Türkiye'yi sarsan olayda 4 saatlik ses kaydı deşifre edildi

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın Sapancalı kurucusu Yusuf Ziya G.'nin 6 yaşındaki kızını, imam nikahıyla evlendirdiği ve çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası olayında savcılık, 4 saat 42 dakikalık ses kaydını bilirkişiye deşifre ettirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

İsmailağa Cemaati ile iltisaklı Hiranur Vakfı'nın Sapancalı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K’nin 6 yaşındayken “dini nikah” ile evlendirmesiyle ilgili açılan davada ayrıntılara Odatv'de yayınlandı.

Dava dosyasına giren 4 saat 42 dakikalık ses kaydında sanık Kadir İ., H.K.G ile 6 yaşındayken evlendiğini itiraf ediyor.

H.K.G’nin 6 yaşında bir çocukken Kadir İstekli’nin “cinsel istismarına” uğradığı da bu ses kayıtlarında açıkça görülüyor.

İşte İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan Bilirkişi raporundaki o ses kayıtlarının dökümü:

“O ZAMANLAR SENDEN BİR ŞEY ÇIKMIYORDU”
Sanık Kadir İstekli, konuşmanın ilk bölümünde H.K.G’nin ilk yıllarda sesinin çıkmadığını söyleyerek, “Her şeye he he diyodun, sen o zaman. İyiydik yani senle o zaman. He tamam sen sıkılıyodun, mıkılıyodun ama onu hissettirmiyordun” dedi.

H.K.G: Yani tedavimin mümkün olmadığını söylüyorum sana. Yani biz mutlu olamayız onu diyorum sana anladın mı? Geçmişi unutmam mümkün değil ve gerçekten de dedikleri gibi olmuyo işte. Yıllardan beri yazık günah, hem sana hem bana. Görmüyo musun hocam halimi. Nereye kadar bunalıyorum, nefes alamıyorum. Darlanıyorum. 

Kadir İstekli: İnsan korkuyo işte H., yetiştirememekten korkuyo. (...) Güzel bi alim olur, namazında niyazında düşüncesi din olan biri niye olmasın. Korkuyo insan. 

H.K.G: 7 yaşında bitirmişti dimi abim hafızlığı. 

Kadir İstekli: 8. 

H.K.G: Ama zaten bi dakka ya. Babam hafızlığını sen yaptırcaksın diye nikah kıymamış mıydı? 

Kadir İstekli: : Hee öyleydi galiba bilmiyom ki.

H.K.G: : Yoksa nikahtan sonra mı sen yaptır dedi sana.

Kadir İstekli: Nikahtan önceydi galiba. Bitti işte, bitti. Hayat komple eve 

endeksli. 

H.K.G: Ama sen o zamanlar iyiydin ya. : Sıkıntılı değildin yani gördüğüm kadarıyla. 

Kadir İstekli: Öküz o zaman senden bi şey çıkmıyodu. Öyleydim ne alakası var

H.K.G: : Benden bişi çıkmıyodu derken. 

Kadir İstekli: Her şeye he he diyodun, sen o zaman. İyiydik yani senle o zaman. He tamam sen sıkılıyodun, mıkılıyodun ama onu hissettirmiyordun. Bizim mutsuzluğum ne zaman olmaya başladı, H. Sen vırvırlanmaya başlayınca oldu. Yoksa yine sıkıntı yoktu ki yani. Vura kıra gidiyoduk. 

H.K.G: Ahaa. O zaman keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya dimi. 

Kadir İstekli: Yani orası öyle dediğin gibi de. (...) Öyleydi, böyleydi, öyle olsaydı, böyle olsaydı, olmuyo işte. 

H.K.G: Ama üzülüyo insan yani. 6 yaşında birlikte olmaya başladık diye mi bırakamadın sonradan beni yoksa. 

Kadir İstekli: Niye. Niye bırakcaktım ben seni. Ya ben seni seviyorum, sen anlamıyon. Senin anlamadığın nokta şurası işte. Malsın sen. 

