Cuma hutbesinde yeni yıl kutlamaları ve piyango vurgusu

Diyanet İşleri Başkanlığının bu haftaki hutbe konusu, "Bizi Biz Yapan Değerlere Sahip Çıkalım” başlığı oldu. Hutbede, yeni yıl kutlamaların ve piyangonun haram olduğu belirtildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni yıla sayılı günler kala çeşitli hazırlıklar hız kazandı.

Eğlence planlarının yanı sıra milli piyango 2023 yılbaşı çekilişi için de heyecan yaşanmaya başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından camilerde okunması için dağıtılan hutbenin bu haftaki konusu da yeni yıl kutlamaları ve piyango çekilişi oldu.

Diyanet, hutbe konu başlığını ise "Bizi Biz Yapan Değerlere Sahip Çıkalım" olarak duyurdu.

Cuma hutbesinde şu ifadelere yer verildi:

Muhterem Müslümanlar!
Yüce dinimiz İslam’ın hedefi, Kur’an ve sünnet çerçevesinde bir Müslüman kimliği inşa etmektir. Bu kimliği inşa ederken de İslam’ın temel ölçüsü, Allah Resûlü (sas) ile hayat bulan ahlaki ilkelerdir. Bu ilkelerle vücut bulan İslam kültür ve medeniyetidir. Varlığımızı anlamlı kılan âdâb-ı muaşeret kurallarıdır. Dinimiz, bizi biz yapan bu evrensel değerlere sahip çıkmayı, öz benliğimizden uzaklaştıracak her türlü söz ve davranıştan kaçınmayı emreder.

Aziz Müminler!
Müslüman kimliğini oluşturan en yüce değer, yaratılış gayemizi hatırlatan, sorumluluklarımızı öğreten ve bizlere şahsiyet kazandıran imandır. Rabbimizin rızasını kazandıran ibadetler, huzur ve mutluluğun kaynağı güzel ahlaktır. Müslümanlar, kulluktan sosyal hayata, giyim kuşamdan yeme içmeye kadar her alanda bu değerlere sahip çıktığında inançlarını ve kültürlerini muhafaza etmişlerdir. Çağ kapatıp çağ açan medeniyetler kurmuşlar, ilim ve bilimde, kültür, sanat ve edebiyatta bütün insanlara önder ve örnek olmuşlardır. Ancak Müslümanlar, ne zaman kendi inanç ve değerlerinden uzaklaşıp yabancı kültürlerin etkisi altına girmişler, işte o zaman kimlik ve aidiyetlerini kaybetmişlerdir.

Kıymetli Müslümanlar!
Kimliğini muhafaza eden Müslüman’dan beklenen, İslam’ın şiarına, yani İslam’ın sembol ve nişanelerine saygı duyması ve onları korumasıdır. Tevhidin sembolü Kâbe, ümmet olma bilincinin tazelendiği hac, teslimiyetin simgesi kurban, birlik ve beraberliğimizin nişanesi camiler, şehadetleri dinin temeli ezân-ı Muhammedî, kulluğun zirvesi namaz bizi biz yapan İslam’ın şiarlarındandır. Cenabıhak Kim Allah' ait nişanelere saygılı davranırsa, bu kalplerin takvalı olmasındandır." (1) buyurmuş, bu sembol ve nişaneleri muhafaza etmenin takvamızın bir gereği olduğunu haber vermiştir.

Değerli Müminler!
Ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin bozulmaya başladığı, kültürel yabancılaşmanın hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu kültürel yozlaşmalardan birisi de yılbaşı kutlamalarıdır. Oysaki yılbaşı adı altında yapılan eğlencelerin, bu eğlencelerde yer alan sembolik figürlerin, çam ağaçlarının kesilmesinin tarihimizle, kültürümüzle hiçbir alakası yoktur. Yüce dinimiz İslam, bütün kötülüklerin anası olan alkolü, ocakları söndüren, cinayetlerin işlenmesine sebep olan kumarı haram kılmıştır. Kumarın farklı bir çeşidi olan piyango, toto, loto ve bütün şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır.

Kıymetli Müslümanlar!
Toplumlar değerleriyle bilinir, onlarla anılırlar. Değerleriyle yaşar, onlarla ayakta dururlar. Peygamber Efendimiz (sas) bu hususta ümmetini şöyle uyarmaktadır: "Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.” (2) Öyleyse, bizi biz yapan, bizi ayakta tutan ve en güçlü sığınağımız olan değerlerimize sımsıkı sarılalım. İnancımız, tarihimiz ve kültürümüzle bağdaşmayan batıl örf, adet ve gelenekleri hayatımıza yansıtmayalım. İnancımızın ve karakterimizin şekillendiği ailemizi, göz aydınlığı çocuklarımızı, milletimizin umudu gençlerimizi milli ve manevi değerlerimizle buluşturalım. Yabancı kültürlerin esiri olmamaları için hep birlikte gayret gösterelim. Unutmayalım ki hiçbir millet bir başka toplumun değerleriyle yükselemez. Kültürüne yabancılaşan bir toplum, medeniyet inşa edemez. Tarihini bilmeyenler geleceklerini sağlam bir zemine oturtamaz. Hutbemi Yüce Rabbimizin şu ayetiyle bitiriyorum: “Sizin dostunuz ancak Allah’tır, Resûlüdür ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekâtı veren müminlerdir."

