Şehirden 17 Ağustos mesajları

Şehirde bulunan kurum kuruluşlar, STK'lar ve siyasiler 17 Ağustos Depremi için anma mesajı yayımladı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Şehirden 17 Ağustos mesajları
Şehirden 17 Ağustos mesajları
+6
Haber albümü için resme tıklayın

SERDİVAN BELEDİYE BAŞKANI YUSUF ALEMDAR'DAN 17 AĞUSTOS MESAJI

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 17 Ağustos Marmara Depremi'nin yıl dönümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Başkan Alemdar mesajında; “Marmara depreminin üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen her 17 Ağustos’ta içimizi derin bir yasa boğan felaketin acı bilançosu ile karşı karşıya geliyoruz. Binlerce hemşerimizin vefatına, bir o kadar hemşerimizin yaralanmasına ve üç yüz binden fazla konutun hasar görmesine neden olan depremin acılarını hala yüreğimizde hissediyoruz.17 Ağustos depremini unutmamakla beraber, yaşadığımız tarifsiz acıların bir daha yaşanmaması için tedbirlerimizi artırmalıyız.

Bizler de bu kapsamda Serdivan Belediyesi Mobil Afet Aplikasyonu’nu teknolojik gelişmelere paralel olarak geliştirdik ve yenilemeye de devam ediyoruz. Tüm vatandaşlarımızdan isteğimiz bu uygulamamızı telefonlarına yüklemeleri. İnşallah böyle bir şeye ihtiyaç duymayız ama olduğu zaman da süratle hareket edebilmemiz için lütfen siz de ‘Sonra Değil Şimdi’ diyerek tedbir için ilk adımı atın diyoruz.

Bu vesileyle 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. İnşallah bir daha böyle bir acı yaşanmaması umuduyla onları asla unutmayacağımızı dile getirmek isterim. Deprem Şehitlerini yâd etmek üzere tüm vatandaşlarımızı 17 Ağustos 2023 Perşembe günü saat 10.30’da Serdivan Deprem Şehitliği’nde gerçekleştireceğimiz anma programına davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Şehirden 17 Ağustos mesajları

AK PARTİ SAKARYA İL BAŞKANI YUNUS TEVER'DEN 17 AĞUSTOS MESAJI

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İl Başkanı Tever: “24 yıl önce meydana gelen ve asrın felaketi olarak adlandırılan Marmara Depremi, milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Ülkemiz için büyük bir felaket olan Marmara depreminde, binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, on binlerce vatandaşımız yaralanmış ve evsiz kalmıştır. Geçen yıllar yaraları sarsa da, ne acılarımızı azalttı ne de kaybettiklerimizi unutturdu. Bundan sonra geçecek yıllar da asla unutturmayacaktır.

Bu süreçte devletimiz, maddi kayıpları telafi etmiş, gerekli birçok yasal düzenlemeleri hayata geçirmiş ve şehirlerimizin alt ve üst yapılarını yenilemiştir. Ancak giden canları geri getirmek mümkün olmadığı gibi her zaman depreme ve doğal afetlere karşı daha duyarlı ve bilinçli olmamız gerçeğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte hala yapılacak çok şey olduğu gerçeğini de kabul etmek zorundayız. Deprem gerçeğine karşı toplum olarak her zaman hazır olmamız gerektiğini asla unutmamalı, yapı stoklarımızı sürekli denetime tabii tutmalı ve kentsel dönüşümün devam etmesi için cesur adımlar atmayı hep birlikte sürdürmeliyiz.

Şüphesiz ki ülkemiz, dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizi derinden sarsan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde binlerce vatandaşımız enkaz altında kaldı, milyonlarca vatandaşımızın evi hasar gördü ve yıkıldı. Burada da üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hükümetimiz, 11 vilayetimizin tamamında ihya ve inşa çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. TOKİ’miz başta olmak üzere ilgili bakanlıklarımız ve kuruluşlarımız bölgenin yeniden inşa sürecinde öncü rol oynuyor. Binalar hızla yükseliyor. Kasım ayı itibariyle yapımı tamamlanan konutların teslimatı gerçekleşecek. Devletimizin amacı bir yıl gibi kısa bir sürede 319 Bin deprem konutunu vatandaşına teslim etmek olacak. Bölgede toplam 650 Bin konut inşa edilecek. Depremden korunmanın birincil yolu riskleri azaltmaktır. Riskli yapılarımızın dönüşümü, ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmaları hayati önem arz etmektedir. Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşlarımızın, yerel yöneticilerimize yardımcı olması gerektiği ve dönüşüm projelerinin en önemli unsuru vatandaşlarımızın rızası olduğunu asla unutmamalıyız.

