Bu hafta Cuma hutbesinin konusu: "Kul ve Kamu Hakkı"

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanarak tüm camilerde okutulacak olan Cuma hutbesinin konusu kul ve kamu hakkı oldu...

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanarak tüm camilerde okutulacak olan 14 Ekim 2022 tarihli Cuma hutbesi şu şekilde:

Cuma Hutbesi: “Kul ve Kamu Hakkı”

“Kim devlet malına hıyanet ederse, kıyamet günü, hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı olarak gelir.” (Âl-i İmrân, 3/161)

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bütün insanların haklarını kutsal ve dokunulmaz kabul eder. Her alanda ve her şartta adaletli olmayı, hakkı üstün tutmayı, helal-haram hassasiyeti gözetmeyi emreder. Kul ve kamu hakkına riayet etmeyi, haksızlığın ve zulmün karşısında yer almayı öğütler.

Aziz Müminler!

Hayatımızın tamamını kuşatan sorumlulukların başında kul hakkı gelir. Kul hakkına riayet etmek, Cenâb-ı Hakk’a olan imanımızın gereğidir.

Müslüman, kul hakkı konusunda son derece hassastır. İnsanların canına kast etmenin, namusuna, şeref ve haysiyetine dil uzatmanın kul hakkı ihlali olduğunun bilincindedir.

Müslüman, gerek gerçek hayatta gerekse dijital mecralarda gıybet etmez, laf taşımaz, dedikodu yapmaz, yalan söylemez, iftira atmaz. İnsan onurunu rencide edecek, yuvalar yıkacak her türlü söz ve davranıştan sakınır. Hakkında kesin bilgiye sahip olmadığı konularda konuşmaz.

Hak duyarlılığı Müslüman’ın en temel özelliğidir. O, ana- baba hakkını gözetir. Eşine ve çocuklarına iyilikle muamele eder. Akraba ve komşularının hukukuna riayet eder.

Saygıdeğer Müslümanlar!

Allah Resûlü (s.a.s) bir hadislerinde şöyle buyuruyor: مَنْ غَشَّنَا فَلَيْسَ مِنَّا “Bizi aldatan, bizden değildir!”[1] Peygamberimizi örnek alan bir mümin, ticaretini aldatma üzerine kurmaz. Alırken de satarken de dürüst davranır. Ölçüyü ve tartıyı eksik yapmaz. Fırsatçılık yaparak kazancına haram bulaştırmaz. O, ne bir başkasının malına göz diker, ne de insanları aldatarak mallarını gasp eder.

Müslüman, daima hakkı ayakta tutar. O, işçinin hakkını gözetir; ücretini alın teri kurumadan öder. O, işinin de hakkını verir; aldığı ücretin helal olması için var gücüyle gayret gösterir. Rızkını temin ettiği yere asla zarar vermez.

Değerli Müminler!

Kul hakkının toplumun bütün kesimlerini ilgilendirdiği alan ise kamu hakkıdır. Kamu hakkı, sadece hayatta olanların değil, henüz dünyaya gelmemiş çocuklarımızın, tüyü bitmemiş yetimlerin, muhtaç, garip ve kimsesizlerin de hakkıdır.

Kamu hakkını ihlal etmek, çok büyük bir vebaldir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: وَمَنْ يَغْلُلْ يَأْتِ بِمَا غَلَّ يَوْمَ الْقِيٰمَةِۚ “Kim devlet malına hıyanet ederse, kıyamet günü, hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı olarak gelir.”[2] Müslüman, her alanda kamu hakkına riayet eder. Rüşvet, stokçuluk ve karaborsacılıktan uzak durur. Müslüman, kamu hizmetini sorumluluğu ağır bir emanet olarak görür. O, işine özen gösterir, devlet malını gözü gibi korur, asla israf etmez ve devlet malını gasp etmez. Hizmet sunduğu insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı davranır. Kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına asla yapmaz.

Kıymetli Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde bizleri şöyle uyarıyor: “Kimse hakkı olmayan bir karış toprağı bile almasın! Eğer alırsa, kıyamet gününde Allah yedi kat yeri onun boynuna dolar.”[3] O halde hiçbir ayrıcalığın olmadığı, haklı ve haksızın mutlaka ortaya çıkarılacağı, herkese hakkının tam olarak ödeneceği mahşer gününde mahcup olmamak için kul ve kamu hakkını ihlal etmekten şiddetle sakınalım. Herhangi bir hak ihlalinde bulunmuşsak hak sahipleriyle mutlaka helalleşelim. Unutmayalım ki, kul ve kamu haklarını ihlal edenleri, hak sahipleri bağışlamadıkça Allah Teâlâ da bağışlamayacaktır.

Hutbemi bir ayet-i kerime ile bitiriyorum: “Öyle bir günden sakının ki, o gün hepiniz Allah’a döndürüleceksiniz. Sonra herkese kazandığı amellerin karşılığı tastamam verilecek ve onlara asla haksızlık yapılmayacaktır.”[4]

[1] Müslim, Îmân, 164.

[2] Âl-i İmrân, 3/161.

[3] Müslim, Müsâkât, 141.

[4] Bakara, 2/281.

14 Eki 2022 - 11:32 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.881.752 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

03

Oflak Dağlı - Allah razı olsun. GÜZEL BİR KONU SIK SIK TEKRARI GEREKİR.

