İnternet yasasına ilk tepki CHP'li Özkoç'tan geldi

TBMM'ye sunulan sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin kanun teklifinde dikkat çeken detaylar yer aldı. Kanun teklifine ilk tepki CHP'li Engin Özkoç'tan geldi

Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla dezenformasyonla mücadele iddiasıyla sosyal medya ve internet haberciliği alanlarına ilişkin yeni düzenlemeler içeren yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

YENİ SUÇ TANIMI YAPILDI
Yasa teklifindeki 29'ncu maddesinde, "halk arasında korku ve panik yaratmak saikiyle kamu barışını bozma" gibi gerekçelerle "halkı yanıltıcı bilgi yayma" şekilde yeni suç tanımlaması yapılıyor.

Söz konusu teklifte yapılan suç tanımlamasına göre, 'gerçeğe aykırı bilgiyi' yayan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Teklifin 29. maddesinde kullanılan ifadeler şöyle:

''Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.''

İLAN GELİRİ OLANAĞI SAĞLAYACAK
İktidar cephesince sunulan 40 maddelik yasa teklifi ayrıca Basın Kanunu'nda değişiklik yapılarak internet medya kuruluşlarındaki çalışanlara yönelik basın kartı verilmesi yanı sıra bu kuruluşlara resmi ilan geliri elde etme olacağı sunuyor.

TEMSİLCİ BULUNDURMA ZORUNLULUĞUNU İÇERİYOR
Teklifte 34'ncü maddeyle ise sosyal medya kuruluşlarına, Türkiye'de Türkiye Cumhuriyeti gerçek kişi temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

Teklifte 22'nci maddeyle Basın İlan Kurumu'nun resmi ilan cezası vermesi durumuna itirazlar açısından ise yargı tarafından dosya üzerinden karar verilebileceği düzenleniyor.

CHP'DEN İLK TEPKİ
Söz konusu yasak teklifinin gündeme gelmesinin ardından CHP'den ilk tepki Grup Başkanvekili Engin Özkoç'tan geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Özkoç, ''Yeni getirdikleri kanun teklifiyle halkın sesi kısılmak isteniyor. Beğenmedikleri görüşleri dile getirenleri "dezenformasyon" diyerek hapse atacaklar. Demokrasiye zarar verecek bu teklife karşı Yüce Meclisimizde sonuna kadar direneceğiz'' ifadelerini kullandı

MHP Genel Başkan Yardımcısı , Pazartesi günü Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada 39 maddelik "Basın Kanunu'yla Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin hazır olduğunu ve Salı günü Meclis'e sunacaklarını belirtmişti. Yıldız, yalan haber üretme ve yayma eylemine karşı düzenleme getireceklerini, bunun yanında teklifin temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında önleyici ve koruyucu tedbirler içerdiğini söylemişti. Salı günü DW Türkçe'nin sorusunu da yanıtlayan Yıldız, "Teklifi bugün Meclis'e sunuyoruz" demişti.

Üzerinde uzlaşma sağlanamadı
Ancak Yıldız'ın açıklamasının üzerinden iki gün geçmesine ve milletvekilleri arasında imzaya açılmasına rağmen kanun teklifi halen Meclis'e sunulamadı. DW Türkçe'nin AKP ve MHP'li milletvekillerinden aldığı bilgiye göre iki parti arasında bazı maddeler üzerinde uzlaşma sağlanamadı ve teklif üzerinde değerlendirmeler sürüyor. TBMM Adalet Komisyonu üyesi AKP'li milletvekillerinin yasa taslağında yer alan bazı maddelere karşı çıktıkları belirtildi. AK Parti'nin karşı çıktığı maddelerin başında yalan haber üretme ve yayma eylemine yönelik getirilen hapis cezası düzenlemesi geliyor.

İki düzenlemede ayrılık var
AK Part'li hukukçular, ilgili kanunlardaki düzenlemelerin yeterli olduğunu ve bu yüzden yeni bir maddeye ihtiyaç duyulmadığını savunuyor. MHP'nin ise bu maddede ısrarını sürdürdüğü ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra AKP'liler yalan haber üretme ve eyleminin tespitine yönelik Bilgi Teknolojileri Kurumu ile İletişim Başkanlığı gibi kurumlara yetki verilmesini isterken, MHP'liler ise bu konudaki yetkinin istinaf mahkemelerine bırakılması gerektiğini ileri sürüyor.

Teklif, üç başlıkta düzenleme öngörüyor
Aralarında Tebligat Kanunu, İcra ve İflas Kanunu ile Basın Kanunu'nun da bulunduğu 23 kanunun ilgili maddelerinde değişiklik öngören kanun teklifi ile üç ayrı başlıkta düzenlemeler yapılması hedefleniyor. Sosyal medya platformlarına yeni sorumluluklar öngören düzenlemeyle, yalan haber üretme ve yayma eyleminin engellenmesi amaçlanıyor.

Kanun teklifindeki diğer başlık ise internet medyasına yönelik düzenlemeler. Teklife göre belirli kriterleri karşılaması durumunda internet medyasında çalışanlar da Basın Kanunu'na tabi olacak. 

Düzenleme yapılması gerekli bir alan"
Yasa teklifinin gerekçe bölümünde şu ifadelere yer verildi:

"İnternet ortamının; ulusal sınır tanımayan olgusu, hızlı erişim ve geniş paylaşım kolaylığı sağlaması, dağınık, çok değişkenli ve dinamik küresel ağ yapısı nedeniyle kötü niyetli kullanıcıların kimliklerini gizleyerek yasa dışı iş ve eylemlerini hayata geçirmesine fırsat tanıdığı artık bilinen bir gerçekliktir.