Geçmişte yaşanan depremin günümüzde ve gelecekte de yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Burada en önemli husus, depremle yaşayabilmeyi öğrenmek, yapı stoklarımızı, evlerimizi ve işyerlerimizi depreme dayanıklı hale getirmektir. Yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojinin imkânlarını kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımız ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman depreme hazırlıklı olmamız ve yaşanan bu büyük acıdan ders çıkarmamız gerekmektedir.

25-30 yıl aralıkla şehrimiz deprem görüyor. Bu tabloya baktığımızda yeni bir depremin yaklaştığını hepimiz söyleyebiliriz. Depremi unutmamak ve hazır halde bir şehir olmak için çalışmalarımızı gündemden düşürmeden sürdürmeliyiz. Depremin zararları üzerinden Sakarya’da çok ciddi çalışmalar yapıldı, kararlar alındı. Sakarya’da yatay mimarinin çok güzel örnekleri uygulandı ve uygulanmaya devam ediliyor. Sakarya’nın yaşadığı deprem tecrübeleri dikkate alındığında daha güvenli olan ve insan fıtratına da daha uygun olan yatay mimarinin önemi gün gibi ortaya çıkıyor. Türkiye’de çok fazla plan yapılır fakat uygulamaya gelince sınırlı kalır. Biz deprem gerçeğini göz önünde bulundurarak şehir olarak planlarımıza sadık kaldık. Şehir olarak en büyük hazırlığımızın da bu olduğunu düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; böyle bir felaketin ve acının şehrimizde ve ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da tekrar tekrar başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

Şehirden 17 Ağustos mesajları

AKYAZI BELEDİYE BAŞKANI BİLAL SOYKAN'DAN 17 AĞUSTOS MESAJI

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, 17 Ağustos 1999 depreminin 24’üncü yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

"17 Ağustos’u unutmadık unutmayacağız"

Asrın felaketi olarak adlandırılan depremin acılarının hala çok taze olduğunu ifade eden Başkan Soykan, “Bu büyük felaketi unutmadık unutmayacağız” dedi.

17 Ağustos 1999 depreminin tarih sayfalarında Türk Milletinin yaşadığı en acı felaketlerden bir tanesi olarak yerini aldığını ifade eden Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan açıklamasında, “Millet olarak tarihimizin en acı günlerinden bir tanesini yaşadığımız 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 24 yıl geçti. Depremden en çok etkilenen şehirlerden olan Sakarya’mızda acılarımız hala çok taze. ‘Sesimi duyan var mı’ sözü hiçbir Sakaryalının hafızasından silinmiyor. Binlerce insanımızın vefatına, bir o kadar insanımızın da yaralanmasına neden olan depremin acılarını hala yüreğimizde hissediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Soykan, “17 Ağustos depremini unutmamakla beraber, bu acıların tekrar yaşanmaması için tedbirlerimizi artırmalıyız. Deprem kuşağında olan bölgemizde afet bilincini oluşturmalıyız. Devletimiz birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirdi ve kentsel dönüşüm adına önemli adımlar atıldı. Ancak hala yapılacak çok şey var. Kentsel dönüşüm konusunda cesur adımlar atarak yapı stoklarımızı sağlamlaştırmalıyız. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıma sebep olan deprem bu gerçeği bir kez daha yüzümüze vurdu. Depreme karşı bir an önce hazırlıklı hale gelmemiz gerekiyor. Bu vesileyle 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Şehirden 17 Ağustos mesajları

SAKARYA TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA GENÇ'İN 17 AĞUSTOS MESAJI

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 24. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Mustafa Genç, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 24. yılında yaşanılan acıların unutulmadığını söyledi.

Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Genç büyüklüğü ve etkilediği alan açısından yüzyılın en büyük depremlerinden biri olan 17 Ağustos 1999 depremi üzerinden 24 yıl geçtiğini belirterek “Yaşanan depremler ve en son zihinlerimize kazınan 6 Şubat deprem afeti, afetlerin etkilerini en aza indirecek koşulları oluşturmak ve bir an önce kalıcı tedbirleri almamız konusunda harekete geçmemiz gerektiğini göstermiştir.” dedi.

"En çok hasar alüvyonlu taban arazilerinde oluşuyor"

Başkan Genç açıklamasının devamında “Deprem bir doğa olayıdır ve önlememiz mümkün değildir. Ancak, yaşanılan depremlerin birer afete dönüşmesini engellemek bizim elimizdedir. Artık deprem olursa ne yapalımdan çok deprem olmadan ne yapmalıyız zihniyetiyle hareket etmeliyiz. Afet ve risk odaklı planlamalarla depremlere karşı hazırlıklı olmalıyız. Yaşadığımız depremlerde en çok hasarın alüvyonlu taban arazilerinde oluşması en yıkıcı etkilerin bu bölgelerde meydana gelmesi bir rastlantı değildir. Tarım potansiyeli yüksek toprakların yapılaşma açısından zayıf karakter gösterdiği yer seçimiyle depremin yıkıcı ilişkisini açık olarak ortaya koymaktadır. Yaşanan acı ve kayıplardan gerekli dersleri çıkarıp bundan sonraki süreçte önlemlerimizi almalıyız. Allah’tan milletimize bir daha böyle acılar yaşatmamasını diliyor, depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Şehirden 17 Ağustos mesajları

SAKARYA İNŞAAT VE YAPI MALZEMELERİ SEKTÖR KURULU BAŞKANI HÜSEYİN AKYILDIZ'IN 17 AĞUSTOS MESAJI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Hüseyin Akyıldız 17 Ağustos 1999 Depremi münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

"Bir daha ayağa kalkamaz denilen yerden ayağa kalkan şehir Sakarya"

Başkan Hüseyin Akyıldız, “Büyük Marmara Depreminin üstünden geçen 24 yıl, dile kolay. Acısı ve korkusu hala yüreğimizde yankılanan, İzmit’te, Adapazarı’nda, Gölcük'te, Yalova’da, İstanbul’da ve Bursa’da binlerce insanımızın ölümüne, kentlerimizin yıkılıp harap olmasına sebep olan Büyük Marmara Depremi 17 bin 480 canı aldı aramızdan. Geriye o anın korkusu ve sevdiklerini kaybetmiş, işlerini kaybetmiş vatandaşlarımız kaldı. Hepimizin sevdiklerinin ve bu depremde hayatını kaybedenlerin mekânı cennet olsun.

‘Aynı zamanda 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen 10 Şehrimizi doğrudan etkileyen Asrın Felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş Depreminde ölenlere Allah’tan rahmet, kalanlarına baş sağlığı dilerim.’

Deprem Türkiye’nin en büyük gerçeklerinden biridir ve ülkemizin neresinde olursa olsun sürpriz olmayacak bir afettir. Her an olması mümkün olan bu doğa olayına hep birlikte hazır olmalıyız. Bunun için bugün yapmamız gereken; geçmişte yaşadığımız felaketlerden ders alıp günümüzde ve gelecekte aynı sıkıntılarla karşılaşmak zorunda kalmamamızdır. Bu sebeple hepimizin, mevcut yapılarımız için atılması gereken birinci adım “Bina Deprem Dayanıklılık Testi’ni’’ yaptırmamızdır.

Yeni yapılacak olan yapılar, bilim, teknik ve mühendislik ilkeleri doğrultusunda yapılmalıdır. Planlama ve tasarım aşamasından yapının kullanıma açılmasına kadar tüm süreçlerin mesleki yeterliliğe sahip mühendisler tarafından yönetilmesi ve denetlenmesidir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, deprem öncesi alınacak önlemlerin deprem riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır. Unutulmamalıdır ki, depremi afet olmaktan çıkaracak olan tek yol, deprem yaşanmadan önce alınacak önlemlerde saklıdır.