H.K.G: Hocam inanılır gibi bir şey değil ki. Küçüçük bi çocuğu insan nasıl sever. 

Kadir İstekli: Üffff. Ya anlamıyo musun. Ufacık bi daire. Bi sen bi ben dimi ve benim kendi akranlarım var. 

Düşün işte düşün ya. Geliyordum sana ders yaptırıyordum. Yani sen orda olduğun zaman sıkıntı yok. Uyuyordum, mesela film seyrediyordum. Oydu, buydu orda mutluydum ben da. Yan tarafa gittin, bi saat gelmedin, kızıyo muydum. Kızmıyo muydum? Ne oldu 7/24 ilişkiye mi giriyoduk biz. 

H.K.G: Her gün yani.

Kadir İstekli: A tamam da. 7/24’mü. 10 dakka, 15 dakka, misal diyelim. 

H.K.G: Evet.

Kadir İstekli: NE oldu 10 dakika git yan tarafa. 1 saat kal, 2 saat kal, 3 saat kal. kal. Ama yok da olmuyodu işte da. Hatırlamıyo musun. İlla bana gelip tak, tak kapıya vuruyodun. Garip bi olay, yine aynıyım, değil miyim sor bakım bana. 

H.K.G’NİN KARDEŞİNİ DE YAŞLI BİR ARKADAŞINA ÖNERMİŞ
Konuşmanın bir bölümünde Kadir İstekli, H.K.G’nin kız kardeşi A.H.G’yi yaşlı bir arkadaşına söyleyerek “Bacanak olalım” dediğini aktarıyor. Konuşmanın devamında da arkadaşının bunu kabul etmeyerek “Yok, ben yapamam” dediğini söylüyor.

H.K.G: Hatırlıyorum. Evet, o da bana sıkıntı yapıyodu işte. Çünkü ben annemin yanında durmak istiyordum küçüğüm daha. 7,8,9 yaşlarımda. 6 yaşımda. Nasıl desem kardeşlerimle vakit geçirmek istiyorum. Yani kuzenimle oynamak istiyorum. 

Kadir İstekli: Anladım. Ben seni kendi yanımda mutlu görünce, ne bilim senin de benim yanımda mutlu olduğunu zannediyodum demek ki. Garip bir olay işte H.K. Hani izahı yok. Yani izahı olcak bi şey değil işte ya değil. Ben Adem C’ye teklif ettim, A.H’yi. Bacanak olalım diye, yok dedi. Ben yapamam dedi. Benim saçım beyazlamış cart curt. İyi ki yok demiş. Şu an Adem C., A.H’yi bekliyo olsaydı, ne olacaktı H.K., dedesi yaşında adamla olcaktı ya. Ayşe’yi nasıl verecektin ona. Hani ben bi nebze. Benim saç sakal sonradan ağardı. Ben hiç yaşımı göstermiyodum ki. Normal senle karşı karşıya geldiğimiz zaman aramızda yaş farkı gözükmüyor.

H.K.G: “6 YAŞINDA NİKAH KIYILMAMALIYDI” 
KADİR İSTEKLİ: “VAR MI YAPACAK BİRŞEY”
H.K.G: 6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi, o zaman inan ki biz mutlu olurduk dimi. Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı. 

Kadir İstekli: Var mı yapacak bi şey sen söyle ya. Dönebiliyoz mu H.K.?

H.K.G: Ama telefi de olmuyo. 

Kadir İstekli: Tam bir hatadır. Tamam demiyorum yani hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bi hareket. Yok oluru yok dediğin gibi. Hani ben kesinlikle bir hani olur tarafı, yani makul tarafını gözetmiyorum ya. Yanlış bişe. Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa, 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bi şeye müsaade eder miyim, etmem. 

