CE Belgesi Neden Önemlidir?

İkinci dünya savaşından sonra dünya ekonomisindeki değişimler özellikle Avrupa’da büyük bir ticari etkiye neden olmuştur. CE kalite ve kullanım amacın...

İkinci dünya savaşından sonra dünya ekonomisindeki değişimler özellikle Avrupa’da büyük bir ticari etkiye neden olmuştur. CE kalite ve kullanım amacını belirleyen, üreticiyi ve kullanıcıyı güvende altında tutan sertifikasyon programıdır. Üretilen ürünün kalitesi ve dahili kontrolden geçtiği belirtilmektedir. CE belgesi veren firmalar bütün bu aşamaları kısa zamanda tamamlamanızı sağlamaktadır.

CE Belgesi Kalite Ve Onay Süreci

CE belgesi için modül önemlidir. Özellikle tam kalite güvencesi ve iç üretim kontrolleri için modüller belirlenir. A ile H1 üzerinden süreç tanımlanır ve değerlendirilir. Test, denetim ve muayene aşamaları için kullanılan sertifikasyon programlarında modül üzerinden yönetmelik esasları alınarak onay süreci başlar.

CE belgesi nasıl alınır; firma tarafından verilecek olan CE belgesi, ürün test, denetim, uygunluk ve sağlık açısından bütün kalibrasyon çalışmaları yapılarak değerlendirilecektir. Süreç tamamlandıktan sonra yönetmeliğe uygun olan durumlarda belge hemen alınır. Uygun olmayan durumlarda ise düzenlemeler yapılması gerekecektir. Düzenleme aşamasının ardından ilgili bakanlıklar tarafından belirlenen yönetmelik esasları onaylanır, AB komisyonuna bildirilerek belge alınır.

CE Belgesi Modülleri Nedir?

CE belgesinde kullanılan modül ürün tipi, kalitesi, güvencesi ve dahili kontrol alanına uygunluk şeklinde düzenlenir. Örneğin biri ütü üreticisiyseniz, ürünün elektrik, yanmazlık, ısı değerlendirmesi ve insan sağlığına olabilecek zararları üzerine belirli kontrollerden geçmesini sağlamalısınız. Bunun için sertifikasyon veren firmalar, deney, onay ve test aşamalarını gerçekleştirerek sürecin hızlanmasını sağlayacaktır.

Onaylama işlemleri için kullanılan modüller ise A, B, C, D, F, G, H olarak farklı ürün kalitesi, kontrol ve teste tabi tutulma alanlarını tespit etmek için kullanılır. Üretim süreci, üretimin dahili olduğu uygunluk, birim doğrulaması ve iç üretim kontrolü gibi bütün aşamalardan geçildiği belirtilir.

CE Onayı Ne Kadar Sürede Alınır?

CE belge onayı için gerekli kurum ve kuruluşlar üzerinden onay sürecinin başlatılması gerekir. Burada ürünün kalitesi, kusurları veya yönetmeliğe uygun olmayan aşamaları da sürecin uzamasına neden olabilir. Mobül, onay ve belge süreci belirlendikten sonra iyi bir firmayla çalışıyorsanız, CE belgesi için başvurunuz hızlı bir şekilde onaylanacaktır.

24 Eki 2022 - 09:50 - Teknoloji --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.018.487 gösterim gerçekleşti.