24 yılın ardından Marmara Depremi sonrası Sakarya hem maddi hem de sosyal açıdan ciddi zararlar gördü. Ülkemizin her bir bireyi üzerine düşeni yaparsa bu tarz felaketlerin yaratacağı etkinin en azından azalmasını sağlamış oluruz. Sadece bireysel olarak kendimiz için değil ailemiz ve sevdiklerimiz ve tüm ülkemiz için de hayati önem taşıyan bu konunun üzerinde durup, sorumluluk sahibi olarak, bilinçli şekilde hareket etmeliyiz.”

Uzmanlar önümüzde Marmara Depreminden daha büyük bir deprem olduğu düşüncesinde hemfikirdir. Bu süreçte herkes elini taşın altına koyarak önlemini almalı, hazırlığını yapmalı. Ecel gibi doğal afetlerin de ne zaman geleceğini kimse tam olarak bilemez. Sonrasında üzülmektense, şimdiden hazırlanmak Türk Halkı olarak bu konudaki birinci önceliğimiz olmalıdır.

Bu vesileyle hem 17 Ağustos 1999 hem de 6 Şubat 2023 tarihinde depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.’’ dedi.

Şehirden 17 Ağustos mesajları

SASİAD BAŞKANI BİRLİK'TEN 17 AĞUSTOS MESAJI 

SASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Tamer Birlik, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Birlik mesajında, 24 yıl geçmesine rağmen acılarını ilk günü gibi hissettiklerini söyledi.SASİAD Başkanı Birlik’in 17 Ağustosmesajı,Üzücü depremin ardından 24 yıl geçmesine rağmen hala acısını ilk günkü gibi hissettiğini söyleyen Sakarya Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Tamer Birlik;

“24 yıl önce meydana gelen ve asrın felaketi olarak adlandırılan sadece Sakarya’mızı değil bütün Marmara’yı etkileyen 17 Ağustosta yaşanan depreminin acısı halen devam etmektedir. Acıların aynı tazelikle ülkemizi sarsan ve vatandaşlarımızın hayatını derinden etkileyen 17 AğustosMarmara Depremi’nin yıl dönümünde bir kez daha hüznü ve acıyı kalplerimizde hissediyoruz.Bu acıları bir daha yaşamamak için özellikle bölgemizin deprem kuşağı üzerinde olduğunu unutmamalı, depremle yaşamayı öğrenmeli ve her an depreme hazırlıklı olmalıyız. ‘Deprem öldürmez, bina öldürür' gerçeğini unutmamalıyız. Canımızın, malımızın ve binalarımızın güvenliği için plansız ve kaçak yapılaşmadan kaçınmalı, deprem yönetmeliğine uygun hareket etmeliyiz. Çünkü deprem değil, alınmayan önlemler büyük acılar yaşatır. Bu duygu ve düşüncelerle, 17 Ağustosta yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Allah’tan rahmet ve hasretle anıyor, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.” dedi.

Şehirden 17 Ağustos mesajları

SAKARYA BAROSU BAŞKANI AVUKAT İLKNUR EBİZ YILDIZ'DAN 17 AĞUSTOS MESAJI

Ülkemizin aktif deprem kuşağında olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Yıldız, “Ülkemizde özellikle son bir yılda başta 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler olmak üzere birçok ilimizde depremler meydana geldi. Bu nedenle her an deprem olabileceğini düşünerek hazırlıklı olmalıyız” dedi.
Yıldız, “Depremlerde yitirdiğimiz tüm canlara hala içimiz yanıyor. 17 Ağustos’tan bugüne geçen 24 yılda her yıl kaybettiğimiz canlarımıza rahmet dilemekten öte neler yapıldı? Rahmet dilemekten öte daha çok şey yapılmalıydı. Tabii ki rahmet dilemek, yitirdiğimiz canları iyilikle anmak gerekir ama yeni canlar kaybetmemek için, gerekli tedbirlerin alınması için elimizden gelenin fazlasını yapmak zorundayız. Şehrimiz ve diğer kentler için bilimsel olarak yapılması gerekenlerin ne kadarı yapıldı, ne kadarı eksik kaldı? Bunu ciddiyetle sorgulamak gerek diye düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm Sakarya için olmaz ise olmaz ve bilimin emri ancak geçen 24 yıla rağmen sorunun çözümü için atılan adımlar bir nebze önemli ama yeterli değil. Bize göre tüm süreçlere ivedilikle müdahale edilmeli.

