Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!

Sakarya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil edilen Beşiktaş Vadisi ve SOP deresi doğal sit alanının olduğu dağlık alanda 10 adet türbinden oluşan santral kurmak için çalışma başlatıldı. Projenin yatırım bedelinin de 2 milyar 150 milyon TL olduğu dikkat çekti. AYRINTILAR...

Kaan Gümüşel
Kaan Gümüşel Tüm Haberleri
Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!
Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!
+4
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -

Halihazırda Zonguldak RES (Geyve), Geyve Rüzgar Sanatrali (Geyve), Adapazarı RES (Taraklı) ve Pamukova RES (Pamukova) isimleriyle 4 adet rüzgar enerji santralinin bulunduğu Sakarya'da, Doğan Holding'e bağlı Galata Wind Enerji A.Ş. isimli şirket de Akyazı - Hendek ilçeleri arasında bir RES kurmak için çalışmalara başlamıştı.

YAYLANIN TAM ORTASINA DİKECEKLER

Galata Wind Enerji A.Ş., Akyazı ile Hendek ilçeleri kesişiminde bulunan Dikmen, Çiğdem, Turnalık ve Kındıra yaylaları üzerinde Kurtuluş RES adını taşıyan 10 rüzgar türbini kurmak için ÇED başvurusunda bulunmuş, halkın katılımı toplantısı için de tarih belirlenmişti. Bu projedeki türbinlerden ikisinin Dikmen yaylasının tam ortasında yer olacak olması dikkat çekmişti.

YENİ BAŞVURU GEYVE BOĞAZI İLE AKÇAY BARAJI İÇİN

Doğan Yenilenebilir Elektrik ve Enerji Üretim Ticaret A.Ş. isimli firma da Doğan RES adıyla Geyve boğazı olarak bilinen bölge ile Akçay barajı arasında toplam kurulu gücü 62 MWm/61 MWe olan 10 adet türbin ve 61 MWh gücünde elektrik depolama tesisi kurulması için çevresel etki değerlendirme (ÇED) başvurusu yaptı.

Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!

2 MİLYAR 150 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Proje kapsamında Geyve'ye bağlı Karaçam, Nuruosmaniye, Akıncı ve Melekşesolak mahallelerinde 10 adet türbin dikilecek ve Melekşesolak'ta Akçay Barajına yakın bir noktada enerji depolama tesisi kurulacak.
Yıllık 244 milyon kWh üretim gerçekleştirilmeyi hedefleyen firma toplamda 2 milyar 150 milyon liralık yatırım gerçekleştirecek.

"DOĞAL SİT-KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN" ÜZERİNE TÜRBİN DİKECEKLER,

Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!

ÇED raporunda 7,9 ve 10 numaralı türbinlerin, konumlanacağı bölge ise dikkat çekti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 29 Temmuz 2023 Cumartesi günü Resmî Gazete'de yayımlanan kararda; Geyve ilçesi sınırlarında kalan Beşiktaş Vadisi ve Sop Deresinin Sit Alanı-Kesin Korunacak Hassas Alan olarak tescil ve ilan edilmişti.

Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!


Doğan RES projesinde yer alan 7,9 ve 10 numaralı türbinlerin tam olarak bu alanda yer aldığı görüldü.

RAPORDA BİLGİ OLARAK YER ALDI

Bu gelişme, Doğan RES'in ÇED başvurusunu hazırlayan firma tarafından da başvuru dosyasında şu ifadelerle yer aldı:
"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının "Tanımlar" başlıklı (a) bendinin 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 5 inci alt bentlerinde "Kültür Varlıkları", "Tabiat Varlıkları", "Sit" ve "Koruma Alanı" olarak tanımlanan ve aynı Kanun ile 17/06/1987 tarihli ve 3386
sayılı Kanunun (2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi ve Bu Kanuna Bazı Maddelerin Eklenmesi Hakkında Kanun) ilgili maddeleri uyarınca tespiti ve tescili yapılan alanlar içerisinde bulunmaktadır.
T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü SAYS (Sit Alanları Yönetim Sistemi) uygulamasına göre Kesin Korunacak Hassas Alan (1. Derece Sit Alanı) ve Nitelikli Doğal Koruma Alanı (2. Derece Doğal Sit Alanı) sınırları içerisinde yer almaktadır (T7, T9, T10).

Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!

ÇED SÜRECİ BAŞLADI

Sakarya Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından işleme alınan ÇED raporu kamuoyuyla paylaştı.
Süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve önerilerin Sakarya Valiliğine (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) bildirilebileceği ifade edildi.

ÇEVRECİ KAMURAN TAN'A İŞ ÇIKTI

Cumhurbaşkanının sit alanı ilan ettiği bölgeye rüzgar türbini dikecekler!

Akıncı Mahallesi'nde yaşayan ve Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı olan emekli bomba imha uzmanı Kamuran Tan uzun yıllardır bölgedeki taş ocaklarının faaliyetlerinin durdurulması için çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanı imzasıyla yayınlanan tescil alanı haritasında taş ocaklarının alan dışarısında olduğu görülüyordu.
Çevreci Kamuran Tan'ın RES girişimiyle ilgili de çalışma yapması bekleniyor.

04 Eki 2023 - 07:45 Sakarya/ Geyve- Güncel --- Okunma

Mahreç  Kaan Gümüşel

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.303.336 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

24

Sezer 5445 - Geyveye res yapti yolu açtı tarlaların istimlak kamulaştırma yapmadan yolu açtı kullandı res kurdu işletiyor .yani kamulaştırma bitmeden resi kurdular şimdi parada anlasilamiyor

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Ekim 16:32
27

Orhan54 - @Yargı 22 nolu yoruma cevabı: evinde mum yak o zaman

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 22:29
21

Bilen - RES lerin doğaya hiç bir zararı yoktur.

Hatta karbon kökenli diğer enerji kaynaklarının kullanımını azalttığı için doğaya faydası vardır.

Sallayıp durmayın.

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 04 Ekim 13:57
25

Banane - @Bilen 21 nolu yoruma cevabı: Çokta masum değiller kuşların göç yolları üzerinde iseler

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 04 Ekim 20:49
20

Şerifali - tamam işte bunda yanlış olan ne reis söylediği yapmış sit alanı ilan etmiş sit alanı demek buralara bizim haricimizde kimse giremez demiş siz yanlış anlamışsınız .

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 13:29
19

Hafız - Güzel bir haber İnşallah bunun faydasını Bizim şehrimiz görür

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 13:19
18

Hafız - Karadenizliler gidip doğayı katledilince sesiniz çıkmayi.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 04 Ekim 13:18
14

Pompacı mülayim - Artık reisin dediğiyle uyguladığı birbirini tutmuyor. Ya da reisi takan yok artık. Yani yönetim yorgunluğu var.ülkede c.başkanlığı en fazla 1 kez yapılmalı tazelenmeli yönetim. Yoksa sonuç reisinki gibi oluyor

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 04 Ekim 10:36
13

Aykırı - İthal edilen doğalgazın büyük bir kısmı elektrik üretimine harcanıyor maalesef. RES ler ve GES lerle elektrik üretimi artırılmalı ki ithal enerji miktarı azalsın. Para içeride kalsın. Yalnız yaylanın da tam ortasına kurulmasın bi zahmet..

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 04 Ekim 09:54
11

Size Sıkıntı Yok - Melih Gökçek döneminde işe alınan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Büro Şefi olarak görev yapan Neslihan K’nin, İŞKUR’un Toplum Yararına Program’ı kapsamında yüzlerce kişiyi belediyeye çalışıyor gibi gösterdiği ve maaşlarının yarısını aldığı ortaya çıktı. Neslihan K’ye rüşvet veren ve belediyeye girişleri yapılan kişilerin hiçbir zaman fiilen çalışmadığı belirlendi.ZİHNİYET,NİYET AYNI

YE KÜRKÜM YE..OSMAN GÖKÇEK BEYAZ TV SALLIYOR HER AKŞAM..DELİKANLİ OSMAN BABANA, DA SALLASANA..FİTİL FİTİL GELECEK KURSAĞINIZDAN ÇIKARTILACAK YEDİKLERİNİZ