23 Ara 2022 - 09:07 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.826.330 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

18

Ci̇han - Adam kayırma

Yandaşçılık yapma

Faize helal deme

Çeteleri kollama

Enflasyon rakamları ve istatistik bilgilerle oynama

Saraylarda lüx ve şatafat hayat sürme ile alakalı ne dersiniz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 21:23
17

ALİ YILDIZ - DİNAYETİN KENDİ BİNASINDA TOPLANTI SALONU VARKAN 5 YILDIZLI OTELLERDE TOPLANTI YAPMAK HARAM DEGİLMİ BÜTÇEDEN EN BÜYÜK PAYI ALMAK EN BÜYÜK GÜNAH OKULLARIN ÇATISI AKAR ISINMAK İÇİN KAYITTAN PARA ALINIR SİZİN YÜZÜNÜZDEN CAMİYE GİTMİYORUM GİTMİÇEMDE

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 23 Aralık 20:27
15

Cemal Abi - Tmm o zaman MİLLİ olmayan piyangoyu da iptal edin bütün şans kumar oyunlarınıda iptal edin tek başına iktidardayız ya,hepsini iptal edin kimse oynamasın.iSLAM denince akla AKP partisi geliyor aklımıza yaparsa AKP yapar hadi hepsini iptal edelim haramdan kurtaralım bu aziz milleti

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 23 Aralık 16:14
13

Benden Söylemesi - Faiz verip, vaiz alanda haram deniliyorsa. ozaman kur korumalı faiz olmuyormu!

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 12:07
11

Gerçek sakaryalı - Piyango haram ama çekilişle hacca gitmek sevap :)

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 23 Aralık 11:55
09

Tornacı - piyango haram diyen diyanet parasını faize yatırıyor bu nasıl iş.

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 23 Aralık 11:10
06

Şahin Bey - PİYANGO ÇIKMA İHTİMALİ ESKİDENDİ... ANLAYANA...

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 23 Aralık 10:49
05

Jetskci - İçki Vergilerden maaş alırken...mercoya binerken iyi günah değil.... milletin bı zevkine bı keyfine karışmayın artık..din tüccarları....icicezde bilette Alicaz kendi aklınızı kendinize saklayın....tarrikoslar

Yanıtla . 10Beğen . 5Beğenme 23 Aralık 10:02
08

Oflak Dağlı - @Jetskci 05 nolu yoruma cevabı: Ula ruhunu kaybetmiş...şuursuz...önce yaşadığın devlet batıdan ithal yasaları ile yönetilen sistemi seçmiş bil...Çarpıklık

MÜSLÜMANIM DİYEN çok ama muktedir değil.

Müslüman kimlik! Eğitimi ve hayatı, zorlayan yasalarla nesli yozlaştırılmış ..millî yerli değerleri dışlanmış, bir düzende İslâm Adaleti bekliyorsun.

Bu sistem var oldukça! Herkese adalet ve refahın gelmesi mümkün değildir.

İmanı itikatı bozuk secdesiz batı uşakları ve içimizdeki kripto artıklarından duyduklarımiz fakir fukara edebiyatı sadece gavurun izni kadardır.

Yönetime Müslüman kimlikli dava adamlarının gelmesi! Sapık, laik, kapitalist faizci sistemi, senin bile özlediğin adil nizama dönüştürmek için faydalıdır Müslüman kendinden Yönetici seçmeye en iyisini arayarak ısrarla devam etmeli...İslâmi öğrenerek yaşamaya çalışmalıdır.

Değişecek eğitim sistemi ile adil nizam kadroları yetişecektir.

TER AKITMADAN NİMETİN BEREKETİ OLMAZ...

Allah nurunu tanınmayacaktır.

HAK GELECEK BATIL ZAİL OLACAK!

Yanıtla . 3Beğen . 10Beğenme 23 Aralık 11:06
07

Oflak Dağlı - @Jetskci 05 nolu yoruma cevabı: Ula ruhunu kaybetmiş...şuursuz...önce yaşadığın devlet batıdan ithal yasaları ile yönetilen sistemi seçmiş...

