Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi
Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi Firma Tanıtım Resmi

Medyabar'da Ara

'da Ara

Arama yapmak istediğiniz kelimeyi girin ve robot olmadığınızı onaylayın.

Şehir gerçekten yeşil mi?

11.07.2018 10:14

Büyükşehir Belediyesi yaklaşık bir haftadır sosyal medya hesaplarından Sakarya'daki yeşil alanların, park düzenlemelerinin ve imar uygulamalarının fotoğraflarını paylaşıyor. 

Bu paylaşımlar, #YeşilinveKardeşliğinŞehri etiketiyle yapılırken, sosyal medyada da dikkat çekiyor. 

 

Şanlıurfa, Karabük, Çorum gibi bazı şehirlerin yeşilden yoksun meydanlarının fotoğrafları tepki çekerken, Sakarya Büyükşehir'in 'Gar Meydanı' paylaşımları ilgi gördü. 

Sosyal medyada çevre ile ilgili duyarlılık paylaşımları yapan hesapların, Sakarya Büyükşehir'in Gar Meydanı düzenlemesine takdirle yaklaştığı görüldü. 

 

Evet, Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda Gar Meydanı, Vagon Park, Yenikent Park gibi yerlerde yaptığı çalışmalar 'nefes' aldırıyor. Şimdi Demokrasi Meydanı da daha 'yeşil bir anlayışla' yenilenecek. 

 

Bunların dışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sakarya mitinginde müjdelediği üzere eski Atatürk Stadyumunun yerine 'Millet Bahçesi' yapılacak. 

Sakarya; bu alana Çark Mesire Yeri ve eski Altyapı sahasının da eklenmesiyle şehir merkezinde yaklaşık 65 dönümlük bir yeşil alana daha kavuşacak. 

- Eski Atatürk Stadyumu arsasının yeşil alan olarak değerlendirilmesine dair bazı bilgileri başka bir yazıda ele alacağım - 

 

* * * 

 

Büyükşehir'in paylaşımlarında vurguladığı hususa gelirsek; 'Kardeşlik' konusu bir yana şehrin 'yeşilin' şehri olması için bunlar yine de yeterli değil... 

Yeşil alanları bir yere toplamakla, şehrin geneli yeşil gözükmüyor maalesef... 

 

Yeni yapılan parklar ve ana arterlerdeki kaldırımlar ile refujlere, belli ölçüde büyüyebilen, çevresinde bordür çevrilerek '1 metrekareye mahkum' edilen ağaçlar dikerek olmuyor. 

Ya da parklara hazır rolu çim serilerek... 

 

Bu alanlarda ağaçların sayısının arttırılması, daha 'sıklaştırılması' lazım... 

 

Belediyelerin son yıllarda yaptığı çarşı ve ara sokak düzenlemelerinde de kaldırımlarda ağaç için yer ayrılmıyor. 

 

Belki de geçmişte bazı esnafların dikkat çektiği gibi 'tabela hassasiyetidir' bunun sebebi!.. 

 

Sosyal medyada, gezi günlüklerinde denk gelmişsinizdir illa ki; biraz yüksekten bakıldığında ağaçlardan asfaltın gözükmediği, 'yeşil bir koridor gibi duran' caddelerden, sokaklardan olmalı... 

 

Yani yeşil ve ağaç genele yayılmalı. 


YATAY AMA YEŞİLSİZ MİMARİ 

Başkan Toçoğlu'nun sürekli vurguladığı gibi 'yatay mimari'de öncü şehir olabiliriz, ancak bu uygulamayı yansıtan fotoğraflarda da görüleceği üzere yeni binaların çevreleri yeşil olarak sadece çim ve bir kısım süs bitkisi ile çevrili... 

 

'Lüks' diye tanımlanan pek çok konut alanının yanından geçerken içerisinin görünmemesi için çalılarla alınmış önlemlerden başkasını göremiyorsunuz.

500 bin liralık ev alıyorsunuz ancak bahçenizde 5-10 yıl sonra gölgesinde çay içebileceğiniz bir ağacınız bile yok. 

 

Apartmanlardan oluşan sitelerde ise durum daha acı... 

Blokların aralarına ve belediyelerin uyguladığı çekme yerlerine dök betonu, döşe kilitli parkeyi olsun bitsin... 

 

"Sakarya'da yetişen çocuklar evin önüne çıktığında toprağa basabilsin" deniyor ama, imar ve ruhsat şartlarında yeşil alana dair hiçbir iz yok... 

 

Mevzuat nedir, nasıl olur bilmiyorum ama belediyelerin ruhsat ve iskanlara arsaların büyüklüğü oranında ağaç kotası koyması gerektiğini düşünüyorum. 

Eğer böyle bir şart varsa da yetkililer takibini yapıyor mudur, hiç sanmıyorum... 

 

-İnternette kısa bir arama yapıldığında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin imar yönetmeliğinde ağaç kotası görülüyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin "2011" tarihli imar yönetmeliğinde ise herhangi bir kota yok. Büyükşehir'in kurumsal sitesinde yayınlanan yönetmeliğin 2011 tarihli olması da başka bir konu... - 

 

ESKİ SOKAKLAR 

Doğup büyüdüğüm, arşınladığım Adapazarı sokakları... 

