Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları

Ortaokullarda "görgü kuralları ve nezaket", liselerde ise "adabımuaşeret" ismi ile okutulacak olan seçmeli derslerin müfredatı hazırlanarak başkanlık onayından geçti. AYRINTILAR...

Okullarda "görgü kuralları" müfredat kapsamına alındı
Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okullarda "adabımuaşeret" müfredat kapsamına alındı. Bakanlık, dersin adının pedagojik uygunluk açısından liselerde "adabımuaşeret", ortaokullarda ise "görgü kuralları ve nezaket" olarak belirlediklerini açıkladı.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "adabımuaşeret" dersi ve, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan "görgü kuralları ve nezaket" dersinin müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın onayından geçti.

Ortaokul düzeyindeki tüm sınıflarda seçmeli olarak okutulacak "görgü kuralları ve nezaket" dersi sayesinde öğrencilerin iletişimde görgü kurallarının ve nezaketin önemini fark ederek, aile içinde, okulda, toplum içerisinde ve kişiler arası ilişkilerde görgü kurallarına ve nezakete uygun davranış sergilemeleri amaçlanıyor.

Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları

Derslerin müfredatı hazırlanırken, öğrencilerin farklı kültürlerdeki görgü kuralları ve nezaketin önemini anlamaları, çevreye karşı duyarlı olmaları ve dijital ortamlarda görgü kuralları ve nezaketin önemini fark etmeleri amaçlandı.

72 saatlik eğitim programı içeriyor

Dersin birinci düzeyindeki müfredat, "görgü ve nezaket", "ailede görgü kuralları ve nezaket", "okul ortamında görgü kuralları ve nezaket", "toplum içinde görgü kuralları ve nezaket" olmak üzere 4 ünite şeklinde hazırlandı.

Dersin ikinci düzeyindeki müfredatında ise "görgü ve nezaket", "kişiler arası ilişkilerde görgü kuralları ve nezaket", "çevrede görgü kuralları ve nezaket", "dijital ortamlarda görgü kuralları ve nezaket", "farklı kültürlerde görgü kuralları ve nezaket" olmak üzere 5 ünite yer alıyor.

"Görgü ve nezaket" ünitesinde, görgü, nezaket, zarafet, saygı, sevgi, teşekkür etme, hürmet, edep, mahremiyet, hak, sorumluluk ve terbiye ile ilgili örnek olaylar anlatılarak çocukların farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları

"Ailede görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde öğrencilerin aile içi iletişimde görgü kurallarına uyması, nazik olması, kişisel bakımına özen göstermesi ve sofra adabına uygun davranması amaçlandı.

"Okul ortamında görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde, öğrencilerin arkadaşlarıyla iletişim kurarken nazik olması, ortak kullanım alanlarının temizliğine özen göstermesi, gerektiğinde akranlarına yardım etmesi, milli ve manevi değerlere saygı göstermesi gibi hedeflere uygun kazanımlar planlandı.

"Toplum içinde görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde, öğrencilerin toplumsal alanda nezaketli olmasının, toplum içerisinde iletişim kurduğu kişiye uygun hitap şeklini tercih etmesinin, başkalarının haklarına saygı göstermesinin önemini fark etmesi yönünde içerik hazırlandı.

"Kişiler arası ilişkilerde görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde öğrencilerin, kişilerarası iletişimde görgü ve nezaketin önemini kavraması ve empati becerisine sahip bireylerin toplumsal birlikteliğe sağlayacağı katkıları fark etmesi sağlanacak; "çevrede görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde ise öğrencilerin çevresindeki sorunlara yönelik projeler üretmesi sağlanacak.

Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları

"Dijital ortamlarda görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde öğrencilerin dijital iletişim araçlarını kullanırken nezaket ifadeleri kullanmanın önemini kavramaları ve buna uygun davranışları sergilemelerine dönük içerik hazırlandı. Dijital iletişimin aile içi iletişimi engellememesi gerektiği üzerinde durulacak olan derslerde, dijital ortamlarda zamanı verimli kullanmanın önemi vurgulanacak.

"Farklı kültürlerde görgü kuralları ve nezaket" ünitesinde öğrencilerin farklı kültürlerdeki görgü kuralları ve nezaket ifadelerini tanıması, bunlara örnekler vermesi ve saygı duyması amaçlandı.

Liselerde drama, gözlem, tartışma gibi etkinlikler düzenlenecek

Lise 9. ve 10. sınıflarda 36 saatlik öğretim programı içeren ders, seçmeli dersler kapsamına alındı.

Adabımuaşeret dersi öğretim programı, Türk kültürü ve toplumsal gelişmeler göz önünde bulundurularak görgü ve nezaket kurallarının geniş bir bakış açısıyla ele alınmasını sağlayacak biçimde uygulamaya dönük hazırlandı.

Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları

Öğrencilerin adabımuaşerete uygun konuşmaları, giyinmeleri ve davranmalarının hedeflendiği derslerde kazanımlar için gerekli becerilerin geliştirilmesinde etkinliklerle zenginleştirilmiş, ilgi çekici araştırma ve uygulamaya yönelik bir öğrenme süreci planlandı.

