İşte 2023 seçimlerinde oy kullanacak Suriyeli sayısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında "211 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi. 120 bini de oy kullanacak" dedi. Ayrıca, Soylu "1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü temin edebilme hazırlığındayız" şeklinde konuştu.

Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu, soruları cevaplandırdı.

ANKARA’DA ÜÇ CEMEVİNE SALDIRI

Bakan Soylu, şunları söyledi:

* “ Türkiye’ye bir tek şey sormak istiyorum. ABD son üç yılda PYD’ye 2 milyar dolar niye yardım eder? ‘Acaba Türkler ile Kürtler arasında bir şey oluşturabilir miyiz, Sünnilerle Aleviler arasında bir süreç oluşturabilir miyiz’ diye uğraşıyorlar. Türkiye Sünni-Alevi çatışmasıyla zayıflatılmaya çalışılıyor. Bunu zayıfsanız yersiniz.

* 2 bin dolarlık, 3 bin dolarlık ülkede size bir oyun kurabilirler. Bunu anlarsınız ama ses çıkarmazsınız. Türkiye’nin 21. yüzyıl öncesi tablosu buydu. 21. yüzyılın başında tam bu fay hatları tetiklenen bir Türkiye’de geldik.

* Türkiye, Türk-Kürt meselesi üzerinden Türkiye’yi zayıflatmaya çalışanlara tam da bu medeniyete, coğrafyaya yakışan bir anlayış ortaya koydu ve devam ettiriyor.

* İkinci mesele, Alevi-Sünni meselesi, üçüncü mesele laik-anti laik meselesi. Türkiye bunu da çözdü. Türkiye 28 Şubat gibi tamamen bu ülkenin yapısına uygun olmayan, postmodern diye tanımlanan bir darbenin sonrasını bir millet olarak iyi yönetti. Toplumun tamamıyla iyi yönetti.

* Batı çalışma grupları, fişlemeler, insanların ayrıştırılması, ötekileştirilmesi bu millet 2002’de oyunu kullanarak tam da bu anlayışa itiraz eden bir zihniyeti iktidara taşıdı. Bugün Türkiye’de böyle bir tartışma yok. Kimsenin ‘benim yaşam biçimine müdahale ediyorsunuz’ diye bir tartışması yok.

* Üçüncüsü Alevi-Sünni meselesi: 2008-2010 arası bu ülkenin o gün Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, istedikleri zaman tetikleyebileceklerini düşündükleri üçüncü fay hattına da 2008’den itibaren ki belediye başkanlığı döneminde de aynı anlayışı aynı mantığı ortaya koyarak devam etti.

* Siz de siyaset yapsanız, değiştirsek koltukları, siz de buradan başlarsınız. Çünkü eğer bunu mağlup ederseniz diğer meseleleri mağlup ederseniz. Bu ülkede herkes ‘ben Kürdüm’ diyebiliyor mu? Kimsenin böyle bir endişesi söz konusu mu? Bugün insanlar kendilerini ifade etmekte ötekileştiriliyor, ayrıştırılıyor mu, hayır.

* Bizim Kürt olan valimiz var, Kürt olan emniyet müdürümüz var. Alevi kaymakamımız var. Babası dede olan emniyet müdürümüz var. Ermeni kaymakamımız var. Caferi valimiz var. Özbek Türkü valimiz var. Hatta son zamanlara kadar Alevi valimiz vardı. Biz pozitif ayrımcılık da yapıyoruz. Kendisini Alevi olarak tanıtan kaymakam adaylarını almak istiyoruz.

SURİYELİ SIĞINMACILAR TARTIŞMASI

* 2011’de başladığı zaman biz bu sürecin bu kadar uzun süreceğini tahmin etmedik.

* Biz insaniliğimizden, komşuluğumuzdan, o insanların karşı karşıya kaldığı zulümden, süreçlerden ayrı bir düşünce içinde olamayız. Bu insanlar kendi ülkelerine dönmeyecekler mi? Elbette ki dönecekler fakat şu anda nereye dönebilirler? PYD’nin etkin olduğu bölgelere mi dönebilirler? Şu anda rejimin sürekli bombaladığı yerlere mi dönebilirler? Türkiye uzun zamandır bu süreci de bir politikayla yönetiyor.