Yanıtla . 9Beğen . 5Beğenme 04 Ekim 09:27
28

Orhan54 - @Size Sıkıntı Yok 11 nolu yoruma cevabı: bir şeyi bilip bilmeden iftira atıyorsunuz ya bunun hesabını nasıl vereceksiniz? Bir zahmaet oku ne kadar günahtır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 22:34
26

Enver - @Size Sıkıntı Yok 11 nolu yoruma cevabı: Zehir zıkkım olsun doymadılar halen daha Devleti talan edene değer veriyorlar bir Allahını kulu da çıkıp ne dikkate alıyor ne de hesap soruluyor demek ki hepsinin haberi var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 21:29
16

Size Sıkıntı Yok - @Size Sıkıntı Yok 11 nolu yoruma cevabı: Akıncı SENDENDE ALINTI YAPAYIMMI

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 04 Ekim 11:22
12

Akıncı - @Size Sıkıntı Yok 11 nolu yoruma cevabı: Bende diyorum bu ....... kelime hatasız imla hatasız bu yazıyı nasıl yazdı.Meğerse birgün gazetesinden alıntı yapmış ....

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 04 Ekim 09:48
10

Bilen - RES lerin doğaya hiç bir zararı yoktur.

Sallayıp durmayın.

Yanıtla . 8Beğen . 5Beğenme 04 Ekim 09:25
09

Cahil - tamam işte sözünde durmuş her konuda olduğu gibi sözünün eridir reis o dikecekleri pervane dahi kıskanıyor kendisini dönme hızına yetişemiyorum diye.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 04 Ekim 09:22
08

Vatandaş - Nerede koruma altına alınmış ve korunması gereken doğal güzellik var , hemen oraya gidip bir tesis kurup doğanın içine ediyorlar!.. Bu hükümet, yirmi küsur yıldır babasının mirasını yiyen bir mirasyedi gibi davranıp, ülke zenginliklerini hovardaca harcıyor!... O santralleri yaparken ve ulaşım yolları vs. açarken o çevrede ne yeşil bırakacaklar, ne de ağaç!... Torunlarımıza doğru dürüst bir doğa bırakamıyoruz!.. Nedense bu enerji santralleri hep şehirlerin dibinde , en güzel doğal alanlara yapılıyor!.. Yerleşim merkezlerine daha uzak, dağlara neden yapmıyorlar?.. Amaç, daha güzel bir ülke değil!.. Amaç, bazılarının daha fazla para kazanması!..

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 04 Ekim 09:04
07

Dogrucu - Vatandaşa 5 kuruş faydası yok. Birde yatırım diye insanlarla alay ediyosunuz. dikin bakalım dikin...Birilerini daha zengin edin...

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 04 Ekim 09:01
29

Orhan54 - @Dogrucu 07 nolu yoruma cevabı: senin nikin doğrucu değil cahil deseydin daha doğru olurdu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 22:40
06

Editör Bey - ya arkadaş Türkiye'nin en büyük derdi enerji açığı, siz hala yayla , hava, zart zurt derdindesiniz.

bı dağılın bee. gölge etmeyin yeter,

edi: sende

Yanıtla . 8Beğen . 12Beğenme 04 Ekim 08:59
23

Dogrucu - @Editör Bey 06 nolu yoruma cevabı: Kardeş enerji acığı bu sayede kapanacağını bilsek eyvallah... lakin burada sadece yandaşların cebindeki açık kapatılıyor.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 04 Ekim 15:44
04

Beyefendi - İstemezük,oralara heykel dikin put dikin yoksa laiklik elden gideyeah!

Yanıtla . 15Beğen . 24Beğenme 04 Ekim 08:17
03

Emekli - Emeklinin ocağına incir ağacı diktiler bunlardan ne beklenir ki doların yeşili doğanın yeşilinden daha iyi geliyor

Yanıtla . 13Beğen . 7Beğenme 04 Ekim 08:15
02

Sen - Yok artık ya.. Başka yer yok muydu... en azından yaylaya olmasın...solumda sağımda sakaryam nefes ala ala geçeyim eklemeyin..

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 04 Ekim 08:09
01

Sakarya’dan - Yandık daha ne yağmur yağar ne kar temiz hava bol gıda olur elektırıklı bol santralli

Yanıtla . 9Beğen . 5Beğenme 04 Ekim 08:04