Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Taraklı, bir 'Tarak'tan fazlası...

10.01.2018 10:39
Sakarya hazinesinin üstünde oturup günü kurtaran bir toplum gibiyiz! Taraklı da bu hazinelerden biri.

İlçeye usta oyunca Şener Şen de, mizah ustaları Hasan Kaçan da, Kadir Çöpdemir de katkı sağladı.

Bu iş tarakla, tarhanayla, kaşıkla, yalazayla olmuyor! Bir de hepsini deneyelim.

Yaz aylarında iki yazı yayımladım, biri "Türkiye'de Sakarya Algısı; diğeri Sakarya'nın tarla bekçisi tarihi" İki yazıya da bu siteden ulaşabilirsiniz.

Bu konularla ilgili memnun eden gelişmeyi medyabar.com'da Beşköprü'yle ilgili haberi okuyunca öğrenmiş oldum.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, benim "tarla bekçisi" diye tabir ettiğim Justinianus Köprüsü'nü Birleşmiş Milletler Dünya Mirası listesine dahil etmek için çalışmalar başlatmış.

1500 yıllık 384 metre uzunluğunda bir Roma Köprüsü'nü (Justinianus) projelendirerek Sakarya'ya kazandırma girişiminden dolayı Sayın Alemdar'ı kutluyorum.

Bir başka umudum ise Taraklı ile ilgili.

Her yıl ziyaret ettiğim bu ilçenin önemli sorunları var. Bu sorunlar devlet ve sivil toplum örgütlerinden oluşan ciddi bir çalışma ekibiyle birkaç yılda aşılabilir.

Taraklı'da önemli değişimler var; ancak değişmeyen tek şey değişimin farkına varması gereken yetkililer ve Taraklılılar!

Şöyle ki Taraklı'ya iki termal tesis yapılıyor. Biri Taraklı Termal, diğeri Paşalar Konakları. Taraklı Termal hizmet vermeye başladı.
Konumu, tesisi ve suyu güzel. Tamamlanmış alanlar kadar tamamlanmayı bekleyen alanlar var. Tesisin sahipleri gayretle çalışıyor, ancak her yere yetişmeleri zor.

Eksiklerini tamamlayabilmesi halinde Türkiye'nin önemli bir termal tesisi olacaktır.

Eğer turizm ve konaklama alanında uzman, müşteri memnuniyeti odaklı vizyon sahibi iyi bir işletme yönetimi oluşturabilirlerse bu hedefe kısa bir sürede ulaşabilirler.

Paşalar Konakları da Taraklı girişinde güzel bir konumda, binalar yükselmeye devam ediyor, henüz hizmete sunulmadı, benzer önerileri de şimdiden orası için yapmış olalım.

Taraklı, tarihi dokusu, havası, doğasıyla özel bir yerleşim alanı; Dünya Sakin Şehirler listesine de girdi,

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Taraklı'ya güzel bir meydan kazandırdı, kaldırımlar yenilendi. İlçeyle yakından ilgileniyor, gezi turları da düzenliyor, ancak daha fazlasını bekliyorum.

Öncesinde büyük oyuncu Şener Şen'in oynadığı reklam filmi, şimdilerde TRT'de yayınlanan Yalaza dizisi, (her ne kadar kadro iyi olsa da senaryosu kitlelere dokunmayınca yakında final yapacak)...

Yani az çok demeyelim Taraklı için bir şeyler yapıldı. Ancak Taraklı hala hak ettiği seviyede değer ve ilgi gören bir yer değil!

İnsanlar Taraklı'yı merak etti, turlar düzenlendi, geldiler gezdiler, esnaf teyzeler, ablalar, ağabeyiler, amcalar birkaç parça Taraklı Kaşığı, tarhana satıp mutlu oldu!

Artık bu günü kurtarma algısından herkesin bir silkelenmesi lazım. İster yapılsın ister yapılmasın önerilerim şunlar:

İlçede bütün yapıların tarihi mimariye uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Yani kırmızı tuğlalı bina cepheleri veya başka sıvalar, renkler yasaklanmalı.

Mümkünlü reklamından esinlenerek şunu da ilave edeyim, mümkünse ana cadde üzerindeki yeni yapılmış estetikten yoksun, eskimiş beton yığınları istimlak edilerek yıkılmalı, cadde genişletilmeli.

Bu konuyla ilgili artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mı, yoksa Büyükşehir Belediyesi mi ilgilenmelidir bilemiyorum.
Sakarya Valililiği de özel bir ekip oluşturarak Taraklı'yla ilgilenmeli.

Taraklı Belediyesi, gelir arttırmaya yönelik adımlar atmalı, şirket kurmalı, ulaşım ve diğer hizmetlere yönelerek bütçesini geliştirmeli. Bozuk yollar onarılmalı, çevre düzenlemesine ağırlık verilmeli.