Program ile milli ve manevi değerlerini özümseyerek tutum ve davranışlarını bu istikamette şekillendiren; insanlar arasında karşılıklı sevgi, saygı ve toplumsal huzurun sağlanması amacıyla insan ilişkilerini düzenleyen kuralları hayatına uygulayan bireyler yetiştirmek amaçlandı.

Adabımuaşeret dersinde, teorik bilgilerin öğretilmesinden ziyade drama, gözlem, tartışma gibi etkinliklere yer verilerek öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerine imkan tanınacak. Ders ile öğrencilerin geçmişten bugüne kültürde yer alan görgü, nezaket ve zarafeti içselleştirmeleri sağlanarak davranışa dönüşen kalıcı öğrenmelere zemin hazırlanacak.

Ders, 7 ünitede anlatılacak

Liselerdeki dersin müfredatı, 7 üniteden oluştu. "Kültürden kavrama adabımuaşeret" adını taşıyan ilk ünite ile öğrencilerin, "edep, görgü, terbiye, medenilik, sabır, zarafet ve nezaket" kavramlarını ve farklı kültürlerden adabımuaşeret ile ilgili örnekleri tanımaları hedeflendi.

"Kişisel tutum ve adabımuaşeret" adlı ikinci ünite ile öğrencilerin, güven verici davranışları ayırt etmeleri ve iyiliğin önemini anlamalarının yanı sıra kişisel bakım ve temizlik kuralları ve ortama uygun giyinmenin önemi anlatılacak.

"Ailede adabımuaşeret" ünitesinde, aile içi ilişkilerde sevgi ve saygının önemi, mahremiyet, Kur'an-ı Kerim ve sünnette anne babaya hürmet, akrabalık ilişkilerinde adabımuaşeret, sevinç ve üzüntüde aile bireyleriyle bir araya gelme gibi konular ve "sılayırahim" kavramının önemi üzerinde durulacak.

Okullarda okutulacak yeni ders: Görgü kuralları

Programın en kapsamlı ünitesi olan "toplumda adabımuaşeret" isimli dördüncü ünitede, ortak kullanım alanlarında salon programlarında, okulda, komşuluk ilişkilerinde, ziyaretlerde, misafirlerin karşılanması, ağırlanması ve uğurlanmasında adabımuaşeretin önemine yer verildi.

"İletişimde, teknoloji ve sosyal medya kullanımında adabımuaşeret" adlı beşinci ünitede, kişiler arası adabımuaşeretin yanı sıra teknoloji ve sosyal medya kullanımında adabımuaşeret anlatıldı.

"Doğal kaynakların kullanımı ve çevrenin korunmasında adabımuaşeret" adlı altıncı ünitede atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşüm projeleri, orman yangınlarının önlenmesi için yapılan çalışmalar, çevre dostu projeler gibi uygulamalara değinildi.

"İş ve meslek hayatında adabımuaşeret" adlı son ünitede ise giyim kuşama özen gösterme, görüşmeye zamanında gelme, el sıkma, göz kontağı kurma ve beden diline önem verme gibi davranışların önemi üzerinde duruldu.

11 Ara 2023 - 12:41 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 11.316.825 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

14

Çağrı Gencer - Güzeli bile görmeyecek kadar yozlaşma zirve yapmış....

Ahlak ve maneviyat yozlaşmasının geldiği noktayı çoğunluk yorumlar dan anlamak mümkündür.

Rabbim doğruyu gören doğruyu destekleyen doğrularla yaşayan kullarından eylesin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 12:28
13

Aliyar Türkay - Güzel başlangıç...yaz tatilinde din öğrenilmez.her vatan evladı... kendi dinini milli eğitim müfredatı içinde öğrenmeli... Üniversite ye kadar yaşayacak din istismarcılarına yem olmayacak bilgl sahibi olabilmeli...

Diyanette seçilen ehliyet liyakat sahibi görevlilerin mesaileri boş...

Ek ders ücreti ile okullarda derse girer.. uygulamalar yakın camilerde yapılır...

Baska dinlere de bu ortam sağlamak inanç özgürlüğü gereğidir...

Sokakta bilmeden arsız edepsiz davranan giyinen nesil bizim neslimiz.. veremediğimiz eğitimin ürünü...asla suclu değiler dünya yı sadece nefislerine hataların hesapsız kalacağına inanarak yaşaysnladır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 11:57
12

Ufuk - Dilime öyle dolu dolu sözler geliyor ki; sonra diyorum ki susss..

Önce adalet olsun ülkede sonra konuşursun diyorum...

Ya sabır... ya sabır.

Önce liderlerimiz ve avaneleri bu dersleri alsın milli eğitimin üst kademesi bu derslerin sınavını geçsin sonra çocuklara verin bu dersleri...

Amaç dışarıda kalan ilahiyat mezunlarına kadro açmaktan başka birşey olmadığı ortaya çıkacaktır yakında....