Evimizin olduğu muhitten çarşıya yürürken bahçe içindeki evler ve sokaklara sarkan ağaç dalları...  

 

Gün geçtikte bunlar da birer hatıra olarak geride kalıyor. 

Yeni konut alanlarını betona doyuran müteahhitler, şimdi de Adapazarı'nın eski sokaklarını 'dönüştürüyor'.

 

Bahçe içindeki evler 'kat karşılığı' yıkılarak, bahçesiyle ağacıyla bir güzel hafriyat oluyor; ardından da belediyelerin belirlediği alanlar dolduruluyor. 

Ve yıkılan evlerin yerine 'modern, daha yaşanılabilir' (!) konutlar üretiliyor. 

 

Yaz akşamları bahçesindeki 'akşamsefası' çiçeklerine bakarak geçtiğimiz evler, kaldırıma sıfır balkonu bile camla kaplı, "Aman ev sahipleri rahatsız olmasın" diye kafanızı çevirip bakamadığınız 'beton bloklara' dönüşüyor. 

 

Haliyle artık sokaklarda 'yaprak kımıldamıyor'; çünkü rüzgarın şiddetini kestirebileceğiniz yapraklardan oluşan ağaçlar yok artık sokaklarda... 

Yaz sıcağında bir sokağın başından sonuna gidene kadar  soluklanabileğiniz tek bir ağaç bile yok artık sokaklarda... 

Semtinizdeki yüksek katlı bir binadan bakın bir etrafınıza ne kadar yeşillik ya da yükselen ağaç görüyorsunuz?

 

* * * 

 

Hasılı; yeşil sadece hazır rulo çim, peyzaj firmalarının belirlediği süs bitkileri ya da 'ağaç dikmedi demesinler' diye dikilmiş bir kaç ağaçtan ibaret değil. 

 

Eğer şehir demek, gerçekten de 'yeşil' ve 'nefes' demek olacaksa nitelikli yeşil alanların ve ağaç sayılarının arttırılması gerekiyor. 

Selametle... 


 


Medyabar.com bugun 12432 kez ziyaret edildi. Bu yazı ise 2823 kere okundu
YORUMLAR 6 Yorum
Yorum yaptığınız taktirde Kullanıcı Sözleşmesini kabul etmiş sayılıyorsunuz.
×
750 Karakter Kaldı
Göndermiş olduğum mesajın sorumluluğu şahsıma aittir
Kamil Maden
13.07.2018 11:49
Sence yeşil değil mi? Bi gez bakalım asvaltın içinden yeşil çıkıyor hey gidi
çetin
12.07.2018 09:32
% 30-40 imar verilen denen sehirde yeşil neden kayboluyor. çünkü kalan kısma beton dömülüyor ondan. net yeşil alan ve ağaç sayısı zorunlu kılınmadan sorun çözülmez.
adadan
12.07.2018 01:18
şehir yeşil değil.Belediyenin orta garajdaki sıralı çınar ağaçlarını nasıl kestiğini bilmeyen yoktur sanırım.Yazık günah yerine bir fidan dikildi mi?Serdivan çark caddesi...ağaç var mı?Sadece Altınışık sitesinin önünde var birkaç tane.Ayrıca çok mu zor belediyenin şöyle bir karar alması "inşaat yapan herkes daire başına şu kadar ağaç dikecek ve bakacak"Kime ne zararı olur bu kararın? Her yer yeşil olur o zaman.Ama yeşili düşünen belediye yapar bunu.Yeşillik parklara döşenen çimenden ibaret değil....
Hakan
11.07.2018 23:37
Sokakların ağaçlandırılmasını istiyoruz!
nurettin kartal
11.07.2018 14:33
Mesleğimizle ilgili bütün sıkıntılarımızı yazmışsınız biz akademisyenler şehrin bu durumundan dertliyiz . İnanın biz derslerimizde kent peyzajının nasıl olması gerektiğini en güzel şekilde anlatıyoruz fakat mezunlarımız çalıştıkları yerlerde icra makamının çeşitli yönlendirmeleri ile öğrendiklerini uygulayamıyorlar. Bende bir zamanlar belediyede çalışırken her inşaat için fidan dikim şartı kararı çıkartmıştım. Birkaç ay sonra bende inşaata başladım belediyeye fidan için gittiğimde gelirler müdürlüğüne yönlendirildim fidan paralarını ödedim ama fidanlar dikilmedi.Yani bu iş belediyeye gelire dönüştürüldü.Kısacası ne ektim ne biçtim. Maalesef müteahhitler de doğa sevgisi yok beton sevgisi var.Öğr.Gör.Nurettin Kartal Sapanca MYO Peyzaj Böl.Bşk
deniz
11.07.2018 13:07
Yerinde bir yazı olmuş. Karasal iklime sahip Orta Anadolu illeri şehirlerini yeşillendirmek için emek ve para harcamaları gerekiyor. Sakarya mevcut yeşilliğe sahip çıksa yetecek.
Online Ziyaretçiler