Sakarya için olmazsa olmaz! Bu uygulama inşaat maliyetlerini yüzde 5-10 artıracak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin zemin sıvılaşması olan yerlerde çözümleme yapılmadan bina yapılamayacağını açıklaması Sakarya'da dikkatleri bu konuya çekti. Büyük kısmında sıvılaşma görülen Sakarya için değerlendirmede bulunan Yüksek İnşaat Mühendisi İlker Ergül, zemin iyileştirmesi için "Sakarya için olmazsa olmaz" derken, bunun inşaat maliyeti ve yapım sürecine etkilerini de yorumladı

Merve Topal
Merve Topal Tüm Haberleri
Sakarya için olmazsa olmaz! Bu uygulama inşaat maliyetlerini yüzde 5-10 artıracak
Sakarya için olmazsa olmaz! Bu uygulama inşaat maliyetlerini yüzde 5-10 artıracak
Video için play'e tıklayın

MEDYABAR.COM - Merve Topal ve Özkaya Kaya’nın haberi

17 Ağustos 1999 depremiyle yıkılan Sakarya'daki yapı stoku, zemin durumu ve yeni binaların yapım teknikleri; 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeniden gündem oldu. 

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, fay hatlarına tek bir yapı yapılmayacağını söyledi. Özhaseki açıklamalarına “Bunda tavizimiz yok. İmar planlarına işliyoruz. Bu konuda eş-dost devreye girse de hatırlı eşraftan insanlar devreye girseler de ağalar paşalar devreye girseler de taviz yok, yapılmayacak. İkincisi zeminde sıvılaşma olan yerlerde de yapı yapılmayacak, sonra zemin etütleri yapılmadan buna uygun statik çözümlemeler ortaya konmadan da yapı yapılamayacak asla ve bir de sıfır tolerans dediğimiz bir döneme geçiyoruz” diye devam etti.

MEDYABAR da büyük bölümünde zemin sıvılaşması görülen Sakarya'nın bu yeni uygulamadan nasıl etkileneceğini soruşturdu. 

Aynı zamanda SATSO 18. Meslek Komitesi (Mimarlık-mühendislik hizmetleri) başkanı olan İnşaat Yüksek Mühendisi İlker Ergül, yakında uygulanacağı açıklanan zemin iyileştirmesi zorunluluğu için “Bu uygulama olmazsa olmaz bir uygulamadır” dedi.

Sakarya için olmazsa olmaz! Bu uygulama inşaat maliyetlerini yüzde 5-10 artıracak

 “Kaçak yapılara taviz verilmiyor” 

İmar mevzuatına göre fay hatlarının olduğu yere imar planları ve yapı yapılamaz diyen İlker Ergül, “Bakanın yaptığı açıklama şu an zaten kanunen de geçerli bir durum. İmar mevzuatına göre fay hatlarının olduğu yere imar planları ve yapı yapılamaz. Kaçak yapıların yapılmasından taviz verilmeyeceğini vurguladığını düşünüyorum” dedi.

“Zemin sıvılaşması büyük bir tehlike”  

Zemin sıvılaşmasının büyük bir tehlike olduğunu dile getiren Ergül, “Zemin sıvılaşması Türkiye’de 1999 depremiyle ortaya çıkmış ve öğrenilmiş bir konu. Bu konu, bu depremde daha iyi anlaşıldı. Zemin sıvılaşması olduğu yerde zemini iyileştirmeden yapı yapılmaması düşünülüyor. Zemin iyileştirmesi; bina yapmadan önce zeminin sıvılaşmasını engellemek amacıyla çeşitli yöntemlerle zeminin daha sağlam hale getirilmesidir. Bu olmazsa olmaz bir uygulamadır. Zemin sıvılaşması deprem açısından çok büyük bir tehlike oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

“Maliyet artacak ama güvenli yapılarda yaşayacağız”  

Bu uygulamadan asla vazgeçilmemesi gerektiğini söyleyen İnşaat Yüksek Mühendisi İlker Ergül, “Maliyetlerde biraz artışlar olabilir. İnşaat maliyetlerinde yüzde 5 ile yüzde 10 arasında artış söz konusu olabilir. 1999 depreminden sonra imar kat sayımızı 3’e düşürdük. Kat sayısında bir değişiklik olmayacak. Maliyette biraz artış olacak ama çok daha  güvenli yapılarda yaşamış olacağız. Zemin iyileştirmesi Sakarya için olmazsa olmaz bir kuraldır. Bu uygulamadan da asla vazgeçilmemelidir” dedi.

