Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Erdoğan Halifelik mi getirecek?

07.03.2018 10:03

 

Suudi Arabistan veliaht prensi, yani saçı boyalı yaşlı delikanlı babası ölünce kral olacak olan, Selman bin Muhammed, Türkiye, İran ve Mısır'ın "şeytan üçgeni" olduğunu ifade ederek: "Erdoğan'ın yönettiği Osmanlılar, Müslüman Kardeşleri de kullanarak halifeliği yeniden getirmek istiyor. İran ideolojik devrimini yaymak istiyor." diye açıklamalarda bulunmuş.

 

Artık ne içmiş, nasıl bir travma yaşıyor bilemiyorum; ancak acemi prens Türkiye, Mısır ve İran gibi üç farklı telden çalan ülkeyi bir araya getirebildiği ortada!

 

Bu saçma üçlemeden ziyade, Selman'ın Erdoğan, Osmanlı ve Hilafet vurgusuna dikkat çekmekte fayda var.

 

Hadi bunu İsrail, Avrupa Ülkeleri veya ABD dese, bir nebze muhabat alınıp cevap da verilebilir; ancak bu açıklama Mekke ve Medine şehirlerinin de bulunduğu bir İslam ülkesinin kral olacak kişisinden gelince insan ne diyeceğini şaşırıyor. 

 

Bir İslam ülkesi Hilafet'in gelmesinden rahatsız oluyorsa, İsrail'le savaşmayı caiz görmüyorsa, Trump'la birlikte "küre"ye el koyup karikatürist bir mesaj verebiliyorsa ve Türkiye'yi her defasında bir tehdit görüyorsa sanırım gerçekten Hilafet'e ihtiyaç var.

 

Geçen günler Hilafet'in kaldırılışının yıl dönümüydü. 

 

Türkiye'nin büyük destanlar yazarak sonuçlandırdığı Kurtuluş Savaşı'nın ardından aylarca süren Lozan Antlaşması'nın en önemli gizli gündemlerinden biriydi Hilafet.

 

"Halifelik kalksın, sonra anlaşırız" denilen hilafet kaldırıldı; lakin yaklaşık yüz yıldır gündemden düşmüyor. Düşeceğini de beklemiyorum.


Yaklaşık beş yüz yıldır İslam Halifeliği sancağını taşıyan Osmanlılar, gerek Avrupa'nın gerek ABD'nin gerekse de halkından ve değerlerinden kopuk Arap yöneticilerin bilinçaltında halen yankılanıyor.

 

Türkiye'nin Osmanlı'nın devamı olarak görülmemesi umuduyla onlarca yıl uygulattıkları yöntemler onlar açısından hüsrana uğradı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın toplumu yeni bir süreçte işlemesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın aynı zamanda binlerce yıllık bir birikim olduğu anlayışı toplumda karşılık bulmaya başladı.

 

Bu durum sadece Türkiye ile de sınırlı kalmadı, 
Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da da benzer algılar sağlamlaştı.

 

İç ve dış tehditlere karşı da bilinci yükselen bir Türkiye yeni dünya düzeninin çarkına çomak sokmuş oldu.

 

Cumhurbaşkanı'nın her fırsatta Lozan'a atıf yapması, "bu sınırlar gönül sınırlarımıza engel değil" demesi, 2023, 2071 hedeflerine vurgu yapması tıpkı Ertuğrul Gazi'nin, tıpkı Mustafa Kemal Atatürk'ün ektiği fidan gibi çınar olmaya namzettir.

 

15 Temmuz'da sokaklara dökülen, Afrin Operasyonu için "hedef Kızılelma" diyen askerlerimiz ve askerlik şubelerine koşan veya sınır hattına toplanan 7'sinden 70'ine aynı ruhu yaşayan bir toplum, hiç şüphe yok ki 50 yıl sonra farklı şeyleri konuşuyor olacak.

 

Gelelim Hilafet'e.

 

Madem acemi Prens Selman bu konudan rahatsız olmuş, o zaman sormazlar mı?

 

Halifeliği üstlenseydi de Suriye'de ve Irak'ta binlerce çocuk, kadın ve Müslüman katledilmeseydi; 

Kendisini Halife ilan etseydi de "Kudüs Filistin'in başkentidir" diye bilseydi, biz de buradan twetlerle destek verseydik; 

"Hilafet bizim işimiz" deseydi de "Deaş, El Kaide vb örgütlerin İslam'la ilgisi olmaz olamaz, İslam barış dinidir" diye kürsüleri inletseydi, "Müslümanların katledilmesine dünya sessiz kalıyor, Dünya beşten büyüktür diyebilseydi."

 

Ne diyelim, anlaşılan o ki Cumhurbaşkanı ve Türkiye korkusu sadece Avrupa ve ABD ile sınırlı değil, onun için bilinçli, mücadeleci ve güçlü olmaya devam etmeliyiz. 
 


Medyabar.com bugun 8465 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 6222 kere okundu
YORUMLAR 1 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Erdem Erten
07.03.2019 08:47
türkiye'nin siyasi ve sosyal intiharı olur bu hadise. hem hilafet nedir ya. hangi çağda yaşıyor bunu isteyen .................?.. hayır yani bi' işe yaramak istiyorsanız.......................... türkiye'deki tüm atatürkçülerin hayatta olmaması halinde gerçekleşebilecek durum. yıllardır cumhuriyet sistemiyle yönetilmiş bir halka tepeden inme olarak yönetim usulünü değiştirmeyi tasavvur dahi etmek fikir ziyanıdır. halkin çoğunluğunun istediği halde olabileceğini savunan bazı ......... bulunduğu önerme.
Online Ziyaretçiler