H.K.G: : İşte onu diyorum ya ben babam nasıl düşünmedi. Yani kızım daha küçük 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı? İnsan bunu bilmez mi? Yıllarca böyle devam etti, yani nasıl desem. Bir değil, iki değil. Her gün sıkıntı yani, gerçekten çok büyük sıkıntı hocam. İşte çünkü küçücüğüm, gerçekten zor, benim için zor yani. Benim açımdan da düşünmelisiniz. Babam da benim açımdan düşünmeli biraz. Olaya benim gözümden bakmalısınız. 

Kadir İstekli: Zor ya, zor ben ne diyeyim sana zor. H. K. daha düne kadar, sen konuşana kadar biz öyle bi sıkıntının olduğunu bilmiyoduk ki ya Allah Allah. Sen konuşmaya başladında ahaaa. 

H.K.G: Ama insan nasıl bilmez. 

Kadir İstekli: Olmuyor işte. Bilmez diye bir şey yok. Bilmiyo insan işte. karşında bilmiyo işte. Niye nasıl bilmez diyosun, sen söyle bana.Bilmiyo. Niye psikoloji mi okumuşum ben, okumamışım ki. 


H.K.G: Ama psikoloji okumaya gerek yok ki bunu bilmek için. Küçücüksün daha. İşte nikahımız kıyılıyo. Sonra işte babam diyo bu damadım işte benim falan. Yani çok normal bi şekilde herkes hayatına devam ediyo nasıl desem. Evde sürekli onun konusu var. Yani yetişkin bi kız gibi muamele ediliyo bana. 

Kadir İstekli: De işte de ben seni öyle görememişim. Öyle gittin işte, ufaklığın öyle geçti dediğin gibi ve öyleydin neticede H. K. Ne bileyim ya. Ne olsun işte. Napım. 

“6 YAŞINDA İLİŞKİYE GİRDİK” SÖZÜNE “HATIRLATMA” YANITI
H.K.G: Sonra ilk ilişkiye girdik mesela 6 yaşındayken. O zaman ben anlam veremedim böyle. Nasıl desem. Çok tuhaf oldum.Korktum. Bi de çok utandım. Nasıl desem, gerçekten çok zor bir şey. Çünkü biz. 

Kadir İstekli: Hatırlamıyorum da. Hatırlatma. Bilmiyorum. 

“BU ADAMDAN KAÇIYORUM BEN ŞİMDİ AYNI EVDE NE YAPACAĞIM”
H..G: Sonra 14 yaşında evlendik. Ah, ah. O düğünde arabaya bindiğimde o kadar çok ağladım ki hatırlıyo musun? Niye ağladım. Dedim ki bu adamdan ben kaçıyodum. En azından geceleri kaçıyodum. Şimdi aynı evde gece gündüz napıcam. 

Kadir İstekli: H. K. ilk evlendiğimiz günler iyi miydik. 

H.K.G: İyi değildik, iyi olmaya çalışıyodum ben. Vallahi bak. 

Kadir İstekli: İyiydik, iyiydik. Gülüyodun en azından, konuşuyodun, oynuyoduk, zıplıyoduk. Fotoğraflarımız var, ufak tefek de olsak.

7 YAŞINDAYKEN TEK TAŞ ALMIŞ
H.K.G: Bana beşi bi yerde yüzük almıştın, bi de tek taş almıştın pırlanta. Onu yine herhalde 7 yaşımdayken aldın dimi. 

Kadir İstekli: Bilmiyorum hatırlamıyorum.

H.K.G: Bizim nikah şahidimiz Adana’daki Osman Hoca dimi. İyi kimseye söylemediler, nikahı.

Kadir İstekli: Adana’da ki Osman Hoca, bi de Muhamed Topal var. İki kişi. Yok canım söylemesini gerektiren bi husus yok ki. Niye söylesin. 


H.K.G: Yayabilirlerdi yani ne bilim.

Kadir İstekli: Sonradan zaten belli oldu H. K. 2014’de mi biz evlendik. 2014’de evlendik. 

