Ev almak isteyene Bakanlıktan 15 yıl vadeli 2 milyon lira kredi!

İki bakanlığın yürüteceği 'Yeni Evim Konut Finansman Programı' kampanyası açıklandı. Buna göre Sakarya'da ilk konutunu alacak olan orta gelir grubundaki vatandaşlara 15 yıl vade ile 2 milyon liraya kadar kredi verilecek. İŞTE AYRINTILAR...

Büyütmek için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yeni Evim Konut Finansman Programı" kampanyasının detaylarını ortak basın toplantısıyla duyurdu.

Orta gelirli vatandaşların konuta erişimini kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim Programının ayrıntıları belli oldu.

Buna göre Sakarya, 3. bölge olarak anılan iller arasında yer alacak.

Program çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından Sakarya'da; müteahhit ve gayrimenkul firmalarının yapacağı konut projelerinden ilk evlerini almak isteyen vatandaşlara 15 yıl vade ile 2 milyon liraya kadar kredi kullandırılacak.

HANE HALKI GELİRİ 

Kredi taksiti hane halkı gelirinin yüzde 40'ını aşamayacak. Kredi kampanyası sadece sıfır konutlara yönelik olacak.

KENDİSİ VE ANNE-BABASININ KONUTU OLMAMA ŞARTI

Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. Konut alacak kişinin anne ve babasının da konutunun olmaması gerekiyor.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

İLK 3 YILIN TAKSİTLERİNİN BİR KISMINI BAKANLIK ÜSTLENECEK

Kredi faiz oranı yüzde 0,69'dan başlayacak ve ilk 3 sene ödenecek aylık taksit tutarının belirli bir kısmı, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilecek.

BANKA VE MÜTEAAHİT ANLAŞMA YAPACAK

Kampanya çerçevesinde biten ve devam eden projelerden konut alınabileceği gibi yeni başlayacak projelerden de konut alınabilecek.
Ancak bunun için "garantörlük" uygulaması yapılacak. Buna göre "Bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek. Bankalarla imzalanacak bu garantörlük nedir? Banka ve müteahhit anlaşması sonucu sözleşme imzalanacak. Sözleşme sonrasında müteahhidin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak. Bu sayede vatandaşın projesinin kontrolü sağlanmış olacak."

İki bakanın açıklamalarına göre kampanyanın ayrıntıları şu şekilde:

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ'NİN AÇIKLAMASI:

Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut projesi olan “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” ile 5 yıllık dönemde 500 bin sosyal konut yapmayı, 1 milyon konut amaçlı arsa sunmayı ve 50 bin işyerini tamamlamayı hedefliyoruz. Bu projeyle dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimlerini kolaylaştırıyoruz. Vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını uygun koşullarda ve uygun maliyetlerle karşılamasını son derece önemsiyor, bu doğrultuda kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanıyoruz.

Bugün de özellikle orta gelirli vatandaşlarımıza yönelik uzun süreli devam edecek yepyeni bir projeyi hayata geçiriyoruz.

Orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımız için; o piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı faiz/kar payı ve vade yapısı ilk 3 yıl Bakanlığımız katkısıyla ödeme kolaylığı ve Kredi vadesi boyunca hane halkının geliriyle uyumlu bir ödeme planı sunduğumuz Yeni Evim Programını hazırladık.

YANSI 3: YENİ EVİM KONUT FİNANSMAN PROGRAMI NEDİR?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte çalışarak, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından ülkemizi 3 bölgede ele aldık.

Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir. (SAKARYA DA BU BÖLGEDE DEĞERLENDİRİLECEK)
Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları:
1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

PROGRAMDAN YARARLANMA KRİTERLERİ

Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır.

Finansman Programının Özellikleri• Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır.

Vatandaşlarımızın ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz üstleneceğiz. Sağlayacağımız bu katkı ile ilk üç sene için taksit tutarlarını önemli şekilde aşağıya çekecek ve böylece,vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız.

PROGRAM KAPSAMINDA HANGİ KONUTLAR ALINABİLİR?