“İnşaat yapım süreci gecikebilir”  

İnşaat yapım sürecinin biraz gecikebileceğini söyleyen İlker Ergül, “İnşaatın yapım sürecinde imalatta çok büyük bir zaman kaybına sebebiyet vermez. Sadece ruhsat işlemlerinde ilave süreye sebep olabilir. Birkaç aylık bir gecikmedir bu. Güvenlik için de çok önemli gecikme değildir” ifadelerini  kullandı.

“Envanter çalışması rafa kaldırılmamalı”  

Envanter çalışmasının önemine değinen Ergül, “Sakarya’da envanter çalışması sonlandıysa bir an önce teknik odalarla bir araya gelip yapılması gerekenler tespit edilip çalışmalar yapılmalıdır. Envanter çalışması yapılıp rafa kaldırılamamalı. Sivil toplum kuruluşlarıyla beraber, mimarlar odası, inşaat mühendisleri odası ve plancılar odasıyla hep birlikte Sakarya için deprem hazırlık planı geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Depremlerde yaşadığımız acılardan kurtulamayacağız gibi” 

Bizim deprem hazırlık için yapmamız gerek çok şey var diyen İlker Ergül, “Bunlardan bir tanesi müteahhitlik yasası. Yapı denetim yasası. Şantiye şefi yönetmeliği. Bunların her biri düzeltilmediği müddetçe uygulamada bu tip kusurlardan kurtulamayacağız. Depremlerde yaşadığımız acılardan kurtulamayacağız gibi gözüküyor” sözlerini dile getirdi.

Sakarya için olmazsa olmaz! Bu uygulama inşaat maliyetlerini yüzde 5-10 artıracak

“Teorik kısımlar iyi, uygulamada açık kapılar var”  

Uygulamalarda açık kapıların olduğunu söyleyen Ergül, “Kanunlarımızın teorik kısımları çok iyi ama uygulama kısmında açık kapılar var. Bunlardan bir tanesi yapı denetim yasası. Yapı denetim firmaları şirket bazlı çalışıyor. Şirketlerin amaçları ve maksatları en az maliyetle maksimum karı sağlamaktır. Dolayısıyla yapı denetim şirketleri maliyetlerini düşürmek için emekli personel çalıştırabiliyorlar. Dolayısıyla yapı denetim işi artık şirketlerde değil, benim düşüncem, mahkemelerde bilir kişilik gibi devletin atadığı özel denetim yetkililer tarafından yapılması lazım” dedi.

“Müteahhitlik yasası elden geçirilmeli”  

Herkesin müteahhit olmaması gerektiğini söyleyen İlker Ergül, “Müteahhitlik yasasının elden geçirilmesi lazım. Herkes müteahhit olmamalı. Bu ülkede herkes müteahhit olduğu müddetçe bu sektörü hangi kanun değiştirirse değiştirsin, bir ayağı olmadığı zaman sektör hiçbir zaman düzelmeyecek” ifadelerini kullandı.

22 Ağu 2023 - 17:00 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Mahreç  Merve Topal ,  Özkaya Kaya

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.672.730 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

14

Tengri Türkü Korusun - Değerli yorum ve onerilerin için teşekkürler İlker bey, ancak insana verilen değer ile doğru orantılı önlemler sinsilesi her zaman ki gibi yetersiz kalıyor.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 15:28
13

Doğan54 - üç kattan fazlasına müsaade yok deniyor... neye göre kime göre.... sakarya da beş kat hasarlı binası olan bu binayı yıkıp yerine tekrar beş kat yapabiliyor , kamu sekiz kat bina yapabiliyor... nerede var derseniz. Geyve de üç kat sınırlaması var fakat öğrenci yurdu sekiz kat yapıldı. kamu hastaneleri beş kat vs. örnekler çok bu kanunlar gariban vatandaşa işliyor.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 13:00
12

Sakaryali54 - Zemini sağlam yere yapılırsa, iyileştirmeyede gerek kalmaz...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 12:20
11