“8 YAŞINI GEÇMİŞ BULUĞ ÇAĞINA ERMİŞTİN”

H.K.G: 2004’de nikahımız kıyıldı.

Kadir İstekli:  2010 yılında, 2009 yılında o hep zaten piyasaya çıktı yani. (...) hocaların hepsi biliyodu. 

H.K.G: Yani hem insanlar tahmin ediyodu.


Kadir İstekli: Tabi ben hem hafızlık yaptırıyorum. Yaşın büyük. Buluğ çağını ermişsen de 8 yaşını geçmiş. Yani neyin fetvası var. Aynı odada kalıyoz. Bi erkeğin kız çocuğuyla aynı odada, aynı dairede hafızlık yaptırması, yani medresede bilmeyen mi vardı yani. 

H.K.G: Odanı temizleyenlerde zaten kesin şüpheleniyorlardır. Çünkü bana aldığın hediyeler vardı orda. Altın bilekliğim falan duruyordu.

Kadir İstekli: Yani makul bir şey değil mi? Mümkün mü yani bilmemeleri. 

“6 YAŞINDA BİR ÇEKİCİLİĞİN VARDI DEMEK Kİ”
H.K.G: Çok garip ya. Çünkü bi tek sen değildin yani. Bi kaç isteyen daha vardı dimi beni 6 yaşındayken. : Tuhaf yani garip.

Kadir İstekli: Tabi tabi ya. Seni çok isteyen vardı H.K., Demek bi çekiciliğin var işte.

H.K.G: Allah aşkına güldürme beni. Küçücük bi çocuğun ne çekiciliği olabilir.


Kadir İstekli: Bilmiyom ki nasıl bi çekiciliği olabilir. Bence orasını düşünenler hani hocaefendiye damat olmak için düşünmüş olabilirler yani. Geçmişi sorgulamak bi şi ifade etmiyo. Tamam küçüksün de. Yani farklı işte da. Değişik yani. Bilmiyorum. 

H.K.G: İstemeye nasıl cesaret ettin. Küçücüğüm, 6 yaşındayım. Korkmadın mı babamdan.

Kadir İstekli:Ben istemedim ki. Osman Hocalara. Yani beni hocaefendi çağırıpta ne yapıyon diyecek hali yoktu ki. Osman Hoca’yla, Muhammed. Osman Hoca’yı gönderdim ben. Sonra Osman Hoca’yı zoraldım. Gitti. Hocaefendi bir şey dememiş. Bakalım demiş. Gelinimize bi soralım, o ne derse demiş bakarız. Sonra aradan bi hafta geçti. Osman Hoca’yı aradım. Hocam sorar mısınız hocaefendiye, hani dedim nolmuş. Onda da bayağı bi zorlandı Osman Hoca. Tamam demiş. Anne de tamam demiş. 

“KEŞKE 6 YAŞINDA İLİŞKİYE GİRMESEYDİK”
H.K.G:Yo zaten sorun yok. Hadi diyelim nikah oldu. Yani keşke beklenseydi. İlişki olmasaydı o zaman. O zaman bi sorun olmazdı ki. 6 yaşında ilişkiye girmeseydik. Ama bunu düşünememek de çok garip ki hocam. Yani sen o zaman 28 yaşındasın. 6 yaşında bi çocuğun ilişkiyi kaldırıp, kaldıramayacağı, nasıl düşünemiyosun. Hadi sen düşünemedin, babam nasıl düşünemiyo 

Kadir İstekli: Ne desen haklısın. Ama geri dönüpte kapatamıyosun işte H.K. Yapabileceğim bir şey var mı? Yok işte. Hani ben ister miyim böyle olsun. Hani bu durumda olalım ister miydim sen söyle. Bile bile yapar mıydım yani, soruyorum yani. Yani seni sıkıntıya koymak. İster miydim, fıtratımı biliyosun da. Kasti bi şey yok H. K. Yani nasıl diyelim. Düşünememişiz işte hani. Senin o zaman ki fıtratın, o zaman ki tavrın anladın mı? Yanlış. 