Programımız kapsamında vatandaşlarımız 3 farklı aşamadaki konutlar için Kredi kullanabilecektir. o Birincisi, tamamlanmış konutlar.İkincisi, belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar. Üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar

İlk iki durumda, konuta ve başvuru sahibine dair şartların ilgili banka tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirilmesi halinde, Program kapsamında finansman imkânı ve Bakanlığımız katkısı sağlanacaktır.

Yeni başlayacak projeleri kapsayan üçüncü durumda ise konutun bir parçası olduğu konut projesinin bankalarımız tarafından kredilendirme için uygun olarak değerlendirmesi ana kıstas olacaktır.

Bu durumda projenin bu program kapsamına alınması için bankanın müteahhitle proje bazında Garantörlük Anlaşması imzalaması gerekecektir. Bu sayede, inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkânı oluşacaktır.

YENİ EVİM PROGRAMI İNŞAAT DESTEK PAKETİ

Bu kapsamda, bankalarla garantörlük anlaşmalarını yapan ve Programa dâhil olarak konut üretme taahhüdü veren müteahhitlerimiz için Hazine Destekli KGF kefaletiyle başlangıçta 25 milyar liralık finansmana erişim imkânı da sunacağız. Program kapsamında diğer önemli bir hedefimiz de konut arzının dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde artırılmasıdır. Böylece, konut fiyatlarında ortaya çıkan dönemsel hızlı yükselişleri de orta vadede en az seviyeye indirmektir.

Bugün açıkladığımız Yeni Evim Programı ile konut ediniminde önemli bir adımı atmış oluyoruz. Şunun da altını çok net çizmek isterim ki konut fiyatlarını Bakanlık olarak uzun zamandan bu yana yakinen izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz. Bakanlığımız tarafından gayrimenkul sektörüne yönelik mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verileri kullanılarak analiz ve değerlendirme çalışmaları detaylı şekilde yürütülmektedir. Ayrıca, enflasyonla mücadele kapsamında, haksız fiyat artışı gerçekleştirenler özelinde de tespitler yapılmakta ve ilgili birimlerle paylaşım sağlanmaktadır.


BAKAN KURUM: "POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ"


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıklaması:


Değerli Basın Mensupları, Bildiğiniz gibi; bakanlık vazifesine başladığımız ilk günlerde “ Türkiye için Kazanç Vakti” demiş, ülkemizin en kapsamlı konut kampanyalarından birine imza atmış; on binlerce ailemizi yeni yuvalarına kavuşturmanın mutluluğunu yaşamıştık. İşte bugün de yine; yine büyük bir kampanyaya hep birlikte imza atarak; evi olmayan kardeşlerimize pozitif ayrımcılık yapıyor,

“YENİ KONUT FİNANSMAN MODELİYLE YENİ EVİM” diyoruz.

Yeni kampanyamızla; ilk etapta, tam 100 bin ailemizi, birkaç ay içerisinde ev sahibi yapacağız.

VATANDAŞIMIZIN BAŞVURU SÜRECİ ŞÖYLE OLACAK:

Öncelikle, yüklenici firmalarımız belirleyeceğimiz kriterlere uygun yapılan konut projeleriyle birlikte bu kampanyamıza dâhil olacaklar.

Konut almak isteyen vatandaşlarımız, kendi ödeme koşullarına uygun daireleri seçecekler ve bankaya başvuracaklar.

Bankalarımız da uygunluk durumunda krediyi vatandaşımıza tahsis edecek ve satın alma süreci başlayacak.

PEKİ, VATANDAŞIMIZ HANGİ PROJELERDEN FAYDALANACAKLAR?

1. Vatandaşımız ülkemizin her yerinden bitmiş konutlardan alabilecek.

2. Belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlardan faydalanabilecek.

3. Bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek. Bankalarla imzalanacak bu garantörlük nedir? Banka ve müteahhit anlaşması sonucu proje imzalanacak. Sözleşme sonrasında müteahhidin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak. Bu sayede vatandaşın projesinin kontrolü sağlanmış olacak.

