DSÖ gizemli hepatit vakalarına karşı uyarmıştı Vakaların nedeni COVID karantinası mı?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, yeni ve gizemli bir tür hepatit virüsünün hızla yayıldığı uyarısında bulundu. Uzmanlar, bir çocuğun ölümüne neden olan virüsün corona virüsü pandemisi sırasındaki karantinalar nedeniyle ortaya çıkmış olabileceğini öne sürdü.

Corona virüsü salgınının etkisi bütün dünyada hissedilmeye devam ederken Dünya Sağlık Örgütü'nden endişe verici bir açıklama geldi… Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, 12 farklı ülkede yeni ve gizemli bir hepatit salgınının patlak verdiğini ve bu hastalığın ise çocukları etkilediğini duyurdu.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada en az 1 çocuğun bu hastalık sebebiyle yaşamını yitirdiği belirtilirken 169 çocukta da bu hastalığın görüldüğü kayıtlara geçti.

İngiltere'den yayılan gizemli hepatit virüsü yeni bir küresel salgın mı?
Bağışıklıklarda meydana gelen zayıflık nedeniyle…

İngiltere’de uzmanlar, iki İngiliz çocuğun daha karaciğer nakline ihtiyaç duyduğunu ve düzinelercesinin hasta olduğunu açıklamasının ardından, hastalığın neden bir anda ortaya çıktığı ile ilgili de araştırmalar hızlandı.

Uzmanlar, çocuklarda hepatit vakalarına, Covid-19 karantinası sonucu, bağışıklıklarında meydana gelen zayıflamanın yol açmış olabileceğini ifade etti.

İngiliz sağlık yetkilileri, vakalardaki artışın, pandemik önlemlerin bir sonucu olabileceğini söyledi. İngiltere’de, son dört hafta içinde 114 ‘kökeni bilinmeyen hepatit’ vakası rapor edilirken, on çocuğun karaciğer nakli geçirdiği aktarıldı.

Uzmanlar semptomları açıkladı

İlk vakalar bir aydan kısa bir süre önce İskoçya’da görüldü ve İngiliz sağlık yetkilileri, üç ay içinde, bir yıllık vaka tespit ettiklerini söyleyerek uyardı.

Uzmanlar, vakaların çoğunun başlangıçta mide bulantısı ve ishalden şikayet ettiğini daha sonra sarılık belirtileri (cildin/gözlerin sararması) görülmeye başladığını aktardı. Uzmanların açıkladığı diğer semptomlar arasında koyu renkli idrar, gri renkli dışkı, kaşıntılı cilt, kas ağrısı, ateş, uyuşukluk, iştahsızlık ve mide ağrıları da yer aldı.

Uzmanlar, çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığı için endişelere yol açan karantinaların çocukların bağışıklığını zayıflatmış ve onları virüse karşı daha duyarlı hale getirmiş olabileceğini vurgularken, rahatsız edici patojenlerin daha büyük bir tehdit oluşturmak için mutasyona uğramış olabileceğini de öne sürdü.

Konuyla ilgili yayınlanan makale şu şekilde: 

Çocuklarda hepatit – aflatoksin olabilir mi?

Zaman çizelgesi

5 Nisan 2022'de DSÖ, aşağıdaki çocuklarda etiyolojisi bilinmeyen 10 ciddi akut hepatit vakası bildirmiştir. 10 yaş, orta İskoçya genelinde [1].
8 Nisan itibariyle, Birleşik Krallık'ta 74 vaka tespit edildi. 21 Nisan 2022 itibariyle, DSÖ Avrupa Bölgesindeki 11 ülkeden en az 169 vaka bildirilmiştir ve
DSÖ Amerika Bölgesinde bir ülke: Birleşik Krallık (114), İspanya (13), İsrail (12), Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri (9), Danimarka (6), İrlanda (<5), Hollanda (4), İtalya (4), Norveç (2), Fransa (2), Romanya (1) ve Belçika (1) [1].
CDC şu anda dokuz vaka kümesini araştırmak için Alabama Halk Sağlığı Departmanı ile birlikte çalışıyor. [2]. İlk ABD vakaları Ekim 2021'de Alabama'daki bir çocuk hastanesinde tespit edildi. Bilinen bir nedeni olmayan önemli karaciğer hasarı (bazıları akut karaciğer yetmezliği olanlar dahil) olan çocuklar, aynı zamanda
adenovirüs için pozitif test edildi [2].