ANKARA ŞAM’LA DİYALOG KURACAK MI?

* Bu işin bu meselenin bu noktaya gelmesinden önce böyle bir değerlendirme yapmak, kimin hangi seviyede yaklaşabileceği, hangi adımları atabileceğini görmeden böyle bir değerlendirme yapmak çok kolay değildir, erkendir de. Onun ötesinde bizim sorumluluklarımız var. İnsani sorumluluklarımız var, komşuluk sorumluluklarımız var. Biz o insanları ölüme terk edemeyiz, ölüme itemeyiz.

* Bizim harekat yaptığımız bölgelerde, o hatta toplam 6 milyon insan yaşıyor. O İnsanlar kime itimat ediyor, kime güveniyorlar? Hayat orada daha öncekinden çok daha normale döndü. Sanayisi, ticareti, ekonomisi, eğitimi ,sağlığı, tarımı, üretimi var.

AZEZ’DEKİ BAYRAK YAKMA GİRİŞİMİ

* Biz o bölgeyi avucumuzun içi gibi biliyoruz. Kimin eli kimin cebinde, kimin hangi provokatif eylemi yapmaya çalıştığını da biliyoruz. Hem MİT’in hem emniyet, jandarma ve TSK’nın bilgisi en üst düzeyde.

* Tekrar söylüyorum, ABD, PYD’ye 2 milyar dolar yardım çıkartıyor. Bunu orada rahat bırakır mı? Kendi kafasına koyduğu projeyi, oyunu kurmadan bizim bu insanların kendi ülkelerinde rahat bir şekilde yaşamalarına yönelik adımları atmamıza müsaade eder mi?

SURİYELİ SIĞINMACILARIN GERİ DÖNÜŞÜ

* Türkiye’de 3 milyon 650 bin Suriyeli kardeşimiz var. 3 milyon 222 bin mülteci var. 1 milyon 400 bin de ikametli var. 517 bin Suriyeli şu ana kadar gönüllü geri döndü. Güvenli, onurlu ve gönüllü geri dönüşün altyapısını da hazırlıyoruz. 1 milyon 20 bin kişiye sosyal uyum eğitimi verildi.

* Cumhurbaşkanımız bir ifadede bulundu, ‘Cerablus, Azez, El-Bab, Resulayn ve Tel Abyad bölgesinde 1 milyon kişinin dönüşünü temin edecek adımlar atacağız’ dedi. Ertesi günden itibaren havan atmaya başladılar öbür taraftan. Yani burada her hamleyi gerçekleştiriyorlar.

* Türkiye’de bir provokasyon yapabilirler mi? Güvenlik açısından bana göre Cumhuriyet tarihinin en güçlü zamanındayız. Atak yemeyiz anlamına gelir mi, büyük konuşmamak lazım. Türkiye içerisinde geçmiş izlerden kalan birtakım denemelere girebilirler ama hemen gereğini yerine getirme kabiliyetine haiziz. Suriyeliler içerisinden bir provokasyon oluşturabilirler mi? Böyle bir şey olmaz, kesinlikle olamaz.

* Etniklik üzerinden, aynı zamanda ırkçılık üzerinden oluşan meselelerin bir insanlık yoksunluğu olduğunu düşünüyorum. Bizim milletimizin böyle bir medeniyeti yok. Onun için yaklaşık 11 yıldır biz Suriyelilerle birlikte bir kardeşlik mutabakatının nasıl olabileceğini dünyaya göstermiştir.

* Türkiye’de 3 milyon 650 bin Suriyeli kardeşimiz var. 3 milyon 222 bin mülteci var. 1 milyon 400 bin de ikametli var. 517 bin Suriyeli şu ana kadar gönüllü geri döndü. Güvenli, onurlu ve gönüllü geri dönüşün altyapısını da hazırlıyoruz. 1 milyon 20 bin kişiye sosyal uyum eğitimi verildi. İdlib’de 62 bin briket ev kurduk, yıl sonunda 100 bin 800 eve ulaşacağız.

* Briket evlerimizi özellikle bağışlarla yapıyoruz. Fırat Kalkanı bölgesinde ayrıca 6 bin 600 konutun yapımına başladık. 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü temin edebilme hazırlığındayız. Suriye’nin kuzeyinde 200 binden fazla konut yapacağız. Türkiye’de Afgan, Pakistan, Uygur Türkü, Ahıska, Suriyeli, Mısır’dan gelenler, Libya, Lübnan, yani kim varsa devlet olarak bunlarla temas halindeyiz.