Dolayısıyla, sahte isim ve hesaplarla yasa dışı içerik oluşturup paylaşma, farklı siyasi düşüncedeki kişilere, herhangi bir alanda rakip olarak gördüklerine, farklı dinlere veya milletlere yönelik küfür, iftira veya hakaret etmek, karalamak ya da itibarsızlaştırmak, nefret ve ayrımcılığa zemin oluşturmak amacıyla kullanıldığı durumlarda internet, düzenleme yapılması gerekli alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

"Devletin yükümlülüğü temel hak ve özgürlükleri korumaktır"
Bu durumda kişilik hakları ihlal edilen bireyler, anayasal güvence altında olan haklarının korunması noktasında devletten beklenti içine girmektedirler.

Devletin bu alanda ki yükümlülüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunacağı ve aynı zamanda ifade özgürlüğünün de güvence altına alınacağı düzenleyici bir rol üstlenmesidir.

Bunun sonucunda devletlerin vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerini hem diğer kullanıcılara hem de sosyal medya platformlarına karşı koruması gerekmektedir.

"Yalan haber ciddi bir tehdit haline geldi"
Bu bağlamda, yalan haberi kasıtlı olarak üretme ve yayma eyleminin (dezenformasyon), birey ve toplum iradesini ipotek altına alan ve vatandaşların gerçek bilgiye ulaşma hakkını engelleyen ciddi bir tehdit haline geldiği aşikârdır.

Bu tehdit, aynı zamanda çeşitli özgürlükleri istismar etmek suretiyle başta ifade özgürlüğü ve haber alma özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasını engellemeye yöneliktir. Gelişen teknoloji ile birlikte dezenformasyonun vardığı nokta, temel hak ve özgürlükleri korumak adına bu tehditle mücadele etmeyi zorunlu kılmıştır.

Bu çerçevede mevzuatımızda ki mevcut düzenlemeleri yeni duruma uygun hale getirmeye yönelik ilave düzenlemeler yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

"İnternet haber siteleri ve çalışanları eşit şartlara sahip hale getirilmiştir"
Bilgiye bir tuşla ulaşabilme kolaylığı interneti diğer iletişim araçlarının önüne geçirmiş, ancak haberleri bu şekilde rahat ulaşılabilir hale getiren internet haber siteleri ve çalışanları, gazetelere ve gazetecilere tanınmış olan haklardan yararlanamamıştır.

Bu durumu ortadan kaldırabilmek amacıyla Teklifle internet haber siteleri 5187 sayılı Basın Kanunu ile 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun kapsamına alınmış ve çalışanları yazılı medyada çalışan basın mensupları ile eşit şartlara sahip hale getirilmiştir.

5953 sayılı Kanunda yapılan değişiklikle; internet haber sitelerinde fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlar da gazeteci tanımına dahil edilmiştir. Bu sayede ifade özgürlüğü ve doğru haber alma hakkının kuvvetlendirilmesi hedeflenmiştir.

"İnternet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınmıştır"
Değişiklik Teklifiyle, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınarak, süreli yayınlara benzer şekilde beyanname verilmesi, cezai ve hukuki sorumluluğu, düzeltme ve cevap hakkı, tabi olacakları yargılama usulü ve beyannamelerin verileceği mercii düzenlenmiştir.

İnternetin doğası ve dinamik yapısından kaynaklanabilecek problemlerin giderilmesi amacıyla bir içeriğin internette ilk kez sunulmaya başlandığı tarihin, her erişildiğinde değişmeyecek şekilde içeriğin üzerinde belirtilmesi zorunlu hale getirilerek bu içerikten doğacak sorumluluklar açısından tarih tespiti mümkün hale getirilmektedir.

Böylece basın duyurularının ve yargı organlarınca verilen yayın yasağı kararlarının hızlı ve etkin bir şekilde tebliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

26 May 2022 - 22:16 Sakarya/ Adapazari- Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.108.364 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

07

Tr - cehapeli sedef kabaş'ın dediği gibi "Kitleleri etkilemek istiyorsanız, ortaya kocaman bir yalan atın. Ama çok büyük bir yalan olsun. İkinci kriter çok basit bir yalan olsun. Sonrasında da bu basit ve çok büyük yalanı sürekli tekrar et. Ve ardından kitlelerin o yalanı gerçekmiş gibi nasıl kucakladığını otur seyret" evet bakabilirsiniz sayın kitle

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Mayıs 13:25
02

El Turco - İlk bunun gibi yalanlar üzerine kurulu Cühepa Trol ordusu üzülecekte bu tepki o yüzden.

Yanıtla . 6Beğen . 12Beğenme 27 Mayıs 00:03
01

Harranlı - Senin gibi bir vatan .......Sakarya dan çıkması çok üzücü…

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 26 Mayıs 22:53
06

Yunus Demircan - @Harranlı 01 nolu yoruma cevabı: Hangi mağaradan çıktın sen insanlıktan kendini kaybetmişsiniz siz

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 27 Mayıs 12:46
03

Sakarya - @Harranlı 01 nolu yoruma cevabı: aynaya bak görürsün vatan.......kim çıkarlarınız bozulacak diye ödünüz kopuyor

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 27 Mayıs 09:05Anket Sakaryaspor'un yeni Teknik Direktörü İlker Pülen başarılı olabilirmi?