Epidemiyolojik ve klinik özellikler

Vakalar 1 ay ile 16 yaş arasındadır. On yedi çocuk (yaklaşık %10) karaciğere ihtiyaç duymuştur. transplantasyon; en az bir ölüm bildirilmiştir [1].

Belirgin derecede yüksek karaciğer enzimleri ile mevcut tespit edilmiş vakalar; birçok vaka gastrointestinal semptomlar bildirdi (karın ağrısı, ishal ve kusma dahil) şiddetli akut hepatit ile başvurudan önce ve artan karaciğer enzim seviyeleri (aspartat transaminaz (AST) veya alanin aminotransaminaz (ALT) daha yüksek
500 IU/L) ve sarılık. Çoğu vakada ateş yoktu [1].

ETİYOLOJİ

Birleşik Krallık'taki olay ekibinin, vakaların etiyolojik kökenine ilişkin ilk hipotezleri enfeksiyöz bir ajan veya olası bir toksik maruziyet etrafında odaklanmıştır [3].
Hepatit virüsleri (varsa A, B, C, E ve D) hariç tutulmuştur [1]. Adenovirüs tespit edildi. en az 74 vaka ve moleküler testler hakkında bilgi içeren vaka sayısından 18'i şu şekilde tanımlanmıştır:

F tipi 41 [1]. SARS-CoV-2, test edilenlerin 20'sinde tespit edildi [1]. Ayrıca, 19 bir SARS-CoV-2 ve adenovirüs birlikte enfeksiyonu ile tespit edildi [1]. Vakaların çoğunun görüldüğü Birleşik Krallık Bugüne kadar bildirilmiş, son zamanlarda adenovirüs enfeksiyonlarında önemli bir artış gözlemlenmiştir.
toplumda (özellikle çocuklarda dışkı örneklerinde saptanan) erken dönemde düşük dolaşım düzeylerinin ardından COVID-19 salgını [1]. Hollanda ayrıca eşzamanlı artan topluluk adenovirüsü bildirdi dolaşım [1].
Halihazırda mevcut olan bilgilere dayalı olarak uluslararası seyahat veya diğer ülkelere bağlantılar sunulmamıştır. faktörler olarak tanımlanmıştır [1]. COVID-19 aşısına bağlantı tanımlanmadı ve ayrıntılı bilgi toplandı yiyecek, içecek ve kişisel alışkanlıklarla ilgili vakalara yönelik bir anket yoluyla, herhangi bir ortak maruziyet tespit edilemedi
[3].