“SENİN UFAKLIĞIN ÇOK FARKLI, BİR ŞEY ANLATMA ŞEYİ YOKTU SENDE”
H.K.G: Hadi oldu sen bana nasıl güvendin. Yani küçüğüm sonuçta. Söyleyebilirdim sağa sola. 6 yaşında, 7 yaşında veya 8 yaşında her neyse. Küçüğüm yani daha, nasıl güvenebildin. 


Kadir İstekli: Bilmiyorum. Hatırlamıyom yani dediğim gibi aynen. Ama sende yoktu öyle biliyo musun. Bi şey konuşma, bi şey anlatma şeyi yoktu sende. Bunun gibi değildin yani. Bu hemen zırtlıyo. Sen öyle değildin. Ya sen farklıydın H. K. ya. Gerçekten, senin ufaklığın çok farklıydı yani. Çok mutiydin yani. Gerçek diyom bak. 

“LUNA PARKA GİDİYORDUK, YEMEK YİYORDUK, İNSAN ÇOCUKLA GİDİP YEMEK YER Mİ”
H.K.G: Olsun, her ne olursa olsun yani. Yine de ne bilim korkar insan da. Çocuk yani çocuğa güven olmaz. Söyleyebilirdim mesela. 

Kadir İstekli: Şimdi bak sen öyle diyosun da. Benim açımdan sana bak. Ben seni öyle çocuk olarak görmüyorum işte. Yav ben senle hani lunaparka gidiyordum, oraya gidiyordum, yemek yemeye. Beraber yemek yiyorduk da ufak yaşta. Ya bi insan şimdi çocukla gidipte muhabbet edip yemek yer mi soruyorum sana. Yani ben senin böyle olduğunu, olacağını bilseydim yani. Teşebbüs eder miydim sana. Anlamamak işte, ne diyim düşünemedim. Yani sen düşünemiyosun yani, bunu bile bile, bilerek yapmıştır. Kasti yapmıştır diye. 

“YAŞINI BÜTÜYMESEK 3-4 YIL HAPİS YATACAKTIM”
H.K.G: Karakol olayı. Orda yaşımı büyütmüştük dimi.

Kadir İstekli: Yaşını büyüttük. Yoksa ben giriyodum içeri da. 3 sene 4 sene yatacaktık. Onu affetmiyo ki devlet ona bakmıyo yani. 

H.K.G: Orda nasıl benim yerime başkası girmişti. 

Kadir İstekli: Başkası girdi.

“ANNEYE İHTİYACIM VARDI KOCAYA DEĞİL”
H.K.G: Ya da kendimi dışlanmış gibi hissediyorum gerçekten öyle. Yani annemler kahvaltı yapıyorlardı. Kahvaltı daha bitmeden, ta burdayken yani. Yukarı çık H. K. sen. Böyle demeleri çok ağrıma gidiyordu. 

Kadir İstekli: Ama ben varım yukarda da. Kocan var yukarda. 

H.K.G: Ama öyle algılamıyo işte. Küçücüksün daha 7 yaşlarındasın. Bi şey dicem, o zaman bi kocaya değil, anneye ihtiyacın var senin. Nasıl vermeyebilirler ki. 6 yaşında birlikte olduk. Senelerce her derse geldiğimde beraber olduk. Ondan sonra düğünden önce, nasıl vazgeçtik biz diyebileceklerdi. 

Kadir İstekli: Yani vazgeçmezlerdi de, korkuturlar dı yani anladın mı. Hepsinin şifrelerini gösterdiler da. Düğünden önce afedersin Adem C., , İstanbul’dan gelip sizi alıp götürmedim mi orda, ben burdayken he. Ya hep tehditti onların hepsi. 

SES KAYITLARININ DÖKÜMÜ DAVA DOSYASINA GİRDİ
Dava dosyasına giren 21sayfalık Bilirkişi raporunda 4 saat 42 dakika 27 saniyelik ses kaydı incelendi.

