- G:

Şehirden kandil mesajları

Bu yıl 24 Şubat Cumartesi akşamına gelen Beraat Kandili için şehirdeki önemli isimler ve kuruluşları açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı. İşte şehirden kandil mesajları...

mask

Kameri aylardan Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gece Berat gecesi olarak kutlanmaktadır. Berat kandili 2024 yılında 24 Şubat Cumartesi gecesine denk gelmektedir. 

Berat ne demektir?

Berat sözü “berâet” kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demektir. Buna göre “Berat gecesi” günahlardan kurtuluş gecesi demektir.  Berat gecesi için Arapça eserlerde “şâbanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (الصك = belge) gecesi” mânalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.

Müslümanlar tarafından bu gecenin derin bir saygı ve heyecan ile kutlanmasının sebebi budur.

BERAT KANDİLİ'NİN ANLAM VE ÖNEMİ

Müslümanlar, bu geceyi ibadetle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Hz. Muhammed'in (s.a.v) bir hadisi vardır:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ, o andan fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim." buyurur. (İbn Mâce) „

Ayrıca Berat gecesi, Kur'an'ın Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

2/7
mask
Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz'den kandil mesajı
Rahmet, bereket ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı Ramazan ayının müjdecisi olan bir Berat Kandili’ne daha kavuşmanın sevincini yaşarken, manevi bir atmosferde idrak edeceğimiz ve şükür vesilesi olarak bizlere sunulan böylesi gecelerin, gönül bağlarımızı, kardeşliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Milli ve manevi değerleri her zaman ön planda tutan, milletimizin gönlünde ayrı bir yeri olan kandil geceleri; insanları birbirlerine yaklaştıran, kaynaştıran, hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma duygularının ön plana çıktığı, dini duyguların yoğunlaştığı, ilahi rahmetin, bereketin dolup taştığı, merhamet ve hayır duygularının artarak, gönüllerin huzurla dolduğu önemli bir zaman dilimidir.
İlahi rahmet ve mağfirete ulaşma arzumuzun en üst noktaya taşındığı bu müstesna gecede Yüce Yaradandan en büyük dileğimiz; son zamanlarda Müslüman coğrafyalarında yaşanan ve özellikle Filistin’de zulme, katliama ve soykırıma dönüşen vahşetin bir an önce son bulması ve dini, dili, ırkı ne olursa olsun tüm dünyanın bu cani ve kabul edilemez zihniyete karşı harekete geçerek haklı bir tepki göstermesi ve karşısında durmasıdır.

Mukaddes bir medeniyetin mensupları olarak bizler; böylesi mübarek gün ve gecelerin tüm dünyada iyiliklere, sevgiye ve hoşgörüye atılmış en önemli adım olarak görmekteyiz. Barış ve sevgi içerisinde kardeşlik duyguları ile yaşanmasını dilediğimiz, Cenab-ı Mevla'ya arz edilecek ve onun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanılacak, umudu ve huzuru müjdeleyen bu aylar; ailemize, vatanımıza ve en önemlisi kendimize, bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluğumuzu bir kez daha hatırlamamız için çok büyük bir fırsattır.
 
Bu mübarek gecede elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, kardeşliğimizin ve beraberliğimizin güçlenmesine gayret göstermeli, büyüklerimizin ve dostlarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını mutlaka almalıyız.
 
Mübarek üç aylar içerisinde yer alan ve Ramazan’ı Şerif’in habercisi olan bu özel günümüzde; milletimizin ve tüm İslam âleminin Berat Kandili’ni en samimi ve içten duygularımla tebrik ediyor, bu önemli gecenin tüm dünya Müslümanları arasındaki gönül bağlarını, birlik ve beraberliğini daha da güçlendirmesini, mutluluk, sağlık ve huzura vesile olmasını Yüce Allah’tan diliyorum.
3/7
mask

Başkan Turgut Babaoğlu'ndan kandil mesajı

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Berat Kandili nedeni ile bir mesaj yayınladı. Mesajında, Berat Kandili'nin rahmet, bereket ve bağışlama ayı olan Ramazan ayının müjdecisi olduğunu belirten Başkan Turgut Babaoğlu, "Berat Kandilinin aydınlattığı manevi ortam, dinimizin genel ibadet ve hayır anlayışına uygun olarak kendimiz ve çevremiz için yararlı davranışlarda bulunmamızı sağlayacak bir bilinç tazeleme imkanı sunmaktadır. Bu bilinç tazelemenin gerçekleşebilmesi için önce Cenab-ı Hakka içtenlikle yönelmek, işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı pişmanlık duyarak O'ndan af dilemek, benzeri hata ve günahları bir daha işlememek için kararlı bir duruş gerekir. Berat gecesi de diğer mübarek gecelerimiz gibi gündelik hayatın akışı içinde bizlere varlığımızı yeniden gözden geçirme, muhasebe ve tefekkür etme imkanları kazandıran birer fırsat olarak değerlendirilmelidir. Başta Hendekli hemşerilerimin ve tüm İslam aleminin Berat Kandilini kutluyor, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin affına vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

4/7
Başkan Adayı Çelik’ten Berat Gecesi Mesajı mask

Başkan Adayı Çelik’ten Berat Gecesi Mesajı

Cumhur İttifakı Serdivan Belediye Başkan Adayı Osman Çelik, Berat Gecesi dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Mesajında, Berat Gecesinin af ve mağfiret gecesi olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti: “Bir rahmet ve mağfiret mevsimi olan Berat Gecesine bir kez daha erişmenin huzurunu yaşıyoruz. Bu mübarek geceyi, Cenab-ı Hakk'a kulluk ve niyazla geçirerek, af ve mağfiretini dileme vesilesi kılmalıyız.” 