EITaf YORUMU

Mevcut semptomlar farklı derecelerde karaciğer yetmezliğidir ve yaygın hepatit virüsü hepatit A, B, C'yi içerir.
ve E bulunamadı.
Bazı çocuklarda adenovirüsün bulunması, gelişmiş laboratuvardan kaynaklanan bir tesadüf olabilir. Test, çünkü bu çocuklarda yaygın bir solunum yolu virüsüdür. Ayrıca, adenovirüs hastalığın ciddiyetini tam olarak açıklamaz. Adenovirüs genellikle kendi kendini sınırlayan enfeksiyonlara neden olduğundan ve daha önce böyle bir enfeksiyonla bağlantılı olmadığı için klinik tablo klinik sunum. İlgili adenovirüs tipi olan adenovirüs tip 41, tipik olarak ishal, kusma,
ve genellikle solunum semptomlarının eşlik ettiği ateş. Türkiye'de hepatit vaka raporları varken adenovirüs enfeksiyonu olan bağışıklığı baskılanmış çocuklar, adenovirüs tip 41'in hepatit nedeni olduğu bilinmemektedir aksi takdirde sağlıklı çocuklarda [1]. Yeni bir adenovirüsün potansiyel ortaya çıkışı ve artmış gibi faktörler
COVID-19 sırasında daha düşük bir adenovirüs dolaşımını takiben küçük çocuklar arasında duyarlılık
Pandemi daha fazla araştırılmalıdır.
Birkaç ülkede bir salgının varlığında, gıda kaynaklı bir neden göz önünde bulundurulmalıdır. Gıda üretimi
son derece merkezileştirilmiş ve genellikle bir üreticiden birkaç ülkedeki birçok satış noktasına dağıtılmıştır. Yakın zamanda
örnek, E. coli kontamine olması nedeniyle çeşitli Avrupa ülkelerinde Hemolitik Üremik Sendrom salgınıdır.
2011-12'de filizler [4-6].
Çocuklarda mevcut karaciğer yetmezliği salgını, aflatoksinlerle kontamine gıdalardan kaynaklanabilir mi? aflatoksinler
Aspergillus başta olmak üzere belirli küfler tarafından üretilen çeşitli zehirli kanserojenler ve mutajenlerdir.
Türler. Mantarlar toprakta, çürüyen bitki örtüsünde ve saman gibi çeşitli temel gıda maddeleri ve emtialarda büyür.
mısır, buğday, darı, sorgum, manyok, pirinç, kırmızı biber, pamuk tohumu, yer fıstığı, ağaç yemişleri, susam tohumları,
ayçiçeği tohumları ve çeşitli baharatlar). Aflatoksinler, akut ve kronik olabilen karaciğer hasarına neden olur [7].

Yüksek düzeyde aflatoksin maruziyeti akut hepatik nekroz oluşturur ve çocuklar özellikle aflatoksin maruziyetinden etkilenir
[8,9].

EITaF İÇİN

Sofia R. de Valdoleiros, Flavia Cunha, Nick Beeching, Antonino di Caro, Nicola Petrosillo, Önder Ergonul, Eskild
Petersen.

Referanslar

1. WHO. Çok Ülkeli – Çocuklarda kaynağı bilinmeyen akut, şiddetli hepatit. 23 Nisan 2022. https://www.who.int/emergencies/disease-outbreaknews/item/2022-DON376
2. CDC. CDC, Sağlayıcıları Menşei Bilinmeyen Hepatit Vakalarına Karşı Uyarır. 21 Nisan 2022. https://www.cdc.gov/media/releases/2022/s0421-hepatit-alert.html
3. ECDC. Güncelleme: Çocuklarda bilinmeyen kökenli hepatit. 19 Nisan 2022. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/update-hepatit-unknown-origin-children
4. Almanya'da Shiga-toksin üreten Escherichia coli O104:H4 salgınının salgın profili. Frank C ve ark. ve HUS Araştırma Ekibi. N Engl J Med.
2011;365:1771-80. doi: 10.1056/NEJMoa1106483.
5. Enterohemorajik Escherichia coli O26:H11/H-: Avrupa'da yeni bir virülan klon ortaya çıkıyor. Bielaszewska M et al. Klinik Enfeksiyon Dis. 2013;56:1373-81. doi:
10.1093/cid/cit055.
6. Şaşırtıcı derecede yüksek hemolitik üremik sendrom riski olan verocytotoksin üreten bir E. coli salgını, Danimarka, Eylül-Ekim 2012. Søborg B ve ark.
Euro Gözetimi. 2013;18(2):20350.
7. Aflatoksinlerin Kirlenmesi Şiddetli Hepatot İndükler

28 Nis 2022 - 13:24 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.075.077 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakaryaspor'un yeni Teknik Direktörü İlker Pülen başarılı olabilirmi?