NOT: Karşılıklı konuşmalardaki ifade bozuklukları Bilirkişi Raporunda yer aldığı için haber metnine de aynen konulmuştur.

09 Ara 2022 - 21:53 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.899.167 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

28

Cerkez - ALLAH sizi islah etsin ahlaksızlık bu 6 yas nedir anne cocugu o yas aklımız durdu dumur olduk asaglık iğrenclik birdurum.ALLAH'ım yıkılsın bu ulke.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 01:38
25

Ali Sacid Duru - Bütün cemaatler diyanete bağlanmalı.sık sık denetlenmelidir.

Merdiven altına itilen din eğitimi bir çok istismarcı tüketti.

Milli eğitim içinde dinî eğitimini alamayan neslimiz, bilgisi kıt olduğundan inanç istismarına yem yetiştirildi.

Batının amacına laik sistem yarım yamalak bilgi ile fıtratı icabı çabuk aldatılan nesil üretti. Dinde olmayanı dine katarak dinî yozlaştırdi.

Herkes hoca oldu şeyh oldu rant devşirdi.Biraz bilen kendini alim ilan etti.

Denetim de hukuk gibi geç işliyor at oynatan oynatana.

Sistem terbiye edilmeli! Değiştirilmelidir.

Herkes azınlıkta olsa dinî millî eğitim içinde öğrenmeli yaşamalıdır.

Kısacık ve sıcak yaz tatilinde din eğitimi iyi insan yetiştirmez.

Dini orta öğretimde Herkes mecburen öğrenilmeli.Din öğreticisi olan yükseğinde okumalı...ehliyet liyakat ses gibi kriterleri olmalıdır.

Devletçe ehliyeti ve liyakatı olan din görevlileri itina ile seçilerek ek ders ücreti karşılığı yakın okullarda derse girmelidir.

Zaten boş mesai çok..

Ayet var..

Ama kimse işini iyi yapmıyor.

Bütün cemaatler ve din görevlisi başkanı!

Diyanet başkanını aralarında seçmelidir.

Bu tür İslam dışı hal ve hareketi olanlar tez dini kurum ve oluşumlardan uzaklaştırılmalı yargılanmaları öncelikli ve çabuk olmalıdır.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 14:52
24

Cesurkartal - Allah sizin belanızı versin şeref yoksunları haysiyet yoksunları sapkinlar hitlerin yaptığı gibi sizin gibileri gaz odasına sokacaksin...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 14:10
23

Dadaşşşşşş - SİMDİ BU CEMAAAT LE ILGILI YAZAN DINGILLER KURUNUN YANINDA YAS DA YANIYORSA PKK OLAN KURTLER YUZUNDEN BUTUN KURTLERIMI YARGILIYALIM AYIK OLUN

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 10 Aralık 12:41
20

Balco - eeee noldu abisi kardeşleri açıklama yapıyordu böyle birşey yok diye nasıl müslümansınız olum siz 6 yaşındaki çocuğu evlendirecek kadar kuş beyinli şeref yoksunları bu insanlar sizin gibi kahpeler yüzünden İslam dan soğudu heeey sen ne kadar hafız olursan ol önce karekterli bir insan ol.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 12:34
19

hikmet - arkadaşlar lütfen bu olay üzerinden cemaat ve tarikatlere saldırmayınız. Nefsinizle bir olup islama sataşmayın. kişilerin suçları şahsidir.

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 10 Aralık 12:11
17

Dua - Allah'ım dinimizi koru, bu sapkınlaraın ülkede hele Sakaryamızda cirit attıkları yeter Yarabbi. Sen dualarımızı duy o masum kadının dualarını duy.Bu iğrençliğe sebep olan her türlü yardım eden her kim varsa kahreyle.Amin.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 11:52
15

Adige - Bu cemaat ve tarikatlar yüzünden insanın din değiştiresi geliyor....

