- G:

Zorunluluk kaldırıldı: Apartmanda oturan milyonlar için flaş karar

Yargıtay, apartmanda oturan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir çatı kararı verdi. Çatı katında ikamet eden bir bina yöneticisinin çatıyı yenilemek için başlattığı hukuki süreç, Yargıtay'ın açıkladığı bu kararla bir dönemeç aldı. İşte mahkemenin ve Yargıtay'ın kararının detayları...

mask

Yargıtay, apartmanda oturan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Çatı katında ikamet eden bina yöneticisi, çatının yenilenmesi için anlaştığı şirketle işlemi tamamladı.

Ancak kat malikleri çatı için ödeme yapmayınca yönetici icra takibi başlattı. Davalı bina sakinleri mahkemeye başvurdu, ancak mahkeme davanın reddine karar verdi.

Yargıtay, mahkeme kararını onaylayarak çatı yapım bedeli ödemeyenlere karşı icra takibinin devam edebileceğine hükmetti.

Davalı bina sakinleri, icra kararına itiraz etti. İkinci kez mahkemenin yolunu tutan bina yöneticisi, icra takibine yapılan itirazın kaldırılmasını talep etti.

Davacı yönetici, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20/1c maddesi gereğince çatı yapım bedelini ödemeleri gerektiği belirtilerek borçluların itirazlarının iptali ile takibin devamını istedi.

Mahkeme, davanın reddine hükmetti. Kararı davacı temyiz etti. Yargıtay 20. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını onadı.


TÜMÜNÜN ONAYI GEREKİYOR

Açıklanan kararda, "Dava konusu taşınmazın mimari projesine göre ana taşınmazda çatının olmadığı belirlenmiştir. Somut olayda ise davacının kendi dairesini kapatacak şekilde yaptırdığı tespit edilmiştir.

Çatı yapımı proje değişikliği gerektirmekte olup kat maliklerinin oy birliği ile alacağı kararla yapılabilir. Bu hususta kat maliklerinin oy birliğiyle almış olduğu bir karar bulunmamaktadır.

Ana taşınmaza ait proje tüm kat maliklerinin muvafakatı ile değiştirilip belediyece onaylanmadıkça, projedeki biçimin korunması ve onarımın projesine ve tekniğine uygun olarak yapılması gerekir.


EMSAL KARAR

Yasaya aykırı şekilde ve projesinde yer almayan biçimde yapılan çatının yapım giderinden bu duruma onay vermeyen davalı taraf sorumlu tutulamaz. Tüm bu nedenlerle mahkemece yazılı şekilde karar verilmesinde isabetsizlik bulunmadığından dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi.

30 Kas 2023 - 17:45 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 12.031.731 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

Vatandaş Hafız - Kat mülkiyet kanunu çok açık!.. Bu tür büyük onarımların Yönetim genel kurul toplantısında karara bağlanıp yıllık bakım onarım planına dahil edilmesi gerekir. Bu durumda alınacak kararda oy birliği şart değildir. Genel Kurulda kararlar oy çokluğu ile alınır. Çatı onarımı için karar çıkarsa, diğer maliklerde bu karara uymak zorundadır. Yönetim kurulu ödeme yapmayana icra takibi yapabilir, hatta apartmandan, siteden tahliye edilmesi davası dahi açabilir. Nasıl olsa ben alt katta oturuyorum, çatıdan bana ne diyemezsiniz!..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 09:40
04

ahmet kırpar - kararı okumayıp gelip haber yapmışlar. insanların detayını okuyup anlamasını bekliyorlar. memleketimin özetisiniz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 09:29
02

Rahmi - Yanlış anlaşılabilecek bir hbr yapmışsınız geneli bağlamaz bu emsal davada yönetici kunazlık yapmış mahkemede yememiş

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 07:23
01

Pupni - Bu onun özel olarak yaptığı bir şeyde doğru ama siz gelip bunu haber yaparsanız şimdi tüm binalarda çatının onarılması gerektiğinde insanlar yalnış anlayıpta red edebilir. En üsttekin'in tepesine akan çatı maalesef onarılaması böyle davalık olur adam şemsiye ile oturakalır

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 00:16