- 19 Ekim 2019

Kum zambakları Kocaali'de yaşatılıyor

Türkiye kıyılarında kumul alanlarda yayılım gösteren, ancak nesli giderek tükenen kum zambağı,ilimizde yaşatılmaya çalışılıyor. Kocaali sahilinde yaz aylarında açan kum zambaklarının yurtdışına çıkarılması yasak. Zambakları koparmanın cezası ise 60 bin 163 lira

mask

Çevreciler, koruma altında ki endemik türün devamlılığını sağlamak için yoğun çaba gösteriyor. Az sayıda kum zambağının kendini gösterdiği Kocaali ilçesinde, bir grup çevreci, endemik türü çoğaltmak için gönüllü olarak çalışıyor.

Kocaali sahilinde Temmuz ve ağustos aylarında açan kum zambakları kumsallarımıza ayrı bir güzellik kazandırıyor.  Güzelliği ve zarafeti temsil eden beyaz çiçekleriyle sahillerin incisi olarak adlandırılan endemik kum zambağının açan çiçekleri, bu yılda Kocaali sahilinde güzel görüntüler oluşturuyor.

2/6
mask

Soğanlı bir bitki olan ve kökleri çok derinde bulunan kum zambakları, geniş ve uzun şeritsi yaprakları, yaklaşık 40- 45 santim boyunda, beyaz çiçekli olarak yetişiyor. Kum zambaklarının çiçeklenme dönemi ağustos sonu ile ekim ayı arasında değişiyor. Soğanlarının yurt dışına çıkarılması yasak olan kum zambaklarını koparanlara 60 bin 163 lira cezai işlem uygulanıyor. Kum zambaklarına zarar veren kurumlara da 300 bin 856 lira ceza yazılıyor.

3/6
mask


İçerdiği 150'den fazla olan alkaloid nedeniyle ilaç yapımında da kullanılan kum zambağı koruma altında bulunuyor. Çevreciler, koruma altında ki endemik türün devamlılığını sağlamak için yoğun çaba gösteriyor. Az sayıda kum zambağının kendini gösterdiği Sakarya'nın Kocaali ilçesinde, bir grup çevreci, endemik türü çoğaltmak için gönüllü olarak çalışıyor.

4/6
mask

Güzelliği ve zerafeti temsil eden beyaz çiçekleriyle sahillerin incisi olarak adlandırılan endemik kum zambağının açan çiçekleri, bu yılda Karadeniz sahilinde güzel görüntü oluşturdu. Görünüşü ve yaydığı kokusuyla herkesi kendine hayran bırakan kum zambağının nesli, doğal yaşam alanları olan kumul sahillerin büyük bölümünün plaj olarak kullanılması, insanlar tarafından çiğnenmesi, çiçeklerinin koklamak ve evlerini süslemek için koparılması ve soğanlarının toplanması nedeniyle tehlike boyutuna ulaştı.

5/6
mask

Türkiye kıyılarında kumul alanlarda yayılım gösteren, ancak nesli giderek tükenen kum zambağı, Karadenizde yaşatılmaya çalışılıyor. Türkiye'nin dışında İtalya, İspanya ve Yunanistan'da bulunan endemik türün, yurt dışına gizli olarak kaçırılıp kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanıldığı, buna bir de bilinçsizlik eklenince türün yok olmayla karşı karşıya kaldığı ifade ediliyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.