Akıllı mercek lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Akıllı mercek tedavisi olarak da bilinen akıllı lens tedavisi katarakt hastaları ve görme bozukluğu yaşayan hastalar için uygulanabilen, gözde bulunan doğal lensler yerine tek veya çok odaklı akıllı lenslerin uygulanması ile gözlük ve kontak lens kullanımına son vermeyi amaçlayan cerrahi operasyonlardır. Bu yazımızda akıllı lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler ve akıllı lensler hakkında sıkça sorulan sorular hakkında bilgiler vereceğiz.

Akıllı lens tedavisinde göze uygun akıllı merceğin seçimi ve kalitesi önem arz etmektedir. Yapılan göz muayenesi sonrasında görme bozukluğunun durumu ve çeşidine göre uygun akıllı mercek belirlenmektedir. Akılı lens tedavisinde kullanılan mercekler tek ve çok odaklı merceklerdir.

Akıllı mercek lens tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Akıllı lens ameliyatı bir kez uygulandığında ömür boyu görme bozukluklarına son verecek bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple akıllı lens araştırması yapan kişilerin operasyonu yapacak hastane ve doktorun bu alandaki tecrübesi, kullanılacak akıllı lens ve diğer medikal ekipmanların kalitesi göz önünde bulundurularak bir tercih yapılması gerekmektedir. Kullanılan merceklerin kaliteli olması operasyon fiyatını doğal olarak etkilemektedir. Hastalar fiyat endişesi ile kaliteli olmayan göz merceklerinin kullanıldığı yerleri tercih edebilmektedir. Akıllı mercek fiyatları tabi ki önemli bir kriterdir. Ancak operasyonun başarısı, akıllı merceğin ömür boyu sizinle beraber olacağı göz önünde bulundurularak kalitesiz lens ve ekipmanların kullanılacağı operasyonların tercih edilmemesi gerekmektedir.

Akıllı lens tedavisinin başarılı sonuçlar verebilmesi için tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi almak için akıllı lens ameliyatı iyileşme süreci yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı lens kimlere uygulanabilir?
Akıllı lens tedavisi öncelikli olarak katarakt hastaları için uygulanmaktadır. İleri derecede çoklu görme bozukluğu olan kişilerde de uygulanması mümkündür. Akıllı lens tedavisinin uygun olup olmadığı konusu, akıllı lens ameliyatı yapan hastaneler tarafından yapılacak göz muayenesi sonrasında hastanın tıbbi durumu, yaşı ve görme bozukluğuna göre hekim tarafından değerlendirilmelidir. Göz hastalıkları muayenesinde gözde bulunan başka rahatsızlıkların olup olmadığı kontrol edilmekte, akıllı mercek tedavisine uygunluk muayene sonrasında belirlenmektedir.

Akıllı lens renkli olabilir mi?
Akıllı lensler kontak lensler gibi korneanın üzerinde bulunmazlar. Göze rengini veren tabaka göz merceği değil iris tabakasıdır. Akıllı lens ameliyatı sonrasında mevcut göz renginizin değişmesi söz konusu değildir.

Akıllı lens, teknoloji ile tıp biliminin birbirini etkilediği en önemli noktalardan bir tanesidir. Özellikle katarak hastalarının ameliyat sonrasında daha rahat bir görüşe kavuşabilmesi için uygulanan akıllı lens odak problemini ortadan kaldırması ile bilinmektedir.

Günümüzde lens denilince aklımıza yalnızca takılan ve çıkartılan protez kontak lensler gelmektedir. Bu lensler gün başlarken takılır ve gün bitiminde çıkartılarak özel losyonlu kutusuna konulur. Ayrıca tek odaklı olması dolayısıyla gözlük kullanımını da tamamen sona erdirmez.

Akıllı lensler ise diğer türlere göre birçok avantaj barındırmaktadır. Bunların başında kalıcı olması gelir. Böylece hasta sürekli takmak ve çıkartmak gibi eylemlerle zaman kaybetmez. Kaldı ki ameliyat vasıtası ile yerleştirildiği için ancak göz doktoru tarafından çıkartılır. Dolayısıyla ömrünüz boyunca sizinle gider. Bunun yanı sıra birden çok odaklanma problemi varsa bunu ortadan kaldırır. Yani hastamızın hem yakını hem de uzağı görme sorunu varsa tek lenste bu sorun çözüme kavuşur. Akıllı lens takılan hastaların göz numarası büyümez. Lensin takılması öncesinde yapılan katarakt ameliyatı sonrasında takıldığı için yeniden bunun oluşmasına müsaade etmez.

Akıllı lens kaç yaşından sonra takılabilir?
Akıllı lens yüksek oranda 40 yaş üzeri hastalara takılmaktadır. Bunun temel sebebi bu hastaların büyük çoğunluğunda hem yakını hem de uzağı görme problemi söz konusu olur. Ayrıca daha da ileri yaşlarda katarakt ile görme oranı azalır ve hastalar bu rahatsızlığın ilerlemesi sonucunda çok az görmeye başlarlar. Bu tür sorunlar genel olarak ileri yaş hastalarda görülür. Ancak çok küçük oranda da olsa görece daha genç yaş hastalarda katarakt görülmese de iki ya da üç odaklı görme bozukluğu yaşanabilir. Genel olarak bu tür sorunları farklı odakları netleştiren gözlük ile aşan hastalarımız için akıllı lens tavsiye edilmektedir.

Akıllı lens ameliyatı ise iki farklı günde yapılmaktadır. Önce bir göz yapılır ardından birkaç gün ya da bir hafta sonra diğer göz için randevu verilir ve lens göze yerleştirilir. Gözün içerisindeki doğal lensin çıkartılıp, yerine akıllı lensin takılması ile gerçekleşen bu ameliyat sonunda hastamız net görüşe kavuşur.

Akıllı lensi SGK karşılar mı?
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) akıllı lensi belirli şartlar altında karşılamaktadır. İleri yaş hastaların katarakt problemleri büyükse ve doktor raporunda mutlaka akıllı lens kullanılması gerektiği belirtilmişse devlet kurumu bu noktada devreye girebilir. Ancak SGK tüm masrafları karşılamamaktadır. Aynı gözlük çerçevesinde olduğu gibi belirli bir hak tanımakta ve bu ödemeyi yapmaktadır. Bunun dışında kişinin kendi isteği ile akıllı lens taktırmak istemesi halinde bir herhangi bir ödeme yapılmıyor.

Akıllı lens kalıcı mı?
Akıllı lensler tamamen kalıcıdır. Taktırdığınız andan itibaren ömrünüzün sonuna kadar sizinle gider ve tüm odak, göz bozukluğu problemlerinizi ortadan kaldırır.

13 Eyl 2023 - 12:05 - Sağlık --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.972.694 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.