SAÜ'de 15. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu düzenlendi

Türkoloji ve Türkçe Eğitimi alanlarının en kapsamlı ve düzenli şekilde yapılan bilim şenliği olan “Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu”nun on beşincisi, Cumhuriyet’in 100. yılında Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde tamamlandı.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yabancılar için Türkçe Öğretimi bilim dalı, Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü ve Toplum ve İnsan Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin organizatörlüğünde yapılacak olan “15. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” 19-21 Ekim 2023 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı.

Daha önce her yıl düzenli olarak 14 farklı üniversite ev sahipliğinde 14 farklı şehirde yapılan Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’na, Cumhuriyet’in 100. yılı gibi anlamlı bir yıl olan 19-21 Ekim 2023 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, üniversitenin İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nden devam eden 250 yıllık bir geleneğin temsilcisi olduğunu, dünyanın ve Türkiye’nin değişik yerlerinden katılan Türkçe sevdalılarını Sakarya Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Sempozyumun açılışına katılan Milli Eğitim Bakan yardımcısı Doç. Dr. Celile Eren Ökten, yaptığı konuşmada Filistin’de yaşanan olaylara Türkiye olarak duyulan derin üzüntüyü dile getirerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkçemiz adına yapılan bazı önemli gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Ökten, konuşmasına; “Ana dili olarak Türkçe öğretimi, Türk soylulara Türkçe öğretimi ve yabancı dil olarak Türkçenin eğitiminde, politikalarımızı, öğretim programlarımızı, materyallerimizi uluslararası çerçeve metinler, güncel yaklaşımlar ve ulusal önceliklerimizle uyumlu olarak geliştirmek, Türkçenin doğru ve güzel kullanımını geliştirmek amacıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanlarındaki becerilerin tümünü kapsayacak şekilde tanılayıcı, biçimlendirici ve düzey belirleyici değerlendirmeler yapmak üzere adımlarımızı atıyoruz.

Bu doğrultuda tüm öğretim programlarımızı beceri temelli olarak güncelleme; Türkçe dersi kapsamında dijital materyal olarak geliştirilen uygulamalar, etkileşimli oyunlar, videolar ve diğer dijital içeriklerimizi gözden geçirme çalışmalarımıza başladık. Ülkemizde yer alan yabancı uyruklu öğrencilerimize yabancı dil ve ikinci dil olarak Türkçenin öğretiminde Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni’ni temel alıyor, onu ülkemizin dokusuna uygun biçimde şekillendirip 4 dil becerisini ölçen sınavlar geliştiriyoruz.

Öğreticilerimizin hem dijital hem de kendi alanlarındaki yetkinliklerini uluslararası standartlar çerçevesinde artırmak, güncel yöntem ve yaklaşımları derslerinde kullanmalarını sağlamak için hizmet içi eğitimler düzenliyoruz.” diyerek Bakanlığın yaptığı çalışmaları aktardı.

Ayrıca Türkçe eğitimi ile ilgili müjde niteliğinde bazı bilgiler veren Ökten “İngilizce öğrenimi üzerine hazırlanan DİYALEKT uygulamamızı, Türkçe öğrenimini de destekleyecek şekilde geliştiriyoruz. Uygulamamızı tamamladıktan sonra yurt içi ve yurt dışındaki kullanıcılarımızın erişimine sunacağız. Kültür dili çerçevesinde Türkçenin erken çocukluktan lise sona kadar söz varlığının tespit edilmesi için çalışmalarımıza başladık. Buradan elde ettiğimiz veriler ışığında sözlüklerimizi, kelime öğretimi odaklı çocuk etkinlik kitaplarımızı, öykü kitaplarımızı, kelime dağarcığını ölçmeye ve artırmaya yönelik etkileşimli içeriklerimizi hazırlamayı; ders kitaplarımızı, etkinlik materyallerimizi, ölçme-değerlendirme süreçlerimizi düzenlemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’den 100’ün üzerindeki üniversiteden akademisyenler ile 15 farklı ülkeden alanda çalışmaları bulunan yaklaşık 350 akademisyenin katıldığı sempozyum 2 gün sürdükten sonra son gün de Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Sakarya kültür gezisi düzenlenerek dünyanın ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen Türkçe sevdalıları memleketlerine uğurlanmıştır.

23 Eki 2023 - 10:09 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.049.461 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.