Yanıtla . 7Beğen . 5Beğenme 10 Aralık 10:17
27

Cerkez - @Adige 15 nolu yoruma cevabı: Sen cahil akadas adiger cerkez demek adı degilki baglı oldugu boy'u.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 01:36
26

Tarikat Yok - @Adige 15 nolu yoruma cevabı: Atma Hikmeeettttttttt

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 15:01
21

Dadaşşşşşş - @Adige 15 nolu yoruma cevabı: SENIN ISMIN DEGISIK ZATEN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 12:38
18

hikmet - @Adige 15 nolu yoruma cevabı: ne alakası var kardeşim tarikatlerle anadolu selçuklu osmanlı dünyaya hükmetti. şahısların suçları ile islama saldırmayınız.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 10 Aralık 12:07
14

Sakarya Sakarya - ALLAH sizi bildiği yapsın ebu cehilin Torunları Allah sizi ıslah eylesin

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 10:01
13

Chatan - cübbeli efendide kalkmış diyorki kanıt olması lazım kanıtlanmamışsa bu bir iftiradır diyor. Yukarda Allah var sizi gazabından hiç alıkoymasın günler geçtikce geb.....rin.....

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 08:52
22

Dadaşşşşşş - @Chatan 13 nolu yoruma cevabı: SAHIT VAR OSMAN MUSTAFA ANASI BABASI CUBBELU SAHIT VAR DIYOR DOGRU

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 12:39
12

Laz Ziya - Nerede simdi şahit arayan dini zik zakcilar...?Daha şahit gerek mi?Ha cikip montaj santaj fetö derler aklanirlar demi

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 08:49
11

Kimsesiz - Bu düpedüz tecavüz olayidir. Hemde ana baba eliyle yapılmış yaptırılmış. Önceden yüzüne bakınca nurlar akan sakallı dedelerimiz vardı, şimdi yüzünden irin akan içinde sapkınlık olan ne olduğu belli olmayan sapıklar var. Hani noldu bas bas yoktur böyle bir olay diye yorum yapan vatandaşlar nerdesiniz. Ekran başına çıkıp demogoji yapanlar,abisi kardesleri nerde...Bu tip insanları cemaatti cemiyetti ALLAH(c.c.) ile arasına koyan müslüman oldugunu zanneden vatandaş sen nerdesin.

Alın sapik düşünceli hayatlarinizi kendi pisliginizde kendi kendinizi yiyin. Allah belanızı versin.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 08:48
10

Aydin 54 - Bu kadini suclayan kardeşleri ve abisi okudunuzmu bu haberi tabiii siz yaşamsdiniz dimi onun yaşadiklarini heszp var hesap

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 07:56
09

Şemmuz - eski il milli eğitim müdürü fazilet durmuş ve ilin ileri gelenleri sever cemaa"tleri

linke tıklayın.

https://medyabar.com/haber/8939650/sakarya-protokolunden-isimler-ziyarete-doymamisti-dikkat-ceken-iliskiler-sarmali

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 07:42
08

Karaman Beyi - Bu su yüzüne çıkan olay. Daha kim bilir neler vardır.

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 05:51
06

Sakaryali Tiryaki - Bunlar alllahsi kitapsız bunları şişeye otutturacan bütün cemaatler tek tek denetlemeli

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 00:30
05

Fikri - idama gerek yok. alin elinden tüm mal varlığını sokun bi fabrikaya asgari ücretle calissin evini gecindirmeye ugrassin. bundan buyuk idam cezasi varmi ?

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 00:23
04

Erva - Babam Cennetin en güzel yeri senin olsun.

16 yaşındaydım bana laf atan bir erkeği bir güzel dövmüştün.Sen ve senin gibilere evladını koruyop kollayanlara baba denir.Bunlarada Sapık denilir

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 00:11
03

Sakarya54 - Bazı ülkelerde uygulanan kimyasal hadım uygulaması Türkiye'de de yasalaşıp uygulanmalı.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 23:54