SATSO bu ay neler yaptı? Başkan Altuğ mecliste böyle açıkladı...

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, meclis toplantısında yönetim kurulu faaliyetleri ve son bir ayda Sakarya'daki ekonomik gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) haziran ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında yapıldı. 

Meclis üyelerinin büyük katılım gösterdiği toplantıda SATSO yönetim kurulunun ve kurumun çalışmaları değerlendirilirken; meclis üyeleri ve komite temsilcileri sektörlerinin sorunlarını dile getirdi. 

SATSO Başkanı Akgün Altuğ da yönetim kurulunun haziran ayındaki faaliyetlerini ve Sakarya ekonomisini ilgilendiren son gelişmeleri değerlendirdi. 

Başkan Altuğ'un açıklamalarının tamamı şu şekilde:

Değerli meclis üyeleri

Birçok faktörün eş zamanlı olarak, hem ülkemizi hem bölgeyi hem de bütün dünyayı etkilediği zor bir dönemden geçiyoruz. Globalleşmenin ardından tek kutuplu dünya düzeni değişmeye başladı.

Aslında tüm dünya değişimin eşiğinde ve ekonomik çalkalanmalar yaşıyor. Böyle bir sürecin ortaya çıkaracağı sonuçların bilincindeyiz ve ülke olarak önümüzdeki dönem için somut yol haritaları çıkarmamız gerekiyor.

Bu kapsamda, ülkemiz için sıkıntıları çözme adına üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Hükümetimiz ve ekonomi yönetiminin istikrarı temin etmek görevine, bizler üreterek ve kalkınmaya katkı sunacak projeler hazırlayarak destek olacağız. En önemli misyonumuz yeni yatırım alanları oluşturmak, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmak olmalıdır.

Baktığımızda; Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 7,3 büyüdü. Bu gelişmede, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın etkisiyle öne çekilen talep de önemli rol oynadı. Ekonomide kalıcı ve istikrarlı büyüme için enflasyon ve döviz meselesi umuyoruz ki en kısa zamanda çözüme kavuşacaktır. En üstten en alta kadar satın alma gücündeki düşüş, artan enflasyon ve fiyat istikrarsızlığı konusunda acil çözümler üretilmesi gerektiğini de göstermektedir.

Yeşil dönüşüm

Ekonomide yaşanan sorunlar umuyoruz ki kısa vadede çözülecektir. Türkiye bu ve benzeri süreçlerden geçmiş, her sıkıntılı dönemden dersler alarak başarı ile çıkmıştır.

Az önce de belirttiğim gibi küresel ekonomi büyük bir değişimden geçiyor. Süreç tamamlandığında bizler; bu dönüşüme yanıt vermiş, süreci iyi yönetmiş ve stratejik hamlelerle doğru adımlar atmış olarak çıkmalıyız. Bunu sağlayabilmek için, bu dönemi de çok iyi okumalı, dünyanın gelecek vizyonuna dokunacak konu başlıklarına da daha fazla eğilmeliyiz.

Hepimizin bildiği gibi üretmek, istihdam sağlamak, ürettiğini pazarlamak ve ülkemize döviz girdisi sağlamak en önemli amaçlarımızdan biri olmuştur. Bu amacımızı sürdürülebilir kılmak ancak dünyada yaşanan gelişmelere ve artan rekabet koşullarına uyum sağlamakla gerçekleşebilir.

Bu doğrultuda, nitelikli bir değişim ve gelişim için, nitelikli istihdam sağlanmalı, firmalarımızda karlılık ve verimliliği artırmak için yalın üretim teknikleri uygulanmalı, yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm göz ardı edilmemelidir.

Yani her zaman söylediğim gibi tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz, hatta kaliteli, verimli ve katma değeri yüksek ürünler üreten bir ülke olmalıyız. Dönüşüm bizden bu karşılığı bekliyor. İş dünyası olarak bu gelişim ve değişimi içselleştirmeli ve bu şekilde yol almalıyız.