Çelik, Berat Gecesinin, birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek için de önemli bir fırsat olduğunu vurguladığı mesajında, "Bu mübarek gecenin birlik ve beraberliğimizi daha da güçlü kılmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Böylesi mübarek gecelerde toplumsal sorumluluğumuzun da farkına vararak dayanışma ve paylaşma içinde birbirimizi sevmeli, kin ve nefret tohumlarını bir tarafa atmalıyız." ifadelerini kullandı.

5/7
mask

BAŞKAN GÜNDOĞDU'DAN BERAT KANDİLİ MESAJI

Ferizli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Ferizli Belediye Başkan Adayı İsmail Gündoğdu, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ramazan-ı Şerif'in müjdecisi olan bu mübarek gecenin, milletimiz, İslam âlemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ettiğini belirten Başkan Gündoğdu, Berat'ın özünde günahlardan arınma, Yüce Allah'ın rahmetine ulaşma ve bağışlanma olduğunu söyledi.

Başkan Gündoğdu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Allah’ın rahmetinin tüm evreni kapladığı bu mübarek geceye tekrar erişmenin mutluluğu içerisindeyiz. Berat Kandili, İslam kültüründe af ve bağışlanma gecesidir. Bu gecede, Müslümanlar Allah’a tövbe eder, günahlarından arınır ve rahmetine nail olur.

Af ve kurtuluş kapısının sonuna kadar açık olduğu bu rahmet gecesini, hepimiz layıkıyla değerlendirmeliyiz. Berat’ın özünde günahlardan arınma, Yüce Allah’ın rahmetine ulaşma ve bağışlanma vardır. Rabbim bizleri böyle gecelerin kıymetini bilenlerden eylesin.

Huzurlu Bir Ramazan İçin Elimizden Geleni Yapacağız

Ramazan ayına sayılı günler kala, bizler Ferizli Belediyesi olarak hemşehrilerimizin bu mübarek ayı huzur içerisinde geçirmesi için gerekli tüm hazırlıkları yapıyoruz. Ramazan ayı boyunca ilçemizdeki camilerde teravih namazları kılınacak, iftar sofraları kurulacak ve gönüller zenginleştirilecektir. Ramazan ayının manevi iklimini ilçemizde en güzel şekilde yaşatmak için elimizden geleni yapacağız.

Bu duygu ve düşünceler ile hemşehrilerimizin ve İslam Âleminin Berat Kandilini tebrik ediyorum. Berat Kandilimiz mübarek olsun. Rabbim birlik, beraberliğimizi daim etsin inşallah."

6/7
mask

Erenler Belediye Başkan Adayı Ekşioğlu'ndan Berat Kandili Mesajı

Saadet Partisi Erenler Belediye Başkan Adayı Muhammed Ekşioğlu, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında vatandaşın refahına vurgu yapan Ekşioğlu, "İnsanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi için Rabbimizden yardım niyaz ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Mesajın tamamı şu şekilde;

Sevgili Erenler Halkı,

Berat Kandili, manevi atmosferiyle yüreklerimizi aydınlatan, dualarımızın kabul olduğu, huzur ve bereket dolu bir gecedir. Bu mübarek gecede, tüm İslam aleminin duaları birleşerek Yüce Allah'tan af ve mağfiret dilerken, birlik ve beraberlik duygularımızın pekiştiği anlardır.

Erenler ilçemizin huzur ve refahı için yola çıkan bir kardeşiniz olarak, ilçemizin geleceği için de en samimi dualarımızı ediyoruz. İlçemizin daima huzur ve kardeşlik içinde olması, insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi için Rabbimizden yardım niyaz ediyoruz.

Muhammed Ekşioğlu ve ekibi olarak, Erenler ilçemizin her bir ferdinin Berat Kandili'ni en içten duygularla kutluyor, duaların kabul olmasını ve huzur dolu bir gece geçirmenizi temenni ediyoruz.

7/7
mask

Başkan Adayı Kılıçaslan'dan kandil mesajı

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Kılıçaslan, Berat kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Berat Kandili’nin af, merhamet ve mağfiret gecesi olduğunu ifade eden Kılıçaslan, şu ifadeleri kullandı;

“Rabbimizin rahmet ve mağfiretine sığınacağımız, gönüllerimizi tövbe ve istiğfar ile arındıracağımız özel bir gece olan Berat Kandili’ni bu akşam idrak edeceğiz.

Berat Kandili, Allah’ın rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükafatlandırdığı bir zaman dilimidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin ve İslam Alemi’nin mübarek Berat Kandili’ni kutluyorum." 

24 Şub 2024 - 10:08 Sakarya- Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 12.031.731 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.