* Gerek eğitim gerek diğer hizmetler vesilesiyle temas halindeyiz. Hem de bunların oluşturduğu sivil toplum örgütleriyle hep temas halindeyiz. Dünya da bu işi böyle yürütüyor. Aylardan beri bunun toplantılarını gerçekleştiriyoruz. Kim gider, bunun şartları nasıl olur? Burada da bir sistem kuruldu.

VATANDAŞLIK VERİLEN KAÇ SURİYELİ OY KULLANABİLECEK?

* Zaten seçmen bilgileri doğum yeri itibariyle bütün siyasi partilere beş yılda iki defa veriliyor. Bu bilgilerde istediğiniz veri madenciliğini yapabilirsiniz. Sanki bu yeni bir şeymiş gibi ‘Ben YSK’dan çok daha fazla bilgiye sahibim’ diyor.

* ‘YSK’dan çok bilgi var’ deniyorsa suç işleniyor demektir. 120 bin Suriyeli seçmen var. Bunlar kimler? Çok kriterimiz var. Mühendisi, mimarı, doktoru, iyi öğrencisi, sigortalı çalışanı var.

* Yani bir ara bir şikayet vardı ya, en iyilerini alıp Avrupa’ya götürüyorlar diye. Türkiye bir çadır devleti değildir. İlk kez de vatandaş yapmıyor. Vatandaş yapmasının kriterleri var, güvenlik soruşturması var, safahatları var. Bunlar da kanunla belirlenmiştir.

* 211 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi. 120 bini de oy kullanabilecek.”

“YEŞİL PASAPORTLARIN 5 YILLIK SÜRESİ OLANLAR VARSA DEĞİŞTİRMESİN”

Soylu, pasaport bekleme sürelerinin uzamasına ilişkin soru üzerine de yeşil pasaport basımında bazı problem yaşandığını, bu konuda çalışıldığını belirtti. 25 Ağustos’ta, bugünkü pasaporttan çok daha güvenli pasaportu üretmeye başlayacaklarını ifade eden Soylu, şunları kaydetti:

* “Ama bu ay öbür pasaport devam edecek, bu pasaporttan bu ay 70 bin üreteceğiz, önümüzdeki ay 150 bin üreteceğiz, Aralık ayında tam üretime geçmiş olacağız. Yerli pasaportumuz olmuş olacak. Fakat diğer pasaport da ihtiyacımızı karşılayacağı için aynı şekilde gelecek.

* Yeşil pasaporta da buradan yeşil pasaport için müracaat edenlere söylüyorum. Orada biz bir iyileştirme yaptık, belki o iyileştirmeyi zamansız yaptık yani 5 yıldı yeşil pasaportun süresi o 10 yıla çıktı.

* 10 yıla çıkınca herkes yeşil pasaportun 10 yıllık süresini kullanmak istiyor. Şimdi elinde yeşil pasaportların 5 yıllık süresi olanlar varsa değiştirmesinler yarından itibaren onlardaki süreyi de 10 yıla çıkaracak iyileştirmeyi yapacağız.”

SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞMASI

Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

* “Parmak boyası olduğu zaman, parmak boyasının Türkiye’sinde galiba ilçe başkanı falan olabilirim. Parmak boyasına neden dönelim?

* Elimizde listeler var, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız var. Kimlik numarası bunu sağlıyor artık. Bu sadece şüphe oluşturmak için ortaya konan bir süreçtir. Türkiye seçim meselesini iyi yöneten, iyi yürüten bir ülkedir.