Özellikle yeşil mutabakat konusunda 31 Aralık 2025 tarihine kadar firmalarımız gerekli hazırlıkları yapmalı ve karbon ayak izi ile karbon vergisine maruz kalmadan AB’ye ihracatını yapabilir duruma gelmelidir.

Bu konu ile ilgili 2021 yılı sonunda bir proje yapmış ve firmalarımızın hazırlıklarına temel oluşturacak raporlar hazırlamıştık. Ayrıca, odamızda bu konuda çalışmalar yapmak, üyelerimizi bilgilendirmek ve onların uyumunu sağlamak amacı ile yeşil mutabakat komisyonu oluşturduk. Üyelerimize bu komisyonumuzun çalışmalarını takip etmelerini öneriyorum.

İSO ilk 500’de Sakarya’dan 37 firma

Bu ay “Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması açıklandı. Listede, şehrimizden ise 37 firmamız yer aldı. 2020 araştırmasıyla kıyaslandığında bu firmalardan 1 tanesi listeye ilk kez girme, 11 firma da sıralamasını yükseltme başarısı gösterdi.

Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı araştırması sonuçları

Yine bu ay içerisinde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından “Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı 2021” araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Bu listede Sakarya’dan toplam 26 firmamız yer aldı. 26 firma içerisinde 3 firma ilk kez bu yıl listeye girerken, 9 firma da 2020 yılına göre sıralamasını yükseltme başarısı gösterdiler.

Hem ilk 500 hem de ilk 1000 ihracatçı listesinde şehrimizi üst sıralarda temsil eden tüm firmalarımızı başarılı çalışmaları için tebrik ediyorum.

Sanayinin liderleri

Değerli meclis üyeleri

TOBB’a bağlı odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 bin üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB sanayi veritabanı’na kayıtlı veriler derlenerek 4 bin farklı ürünün üretim kapasitelerine göre oluşturulan "sanayinin liderleri programı" kapsamında sektörel bazda iller belirlendi.

Yapılan çalışmaya göre; Sakarya ise toplam 231 ürün ile 11.sırada yer aldı. Sakarya sıralamaya girdiği 231 ürünün 73 adetinde birinci, 81'inde ikinci ve 77 üründe de üçüncü oldu.

Sakarya'nın en yüksek üretim kapasitesine sahip olduğu ürün gruplarının başında ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı gelmektedir.

Güncel dış ticaret verileri

Şehrimizin güncel dış ticaret verileri hakkında da bilgi vermek istiyorum. TİM tarafından açıklanan verilere göre 2022 mayıs ayında şehrimiz 353 milyon dolarlık ihracat ile 8. İl olurken, kümülatifte ise yıl içerisinde 7. sırada yerini korumaya devam ediyor.

Mayıs ayında Sakarya’dan yapılan ihracatta, 2022 nisan ayına göre yüzde 29, geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ise yüzde 1’lik telafi edilebilir bir düşüş söz konusu. 5 aylık toplam ihracatımız 2 milyar 242 milyon doları aştı. Bunun yanında Sakarya’dan serbest bölgeler dahil toplam 121 ülkeye ihracat yapıldı.

İthalatımıza baktığımızda ise;

TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı ithalat rakamlarına baktığımızda ise ithalat, yüzde 5,3 oranında azalışla 271 milyon 440 bin dolar, dış ticaret dengesi 261 milyon 176 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %196 olarak gerçekleşti.

Mesleki eğitim merkezleri bilgilendirme toplantıları

Meslek komitelerimize yönelik, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden uzmanlar öncülüğünde kalfalık, ustalık süreçleri, mesleki yeterlilik denklik süreci ve çırak öğrenci çalıştırma, devlet destekleri ve mesleki eğitim merkezi programına yönelik sektörel bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi.

