Sendika'dan "Üniversite çalışanları yok sayıldı" çıkışı

SAÜ İdari Personel Sendikası isteklerini duyurmak için bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi İdari Personel Sendikası, seslerinin duyurmak ve isteklerini açıklamak için bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Sendikanın gerçekleştirdiği basın açıklaması şu şekilde:

"TOPLU SÖZLEŞMEDE ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI YOK SAYILMIŞTIR"
2024-2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşmede Üniversitelerde yetkili olduklarını söyleyen Milli Eğitim sendikaları Üniversite İdari personellerinin neredeyse hiçbir sorununa çözüm üretememiş ve toplu görüşmede üniversite idari personel çalışanları yok sayılmıştır.
"Üniversite çalışanları 1 ekimi meclisin açılmasını bekliyor"
1 Ekim 2023 tarihinde Meclis açılacaktır. Meclisin ilk gündem maddeleri içerisinde Üniversite İdari Personelinin Tayin – Nakil ve Yükseköğretim Tazminatı sorunu olmalıdır. Çünkü ne YÖK ne de çalışma Bakanlığı bu sorunun çözümüne yönelik çalışma yapmamaktadır.
Toplu Sözleşmede 2 dönemdir karar altına alınmasına rağmen çözüm üretilememiştir. Rektörlerden çekinen YÖK’ün bu konuda çalışma yapmayacağı anlaşılmıştır. Bu sorunun çözüm merci TBMM’dir.
Toplu Sözleşmede de maalesef idari personelin yok sayıldığı yıllardır çözüm bekleyen büyük mağduriyetlere neden olan sorunlarına yer verilmemiştir. "Rektör Dostu YÖK" , " sadece Öğretmen Dostu Sendikalar" kol kola vererek Sakarya Üniversitesinde yaklaşık 1100 Türkiye genelinde 150 bin Üniversite İdari Personeline sırt çevirmişlerdir.
Tek ümidimiz Oy verip seçtiğimiz Sakarya Milletvekilleri ve diğer vekillerin bu mağduriyetlerimize dur diyecekleri TBMM kalmıştır. Aşağıdaki taleplerimiz Sakarya Milletvekilleri Ali İnci, Çiğdem Atabek Erdoğan, Muhammed Levent Bülbül ve Ümit Dikbayır’ın Meclis E-Posta adreslerine destek olmaları için iletilmiş olup diğer 4 Milletvekilimizin E-posta adresleri TBMM internet sitesinde kamuya açık bilgi olarak paylaşılmadığından gönderilememiştir.
Tayin Nakil Hakkımızı, Yükseköğretim kurumunda çalışmamızın gereği olan Yükseköğretim ve Kuruluş Geliştirme Tazminatlarından idari personelinin de faydalanmasını sağlayacak maddelerin bir an önce meclis gündemine gelmesini talep ediyoruz.

Sendikanın basın açıklamasında yer alan istekler ise şu şekilde;

1- Üniversitelerde Görev Yapmakta olan Üniversite İdari Personelinin ( GİH, THS, YHS, SHS) Tayin Nakil Hakları Kanayan yaradır. Bu Hak İnsanlık ve Yaşam Hakkıdır. Çözümü için Rektörlerin İnisiyatifinde olmayan acil Yönetmeliğin hazırlanarak yürürlüğe konulması,
2- Üniversitelerde görev yapmalarına rağmen bu kurumlarda verilen hiçbir ödenek ve tazminattan faydalanamayan Üniversite İdari Personelinin Yüksek Öğretim Tazminatından ve Geliştirme Ödeneğinden faydalanmasının sağlanması,
3- 1. Dereceye gelen tüm kamu personeline 3600 ek gösterge,
4-Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması,
5- ÖSYM ve MEB Sınavlarında Salon Başkanı ve Gözetmen olunmasının önündeki engeller kalkmalı,
6- Üniversite İdari Personeli için sürgün maddesi olarak kullanılan Geçici Görevlendirme 13-b/4 maddesi tamamen kaldırılması,
7- Üniversitelerde görev yapan idari personelin liyakat ve hizmet esasına bağlı şekilde kurum içerisinde görevde yükselmelerinin ve farklı unvanlara geçişinin önünün açılması için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının bir merkezde belirli periyotlarla en fazla 2 yılda bir yapılmalıdır. Ve “Uzman Yardımcılığı” “Uzmanlık” kadrolarının Bakanlıklarda olduğu gibi Üniversitelere de tahsisi sağlanarak İdari Uzmanlıkların önü açılmalıdır,
8- Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanı, Şube Müdürü, Fakülte Sekreteri v.b kadrolara Üniversitelerde görev yapmamış personellerin hülle yoluyla atanması veya Akademik Personelden 2547 SK 13/b-4 maddesiyle yapılan geçici görevlendirmeler ve vekaletler derhal kaldırılmalı,
9- Üniversiteler de yer alan lojmanlardan Üniversite İdari Personeli için sadece % 10 -15 lojman ayrılmaktadır. Üniversitelerde Devlet Memuru olarak en düşük maaşı alan ve lojmana ihtiyacı olan kısmın Üniversite İdari Personeli olmasına rağmen bu haktan faydalanmak neredeyse imkânsız duruma gelmektedir. Bu oran artırılmalıdır. Lojmanlar Akademik ve İdari Personel Sayısına göre eşit orantılanmasının önündeki engellerin kaldırılması, Sendikamız üniversite idari personelinin ilk ve tek temsilcisi olarak bugüne kadar bu alandaki bilgi birikimi, çabası, mücadelesinin heba olmasın.
Üniversite İdari Personeli Sahipsiz kalmasın Bu yüzden çıkarılan %2 garabeti ile ilgili hem hukuki, hem sosyal medyada hem de eylemsel olarak alanlarda mücadelemiz devam etmektedir. Bugüne kadar hiçbir idari personel arkadaşımızı bu mücadelede geride bırakmadık.
Öğretmen Sendikaları ne yapıyorsa daha fazlasını yaptık (Görevde Yükselme sınavında sadece kitap dağıttılar. Biz kitap, sınav, ders, portal ne gerekiyorsa yaptık/ promosyon dağıtıyorlarsa daha fazlasını dağıttık. / Kendi temsilcileri ile geziyorlarsa biz üyelerimizle ve aileleriyle geziler, etkinlikler düzenledik vb ).
Bu zor günlerde yanımızda olan olacak arkadaşlarımız müsterih olsun %2 garabeti mahkemeden dönecek o zaman öncesinde yanımızda olan arkadaşlarımızın vefakarlığının karşılığını daima hatırlayacağımızı ifade ederek tüm idari Personellerimizi sendikamıza bekliyoruz.

29 Eyl 2023 - 15:00 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.199.203 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Medyabar Takipçisi - Anlaşılan medyabar ünlersen sendikasını destekliyor. 10 günde 3 haber.

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 30 Eylül 17:07
03

Bir Bilen - @Medyabar Takipçisi 02 nolu yoruma cevabı: Niye sendika basın bildirisini yayınlamak sendikayı destekmi oluyor? niye rahatsiz oldun.Sende karşı sendikadasın galiba

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 30 Eylül 19:08
01

Abuzer Dayi - Bu kadar çok talepte bulunursanız taleplerinizin hepsi güme gider. Şu aşamada sadece birinci dereceye ulaşan memurlariniza 3600 ek gösterge talebinde bulunursanız mantıklı olur.

Yanıtla . 3Beğen . 8Beğenme 29 Eylül 21:13