Benden hatırlatması.

Medyabar.com bugun 170688 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 8072 kere okundu
YORUMLAR 7 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
gaia
04.01.2018 09:50
Bildigim kadarıyla insan vüdundan ağır maddeleri atmakta zorlanır ve sıkıntılar yaratır ileriye dönük dönemlerde. Sapanca gölü gibi Türkiyenin değil sadece dünyanın da sayılı içme suyu göllerinden olmasına ragmen ülkemizin en işlek otoyolları Kuzey ve Güney dogrultusunda gölün etrafından geçmektedir,buradan geçen araçların sadece akaryakıtta ki kurşun ve bunun gibi maddelerin yagmur sularıya göle taşınıp buradan da insanlara sunulması kadar dramatik bir durum olamaz. Bence bildigimiz zehir içiyoruz yıllardır. Emin olun ki bu tarz su kaynklarına yerleşimi merkezlerinin yapılmasını bırakın etrafından yol geçirmek bile bir çok ülke yasaktır. Ben Raif Uğan ın bu yazısına bu şekilde yaklaşmasını beklerdim.
DOĞRUCU DAVUT
04.01.2018 09:50
geçen günlerde adı verilmeyen suşirketininyanılmıyorsam 6 olan su kaynağını 14 olması için ruhsat verileceği yazıyordu. çok güzel. Aynen böyle devam edin. sonrada aaaaa sapanca gölü kurudu... diye hep birlikte şaşıralım. Allah aşkına çocukların geleceğini mahvetmeyin
erhan ay
04.01.2018 08:20
hadi tamam gölden bütün sakarya besleniyor parasını verelim gölü koruyalım...ama dağın içindeki suyun kiralama hakkını nerden buluyorlar ? üstelik bunlar tek su kaynağımız olan sapancayı besliyor...3 sene önce gölde yaşanan kuraklıkla ilgili yaşananları gerçekten çabuk unuttuk...SASKİ uyuma göle sahip çık...öyle şehri kazdık çelik hatlar döşedik demekle olmuyor bu işler...gün gelip içinden geçirecek su bulamazsın...!'^^+%+%%
adil
04.01.2018 08:04
sapanaca gölü dünyanın sayılı dipten beslenen göllerinden.yurtdışından araştırmacılar gelip bu konuda çalışma yaptı.sapancanın dağlarından derelerinden hiç su gelmese dahi sapancan gölünün kuruma ihtimalı yok. yapılan çalışmalardan da böyle bir sonuç çıkmıştı. yazıyı yazan yazara bu konu araştırmasını tavsiye ederim.
Yılmaz
04.01.2018 11:41

Hocam 3 yıl önceyi anımsamıyorsun galiba.Göl son anda kar yağışları olmasa kuruyordu.Bu iş matematik işi her şu havzasının kullanım kapasitesi vardır.Sen göle gidenden çok su harcarsan göl kurur..

Ramazan Yılmaz
04.01.2018 01:15
Sayın Ugan ; benim anlayamadigim bir şey var.Surası bir gerçekki ; Sapanca da yer altı su kaynakları yıllardan bu yana su firmalarına ücreti karşılığı kiralanıyor.Bildigim kadarı ile eskiden bu Özel Idare aracılığı ile yapılıyordu.Sonrasında Büyükşehir yasası ile bu işin kontrolü SASKI'ye geçti. Sorun şu: sizinde ifade ettiğiniz gibi bu doğal şu kaynakları Sapanca Golünü besliyor.Kuraklık tehdidi altında ki bölgemizde bu kaynaklar çok önemli. Peki : bu doğal su kaynakları illaki su firmalarına kiralanmak zorundamı.Bu kiralamalar süresiz mi ?
Doktor
04.01.2018 00:44
Göllerin ve akarsuların yok olmasına yol açan sebepler ortaktır. Oysa göllerimizi ve akarsularımızı yaşatmak mümkündür; derelerden ve nehirlerden göllere akan suyu kesmeyerek, göl ve akarsu su kullanımını planlayarak gerçekleştirilir. Yer altı ve üstü su rezervlerini hızlı bir şekilde kaybediyoruz.Yalnız Sapanca?da değil, Türkiye genelinde, akarsu kıyılarında barajlar ve fabrikalar yanında, binlerce balık çiftliği ve şişelenmiş su tesisi mevcuttur. Bunların çevre etkileri; boyut, yer ve çıktılarına bağlı olarak değerlendirilmeli ve su yönetimi ilkeleri uygulanmalıdır.
Online Ziyaretçiler