Eczacılar "İflasımız an meselesi" diyerek eylem sinyali verdi!

Türk Eczacıları Birliği ve 54. Bölge Eczacı Odası Başkanları ve yöneticileri bir araya gelerek eczane kapatma eylemi kararı da dahil her türlü eyleme gideceklerini duyurdu. Eczacılar, ekonomik krizin kendilerini tükettiklerini belirterek, "İflasımız an meselesi" dedi.

Göksal Ateşalp
Göksal Ateşalp Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Sakarya Eczacı Odası, 43. Dönem I. Bölgelerarası Toplantısının Sonuç Deklarasyonunu açıkladı. Eczacılar Odası tarafından yayınlayan yazılı açıklamada eczacılık mesleğinin gündemindeki konuların ele alındığı belirtilerek, uyarılar yapıldı.

Ekonomik krizin eczacıları tamamen tükettiği belirtilen açıklamada, eczacıların iflas etmesinin an meselesi olduğu vurgulandı. Eczacılar tarafından yapılan açıklamada "Birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır. Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir" denildi.

Sakarya Eczacı Odası Başkanı Orhan Yontar'ın okuduğu açıklama şu şekilde:

"Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odasının Başkanları ve yöneticileri 43. Dönem I. Bölgelerarası Toplantısı için 23-25 Haziran tarihlerinde Konya’da bir araya gelmiştir. Bu toplantıda eczacılık mesleğinin gündemindeki konular ele alınmış ve ulaşılan ortak iradenin kamuoyuyla paylaşılmasına karar verilmiştir:

1-

Türk Eczacıları Birliği, tüm Bölge Eczacı Odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunan meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmaktadır. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir.

Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir.

Türk Eczacıları Birliği bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullanmıştır. Türk Eczacıları Birliğinin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır. Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır.

2-

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez.

3-

Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır.

Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır.

4-

Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır. Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır.

Buradan ilan ediyoruz ki;

Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır.

Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır.

Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır.

Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dâhil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir.

Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız."

29 Haz 2022 - 15:46 - Güncel --- Okunma

Muhabir  Göksal Ateşalp

medyabar.com son bir ayda 3.395.609 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

14

Asker - Ülkenin anasını ağlatanlar belli, ama halkımız problemi yine "bak burada sorun var sıkıntı yaşıyoruz" diyende arıyor ,iflah olmaz bir milletiz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 14:59
13

Efsane54 - ARKADAŞLAR ŞU MERKEZ SAKARYA EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNİN ORDA KAÇTANE ECZANE VAR VE AÇMAYADA DEVAM EDİYOLAR BİRİ BUNA DUR DEMESİ LAZIMMM

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 11:56
12

Sinyor - Çok üzüldük iflas edecek olmanıza. Çanağı her şıkışan eylem yapar oldu.doktoru ayrı eczacısı ayrıı..

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 30 Haziran 10:24
11

Markette Satılsın - hem hesaplı olur hem nöbetçi eczane aramayız ...değerlendirilmeli ...

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Haziran 09:18
15

Sinyor - @Markette Satılsın 11 nolu yoruma cevabı: 10 dan sonra nöbetçi market ararsın:)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 16:19
10

Millet Hahoo Diyor - Eczanede ne elektigi var iflas etse önce tekel bufeler iflas eder 10 tane dolapla..eskiden kazandıklarınıza sayın ulkenin bekası icin sabredin bugunlerde gececek kimse hayatindan memnun degil akpliler hariç onlar a haber izleyip mutlu oluyorlar ;) MILLET HAHOO DIYOR ELRKTIRIK DOGAL GAZ GECIM SIKINTISI HAHOOOOO

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 30 Haziran 03:56
08

Sakaryalı - 1 tl lik ilacı 15 tl ye sattıkları günler arıyorlar bakarsanız hepsinin yaşantısı lüx müşteri devlet reçetesizler kayıt dışı farklara belge düzeni yok kime anlatıyorsun ihtiyar delikanlı

Yanıtla . 5Beğen . 8Beğenme 29 Haziran 21:39
06

Semttenbiri - Marketlerde satılsın daha hesaplı olur hiçdeğilse

Yanıtla . 3Beğen . 7Beğenme 29 Haziran 20:20
07

Fenasi - @Semttenbiri 06 nolu yoruma cevabı: Eee çay şeker yağ .... bunlarda mı eczanelerde satılıyo.....

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 29 Haziran 20:42
05

Vatandaş - İlaçları alış fiyatının altında satmıyorlarsa üzerine kar koyarak satıyorlarsa niçin zarar ediyorlar ben anlamadım.

Eskisi gibi reçete ile hammaddeden ilaç imal eden eczane kaldı mı ? İlaç satan dükkan açmak için niçin fakülte mezunu olmak gerekiyor.

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 18:16
09

Umut Olmadan Olmaz - @Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: Her şey 3-4 kat artmışken ilaca verilen %37 lik zam ile bu piyasaya yetişmeye çalışıyorlar, hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. İlacın fiyatı da mazot, elektrik vs gibi 3-4 kat artırılsaydı ve o zaman konuşsalardı siz haklı olurdunuz. Bir kaç iyi iş yapan eczaneyi görerek böyle derseniz yanlış olur. O zaman yollardaki arabaları ,lokantadaki yemek yiyenleri görerek herkes geziyor,bol bol yiyor dersek asgari ücretle geçim (yaşam) savaşı veren bir sürü insanı görmezden geliriz. Bir şeyi değerlendirirken ön yargılarımızla değil,anlayarak dinleyerek karar vermeliyiz. Neden şimdi böyle bir şey söylüyorlar, nereye gidiyor ,çözüm nedir, sonuç ne olur diye düşünmek gerekir. Bunu sadece eczaneler bağlamında değil her meslek için düşünmeliyiz.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 00:43
04

Yazıklar Olsun - Bir şehirde bu kadar çok eczane olur ise sonuç bu olur aile hekiminin yanında 10 tane eczane bu nedir ya

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 29 Haziran 18:13
02

Nefes:) - bence siz yapmayın Valla marketlerde satarlar siz bitersiniz gene de takdir sizin:)...

Yanıtla . 11Beğen . 5Beğenme 29 Haziran 16:27
01

Vatandaş - vah vah birazcık eski ballı karlarınızdan harcayın milletin üzerindeki eğitimli aç göz ...... vatandaş asgari ücretle sıkıntılar içeresinde yine de şükrediyor belli bir kesim ülkenin kaymak tabası sürekli ağlanarak yaygara çıkararak ortamı bozmaya çalışıyor gözünüzü toprak doyursun tatbiki sitemimiz tüm eczacılara değil onlar kendilerini bilir

Yanıtla . 9Beğen . 15Beğenme 29 Haziran 16:01
03

Malimüşavir - @Vatandaş 01 nolu yoruma cevabı: Her haberin altına yorum yapacağına kalifiye insanların neden bu kadar memnuniyetsiz olduklarını sorguladığın gün bu ülke düzelecek. İnsanların binbir güçlükle emek vererek elde ettiklerinin karşılığı olarak bir asgari ücret, ssk, yol,yemek almaları sizce normalse ya patronsunuz ya da bir insanın oralara gelebilmek için ne fedakarlıklar yaptıklarından bi habersiniz. Kendinize dönüp bir sormanız gereken soru ben emeklerimin karşılığını almasam(sadece maddiyatla ilgili değil) yine de böyle konuşabilir miydim?

Yanıtla . 16Beğen . 6Beğenme 29 Haziran 17:22Anket Sakaryalı gençler, üniversite eğitimi için hangi üniversiteyi tercih edersiniz?