İş Makinesi - İnşaat mühendislerinin bir kısmı inşaat maliyetinden habersiz. Üç katlı binaya fore kazık isteyen mühendis maliyetin yüzde 5-10 artacağını söylüyor maliyet en az yüzde 25 artar. İnsandan kıymetli mi derken daire alamayan binlerce aile perişan fakir olarak kahrından ölüyor. Kaç tane deprem yönetmeliğine göre yapılmış bina yıkıldı sakarya da yok çünkü deprem yönetmeliği yoktu. Komşum altı garaj tek kat ev yapıyor 80 cm blok beton radyal temel istediler. Bunu isteyen mühendise itiraz edince içini dolgu yapacaktın ben kütle beton istedim ne farkeder diyor. Dolgu ile beton maliyetinden haberi yok. Diyeceğim şu asla yıkılmayacakmış gibi yapmaya gerek yok binanın 1000 sene ömrü olsada 50 yıl sonra kimse beğenmiyor. Deprem de yıkılmayacak ucuz inşaat mühendisliği lazım.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 23 Ağustos 11:20
10

Atilla - Laf ola başka bir şey değil yapılan açıklamalar. Korucuk Araştırma Hastanesi yakınlarında bir bina yüzlerce yıldır yatağında akan hatta geçmişte köyün suyu da oradan basılıyormuş, dere üzerine tamamen mesnetsiz ,kayıtsız , izinsiz bir şekilde gelişigüzel büz döşeyerek üzerine binayı oturttular. Düşünebiliyor musunuz 22 dairelik binanın altında 800 lük büz ve içinden yaz kış akan dere ,üstünde de insanlar. Hatta o su büzün etrafından kendi yatağını da oluşturup, binanın altını oymaya devam ediyor.

Valilik Yapı denetim belediyeye yönlendirdi, belediye de SASKİ ye yönlendirdi şikayeti, yani körler sağırlar birbirini ağırlar. Ha bir de İmar müdürü arkadaş benden önce ki arkadaşlar ruhsat vermiş, şimdi onlardan kimse yok dedi, bende onlar yok ama bina orada dedim ama pek ilgilerini çekmedi.

Herhalde olası bir Sakarya depreminde zaten binlerce insan ölecek, varsın 22 dairede de göz göre insanlar ölsün diye düşünmüş olabilirler. Ha bir de neden daha önce bilgi vermemişim fırçası da yedik arada.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 09:15
09

Deli Demir - maliyet insan hayatında değerli mi. artarsa artsın.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 08:55
07

Haydar - Bu kurallara Trabzonlu müteahhitlerde dahil mi

Yanıtla . 29Beğen . 1Beğenme 22 Ağustos 23:28
06

Teknikadam - Evet sayin baskan dediklerine aynen katiliyorum fay hattina yakin yerlere asla yapi yapilmamali imar affiyla ilgili taviz verilen yapilarin hepsinin incelenmesi birde muteahhitlille ilgili olarak hicbir ogrenim bilgisi olmayan kisilerin muteahhitlik yapmamasi yada yapanlarinda bilgi ve becerileri icin bir sinav yada kurslar olmali

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 22 Ağustos 23:02
05

Sakaryali54 - Zemini sağlam olan Yenikent bolgesine gelin,kafanız ve içiniz rahat olsun..

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 22 Ağustos 22:06
04

Psikolojik Deli - Yerel seçimler yaklaşıyor,yine imar barışı reklamlarını izlemeyelim televizyonlarda.

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 22 Ağustos 20:20
03

Biz - Ne kadar ayıp ya bize denir mi.. kandırıldığını hissettirmek nedir... Bu kadar mıydı.... Yüzde 5 10 maliyetle oluyordu da yapilanlar ne olacak..

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 22 Ağustos 19:11
02

İmariye - Erenler belediyesine gelin.hatır gönül ilişkisi içerisinde istediğiniz yere izin alın ruhsat kestirin.inşaat daha yarımken bile iskan (yapı kullanma izni ) alabilirsiniz.

Yanıtla . 21Beğen . 4Beğenme 22 Ağustos 18:06
08

Adamm - @İmariye 02 nolu yoruma cevabı: Canı yanan bilir.bu konuda yeni başkanımız Rahmi beyin daha dikkatli olacağına inanıyoruz.

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 23 Ağustos 07:36