MÜSLÜMANIM DİYENİN ÇOK AMA GÜC

Müslüman kimlik! Eğitimi ve hayatı, zorlayan yasalarla nesli yozlaştırılmış ..millî yerli değerleri dışlanmış, bir düzende İslâm Adaleti bekliyorsun.

Bu sistem var oldukça! Herkese adalet ve refahın gelmesi mümkün değildir.

İmanı itikatı bozuk secdesiz batı uşakları ve içimizdeki kripto artıklarından duyduklarımiz fakir fukara edebiyatı sadece gavurun izni kadardır.

Yönetime Müslüman kimlikli dava adamlarının gelmesi! Sapık, laik, kapitalist faizci sistemi, senin bile özlediğin adil nizama dönüştürmek için faydalıdır Müslüman kendinden Yönetici seçmeye en iyisini arayarak ısrarla devam etmeli...İslâmi öğrenerek yaşamaya çalışmalıdır.

Değişecek eğitim sistemi ile adil nizam kadroları yetişecektir.

TER AKITMADAN NİMETİN BEREKETİ OLMAZ...

Allah nurunu tanınmayacaktır.

HAK GELECEK BATIL ZAİL OLACAK!

Yanıtla . 0Beğen . 7Beğenme 23 Aralık 11:03
04

Evri̇m D - izin verip işleten devlet birde günahmı diyor güldürmeyin allah aşkına . eey devletimiz günahsa neden devlet işletiyor

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 23 Aralık 09:58
16

Ömer Asaf - @Evri̇m D 04 nolu yoruma cevabı: Yöneten Müslüman! Sistem İslam değil?Devletin dinî de yok...Müslümanın dinine da bakışı belli...

Yasaklansın demesi, istememesi bunu doğru görmesi Yönetende olsa şahsi fikirdir.

Resmi olarak yasaların doğruya izin vermemesi diye düşünebiliriz.

Anlata bildik mi? Milletin değerlerine ters ucubeler yavaş yavaş konulur inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 23 Aralık 17:35
03

temel çatalbaş. - mevcut diyanet işleri başkanı muhammedi islam dininden değil..ne dediğide benim için hiç önemli değil..ne diyorsa tam tersini yapıyorum..ben cehenneme gitmek istiyorum diyaneti niye ilgilendiriyor.

Yanıtla . 8Beğen . 5Beğenme 23 Aralık 09:45
02

Veysel - Muhterem Müslüman devlet büyüklerim... Milli piyango ve şans oyunlarını oynatmak, alkol satışına izin vermek ve alkollü mekanların açılmasına izin vermekte ALLAH cc katında YASAK, GÜNAH ve HARAMDIR. Sn diyanet işleri başkanım, Müslüman diyanet işleri başkanım cuma hutbesini bu şekilde anlatırsanız daha net ve açıklayıcı olur. Ancak bu şekilde hutbe okumak için biraz yürek lazım

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 23 Aralık 09:39
12

Ömer Asaf - @Veysel 02 nolu yoruma cevabı: Temele cevaptır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 11:58
10

Ömer Asaf - @Veysel 02 nolu yoruma cevabı: Devlet iktidarı! Uyuşturucu içki sigara zina fuhuş gibi insanlığı nesli yozlaştıran alışkanlıkları yasak etse! Ülkenin yarısından fazlası karşı çıkar..özgürlük savunucusu ve bu ülkede kurumlamış LGBT ler üryan fahiseler sokağa çıkar. Gavur yaparsa, çağdaşlık ancak HAZMEDİLir...

Bu kadar İslamdan uzaklaştırılmış şuursuz milletiz..

Sankii dine alerjimiz var..peygamberine dil uzatılır..öyle bir sistem ki...Zulüm görmüş sindirilmiş neslin ahfadı! İilnandım derde !meydanlari dolduran birliği oluşturmaz..

Senin cesaretin iman zayıflığı ve Gavur düzeninden...

Yıkılmaya mahkum

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 23 Aralık 11:17
01

NEY - aSKERİ ÜCRET ALIN TERİMİZE ZAM ALAMADIK ,, BARİ PİYANGO ALIP ŞANSIMIZI DENİYECEZ ,,,EYYY MÜFTÜLÜK EYYYY DİYANET ,, BAŞKA NASIL AYAKTA DURACAZ YA ÇIKARSA DEYİP ALACAZ ÇÜNKÜ ALIN TERİMİZE ALAMIYOZ Kİ BU ÜLKEDE ,,, ÇALALIM MI YANİ BU MU İSTEDİĞİN MÜFTÜ VEYA DİYANET DAYİİİİ ??? BU MU İSTEDİĞİNİZ ??? BAŞKA KAPI BIRAKMADINIZ Kİİİ ?? YA HIRSIZLIK YAPCAZ İŞÇİ OLARAK YADA PİYANGO ?????

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 23 Aralık 09:26