KAMPANYAMIZA HANGİ PROJELER DÂHİL OLACAK?

1. Emlak Konut genel müdürlüğümüzün ürettiği projeler,

2. GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerimizin projeleri,

3. Ve yine 81 ilimizin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları taktirde bu sürece dâhil olacaklar. Şunu da ifade etmek isterim. Bu kampanyamızda yüklenici firmalarımız, satacakları konutların bedelinin yüzde 5’i kadar vatandaşımıza destek sağlayacaklar.16 Ocak itibariyle, kuracağımız web sitesinde, vatandaşımız, “Yeni Evim Kampanyamıza” dair tüm gelişmeleri ve detayları takip edebilecekler.

TÜM BU SÜRECİN ŞEFFAF VE DENETLENEBİLİR İŞLEMESİ İÇİN BİR KOMİSYON KURACAĞIMIZI BURADAN İLAN EDİYORUZ.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, SPK, BDDK ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komisyon kuracağız.

Bu komisyon, yaptığı teknik ve finansal denetimlerle, firmaların belirlediği fiyatların takibi ve belirlenmesi konularına çalışacak. Burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacaktır.

Denetim görevi yapacak bu komisyon sayesinde; hem projeyi garanti altına alacak, hem de firmalarımıza gerekli finansman desteğini sağlayacağız. Bir yandan konut arzını arttıracak bir yandan da kampanya sürecinde fiyatların sabit kalmasını sağlayarak Orta Gelirli vatandaşımızı koruyacağız, güven içerisinde ev sahibi yapacağız.

Her zaman olduğu gibi bu kampanyada da; hızlı inşa, uygun ödeme imkânı ve kolay ulaşılabilir konut diyoruz.

Biraz önce sayın bakanımızın da açıkladığı gibi; 0,69’dan başlayan son derece uygun oranlarla, konut kredilerindeki 10 yıl vade uygulamasını 5 yıl arttırarak 15 yıla çıkarıyoruz.

15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek.

Yeni konut üretimine katkı sunmak, yeni projeleri hızlıca başlatmak çok önemli. Bu anlamda tüm evlerimiz birinci el konutlar olacaklar, ikinci el konutlar kampanyaya dâhil edilmeyecekler.

Vatandaşımızın başvuracağı tüm konut projelerinde; çocuklarımızın, yaşlılarımızın, tüm ailelerimizin huzurlu ve kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak sosyal donatı zenginliği önceliğimiz olacak.

Parkları, bahçeleri, spor alanları, sosyal tesisleri, camileri, okulları, ulaşım kolaylıkları en güzel şekilde tasarlanmış projelere öncelik vereceğiz.

Tüm konutlarımız; deprem yönetmeliğine uygun inşa edilecek güçlü, sağlam ve sağlıklı olacak. Yine sıfır atık ve enerji verimliliğine uyumlu uygulamalarla çevreyi merkeze alan projeleri teşvik edeceğiz.

İnşallah 81 ilimizin tamamında hayat bulacak bu kampanyamızla; ülkemizin her yerinde, özel sektörün konut piyasasına dönüşünü en ileri seviyede hızlandırmış olacağız. Yapı sektörümüzün konutlarını süratle satarak, yeni projelere başlamasının yolunu da bu sayede açmış olacağız. İnşallah 81 ilimizde başlayan konut projeleri hızla tamamlanacak. Hem ulaşılabilir konut arzını arttıracağız hem de kira fiyatlarını daha da düşürmüş olacağız.

Tüm bunların ekonomik kazanımlarına gelirsek; bu kampanya sayesinde milyarca liralık bir hacim ortaya çıkacak, ekonomimizde 600 milyar liralık katma değer oluşacak. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere tam 250 sektörün çarkları hızlanmaya başlayacak, şehirlerimizin ekonomisi güçlenecek, yüzbinlerce kardeşimiz de yeni iş imkânına erişecek.