19 Ağu 2022 - 01:10 - Türkiye

medyabar.com son bir ayda 3.199.290 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

16

Yarbay - Allah sizin belanızı versin kendi vatanına milletine fayda vermeyen ve taaaaa ecdaddan bu yana bizleri sürekli satan ve sırtımızdan vuran omurgasızlar nasıl olurda benim geleceğim için oy kullanabiliyor bu dünyanın neresinde var bu ne demek yaaa Eyyy yüce Türk milleti uyumayın bu gün oy kullanırlar yarın yönetime geçip bizleri kullanırlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Eylül 15:21
14

Yüzde 30 - Vatan hayinlerinden elektrik ve su parası aliyormusunuz.aciklayin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ağustos 00:50
13

Ali̇yildiz - AMAN DİKKAT YOLDA YÜRÜRKEN TÜRKÇE KONUŞMAYIN YABANÇI OLDUGUNUZU ANLAMASINLAR

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 20:59
12

Sakarya Gençliği - Ben asla akp oy vermem çünkü ülkemiz yabancıdan geçilmiyor kendi ülkemizde yabancı kaldık bunun sebebi belki akp değil ama şu an dur diyecek hükümet o Allah yardımcıları olsun 2023 onlar için hezimet gözüküyor

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 20:22
11

Sakaryali - 7 sülalem oy veriyordu akp ye 1 tane oy verecek kalmadı. çeteleştiler. Ülkeyi Ortadoğu'ya çevirdiler.. Ümmeti ile din kardeşleriyle Suriye'de hükümet kurar artık..

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 17:00
10

Yoz66 - Secimden sonra SURIYELI GENCLERI EVIME ALACAGIM.YESINLER ICSINLER .BEN BAKARIM ONLARA.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 19 Ağustos 16:55
09

Mühendis - Türkiye'de 10 milyon suriyeli var. 3 milyon oy kullanacak seçmeni var. Vatan ihanet bu resmen

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 19 Ağustos 15:38
08

Yarbay - Ulan adı üzerinde Suriyeliler ve nasıl oy kullanıp hepimizin geleceğine karar verdirebilirler.Kimse çıkıp dur da demiyor arkadaş bu kadar da olmaz dediğim dedik çaldığım düdük kafasıyla olmaz bu işler ve olmayacakta böylesine şerefli bir milletin vatandaşlığını bunlara nasıl verirsiniz kime sordunuz gerçi sormazsınız siz değil mi ? Elbet gün gelecek devran dönecek

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 15:29
06

Esnaf - 100.000 HİİBE KONUT YÜZ BİN !!!!!!

KENDİ HALKINIZ İÇİN BÖYLE BİR ŞEY YAPTINIZMI 20 YILDIR !!!!!

TOPLANAN YARDIMLAYMIŞTA BİLMEMNEYMİŞ YERMİYİZ BE

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 13:34
05

Tarih Tekerrür - Artvin Çankırı hakkari tunceli bayburt kilis bu illerdeki secmen sayıları 120 bin veya altında. .120 bini küçük rakam gibi telaffuz ederken bir kez daha düşünmeli. .orta ölçekli bir il kadar olmuşlar normal gibi düşünülüyor. .bu zamana kadar kendi ülkesinde yetişmiş kendi kültürünü benimsemiş kendi milli değerleriyle eğitim almış ama benim ülkemde benim ve cocuklarimin geleceği hakkında karar verecek oy kullanacak..bunun izahı yoktur bana göre. .

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 12:39
04

Gardrop Osman - Adil şeffaf seçimden bahsedin birde yurt dışı oylarida birlikte zaten hep hileyle kazandınız birde MHP'nin oyu olmasa yok olacaniz hbriniz yok bırakın bu ilseri cenabı Allah sizi biran önce inşallah yok ederde bu halk bı nefes alsın artık şehirde siz ve sizin secmeniniz en iyi arabaya binen ve ses çıkarmayan pahalılığa itiraz etmeyen menfaati için yapmicaniz şey yok bıktık sizden bıktık düşün bu milletin yakasından

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 11:16
03

Haydee Yallah - Türkiyeye ilk getirdiğiniz Iraklılar ne oldu.hepsini Türk vatandaşımı yaptınız.

Yanıtla . 20Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 10:37
02

Tata - Şunları daha fazla üremeden gönderin de. 3milyon olduğuna inanmıyorum daha fazla var. Sadece e istanbulda 2milyon suriyeli vardır

Yanıtla . 25Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 10:07
01

Vatandaş Osman - 120 bin kere Allah cezanızı versin!... Benim vatandaşım, işsiz, benim vatandaşım, aşsız, benim vatandaşımın oturacağı, kiralayacağı ev yok!.. sen gidip elin 120.000 Suriyelisine vatandaşlık veriyorsun!.. Sizi Allah'a havale ediyorum...

Yanıtla . 27Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 09:41