Millet yapay zekalı robot yapıyor, uzaya gidiyor, bizde de kadro açmak için acayip acayip işler

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 09:04
11

Z kuşağı - Yani burda dili zehirli yılandan daha zehirli insanlar edepten saygıdan sevgiden bahsetmiş komik. Merak ediyordum da biriniz bu gençlerin geleceğini düşünüyor mu? Çok mu güzel bir ülke bıraktınız bizlere de edep saygı bekliyorsunuz? Çok rahatız ya ondan dimi bu saygısızlık bu gençlerde, ister kusura bakın ister bakmayın sizlerin eseri bu gençlik o kadar bencilsiniz ki böyle bir sistemde sizlere saygı duymamizi bekliyorsunuz. Sizin gibi kör olmayan herkesi sizin düşüncenize zıt olan her genci saygısız edepsiz biliyorsunuz pardon da sizler kimsiniz? Bizim için ne yaptınız? Tam olarak insan olmanız dışında saygıyı hak edecek ne yaptınız? Bir Allah'ın kulu da çıkıp dememiş eğitim sistemi zaten yetersiz tek sorun bumuydu diye. Gerçi sorun değil elin çinlisi gelir köprü yapar elin katarlisi gelir bilmem ne alır bişi yapar aman Türk halkı sakın onların bir üst seviyesine çıkmasın cahil ama saygısızlık olmasın diye susan bı koyun sürüsü olsun. Çok özür dilerim ama ülkenin anasını ağlatiniz doymadiniz. Ülkede ki her sistem patır patır dökülüyor her sene bir değişikliğe gidiliyor sizlerde buna alkış tutup yenilik sanıyorsunuz. Saygı evet önemli bişi ama karın doyurmuyor bilginiz olsun kimse sizin evlatlarınizin cebine ay ne kadar saygılı diyip para koymayacak zekaya bakacak beceriye bakacak.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 04:48
09

send işçi - eskiden de vardı. önce anne babayı eğitmek gerekiyor maalesef.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 04:04
08

Diken - Güzel düşünülmüş bir uygulama ama gel görelim ki uygulama ? Burada da toplum yararından çok İlahiyatçılar için kadro olup iş biter

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 21:24
07

treg remed - aile aile .onları kim düzeltecek öğretmenlerle konusun artık öğrenci değil veli problemi var. agzı ahlakı bozuk velinin cocugunu , kim hangi eğitim düzeltsin

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 21:20
06

Doğru Adım - ağaç yaşken eğilir. ama arada kayıp birkaç kuşak varki sormayın saygısız görgüsüz edepsiz ve hadsiz. maalesef her meslek grubunda her eğitim düzeyinde bu tür insanlar var. onlar icin yapacak birşey yok.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 19:42
15

Cem Dem - @Doğru Adım 06 nolu yoruma cevabı: Laik sistemin çağdaş çocukları.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 13:31
10

Z kuşağı - @Doğru Adım 06 nolu yoruma cevabı: Çok özür dileriz gerçekten bu çağda doğmak bizim tercihimiz değildi ama gelelim size edep ve görgü den bahsediyorsunuz iyi hoşta insanların kusurlarını gün yüzüne çıkarmak ne zamandan beri edep oldu? Veya siz sizden sonraki nesiller için nasıl bir Türkiye bıraktınız ki edepten görgüden saygıdan bahsedebiliyorsunuz? Siz çok mu dört dörtlüksünüz acaba ? Tüm bunları da geçtim bakın bugün her gencin gelecek kaygısı var ve bunların sorumlusuda ondan önceki nesiller şimdi bir daha soruyorum size burda suçlu sadece yeni nesil mi veya sizden sonra gelen bir kaç nesil mi? Ben cevaplayim değil öyle bir ülkede öyle bir dönemde yaşıyoruz ki görmedigimiz şey kalmadı çok sağolsun sizlerde bizlere refah içinde bir ülke bıraktınız ki şımardık. Kusura bakın bir zahmet ilk önce iğneyi kendinize baktirin sonra çuvaldızı başkasına batirirsiniz. Saygılar sevgiler hürmetler.:)

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 04:30
04

Kuşçu - Önce ana babaları değiştirin, onları eğitin, onlara bu dersleri verin. Sonra çocuklar değişir zaten. Ön teker nerden giderse arka teker oradan gider.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 14:40
03

Hendekli Biri - 1000 yıl geçse hiçbirşey değişmez bu milletin ağzı, ahlakı, bozuk düzelmez

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 13:56
02

Vatandaş Sakaryalı - Olması gerekli emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 13:49
01

3 vakte kadar - bu mudur.. öğretmenlerimiz hocalarımız saten eğitimin içerisinde anlatıyorlar anlatıyorlar.. tekrar anlatıyorlar... başka birşey bu başka türlü çözüm bulmak lazım gibi sanki...neyse deneyelim bakalım bu derslerden sonra çocuklar ne kadar değişecek..

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 11 Aralık 13:33