Uzmanlar birçok komitemizin aylık toplantılarına misafir olarak bilgilendirme yaptılar

 Doku Kültürü Laboratuvarı İncelemesi

Valimiz Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya milletvekilimiz Çiğdem Erdoğan atabek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri genel müdürümüz Fatih Turan, iktidar partisi Sakarya il başkanımız Yunus Tever, SUBÜ rektörümüz Mehmet Sarıbıyık ile SATSO a.ş. bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi’ne (doku kültürü laboratuvarı)’na inceleme ziyareti gerçekleştirdik. Ürünlerin üretim aşamaları hakkında bilgiler verdik.

Festburada

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta odamız ticareti araştırma ve geliştirme komisyonu öncülüğünde, Büyükşehir belediyesi, Adapazarı Belediyesi işbirliğinde alışveriş ve eğlence festivalini gerçekleştirdik.

Adapazarı’nın kurtuluşunun kutladığı günlerde 2 gün boyunca Çark Caddesi, Uzun Çarşı ve Kent Meydanı’nı kapsayan bu festival bir canlılık oluşturdu.

Açılış kortejini Uzun Çarşı’da yaptığımız etkinliğin kapanışını ise Çark Caddesinde gerçekleştirdik.

Çocuklar başta olmak üzere katılan herkes çok keyif aldı. Ticareti ile ünlenen şehrimize katkı verecek, gelenek haline gelerek her yıl 21 Haziran’da bu festivalle şehirde coşkuyu sağlamayı hedefliyoruz.

 Odamız Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonumuz başta olmak üzere büyükşehir belediyemiz, Adapazarı Belediyemiz ve STK’larımıza teşekkür ediyorum. Sivil toplum kuruluşlarına verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.

SATSO Türk Müziği Topluluğu Yaz Konseri

Yine geçen hafta SATSO Türk Müziği Topluluğumuz, “Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıldönümü” anısına çok güzel bir organizasyon gerçekleştirdi.

Sakarya Üniversitesi Kültür Ve Kongre Merkezi’nde TRT sanatçısı Ayşe Ekiz’in de misafir olarak katıldığı yaz konserine, ciddi bir katılım oldu. İlginiz için hepinize teşekkür ediyorum.

TOBB 70. Yıl etkinlikleri

Üst kuruluşumuz Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği’mizin 70. Kuruluş yılı etkinlikleri için odamız TOBB delegeleri ile birlikte Ankara’daydık. Etkinlikte odamızı temsil ettik.

Aynı zamanda etkinlikler kapsamında şahsımın da TOBB delegeliği görevinde 10. Yılı doldurmam münasebetiyle başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un elinden hizmet şeref plaketini aldım. Bu plaketi Sakarya iş dünyamız adına aldım, çünkü biz hep birlikte bu ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz.

SATSO MTAL Robot Yarışması Ödülü

Odamız bünyesindeki “SATSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” uluslararası Sivas robot yarışmasının yapay zeka dalında birincilik ödülü kazandı. Ekibimizi odamızda ağırladık. Kendilerini huzurlarınıza bir kez daha tebrik ediyorum.

 Temmuz ayında SATSO akademi platformumuzda;

-      Pazarlamacı olmayanlar için pazarlama eğitimi

-     İhracat destekleri eğitimi

-      Finansal plan ve okuryazarlık eğitimi gerçekleştirilecektir.

 Bildiğiniz gibi üyelerimizin eğitim taleplerini karşılamak onların aldıkları eğitim neticesinde gelişimlerini takip etmek amacıyla “satsoakademi” platformumuzu hizmetinize açtık. Bu platform üzerinden eğitim taleplerinizi iletebilir ve firmanızın gelişimini analiz edebilirsiniz

Orman yangını

Ege bölgemizde (Marmaris) yaşanan orman yangınından dolayı ülkemize geçmiş olsun diliyorum.

Kocaali su taşkını

Kocaali ilçemizde yoğun yağışlar nedeniyle yaşanan taşkınlardan dolayı geçmiş olsun iliyorum. Can kaybının olmaması en büyük tesellimiz.

 

29 Haz 2022 - 16:43 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.392.892 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakaryalı gençler, üniversite eğitimi için hangi üniversiteyi tercih edersiniz?