Tebliğ İrşad her Müslümanın görevi taman! Ama bu laik sistem! İslamî bilgisi kıt ve hurafe sarmalında yarım yamalak bilgili, Tek ayaklı eğitim sisteminde yetişmiş bir nesil üretmiş...

*Bilgilenme fırsatı ve imkanı bulanlar! Bilgi hamalı! Bir çoğu bilgiyi bedava aktarmak işlerine gelmiyor!

SOHBET CEMAATLERİ OLUŞTURUP ANLATMIYOR İLERLEMİŞ YAŞINA RAĞMEN! PARALI HİZMET KOVALIYOR MAL YIĞIYOR!

* BİREYSEL TEBLİĞ İRŞAD GÖREVİ BİR TARAFA! BU HİZMETTEN RIZK YİYEN MAAŞLI GÖREVLİLER!

VAKİTLERDEN 20 DK ÖNCE GELİP !İSLAMİ BİLGİSİ KIT LAİK CUMHURİYET NESLİNE HAKKI ÖĞRETMEKTEN KAÇIYOR.

SANKİ 8 SAAT MESAİ VARDA FIRSATI YOK?

İMDİ ?

#BEDAVA TEBLİĞ VE İRŞAD DAN UZAK! PARALISINA TORPİLLE KOŞAN !

#ALLAH İŞİNİ İYİ YAPANLARI SEVER EMRİNE RAĞMEN RIZKINI BU HİZMETTEN KAZANANLARIN!

HALİ NİCE OLUR! BİLMEYENİN VEBALİNİ? KOMUDAKİ KUL HAKKINI ?

NASIL İZAH EDERLER.

GELECEK İLK HUTBEDE BEKLİYORUZ.

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 14 Ekim 14:20
07

Oflak Dağlı - @Oflak Dağlı 03 nolu yoruma cevabı: Adda rumuzlu yorumcu...Sen sosyal hayatı nasıl gözlemliyorsun..Ekranlara bak! Örtülüsü Örtüsüzün ahlaksız hayatı? Sokaklara bir bak! Yatak odası sokağa düşmüş!

Beyinler düşünemez olmuş..hayatı bol ye iç seviş ama aza kanma! Çok yoksa çalışma!

Ana baba ya yaşlıya saygısiz gençlik! Saçı sakalı ağarmış sokaklarda, göbek kaşıyan, boş şeylerle çene çalan kötü örnek ihtiyarla dolu.

İnsanın insana güveni yok! Çıkarsız arama selam yok. Paylaşım yok!Rızkını kazandığı işi kaliteli yapmanın da Allah'ın emri olduğunu, Evine götürdüğü her şeyi sadaka sevabı veren Rabbini bilen samimi insan kıt.

Analar babalar ağlatan! kesen bizde!

İnsanların fitrati icabı ! Allaha sığınma iç güdüsünden! kıt dinî bilgisinden yararlanan bizde! Eğitimin Manevi ayağını kesen!İnanç sömürüculerine yem üreten sistem bizden!

Evett hepimiz laik Cumhuriyet çocuğuyuz!

Verilen eğitimin ürettikleriyiz.

Aklın fikrin ayak arasında değilse? Eleştirirken dikkatli olursun.

Katılmadın sa!Karşı fikre saygılı ol!Başkalarının sevdiklerine hakaret küfür etme! FARKLILIKLARIN BİRLİKTE HUZURLU YAŞAMAYI BECEREBİLMENIN ANAHTARI BUDUR.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 12:11
05

Adda - @Oflak Dağlı 03 nolu yoruma cevabı: Cumhuriyet Gençleri bilgilidir. Aydındır. Kul hakkını korur.

Senin aklın kıt olmasın?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 22:51
04

Tuna Aktimur - @Oflak Dağlı 03 nolu yoruma cevabı: Yurtdışına giden paragöz piri fani emekliler? Bu kadar bilgi ve deneyime rağmen her imkan bulduğu sağlıklı nefeste! Tebliğ İrşadı bedava yapamıyorlarsa kötü örnektir. Cennete gitmenin bir yolunu mu buldular acaba! Yazık bilmeyenin hakkı olan bilgiyi saklamanın günahında büyük!

Uyandır Yarabbi!

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 14 Ekim 14:59
02

aa - ele verir talkını kendi yutar salkımı !

bu yedikleriniz gözünüzü doyurmadı ya, öbür dünyada bakalım ne olacak!

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 14 Ekim 14:06
01

Gaffar - Bütün AKP li din kardeşlerimizin dikkatle dinlemesini isteriz...

Yanıtla . 22Beğen . 1Beğenme 14 Ekim 12:00
06

Ci̇han - @Gaffar 01 nolu yoruma cevabı: Tebrikler kardeş

Ancak bu hutbeyi anlayacak akıl beyin lazım. Bir yüzüğü olan devleti yöneten başkanın ve tüm kabinesi gemi ve gemicikleri oldu.

Yabancı ülkelerde adaları oldu.

Münafıklık alametleri ne idi?

1-Konuştuğunda yalan söyler

2-Emanete hıyanetlik yapar

3-Verdiği sözü tutmaz

Bunların 3’ü de bunların hepsinde var. En başta baştakilerinde var

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 22:54