Seyyar satıcıların meydanda tezgah açıp orayı pazar yerine çevirmelerine müsaade etmemeli.

Taraklılara da tavsiyemi idolüm usta mizahçı Kadir Çöpdemir üzerinden yapayım, Taraklı'nın tarihini ve güzelliklerini anlatıp, buraların çekim merkezi haline gelmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak : " Taraklılılar meşhur bir yemek üretsinler, bu da Taraklının meşhur yemeği desinler, tarhana diyenler var, annem alasını yapıyor!"

Velhasılı namı yurt dışına da ulaşmış olsa Taraklı'dan bir Tarak, olmaz!
Tarağı, tarhanası, kaşığı, mimarisi, doğası, tarihi ve insanıyla bir bütün olarak Taraklı olur.

Taraklı'yı iyi anlatamadık. Taraklı daha da fazlasını hak ediyor. Bunu önce Taraklılar, sonra da Sakaryalılar dert edinmeli ve çalışmalılar. Bu Taraklı'ya vefamızdır.

Ne zaman ki hafta sonu hava durumu raporlarında Taraklı'nın da derecesi yayınlanır, o gün Taraklı'ya sahip çıkıldığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Medyabar.com bugun 32692 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 4608 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
ahmet dursun
15.08.2018 12:46
Maalesef her zamanki gibi Zülfikar Özçelik ve yine hüsran. Sadece başlığa bakarak bile bu adamın "yazarlık" kalitesini görüyoruz. Yahu binlerce cevher varken niye bu adam gibiler yazar !!! olabiliyor anlamıyorum.
doğruya doğru
18.01.2018 15:18
belediye parkını büyükşehir yeniden RESTORE etti. pardon BETON etti. gidin görün. o eski halinden eser yok şimdi....
Sakarya54
15.01.2018 10:30
Taraklı nın tarihi dokusu yapılan yeni meydanla resmen yok edilmiştir, oradaki tarihi cınar ve insanların serinledigi alan uzerine beton yıgını dikilmiş / ilce ile bagdasmayan bir yapılasma yapılmıştır. Bu uygulamaya siz GUZEL olmus demişsiniz. Bir diğer tespitim de termal tesislerle ilgili, bu yapılanda sakin şehir kriterleri düşünülmeden atılmış sadece birilerinin önünü açmak için yapılmış bir projedir. Taraklı ya katma değer sunacağım derken ilçenin ormanları katlediliyor, ilçe ranta açılıyor ve plansız bir şekilde yapılaşma oluyor ise buna evet demek mümkün değildir.
Cemal KARAAĞAÇ
13.01.2018 02:21
''Velhasılı namı yurt dışına da ulaşmış olsa Taraklı'dan bir Tarak, olmaz!'' Ne kadar edepsizce ve pespaye bir tümcedir. Bu tümceyi iyi okuyun ve argo bir deyimle bağlantısını kurunuz!
ibrahim yiğit
11.01.2018 00:23
TEBRİK EDERİM. TESPİTLERİNİZ ÇOK GÜZEL. TERMALLER İLÇENİN TANINMASI İÇİN İYİ BİR FIRSAT AMA BU HALİYLE İLÇE YE ZARARI DAHA ÇOK. SÖZLER TUTULMAMIŞ. İNŞAATLAR 4 YIL GECİKMİŞ. TAPULAR VERİLMEMİŞ. FİRMA ZOR DURUMDA, YARIM AÇILMİŞ TESİS, KULLANIM HAKKI KISITLI. DEVİR VE KIRALAMA YAPILAMIYOR. MUALLAK TA KALMIŞ. TESİSTE, ALANLAR PIŞMAN OLMUŞ. BUNLAR İLÇENİN GELİŞMESİNİ ÖNLEYEN ŞEYLER. TERMALLER TAM BİTSE BELKİ DE İLÇE NÜFUSUNDAN DAHA KALABALIK BİR NÜFUS OLUŞACAK 15 GÜNDE BİR YENİ İNSANLAR GELECEK. AYBAŞINI BEKLEME DERDİ OLMADAN. 15 GÜNDE PARASI BİTENİN YERİNE, YENİLERİ GELECEK. BU DA ESNAFI VE İLÇEYİ KALKINDIRACAK. BENCE BELEDİYELER, VALİLİK TERMALLERİN SORUNLARIYLA İLĞİLENMELİ VE ÇÖZMELİ.Kİ BURAYA AKIN BAŞLASIN. HERKESİN YÜZÜ GÜLSÜN..
farer
10.01.2018 12:38
tebrik ederim nefis bir yazı olmuş.anlattıklarınıza baştan sona katılıyorum....
Online Ziyaretçiler