04 Oca 2023 - 11:37 Sakarya- Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.335.941 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

13

Vatandaşın Biri - Yahu siz vatandaşla dalga mı geçiyorsunuz?.. Vatandaş evinin doğalgaz faturasını ödeyemiyor, ayağına ayakkabı alamıyor, 2-3 milyon TL krediyi nasıl ödeyecek?.. Bu paranın taksiti en az 30-40 bin TL olur!.. Şakamısınız ya?...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 11:53
12

Serkan Çağrı - orta gelirliye müjde ama anne babada ev varsa olmaz.... anne babada ev olunca ultra zengin mi olunuyor

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 09:36
11

Cengizhan - Bunu müjde diye vatandaşına yutturanlara Oyyy Moyyy Yokkk. Vatandaş yaşamak için erzak alamıyor, 2 milyona + 15 yıl hapise muhtaç et.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 09:12
10

Mert Can - Faize teşvik eden bazilari icin dindar ! Hükumet

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 09:02
09

Esnaf - Anne ve ya babasının evi olmaması şartı nedir Allah aşkına.. Onların evleri kendine ne biçim müjde bunlar... Gerçi emekliye yüzde 25i müjde diye açıklayanların bu hesaplarına şaşmamak gerek. Allah bizi bu sene bu zihniyetten kurtarsın.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 02:51
08

Doğru Tektir - Hani faize karşıydık. Bu ne şimdi ? Azıcık dürüst olun.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ocak 01:36
07

Topya - Hiç ölmücekmşş gibi yüklenıyolar krediye bu insanlar mal

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 04 Ocak 20:06
05

Semmuz - Milletin ..... ...... 2000000 TL çık kredi cekecekmismis te ev alacakmış, millet ......dön alamıyor.....

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 04 Ocak 16:19
04

Tornacı - benim sizden gözüm korktu bu milletin yakasını bırakın yeter kim alacak kim ödiyecek ya 15yıl 180 ay eder 2.000.000 faizle 3.500.000 etse kaba hesap 20.000 taksit bunu hangi babayiğit öder elindeki üç kuruş birikimi peşinat ver eşten dosttan borç harç al üç beş taksit öde sonra tuş evide elinden alsın banka birikim gitti borç kaldı hayaller tükendi .

Yanıtla . 22Beğen . 2Beğenme 04 Ocak 14:37
06

Osmanoglu - @Tornacı 04 nolu yoruma cevabı: Bu gun sordum devlet bankaları kısıtlı kredi veriyor özel bankaya yönlendirecek masallah onlarda 1 milyona 2.5milyon geri alıyor x bankadan daha bugün sordurdum aylık taksit 20bini geçiyor ulan ben bu parayı 2 ayda alıyorum nenkredi ödemesi yazık la

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 04 Ocak 19:05
03

Değişik:) - orta gelirli ve 2 milyon kredi ödemesi 3 milyonu geçer 180 ay ortalama 16 bin kabaca:) cık alamam galiba:) ana baba ev yoksa onlarda benim gibi züğürttür yardım edemezler:)... ikimize birden başvursak saten ödeyemeyiz:) biz en iyisi almayalım:) alacak birine yardımcı olalım onun adına kurya gireriz onun kiracısı oluruz dimi:)...

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 04 Ocak 14:03
02

CAHİL - müjde ne müjdesi kim ödiyecek taksitleri millet ekmek alamıyor konutmuş işiniz gücünüz hayal satmak banker kastelliyi geçtiniz bravo.

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 04 Ocak 13:50
01

Doncisilooo - Müjdeye bakin ahali 069 faizile kredi veriyorlar kosturun bankalara reisimiz sagolsun ne yapacaklarını şaşırdılar oy almak için her yolu deniyorlar ama bunların hiç birini yapmasına gerek yok sadece ekonomiyi düzeltsin bir vatandaş olarak istediğimiz bu hergun yeni bir zam haberiyle uyaniyoruz beğenmediğiniz ecevitten ne farkınız kaldı oda böyle zam yapıyordu sizde

Yanıtla . 16Beğen . 6Beğenme 04 Ocak 11:58