Bu nedenle kamu otoritesi, şehrimizi depreme hazırlıklı, kentin yapı stoğunu depreme dayanıklı hale dönüştürmek için hemen şimdi var gücüyle gayret göstermelidir.

Olası bir deprem için karar vericilerin ve yerel yönetimlerin birinci önceliği depreme hazırlık olmalı; afet öncesi, sırası ve sonrası her şey planlı ve kriz yönetimini tek bir aksaklık yaşanmayacak şekilde programlamak olmalı. Depreme hazırlıklı olmak için diri fay hatları üzerinde yapılaşmaya asla izin verilmemelidir.

Yerel jeolojik koşullara uygun olmayan inşaat teknikleri ve yapı inşaasına müsaade edilmemelidir. Mevcut deprem yönetmeliğine uygun olmayan ve bina mühendislik ömrü tamamlanmış binalar ile ilgili dönüşüm süreci ivedilikle harekete geçirilmelidir. Yine iskan sonrası kullanım hataları nedeniyle binaların statiğine olumsuz etkilerin buna dair müdahalenin önüne geçilmelidir.

6 Şubat tarihindeki depremler bizlere hazırlığın ve tedbirin bir kez daha ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu nedenle Sakarya Barosu olarak şehrimizi yöneten kamu otoritesini kullanan tüm yetkililere hukuki ve vicdani sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz."

Şehirden 17 Ağustos mesajları

SAKARYA GENÇ GİRİŞİMCİLER VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ BAŞKANI ZAFER BEKDEMİR'İN 17 AĞUSTOS MESAJI

“Milletçe en kara gecelerimizden birini yaşadığımız, derin bir şekilde sarsıldığımız ve acı kayıplar verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 24 yıl geçti.

17 Ağustos depremi, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini çok acı bir şekilde hatırlatmıştır. Geçen 24 yıl içerisinde deprem ülkesi olduğumuzu defalarca daha hatırladık ve acı kayıplar verdiğimiz bir felaketi daha 6 Şubat’ta 11 ilimizin etkilendiği Kahramanmaraş merkezli depremde yaşadık. Meydana gelen depremler, ülkemizde yaşanan afetlerin ilki değildi ve sonuncusu da olmayacak. Zaman içerisinde yaşanan farklı ölçekli depremler bunu açık bir şekilde göstermektedir. Depremler sonuçları itibariyle büyük afetlerdir, ancak gerekli önlemler alınırsa yaşanan kayıpların önüne geçilebilir. 

Daha büyük çaplı depremlerin olmamasını temenni ederek, yaşanabilecek en kötü durum karşısında bile hazırlıklı olmalıyız. Geçmişte yaşanan büyük acılardan ders çıkararak bilgi, birikim ve teknolojinin imkânlarını kullanarak gerekli tedbirleri almalıyız. Unutulmamalıdır ki; deprem değil, bilinçsizlik ve tedbirsizlik öldürür.

Bu düşüncelerle 17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyor, aynı acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum.” 

Şehirden 17 Ağustos mesajları

16 Ağu 2023 - 17:45 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Haber Merkezi

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 12.031.731 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

01

Serdivanlı54 - Hizmet nedir biliyor musunuz Sakarya'nin Arifiye ilçesinde Türkiye'nin her yerine giden trenlerin geçtiği gar var zaten burası ugandada değil. Tren garı . Mithatpaşa garı fasa fiso bunların tamamının zaten kaldırılması gerekiyor arifiyede E5 in altından sehrin girişi olarak Maltepe ile 32 evler arasından başlayıp Altınova donatım şehir merkezi olacak şekilde duble yol açarak şehir trafigi rahatlatılmali yeni yeşil alanlar kazandırılmali. Hendek Serdivan /Geyve karasu raylı sistemle donatilmsaliki hizmet olsun..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 08:57